Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: БККС протестира против уништувањето на бугарските споменици во Македонија  (Прочитано 61930 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

4 мај 2010
БККС протестира против уништувањето на бугарските споменици во Македонија


Надпис над влезот на црквата Св. Недела во Битола. Зборот „Българите” е избришан.
БККС собира податоци за уништени бугарски споменици од своето создавање во мај 2008 г.Бугарскиот културен клуб - Скопје апелира за неодложно востановување на уништените споменици во Република Македонија, кои припаѓаат на бугарското културно-историско наследство. Уништувањето на споменици не би требало да се случува во држава, која се стрeми да стане член на Европската унија и НАТО.

По тој повод, БККС испрати писмо до претседателите, премиерите, министрите за надворешни работи и министрите за култура на Република Македонија и Република Бугарија, до странските амбасади во Република Македонија, претседателот на Европската комисија Жозе Мануел-Барозо, претседателот на Европскиот парламент Јежи Бузек, генералниот директор на УНЕСКО Ирина Бокова, комесарот за човекови права на Советот на Европа Томас Хамарберг, комесарот за проширување Штефан Фуле, евроамбасадорот Ерван Фуере, бугарските европратеници, членовите на Мешовиот парламентарен комитет ЕУ-МК (Евгени Кирилов Јорго Шацимаркакис, Георгиос Кумуцакос, Зоран Талер, Алојз Петерле и др.) и претседавачот на бугарската делегација во Парламентарната асамблеја на Советот на Европа (ПАСЕ) Живко Тодоров.

За да го прочитате писмото притиснете тука. Погледнете го и прилогот со фотографии. Преводот од англиски може да се прочита тука.
« Последно менување: Мај 04, 2010, 01:19:51 ohrid1941 »
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот

Да се надеваме дека Европа ќе помогне да се спречи вандалското фалсификување на историјата на Македонија.
Сочувана

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот

Браво на БККС, но мисля, че и държавата България трябва да е доста активна по този въпрос.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Макфакс, 04.05.2010
Бугарскиот културен клуб апелира за реставрација на бугарски споменици
Автор: Ивана Настеска
04 мај 2010, 15:57
Извор: Макфакс


Цитат
Бугарскиот културен клуб во Скопје апелира за неодложно реставрирање на уништените споменици во Република Македонија, кои припаѓаат на бугарското културно-историско наследство.

„Уништувањето на споменици не би требало да се случува во држава, која се стрми да стане член на Европската унија и НАТО“, соопштуваат од тимот за односи со јавност на Бугарскиот културен клуб.
« Последно менување: Мај 05, 2010, 01:23:55 ohrid1941 »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Весникот Шпиц од 5 мај 2010, година IV, број 1171, со тираж 39280 примероци, накратко ја одразува позицијата на БККС:

Шпиц, 05.05.2010
Да се врати „бугарско“ на спомениците

МАКЕДОНСКИТЕ власти да дозволат да се реставрираат уништените споменици во земјата кои припаѓаат на бугарското културно-историско наследство, бара Бугарскиот културен клуб од Скопје, кој бил регистриран пред две години. Во соопштението, кое вчера клубот го испрати до медиумите, стои дека документирале „намерно уништени споменици кои ја покажуваат безмилосната државна политика кон бугарското културно-историско наследство“. Според нив, станува збор за точно посочени бугарски споменици, гробишта и цркви каде што зборот „бугарски“ бил намерно избришан.

« Последно менување: Мај 10, 2010, 09:35:56 ohrid1941 »
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

ОТЛИЧЕН PR само напред.....и малку ведрина
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Днес+, 08.05.2010
Апелират за възстановяване на българските паметници в Македония

Множество български паметници в Република Македония са разрушени умишлено, а местните власти не позволяват те да бъдат възстановени, алармираха от Българския културен клуб в Скопие. Подобно отношение македонските власти не си позволяват към други паметници на страни членки на Европейския съюз като Великобритания, Германия и Франция, уточни председателят на българския клуб Лазар Младенов.

Членовете на организацията събират данни за българските паметници, гробища и надгробни плочи от 2008 г. и вече са документирали множество смущаващи случаи на умишлено унищожени такива. Според тях това не са изолирани случаи, а примери за държавна политика на безмилостно отношение към българското културно-историческо наследство. В предоставената на “ДНЕС+” информация са посочени и някои от най-драстичните примери, придружени със снимков материал.

От надгробни плочи и ктиторски надписи на църкви например са заличени думи, отнасящи се до етнонима “българи”. Такъв е случаят и с гроба на свещеник Илия Габровалиев в двора на църквата в село Робово. На надгробната плоча пише: “един от първите борци (за българщината) в Струмишко”, където думата “българщина” е грубо заличена. Епитафиите на някои от деветте български военни гроба в Струмица пък са изцяло променени или заличени.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Народно дело, 10.05.2010
Българи бранят родни паметници в Македония

Писмо до медиите са изпратили членовете на Българския културен клуб в Скопие. В него се апелира за опазване на българските исторически ценности в Македония. От създаването си през май 2008 година организацията събира данни за българските паметници, гробища и мемориални плочи в съседната ни република. Документирани са много смущаващи случаи на умишлено унищожени паметници, пише в писмото председателят на клуба Лазар Младенов. Сред тях са гробът на свещеник Илия Габровалиев в двора на църквата в село Робово, Струмишко. Думата “българщината” там е грубо заличена. “Българите” липсвала и в надписа на входа на църквата “Св. Неделя” в Битоля. “Мило българско чедо” също не е налице върху гробовете на илинденските въстаници в двора на свещената обител.

От дружеството са загрижени за липсата на политически климат за установяване на общо разбиране на историята, заради което смятат, че се получават набезите. Според тях главната отговорност на политици и медии е да допринасят за култура на взаимно уважение, разбиране, доверие и толерантност. Предложението е това да се постигне чрез взаимно честване на общи исторически събития със съседните държави - членки на ЕС. “Унищожаването на паметници не би трябвало да се случва в държава, която се стреми да стане член на Европейския съюз и НАТО. Ние вярваме, че институциите на Република Македония ще разберат колко е важно да се съхраняват българските паметници в унисон със съответните международни стандарти”, се казва в писмото, което продължава с призив за възстановяване, запазване и поддържане на българското културно-историческо наследство.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Информационна агенция "Фокус", 05.05.2010
Българи от Македония разговаряха с министър Николай Младенов Скопие

Цитат
Македонските медии днес отделят внимание и на писмото на Български културен клуб Скопие с председател Лазар Младенов. С него се иска да се върне думата "български" на паметниците в страната, които принадлежат на българското културно-историческо наследство.
Документирани са умишлено унищожени паметници, което показва държавната политика към българското културно-историческо наследство.

То е илюстрирано със снимки от градското гробище в Струмица, където са погребани български войници и офицери. Върху тях думата "български" е заличена. Подобен е случаят и с надписи на български църкви.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Реакции и во меѓународните весници:

БГ БЕН, 8 май 2010 (стр. 6)
Продължава унищожаването на българските културно-исторически паметници в Македония

От своето създаване през май 2008 г. Българският културен клуб – Скопие, събира данни за българските паметници, гробища и надгробни плочи в Република Македония. Документирали сме много смущаващи случаи на умишлено унищожени паметници. Това не са изолирани случаи и показват държавна политика на безмилостно отношение към българското културно-историческо наследство в Република Македония. Протестираме срещу тази нецивилизована практика и равнодушието на съответните институции. По тази причина нашата организация поставя под въпрос тяхната откровеност относно ефективното въвеждане на европейските ценности и стандарти.

Предоставяме ви детайлна документация за някои от унищожените български паметници. Най-възмутителните примери са накратко обяснени по-долу.

Приложение А (на снимката) показва фотографии от гроба на свещеник Илия Габровалиев в двора на църквата в село Робово, Струмишко. На надгробната плоча пише: “един от първите борци за българщината в Струмишко”. Думата “българщината” е грубо заличена.

Фотографиите В.1 и В.2 показват църквата “Света Неделя” в Битоля и надписа на нейния вход. На надписа пише: “Тоя святи храм на пресвятая и славна великомученица Неделя се издигна от основание с иждивението на Българите про владикованието на Високопросвещенния г-нъ Венедикта Византийский, който я освети. Битоля 13 октомври 1863 год.” Думата “Българите” е заличена.

В двора на тази църква се намират Илинденските гробища на борците за свобода, сражавали се по времето на Илинденско-Преображенското въстание през 1903 г. Гробищата са в ужасно състояние и са почти
изоставени. Както показват допълнителните фотографии, оригиналната надгробна плоча на войводата Димко Николов е унищожена и е подменена с нова, написана с азбуката след 1945 г. На оригиналния надпис, написан на български език, пише “вечна ти памет, мило българ-
ско чедо”. Частта от надписа, в която пише “мило българско чедо” е заличена.

Приложението С съдържа фотографии на някои от деветте български военни гроба от Първата световна война на гробищата в Струмица. Трагичното положение на гробовете е очевидно. Някои са умишлено унищожени или повредени. Части от епитафиите са изцяло
променени или заличени, особено думи, които се отнасят до българското отечество, но също така и емблематичната
българска буква “ъ”.

За разлика от възстановените британски, германски и френски военни паметници, македонските власти не позволяват възстановяването на тези и други български паметници, което е явно доказателство за двойните стандарти.

Учебниците, използвани от македонската образователна система, съдържат пристрастни идеологически твърдения, напомнящи терминологията на Студената война, които представят съседите им като неприятели, и това определено ще доведе до повишаване на напрежението със съседните държави и ще продължи да създава вътрешни разделения.

Главната отговорност на политици и медии е да допринасят за култура на взаимно уважение, разбиране, доверие и толерантност. Това може да бъде установено чрез взаимно честване на общи исторически събития със съседните държави-членки на ЕС, като съществена първа стъпка към по-добро разбиране на историята и поддържане на добросъседски отношения. Ние сме дълбоко убедени, че по такъв начин остатъците от старата коминтерновска политика на Балканите, както и неотдавнашният феномен на т.нар. “антиквизация” ще бъдат оставени в миналото.

Унищожаването на паметници не би трябвало да се случва в държава, която се стреми да стане член на ЕС и НАТО. Поради тази причина почитателно апелираме за възстановяване, запазване и поддържане на паметниците, които принадлежат на българското културноисторическо наследство.

(Писмото е изпратено до президентите, министър-председателите, министрите на външните работи и министрите на културата на Република Македония и Република България, чуждестранните посолства в Република Македония, председателя на Европейската комисия Жозе Мануел-Барозу, председателя на Европейския парламент Йежи Бузек, генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, комисаря за човешки
права на Съвета на Европа Томас Хамамберг, комисаря по разширението Щефан Фюле, посланика на ЕС в Република Македония Ерван Фуере, българските евродепутати.)


« Последно менување: Мај 24, 2010, 12:28:40 ohrid1941 »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

26 мај 2010
УНЕСКО испрати одговор до Бугарскиот културен клуб - СкопјеОрганизацијата на ООН за образование, наука и култура (УНЕСКО) испрати специално писмо до Претседателот на Бугарскиот културен клуб - Скопје (БККС) во врска со вознемирувачката состојба на бугарските културно-историски споменици, гробишта и надгробни плочи во Република Македонија, подложени на злонамерно и безмилосно уништување. Писмото на УНЕСКО е одговор на протестното писмо на БККС, испратено на 4 мај оваа година до голем број меѓународни институции и организации поради уништувањето на споменици, кои се дел од бугарското културно-историско наследство на територијата на Република Македонија.

Г-н Франческо Бандарин, Помошник Генерален директор на УНЕСКО за култура, подвлекува дека Секретаријатот на УНЕСКО го поставил овој проблем пред властите во Скопје, од кои се бара објаснување, бидејќи ваквите вандалски акти се целосно спротивни на постоечките меѓународни стандарди за заштита на културното наследство.

Писмото на БККС од 4 мај содржи детална документација со фотографии за некои од најшокантните примери на уништени или избришани натписи, каде што се споменува бугарскиот народ или се употребува бугарската азбука (на пример, надгробни плочи на црковни лица и војводи од ВМРО, воени гробишта на бугарски офицери и војници од Првата светска војна и др.).

Г-н Бандарин му се заблагодарува на Претседателот на БККС и го уверува дека ќе го информира за одговорот на македонските власти.

За да го прочитате писмото на УНЕСКО, притиснете тука.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

ЮНЕСКО е изпратила писмо до Български културен клуб - Скопие за тревожното състояние на български паметници в Македония
26 май 2010 | 11:22 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) изпрати писмо до председателя на Българския културен клуб – Скопие (БККС) във връзка с тревожното състояние на българските култулно-исторически паметници, гробища и надгробни плочи в Република Македония, подложени на злонамерено и безмилостно унищожение. Това съобщиха от БККС. Писмото на ЮНЕСКО е отговор на протестното писмо на БККС, изпратено на 4 май тази година до множество международни институции и организации, относно унищожени паметници, които са част от българското културно-историческо наследство на територията на Република Македония.

Франческо Бандарин, помощник-генерален директор на ЮНЕСКО за култура, подчертава, че Секретариатът на ЮНЕСКО е поставил въпроса пред властите в Скопие, от които се иска обяснение, тъй като такива вандалски актове са в пълно противоречие със съществуващите международни стандарти за защита на културно-историческото наследство.

Писмото на БККС от 4 май съдържа подробна документация с фотографии за някои от най-шокиращите примери за унищожени или изтрити надписи, където се споменава българският народ или се употребява българската азбука (например надгробни плочи на духовници и войводи на ВМРО, военни гробища на български офицери и войници от Първата световна война и др.).


Истата информација е пренесена и од ZNAM.LI.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

ЮНЕСКО изразява тревога от състояние на български паметници в Македония 

http://bnr.bg/sites/radiobulgaria/Lifestyle/News/Pages/2605-9.aspx


Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) изпрати писмо до председателя на Българския културен клуб – Скопие (БККС) във връзка с тревожното състояние на българските култулно-исторически паметници, гробища и надгробни плочи в Република Македония, подложени на злонамерено и безмилостно унищожение. Писмото на ЮНЕСКО е отговор на протестното писмо на БККС, изпратено на 4 май тази година до множество международни институции и организации, относно унищожени паметници, които са част от българското културно-историческо наследство на територията на Република Македония. Франческо Бандарин, помощник-генерален директор на ЮНЕСКО за култура, подчертава, че Секретариатът на ЮНЕСКО е поставил въпроса пред властите в Скопие, от които се иска обяснение, тъй като такива вандалски актове са в пълно противоречие със съществуващите международни стандарти за защита на културно-историческото наследство. Писмото на БККС от 4 май съдържа подробна документация с фотографии за някои от най-шокиращите примери за унищожени или изтрити надписи, където се споменава българският народ или се употребява българската азбука (например надгробни плочи на духовници и войводи на ВМРО, военни гробища на български офицери и войници от Първата световна война и др.).
« Последно менување: Јуни 02, 2010, 12:47:49 ohrid1941 »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !