Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Позиция на БККС относно скандалното изказване на главата на МПЦ  (Прочитано 60853 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Днес+, 10 януари 2011
Главата на Македонската църква хули по адрес на България

http://www.dnesplus.bg/News.aspx?n=516886
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Позиция на БККС относно скандалното изказване на главата на МПЦ

http://www.eurochicago.com/2011/01/pozitsiya-na-bkks-otnosno-skandalnoto-izkazvane-na-glavata-na-mpts/
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Главата на Македонската църква за Спаска Митрова: Отпадък, предател и изрод!

http://www.plovdivmedia.com/34777.html
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Главата на Македонската църква обруга България

http://vestnikataka.bg/show_news.php?id=205727&cat=3
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

БПЦ- Катедрален храм на Софийската света митрополия - "Света Неделя":
ГЛАВАТА НА ТАКА НАРЕЧЕНАТА „МАКЕДОНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА” СИПЕ ХУЛИ ПО АДРЕС НА БЪЛГАРИЯ


http://www.sveta-nedelia.org/tm/nowini/world/2011/2011-01-10-1.html
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=2211&ArticleID=154321

Цитат
Тој тврди дека има контакти со СПЦ и дека ќе има преговори кога ќе дојде време, а ќе се зборува и, според него, за новата Спаска Митрева. - Вранишковски поодамна е Спаска на Македонската православна црква. Зачудува што секогаш им се помага на предавниците и на изродите. За да беше покомплетна одлуката на судот во Софија, требаше да го викнат и креаторот на проектот „Вранишковски“ и неговиот вујко требаше да даде изјава за да биде циркусот поголем - вели архиепископот Стефан.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

В наглия антибългарски хор на Скопие се включи и църквата

http://vestnikataka.bg/show_news.php?id=205734&cat=7
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Македонският православен глава за Спаска Митрова: „Отпадък, предател и изрод"

http://news.dir.bg/news.php?id=7753155
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
« Последно менување: Јануари 11, 2011, 10:02:41 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

александър

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 214
  • Погледај го Профилот

Абе, като гледам и този хубавец “Вранишковски“ не е стока.Искал да приобщи МПЦ към СПЦ . Да се чуди човек кой какъв е и кой за какво се бори.http://bnt.bg/bg/productions/44/edition/11626/vjara_i_obshtestvo_8_januari_2011
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот

http://www.ndm.org.mk/ndm/index.php?option=com_content&view=article&id=123:2010-03-23-17-38-46&catid=50:2006&Itemid=111

МВР НЕ ЈА ЗБОРУВА ВИСТИНАТА ЗА ПАСОШОТ НА ВРАНИШКОВСКИ Среда, 26 . 07 . 2006 НДМ Соопштенија / Прес   
НАРОДНО ДВИЖЕЊЕ ЗА МАКЕДОНИЈА денеска со реакција како одговор на демантот од МВР дека не издало пасош за Јован Вранишковски. Во прилог следи интегралниот текст на одговорот на НДМ

Предмет: Одговор на демант на МВР,-

Во изданието на “Шпиц” од 26 јули 2006 година, МВР го демантира тврдењето на Народно движење за Македонија (НДМ) дека полицијата му издала пасош на Јован Вранишковски, во време кога за него се водат кривични постапки. Притоа, во полицискиот демант се вели дека на Вранишковски му била издадена патна исправа во 2003 година, која подоцна му била одземена. По дополнителните проверки, НДМ утврди дека на Вранишковски му е издадена уште една патна исправа на 27 декември 2003 година и со ова всушност самата полиција несвесно потврдува дека му издавала пасоши на Вранишковски во период кога во никој случај не смеела да го прави тоа, бидејќи и оваа патна исправа, која се потврдува во полицискиот демант, е издадена кога за Вранишковски се водат кривични постапки.

Имено, по склучувањето на т.н. нишка спогодба на 17 мај 2002 година, Светиот архијерејски синод на МПЦ на 9 јули 2003 донесе одлука за расчинување на поранешниот митрополит повардарски Јован и негово враќање во редот на мирјаните со неговото световно име. По ова, до издавањето и на оваа патна исправа во декември 2003 година, за Вранишковски се водат еден куп кривични постапки кај велешкиот и битолскиот суд за повеќе кривични дела, проневера на парични средства, омаловажување службено лице и неизвршување негова наредба, разгорување национална и верска омраза и други. Во тоа време, покрај судските постапи, истовремено се преземани и полициски мерки, како претреси, информативни разговори и слично спрема Вранишковски и кон одредени лица од неговата дружина: Горан Кимев (отец Марко), Јаким Јовчевски (отец Јоаким), Благица Цветковска (сестра Фотина) и други.

Дури имавме случаи Вранишковски трипати едно подруго да не се појавува во битолскиот суд поради што во еден момент ќе биде и притворен со одлука на истражниот судија, а, од друга страна, за “чудо”, полицијата, како што кажува во демантот, му издава нова патна исправа во 2003 година (27 декември), без оглед на наведените судско-полициски постапки. Ова не заслужува одделна елаборација, бидејќи и на неупатените во правната проблематика им е јасно дека во такви ситуации патните исправи се одземаат, а никако не се издаваат нови.

НДМ и во оваа пригода ги осудува манипулациите на актуелната власт во заминување во врска со т.н. случај Вранишковски и бара да се престане со негово затворање по потреба, исчезнување по потреба, распишување потерници по потреба, негово пронаоѓање по потреба и слично ( а сега гледаме дека се издавале и повеќе патни исправи по потреба), туку искрено и целосно овој случај да се расчисти онака како што и доликува на една правна држава, за најпосле Вранишковски и неговата дружина, како странски платеници и црковни отпадници кои работат на разнебитувањето на македонскиот народ и црква, да ја добијат залужената казна.

Бидејќи во демантот МВР само на општ начин кажува дека нова патна исправа му била издадена на Вранишковски во 2003 година, ги повикуваме да го дадат на увид соодветниот картон-барање за издавање пасош за да се види точниот датум на издавање, за да се види дали и оваа патна исправа е издадена во услови кога за Вранишковски веќе се водат спомнатите кривични постапки, и на тој начин всушност да се види кој во случајов ја кажува вистината.

 
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Среда, 26 . 07 . 2006
Цитат
Во тоа време, покрај судските постапи, истовремено се преземани и полициски мерки, како претреси, информативни разговори и слично спрема Вранишковски и кон одредени лица од неговата дружина: Горан Кимев (отец Марко), Јаким Јовчевски (отец Јоаким), Благица Цветковска (сестра Фотина) и други.

 :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Од весникот на минчо јорданов, каде се вработени сите бивши разузнавачи от екс србо-комунистичките служби:

Нема историска основа Охридската архиепископија да е бугарска

Во која средина и да се најде, Јован Вранишковски ќе се приспособи на тамошните политички интереси, кои се насочени кон асимилација на македонските духовни и културни традиции
   
 Вака историчарите ја толкуваат изјавата на Јован Вранишковски, расчинетиот владика од Македонската православна црква-Охридска архиепископија, дека Охридската архиепископија во основа е бугарска. Изјавата ја даде по излегувањето од домашниот притвор во Софија.

- Нема никаква историска подлога да се каже дека Охридската архиепископија е бугарска. Изјавата на Вранишковски е насочена кон угодување на бугарските политички интереси за сопствен личен профит. Кога е во Србија, тој зборува за српскиот карактер на македонските црковни институции. Во Бугарија зборува бугарски и се повикува на византиската историска традиција врз просторот на Македонија. Во Грција и угодува на грчката политика, со изјаснување дека културната и духовната традиција во македонија се грчки - објаснува историчарот Илија Велев.

Тој додава дека Вранишковски, додека беше легален владика на МПЦ-ОА, никогаш ја немал оспорено македонската изворна традиција.

Според историските толкувања, Велев истакнува дека во бугарската културна и црковна историја, македонската традиција од средновековниот период се третира како бугарска. Тоа особено е истакнато во периодот на Самуиловото владеење во Македонија, кое е плодна почва за тоа.

Ако Самуил сакал да биде наследник на згаснатото прво бугарско царство, тој ќе ја возобновел укинатата патријаршија на Бугарската црква - Реславско-трновска. Наместо тоа, Самуил ја поддржува Охридската архиепископија како помесна црква на сопственото владетелство. Тоа значи дека не станува збор за иста црква.
Вранишковски во интервјуто за бугарската телевизија за вера потврдува дека Охридската архиепископија е бугарска.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1121191141&id=9&setIzdanie=22179
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11211951275&id=13&prilog=0&setIzdanie=22179

Цитат
Непобитно е, меѓутоа, и тоа дека Вранишковски станува минорна фигура во Македонија и во околните држави каде што проповеда. Нему му треба инцидент што повторно ќе го врати во центарот на вниманието. Затоа и постојано ги предизвикува - во интервју за софиски весници тврди дека Охридската архиепископија е бугарска, во Белград вели дека е српска, а во Солун проповеда дека е грчка. Но во заднината на ваквите изјави стојат и многу посериозни проблеми. Грција ги негира македонската држава, народ и јазик, Бугарија - народот и јазикот, а Србија не ја признава црквата.

Вранишковски е само едно од средствата во војната против Македонија, а порано или подоцна ќе биде отфрлен токму од неговите сегашни ментори во овие три средини.

Г.г. Стефан, поглаварот на МПЦ-ОА, досега неколку пати изјавил дека го зачудува фактот што Вранишковски, кој претставува регионален проблем, секогаш им помага на предавниците и на изродите. Време е Јован да се изјасни чија е Охридската архиепископија? Дали е бугарска, како што тврди во Софија? Дали е српска како што кажува во Белград или е грчка како што проповеда во Солун? Или е негов сопствен проект, воден од лични интереси?

Чија молитва е благопријатна за неговите уши? Дали воспеана на бугарски на софискиот Максим, на грчки проповедана од Антим Солунски или на Иринеј, поглаварот на СПЦ?


Почнаха вече да изопачават думите на Стефан, но имаме сигурно видео-доказателство!  :)
http://www.youtube.com/watch?v=KuL2Kaz2TfU
« Последно менување: Јануари 12, 2011, 03:12:57 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !