Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: ИНТЕРВЮ  (Прочитано 74742 пати)

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #30 на: Февруари 06, 2010, 11:04:31 »

Љубчо Георгиевски вечер на алфа тв со интересна тема во 18:00 (МК време) или 19:00 (БГ време)

http://www.facebook.com/video/video.php?v=310724066753&ref=mf

предаването може да се проследи на www.zulu.mk  со клик на alfatv иконата
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #31 на: Февруари 06, 2010, 07:11:35 »

Добар беше Љубчо! И ја кажа таа која најмногу ги боли, и левичари и десничари всичките  се и биле горешти Българи!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #32 на: Февруари 06, 2010, 07:18:55 »

Јасно беше дека со дебатата со Паско, која се случи летото 2009, Љубчо си отвора вратички за некои идни дискусии, и оваа дискусија на Алфа ТВ е една од нив. Да видиме како ова ќе биде одразено во печатот.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #33 на: Февруари 06, 2010, 07:42:49 »

Љубчо си има свој багаж, но историска тежина и како икона на антикомунизмот и борбата за демократизација после 1991-1998 но и како прв некомунист министер-президент на формално независна Македонија. От тој аспект, думите му тежат многу.

А каков ке е неговиот идно политичко значење во РМ, е нешто кое зависи от него и луѓето кои се околу него во ВМРО-НП!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #34 на: Февруари 06, 2010, 08:16:03 »

Дали Алфа ТВ ще публикува предаването и къде ?
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #35 на: Февруари 06, 2010, 08:42:25 »

„Зебра“ има своја интернет страница, каде е поставена и анкета во врска со вечерашната дебата:

http://zebra.newmoment.mk/
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #36 на: Февруари 06, 2010, 08:50:51 »

Игор Ивковиќ

Игор Ивковиќ од 2008 работи во “New Moment New Ideas Company ” на позицијата новинар. Во периодот од 2004 до 2008 беше дел од информативната редакција на ТВ “Сител”, на позицијата новинар–сектор култура. Со новинарството почнува во 2002 година, во контактната редакција ТВ “4”.
Моментно е на постдипломски студии за театарска режија на “НБУ” – Софија. Активно работи со вон-институционалниот “ТЕАТАР 007”, како режисер.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #37 на: Февруари 06, 2010, 08:52:44 »

Ivkovic ми стои како хрватско  ??? или...
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #38 на: Февруари 06, 2010, 08:54:03 »

ИСКОРИСТЕТЕ Я ШАНСАТА И ГЛАСАЙТЕ ЗА РЕВИДИРАНЬЕ НА ИСТОРИЯТА !  ;)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #39 на: Февруари 06, 2010, 09:00:03 »

Ivkovic ми стои како хрватско  ??? или...

Не мора да значи ништо, но сепак работел за ТВ „Сител“. :-)
Сочувана

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #40 на: Февруари 10, 2010, 08:04:22 »

http://frognews.bg/news_20015/V_Pankov_Makedonizmat_e_religiia_na_smartta/

В. Панков: Македонизмът е религия на смъртта
Сряда, 10 Февруари 2010
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #41 на: Февруари 21, 2010, 02:13:02 »

Ако сака Грција да ве внесе на рамена во ЕУ нека го реши спорот за името

1. Г-дине Шацимаркакис по средбата со премиерот Груевски изјавивте дека сте позитивно изненаден од неговата идеа за решавање на спорот за името. Нагласивте дека спорот за името би можел да биде решен во следниве недели. Што конкретно ви презентираше Премиерот како негова идеја?
– Ни изгледаше дека е посветен да најде решение. А, тоа е нешто ново. Но, сфатете дека какво решение и да понуди, тоа треба да го понуди на својот народ. Тој е Премиер. Мислам дека тој сега има јасен поглед за што би преговарал и знае дека има неколку недели. ЕУ и ОН веќе притискаат во целиот процес, а г-динот Груевски ни остави впечаток дека не само што го чувствува притисокот, туку и дека има вистински одговор на вистинските можности што би ги понудил во преговорите. Презентираше конкретни идеи, но сметам дека едноставно е фер тој да му го пренесе тоа на својот народ. Навистина ќе ја почитувам неговата стратегија да комуницира со медиумите во вистински момент. Ова е прашање на искреност. Тој сака да биде сфатен сериозно и мислам дека има право да го направи тоа.
2. Дали е вистина дека функционерите во Брисел очекуваат да видат од македонските власти план за решавање на спорот за името кој би содржел прифаќање на географската одредница во името кое би се користело за севкупна употреба?
– Комплицирана работа е што прашањето за името беше изнесено од ЕУ членка, од Грција, а во ЕУ сите членки за суштински прашања имаат моќ на вето. Европската комисија и Европскиот совет точно ги знаат грчките позиции. Тоа е една од причините зошто се обидуваат да ги убедат политичарите во вашата земја да размислат за географската одредница, а мојот впечаток е дека политичката класа веќе го има направено тоа и веќе има размислено како да ја примени географската одредница во името. Прашањето за севкупна употреба е многу комплицирано. Можеби покомплицирано од географската одредница. Мислам дека треба јасно да се пресече, да се има јасна употреба на името. Ако е за севкупна употреба тоа треба да се разгледува по преговорите.
3. Можно ли е да се постигне договор за името, кога од другата страна постојано се зборува за црвени линии?
– Новата грчка влада го смени барем тонот и атмосферата, а точно е дека претходната влада воопшто не разговараше и дискутираше, што беше голема грешка. Не можете да го правите тоа како европска држава. Мислам дека црвените линии секогаш и во сите преговори се многу лоша околност. А, црвените линии не се користат само од Атина, туку се користат и од Скопје. Мислам дека она што не се гледа од двете страни е дека надминувањето на спорот ќе биде нерешена ситуација за двете страни. Во моментов го имаме старото балканско размислување – ако јас добијам нешто, другиот мора да изгуби.
4. Како ќе ги коментирате изјавите на грчките власти со кои го негираат постоењето на македонскиот јазик и идентитет?
– Мислам дека со тоа се враќаме на катастрофалните грешки направени во 91-та и 92-та, кога земјата стана независна. Морам да речам дека многу грешки беа направени не само од Грците, туку и од Европејците, бидејќи Европејците можеа да помогнат повеќе и да создадат како сега вистински притисок, вистинска рамка. Не го направија тоа. Мислам дека секој има право на свој идентитет и секој треба тоа да го прави во европски дух. Земете го примерот на луѓето во Финска кои зборуваат шведски, кои имаат идентитет, иако јазикот им е различен од оној на земјата во која припаѓаат. Мислам дека вашата земја заслужи да биде третирана на слободен европски начин. Тоа не беше случај и се уште ги чувствуваме грешките од тоа време.
5. Дали Грција го губи кредибилитетот со планот “Агенда 2014“, а притоа го блокира добивањето на датумот за преговори?
- Вистина е дека ако сакате да го внесете вашиот сосед на рамена во ЕУ, тогаш морате да го искористите моментот. Ова е моја порака до Атина – сега или никогаш.Нема премногу возови кои одат кон ЕУ.Првиот дефинитивно ги содржи Исланд и Хрватска. Вашата земја треба да биде на тој воз, бидејќи економски и политички е подготвена..
20.02.2010, 17:53

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=57907
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
......
- Каква ще бъде вашата политика към Македония?
 - Подкрепяме интеграцията на Македония в евроатлантическите структури. Въпросът кога това членство ще се случи е в ръцете на македонските ни колеги. Те имат да извървят своя път, както ние извървяхме нашия с преговорите. Но имат също нужда от това да се освободят от това постоянно подозрение, че някой в България им мисли нещо лошо. Откакто е признала Република Македония, България е правила всичко възможно да й помага, нашата политика е напълно добронамерена. Надявам се да видим това, което вече се коментира и в Европа, че не е добре в една страна кандидатка постоянно да се натякват някакви настроения срещу България. Разбирам, че има пак много емоция в случая. Но ние заедно можем да направим много повече, отколкото ако го правим поотделно.
.....

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-02-22&article=314495

Цитат
Младенов: Немаме ништо против Македонија

Автор: Александар Чочевски     09:58 | 22 февруари 2010
 
 

Софија


Македонците треба да се ослободат од размислувањето дека Бугарија има нешто против нив, вели шефот на бугарската дипломатија, Николај Младенов во интервју за весникот „Стандарт“.

Младенов, кој функцијата ја презеде неодамна по оставката на Румјана Желева, ја набројува Македонија како еден од приоритетите во својата работа.

„Ние ја поддржуваме интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО. Прашањето кога тоа ќе се случи е нешто што зависи од Македонците. Тие треба да го изодат својот пат во преговорите како што ние требаше да го изодиме нашиот. Но тие треба да се ослободат самите себе си од постојаното сомневање дека некој во Бугарија има лоши намери за нив. Од признавањето на Република Македонија, Бугарија направи многу за да помогне, односно нашата политика беше благонаклона. Се надевам дека ќе се спроведе во пракса она што беше коментирано во Европа - дека не е добро земја кандидат постојано да наметнува расположение против Бугарија. Разбирам дека има многу емоции. Заедно, ние можеме да направиме многу повеќе отколку што можеме да постигнеме сами“, вели Младенов во интервјуто за „Стандарт“.

http://makfax.com.mk/#_tools/article/99887/view

« Последно менување: Февруари 22, 2010, 02:01:07 Илийца »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #43 на: Февруари 22, 2010, 04:01:06 »

Хората, които създават проблемите, съвсем не разбират от такъв тънък дипломатически език ...

На Младенов нещата са му пределно ясни, но изказването му по-горе не внася никаква яснота относно позицията на БГ спрямо войнстващия и див антибългаризъм!  ???
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: ИНТЕРВЮ
« Одговори #44 на: Февруари 22, 2010, 06:29:03 »

Емигранти гневни на властта в София за гаврата с Митрова

http://frognews.bg/news_20490/Emigranti_gnevni_na_vlastta_v_Sofiia_za_gavrata_s_Mitrova/
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !