Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Позиция на БККС относно скандалното изказване на главата на МПЦ  (Прочитано 60857 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

„Нова Македония”: Няма историческа основа за твърдението, че Охридската архиепископия е българска, смята историк

http://focus-news.net/?id=n1480382
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Сайтът на Стефан дава фалшив линк към сайта на БПЦ, за разлика от всички други православни линкове:
http://mpc.org.mk/links.asp
http://members.tripod.com/adm/banned.html?member=bulch - по-скоро прилича на подигравка!  :o
Дали това е случайно?

Сайтът на Йован дава верен линк към сайта на БПЦ:
http://www.poa-info.org/vrski
http://bg-patriarshia.bg/
« Последно менување: Јануари 12, 2011, 04:13:26 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Гледайте по темата следното предаване на Българската национална телевизия:

Събота / 15.01.2011
10:30 Вяра и общество с Горан Благоев

http://bnt.bg/bg/programme/index/1/bnt_1/15-01-2011
http://bnt.bg/bg/productions/44/edition/11777/vjara_i_obshtestvo_15_januari_2011
« Последно менување: Јануари 15, 2011, 10:19:18 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Интервю на Председателя на БККС в програмата "Вяра и общество на БНТ"
15 януари 2011 (гледайте филмчето)

http://bnt.bg/bg/productions/44/edition/11777/vjara_i_obshtestvo_15_januari_2011
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Интервю на Председателя на БККС в програмата "Вяра и общество на БНТ"
15 януари 2011 (гледайте филмчето)

http://bnt.bg/bg/productions/44/edition/11777/vjara_i_obshtestvo_15_januari_2011


А бе се ОК, но вранишковски пак пласира една опасна теза...тој карекирам вели: „ А бе да во право сте, ама от 1918 това е србски црковен простор и тоа е тоа, прифатете го тоа и може да нешто и да се реши во иднина“. Значи от БГ општество/црква се очекува да ја признае србската окупација, па после ке ви даваме да слободно тие кои сакаат да се наречат БГ. Бре види србска итрина.

Извините но тоа е исто да некој ви дојде дома и на сила ви окупура една стаја, и после 3 месеци ви каже а бе признај оти „окупираното“ е мое ако е било твое, а јас ке те пуштам некои пат да ми дојдеш на кафе. Има ли некој здраворазумски тоа да го прифати.

Тезите  презинтирани от Каракчанов се единствено исправен став според мене.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

БККС ќе се обрати кон БПЦ да ги возобнови своите историски епархии во Македонија

http://www.bkks.org/node/372


Стенопис во црквата Свето Благовештение во Прилеп.
Надписот гласи „Бугарски просветители Св. Кирил и Св. Методиј"


Ако поглаварот на МПЦ не ја повлече својата нехристијанска изјава со која практично ги анатемоса македонските Бугари како „отпадници, предавници и изроди“, раководството на БККС ќе се обрати кон меѓународно признаената Бугарска православна црква (БПЦ) и Неговата Светост Патријарх Максим со молба БПЦ да ги возобнови своите историски епархии над илјадниците македонски Бугари кои живеат на територијата на Република Македонија. По тој повод, претседателот на БККС Лазар Младенов го испрати следното писмо до поглаварот на МПЦ г-н Стефан:

Ваше Блаженство,

Во божиќно интервју за медиумите сте си дозволиле да ја наречете Спаска Митрова, македонските Бугари и политички дисиденти во Република Македонија „отпадници, предавници и изроди“. Со оваа нехристијанска изјава Вие провлекувате длабока линија на поделба меѓу православните христијани, поткопувајќи го единството на општеството во нашата татковина.

Како лојални граѓани на нашата сакана Република Македонија, кои држат на своите бугарски корени и културно-историско наследство, ние не прифаќаме да сме „отпадници, предавници и изроди“ во сопствената држава и категорично ги отфрламе вашите злобни навреди (кои потсетуваат на антихуманиот речник на Кју Клукс Клан и никако не придонесуваат за посакуваното меѓународно признавање на МПЦ).

Како што е познато, по распадот на Титова Југославија илјадници православни христијани од Република Македонија масовно ја возобновуваат својата бугарска етничка припадност, декларирајќи го своето бугарско потекло и приврзаноста кон бугарското културно-историско наследство на своите предци.

Вашата изјава претставува своеобразна анатема и отказ на МПЦ да се грижи за духовните потреби на нас – македонските Бугари.

Со ова отворено писмо, сакаме официјално да Ве запрашаме – ги потврдувате ли Вашите зборови, дека како македонски Бугари ние сме „отпадници, предавници и изроди“ и дека не' отфрлате како редовни верници на МПЦ?

Ако навистина е така, ќе бидеме принудени да се обратиме кон меѓународно признаената Бугарска православна црква (БПЦ) и Неговата Светост Патријарх Максим со молба БПЦ да ги возобнови своите историски епархии над илјадниците македонски Бугари кои живеат на територијата на Република Македонија.

Однапред благодариме за Вашиот одговор.

Со почит,


Лазар Младенов
Претседател на БККС

Оригинал на писмото во PDF.

Вариант на български литературен език.
Сочувана

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот

Eлате братя, елате!
Отново ще ходим на църква заедно!

Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

БККС иска БПЦ да възстанови историческия си диоцез в Македония

http://news.ibox.bg/news/id_1021674159
http://dnesplus.bg/News.aspx?n=517766
« Последно менување: Јануари 18, 2011, 08:42:37 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

БККС сравнява МПЦ с Ку-Клукс-Клан

http://news.bgnes.com/view/893268
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Бугарскиот културен клуб ја спореди МПЦ со Кју Клукс-Клан!
http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=686810978B2C474CAA2765A06EB7B172


Цитат
Во отворено писмо до Македонската православна црква, Лазар Младенов, претседател на Бугарскиот културен клуб - Скопје, бара да се повлечат нападите против македонските Бугари, кои според него биле наречени „отпад, предавници и изроди“.

- Ваше Блаженство, во божиќното интервју за медиумите си дозволивте да ја наречете Спаска Митрова, македонските бугари и политичките дисиденти во Република Македонија „отпад, предавници и изроди“. Со тоа нехристијански изјава Вие поставувате длабока линија помеѓу православните христијани, поткопувајќи го единството на општеството во нашата татковина. Како лојални граѓани на Република Македонија, кои ги чуваат бугарските корени и културно-историско наследство, ние не прифаќаме да бидеме „отпад, предавници и изроди" во својата земја и категорично ги отфрламе Вашите злобни навреди (кои личат на речникот на Кју -Клукс-Клан) и воопшто не придонесуваат за меѓународното признавање на МПЦ, стои во дописот на Лазар Младенов, претседател на Бугарскиот културен клуб - Скопје до МПЦ.

Младенов прашува - Дали од МПЦ ги потврдуваат зборовите дека како македонски Бугари ние сме „отпад, предавници и изроди"? Ако е навистина така, ќе бидеме принудени да се свртиме кон меѓународно призната Бугарската Православна Црква и Неговата Светост Патријархот Максим со барање БПЦ да ја врати историската епархија над илјадниците македонски бугари што живеат на територијата на Република Македонија, велат од БККС. (Крај)
 
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

БКК-Скопие: Българската църква да възстанови историческия си диоцез в Македония

http://vmro.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=1731:2011-01-18-08-28-23&catid=1:latestnews
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот

Два най-вероятни сценария:

1. "Поглаварот" си взима думите назад в неясно и неадресирано послание. Случаят приключва.
2. "Поглаварот" просто мълчи. След известно изчакване, БККС се обръща към Негово Светейшество Патриарх Максим. Той от своя страна , след консултации с Руската ПЦ също онемява.

 :-\

Независимо от това, БККС има пълната ми подкрепа. Това е верният път.
« Последно менување: Јануари 19, 2011, 08:02:14 Илийца »
Сочувана

gromovnikot

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 20
  • Погледај го Профилот

 Изразувам безрезервна поддршка на позициите на БККС во односите со Македонската православна црква. Доколку не наидеме на разбиранје ни кај МПЦ ни кај БПЦ не треба да се повлекуваме;во тој случај предлагам да иницираме широка јавна расправа во целокупната б`лгарска опшност  во цел свет и од неа да излезе решението на нашиот проблем.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Двери БГ, 18 януари 2011
Българите в Македония настояват митр. Стефан да се извини, че ги нарече "предатели и изроди"

http://www.dveri.bg/content/view/12596/33/
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

30 думи, 18 януари 2011
БККС ще се обърне към БПЦ да възстанови историческия си диоцез в Македония

http://30dumi.pozicii.net/2011/01/bkks-shte-se-obarne-kam-bpts-da-vazstanovi-istoritcheskiya-si-diotsez-v-makedoniya/
Сочувана