Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Позиция на БККС относно скандалното изказване на главата на МПЦ  (Прочитано 61818 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

ПРЕДВЕЛИГДЕНСКИ РАЗДОР ВО НАШАТА ЦРКВА ВО АМЕРИКА

Австралискиот вирус се проширил и на северноамериканскиот континент. За ова опширно известува порталот "мкд.мк"

Цитат
"Ви се обраќам со огромна загриженост заради појавата на агресивно нарушување на црковниот поредок и јавни навреди кон црковната епархија со која се соочуваме во последно време… поединци во името на цели наши црковни заедници јавно заговараат раскол и отстапување од крилото на Црквата, искажано преку одбивање да се плати задолжителната членарина т.н. разрез кон Епархијата… реакцијата на очигледната непослушност на споменатите поединци или црковни управи би била отстранување на парохискиот свештеник на определено време, додека не се воспостави редот, а во краен случај и негово дефинитивно враќање во некоја од Епархиите во Македонија… не треба да дозволиме да бидеме третирани како наемници...". Ова го напишал владиката Методиј, раководителот од името на МПЦ со Американско-канадската епархија.

http://globusmagazin.com.mk/?ItemID=CF70D27D7F8ADE4891D5C178E959D9E4
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

ПОСЛЕДИЦИ ОД ФЕНОМЕНОТ ВО „СВЕТИ ДИМИТРИЈА“

За полни цркви ќе треба и свештеничко чудо

Цитат
Чудото што се случува во и околу скопската црква „Свети великомаченик Димитриј“ нема да ~ помогне на Македонската православна црква нејзините храмови да бидат пополни со верници како што се сега за големиот празник Велигден. За да биде тоа случај во текот на целата година, треба владиците и свештениците да го променат односот кон верниците. Од друга страна, промената на односот се бара и од верниците, а што води кон суштината на проблемот во кој Црквата и нејзините верници како да се наоѓаат на два различни колосека. Масовното посетување на најстарата скопска црква за да се види несекојдневниот феномен, на свој начин само го потврди сознанието дека верските храмови се празни во периодите кога се одржуваат редовните богослужби, а се полнат само во текот на големите верски празници или, како сега, кога се случуваат несекојдневни нешта.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=BE145B6FF748834AB24F3A4C188DF670
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Велигденски благослов со знамето од Вергина
http://utrinski.com.mk/?ItemID=72E0FB6BF9B2F04F9256B144181E547E

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Деспот Слав

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 31
  • Погледај го Профилот

По-конкретно Стефан арогантно заяви:

„...Той [владиката Йован Вранишовски] отдавна е по свой начин Спаска за МПЦ и това, което реши Апелативния съд в София само потвърждава, че винаги получават поддръжка отпадъците, предателите и изродите...”

Братя и Сестри!
Умът ми не побира подобна мисъл - как може глава на църква, считаща себе си за Православна, да изрече подобни слова за човек от клира на македонската църква и за мирянка.
Това е абсурт...
Пълен абсурт...
Не искам в никакъв случай да си обиждам, Братя и Сестри от Македония, но с подобно изказване на "Главата" на Охридската архиепископия, мога да заключа, че в Македония се проповядва фарисейщина, а не християнство!
Това ли е научил от Иисус Христос Негово Светейшество Стефан?
Това ли е човеколюбивото учение на Христос?

"От плодовете им ще ги познаете." - тъй рече Господ, за тези, които са като Стефана ...

Евангелие от Матей, глава 7, стихове 16 до 29

16 От плодовете им ще ги познаете. Бере ли се грозде от тръни, или смокини от репеи?    
17 Също така, всяко добро дърво дава добри плодове, а лошото дърво дава лоши плодове.    
18 Не може добро дърво да дава лоши плодове; или лошо дърво да дава добри плодове.    
19 Всяко дърво, което не дава добър плод, отсича се и се хвърля в огън.    
20 И тъй, от плодовете им ще ги познаете.    
21 Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи! ще влезе в небесното царство, но който върши волята на Отца Ми, Който е на небесата.    
22 В онзи ден мнозина ще Ми рекат: Господи! Господи! не в Твоето ли име пророкувахме, не в Твоето ли име бесове изгонвахме, и не в Твоето ли име направихме много велики дела?    
23 Но тогава ще им заявя: Аз никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие.    
24 И тъй, всеки, който чуе тия Мои думи и ги изпълнява, ще се оприличи на разумен човек, който е построил къщата си на канара;    
25 и заваля дъждът, придойдоха реките, духнаха ветровете, и устремиха се върху тая къща; но тя не падна, защото бе основана на канара.    
26 И всеки, който чуе тези Мои думи и не ги изпълнява, ще се оприличи на неразумен човек, който построи къщата си на пясък;    
27 и заваля дъждът, придойдоха реките и духнаха ветровете, и устремиха се върху тая къща; и тя падна, и падането й бе голямо.    
28 И когато свърши Исус тия думи, народът се чудеше на учението Му;    
29 защото ги поучаваше като един, който има власт, а не като техните книжници.


Забележете Братя и Сестри стих 21 - "Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи! ще влезе в небесното царство, но който върши волята на Отца Ми, Който е на небесата."
Нашият Бог Иисус Христос ясно ни казва, че Богохулниците не могат да разчитата на Спасението...

Волята на Господ в никакъв случай не е да наричаме миряните "ИЗРОДИ"!
Стефан проповядва фалшиви заповеди!
Подобни заповеди могат да се получат единствено и само от Сатаната!
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

МПЦ....ке прават инквизиција за сите противници на власта  ;D


МПЦ против поделбите на Македонија. Од Љубчо и другите геометрии се бара повлекување и извинување!
http://vecer.com.mk/?ItemID=8F54F89CEDBA7C40ACA5D95FFD4BD145

Дно на дното за МПЦ!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Почитувани,

 

Во најновото соопштение на Светиот архиерејски синод на МПЦ во одреден дел препознавам напад врз моите заложби и активности.

Затоа и се чуствувам повикан да им објаснам уште еднаш на Македонските владици за што всушност се борам:

Во последните 3-4 години владата на ВМРО-ДПМНЕ,  преку државен инженеринг врши активна промена на Македонската историја и комплетно ревидирање на словенските корени во античко-македонски.

Дали владиците на МПЦ воопшто можат да видат дека со додавање на античка Македонија се брише комплетната смисла на мисијата на СВ. Кирил и СВ.Методиј и на СВ. Климент и СВ.Наум.

Ако имаме континуитет,чуму беа потребни мисиите на овиe наши светци ? Кого учеа ? Кого воспитуваа ? Кого христијанизираа и покрстуваа?

Дека во Македонците има крв на Александар Македонски е основата на грчката пропаганда од крајот на 19 век предводена од страна на Владиката Каравангелис. А токму црквата предначеше во таа битка. Словенството е основа на секоја црковна книга во нашата историја. Ако го извадат словенството од историјата на МПЦ, таа ке остане само кимбал што ѕвечи.

Во исто време можат ли да разберат владиците од МПЦ дека антиквизацијата е всушност и дехристијанизација на Македонија? Антиквизацијата е оддалечување од словото христово и враќање на многубоштвото и паганството.

Паганизам од најмизерен вид е што МПЦ која заради своето полтронско однесување кон власта го премолча ставањето на споменикот на Александар Македонски на местото каде што можеше да стои само патронот на Македонија СВ. Климент. Паганизам е што во секоја нова изградена Македонска црква се црта сонцето – симболот на Амон Ра.

Паганизам е статуата на Олимпија која го држи во раце малиот Александар, како пародија за Пресвета Мајка Богородица со нашиот спасител Исус во раце.

Жал ми е што во мојата реченица, дека Македонскиот народ ќе си го проколне мајчиното млеко што се откажа од СВ.Климент и СВ.Наум, први се препознаа токму владиците, кои први се повикани  и чија што должност е да го бранат нивното дело.

Мојата мисија ја гледам само во таа функција, да се остане на заветите на СВ. Кирил и СВ.Методиј, на СВ. Климент и СВ.Наум.

И на крај, јас сакам да ги повикам Владиците од Светиот Архиерејски Синод, јавно да излезат, и јавно да побараат прошка од СВ. Климент за нивното 3 годишно живеење како апостати (отстапници) од неговите завети.

Со почит,

Љубчо Георгиевски

http://vmro-np.org.mk/?p=2045
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Ги отепа!!!

Ќебап мантии!
Автор: Ацо Кабранов
Датум: пред 3 часа
Прочитано: 1011

Сподели со твоите пријатели!
Соопштението на синодот на МПЦ, од пред некој ден, со анатеми и инструирање на народот, кој бил патриот кој предавник, кој чувал идентитет кој работел на обезличување на Македонецот, да бидам искрен ниту ме изненади, ниту ме вџаши. Само уште еднаш ми се потврди дека МПЦ ја водат бизнис владици или како што си ги викам ќебап мантии. Ќебап оти мантиите наместо на темјан на повеќето од владиците им мирисаат на ќебапи, оти наместо в црква и манастири, ждерат по ресторани и биртии и прават бизнис зделки, и се разбира водат политика, наместо да шират љубов меѓу народот. Па нели едно од начелата им е љуби го ближниот свој, да не зборам за оние главните, не лажи и не кради.

Што ги натера владиците да застанат зад едно такво срамно клеветничко соопштение, па макар било тоа и за Љубчо предавникот, кому на времето истите тие му бацуваа рака и трчкаа по него и неговата Снешка, а сега му фрлаат предавничка анатема. Што си имаат да си кажат е нивна работа, но сепак, мене, да бидам искрен ми се збурбати од дедо Стефан и камарилата околу него. Дедото е световно чедо на Лубчо и Доста, тие со притисок и лобирање го устоличија. Тој седна на тронот и чинам одма ги почна бизнисите. Владиците седнаа во скапи џипови, а еден од нив дури и се возеше со калашников во автомобилот. И да не должам, многуте скандали беа навидум ситни, а народот уште во нив го гледаше Господ. Реата од синодот буфна во јавноста дури со Нишкиот договор.

Еве сега ке ви признаам, тие ќе го скриеја договорот, како што криеја дека и биле во Ниш и туриле парав на ново име на црквата во која го нема зборот Македонска, да не беше Васко Попетревски колегата од А1, кој ми најави како уредник, дека за вестите во 19 има ексклузива. Ми спомна некој скандал околу МПЦ и ми покажа некој документи и толку. Петнаесетина минути пред 19 дојде на мојот компјутер и како што и друг пат колегијално правевме погледна со што ги отворам вестите. Неговата за МПЦ ја бев ставил подолу, не придавајќи и некое големо значење. Васко се сврти и ми рече - Ацо ова со МПЦ е од новинарски аспект ексклузива, а за МПЦ скандал без преседан. Сфатив дека оптовареноста од подготовка на вестите, додека Васко ми кажувал што има, не сум го дослушал. И да не должам во 19 часот отворив со скандалот во Ниш. Покритие за веродостојност имавме во копија од документот, еве ќе обелоденам (нешто што е надвор од новинарската етика) добиени од Тодор Петров од Светскиот македонски конгрес. Што се случуваше потоа горе - доле знаете сите. Нормално некој од владиците направија обид да ни извршат влијание А1 да омекне, па прво се обидоа некој од нив да го бранат, па кога сфатија дека тоа што потпишале во Ниш нема да помине кај народот најлигаво се повлекоа, изговарајќи се дека тоа што го потпишале не го потпишале. И тоа беше нивното прво јавно офирање. Се извадија Наум и чинам Петар, а само она шутарката од распоп Јован Вранишковски до ден  - денес остана на срамниот договор во Ниш. И така великодостојниците од МПЦ по ова престанаа да бидат табу тема и медиумите почнаа да им ги вадат и нив валканиците, но се уште нежно претпазливо од шубето да не прават грев. Еве нешто од она што го знам, а сакам да ви го раскажам.

Се сеќавам дека на еден ручек кај поглаварот, на кој бевме викнати неколку уредници во времето на бурата и скандалите што ги правеше, нивното одметнато духовно чедо, распопот Јован, јас, дедо Стефан не го прашував за тоа оти бев сигурен дека се усрани и сакаат што побрзо и Нишкиот и Јован да се заборават. Ручајќи го прашав дедо Стефан дали е точно дека еден владика (чинам беше седнат до Латас ) од синодот на МПЦ има грчки пасош, а за да го добие тоа морал да се откаже од македонското државјанство, или, пак, имал специјални заслуги кај Грците. Дедо Стефан подзина и кусо ми одговори – не ми е познато, ќе проверам, па биди сигурен дека ќе ти одговорам. До ден – денес одговорот не стигна. Ова ми иде како да ви се исповедам, ама морам да ве потсетам на уште два скандала која ја потресоа МПЦ и фрлија темна сенка кај верниците - срамната продажба на Говрлево (археолошки локалитет од историско значење за Македонија) и тоа на грчката компанија сопственик на скопската Цементарница. За милион евра патриотот дедо Стафан беше го продал Говрлево. Ама нотарката, еве ќе ви откријам, по преспаната ноќ, утрото, на втори август – Илинден оптоварена дека аминувала грев, ми се јави во Канал 5 и ми го понуди купопродажниот договор. Немав дилема и тогаш и сега дека и покрај се вестите ќе ги почнам со криминалот, а после за големиот празник. По скандалот дедо Стефан ја здувна на гости во Романија. И за тој договор властите му премолчија. А за оној најстрашниот, со хотелот Изгрев, дедото најверојатно може само да му целива рака на Груевски, а не тој нему. За криминалот, што тогаш го испиутваше Агенцијата за перење пари, Груевски наводно на два пати го викал лично тогашниот директор Ване Цветанов. Од него наводно барал да ја тера работата со вината на Миладинови, а онаа на МПЦ да ја заобиколува. И така скандал, по скандал дедо Стефан сакал или не, исончан од изгревот, стана слепа сенка со мандало, на секоја лопата на Грујо.

Има уште многу, но доволно е да ви ја доловам мојата претпоставка зошто Стефан и другите владици чучат мирно во скутот на Грујо и водати негови битки. Се разбира не сите, туку оние во врвот - најумните глави. Сето ова ви го кажувам за да ја отворам приказната за фамозното соопштение на МПЦ против предавниците и Љубчо. Што ми е поентата – Дали владиците сами го составиле катил ферманот или само рекле Амин и тоа отишло во јавноста. Што ако пак е точна информацијата дека еден од релативно помладите владици, другарче на Мартин и можеби духовен отец на Груевски вечерта пред седницата на Синодот бил виден во зградата на Илинденска број 2. Е сега ако бил, дали го пишувале со Мартин, па отишле на чаша џус од портокали кај премиерот и на редактирање на соопштението знаат најдобро тие. Дали и сите владици знаеле дека аминуваат писание добиено одозгора или пак онака покорно заради путерот на главата рекле амин и не прашале кој го составил. Ако е така ние и над поглаварот господин господин Стефан имаме надреден, господин господин господин Никола. По урнекот на Туџман и Милошевиќ нашиот синод чинам до гуша е во спрега и послушнички однос со врвот на актуелната власт и се разбира војнички работи за нив без разлика дали е милум или силум.Се плашам дека верниците ја губат вербата во нив, а црквата дали сме верници или не, е стожер на државата, а не аргат на власта, туку на народот. Но време е граѓаните, а пред се верниците да осознаат кој аминува, а кој вика само амин и игра слугарско црковно партиски дворски игри за големи пари.

Млада партизанка

Само накусо оти ја претерав со должината само уште за мојата најнова љубимица, Силвана Бонева. Наместо бугарка какошто ја „наклевети“ оној бугарскион европратеник, Силви да ти била млада партизанка, предците и биле партизани, ама репресирани од комунистите. Силви не очекував да те испровоцираат комуњарите Шема и Јани. Не наседнувај на нивните провокации глеј си до каде е со штанцањето на твојата диплома и оп по докторот Латас, магистерот Урко, ти стануваш правник. Они бе Силви сакаат да ти накалемат дека под влијание на сопругот си бугарофилка за да те шутнат и да те вратат таму кај што пред политиката си била, на нивите, кај вашите френки (патлиџани), а не разбираат дека ти брате напредуваш метеорски, и кај и да е ќе станеш можеби прв човек, не на оние ниските туку директно на Уставниот суд. Ако и ти не си веруваш во себе не биди скромница, осмели се и прашај ја Клеопатра.

Ацо Кабранов

http://www.libertas.mk/vest/30966/Kjebap-mantii


Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Мо­на­хот од Ра­ди­ша­ни се оби­де да му бак­не ра­ка на Пу­тин

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=150D1CB0D036FC4CABF882CCD5F2A2EF
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Архиепископот Стефан задоволен од предлогот на српскиот претседател

Предлогот на српскиот претседателот Томислав Николиќ да се надминат лошите односи, да се разрешат постојните проблеми е предлог што заслужува да биде поздравен и да се почитува, иако во кругот на самата Српска црква веќе се поделени мислењата за тоа кои го поддржуваат и кои се против неговиот предлог, изјави денеска во Битола архиепископот на Македонската православна црква г.г. Стефан.
- И во многу други случаи кога самата Српска црква се борела за своето обединување, делегацијата на СПЦ што била во Константинопол ја предводело цивилно лице, министер во владата на тогашна Србија. Тоа со други зборови значи дека и денес не треба да се отфрлаат предлозите од цивилни лица, од претседатели, кои се добронамерни со своите предлози. Ние очекуваме тој предлог веројатно да биде простудиран и во кругот на СПЦ, а секако и кај нас во МПЦ - истакна г.г.Стефан.

http://www.plusinfo.mk/vest/63634/Arhiepiskopot-Stefan-zadovolen-od-predlogot-na-srpskiot-pretsedatel
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

„Вечер”, Македония: Македонската църква вярва, че ще продължи диалога със Сръбската църква

http://www.focus-news.net/?id=n1712834

01 ноември 2012 | 08:57 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Македонската православна църква очаква, че инициативата на сръбския президент Томислав Николич ще донесе продължаване на прекъснатия диалог между двете църкви, пише днес македонскяит вестник “Вечер”. Синодът на МПЦ след едноседмичен анализ, вчера приветства идеята на Николич, с която той призова за решаване на църковния спор, чрез открит диалог по всички въпроси. Изданието посочва, че македонските владици не са уточнили в каква посока ще се движи бъдещия диалог със Сръбската православна църква.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

http://www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=21932

Цитат
Во својот говор на литургијата при осветувањето на манастирот во радовишкото село Ораовица архиепископот ги спомена и бугарските пасоши, кои што Македонците ги земаат со големи олеснувања во процедурата од бугарска страна. Според него, токму заради ваквите примери голема улога во зачувањето на националаниот идентитет има возбнувањето на нашата православна црква.

+ VIDEO
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

„Нова Македония”: Отец Никодим Царкняс иска да обедини МПЦ и диаспората

http://www.focus-news.net/?id=n1727798

12 декември 2012 | 10:25 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. „Македонската православна църква-ОА ми е в сърцето и ще се боря за нейната независимост в православния свят. Работя и на единството на македонците в света”. Това заявил отец Никодим Царкняс, македонски монах, който живее в Соботско, Северна Гърция, пише днес ”Нова Македония”. Царняс се срещнал с представители на Сдружението на македонските общности в Австралия. Срещата се е състояла преди два дни в Битоля. Неговото име започнало да се споменава след като представители на 12-те църковни общини и опонентите на владика Петър го предложиха за алтернатива и решение за дългогодишния църковен проблем в австралийско-новозеландската епархия, където има общо 28 църковни общини.
Сочувана