Сега, 26.05.2010
ЮНЕСКО пита Скопие защо троши наши паметнициПредставител на ООН заклеймява "вандалски актове" срещу надгробни плочи на духовници, бойци и офицери.Светослав АбросимовОрганизацията на ООН за образование, наука и култура ЮНЕСКО е поставила въпроса за разрушени български паметници в Македония пред властите в Скопие и е поискала обяснение за това. Това съобщиха за "Сега" от Българския културен клуб - Скопие (БККС) в западната ни съседка. ЮНЕСКО уведомила за предприетата крачка в специално писмо до БККС, което може да бъде видяно на сайта им -
http://www.bkks.org/node/317.
Проверката става факт, след като клубът уведомил организацията на ООН на 4 май за тревожното състояние на българските културно-исторически паметници, гробища и надгробни плочи в Република Македония, които са подложени на "злонамерено и безмилостно унищожение". Писмото съдържа подробна документация с фотографии за някои от най-шокиращите примери за унищожени или изтрити надписи, където се споменава българският народ или се употребява българската азбука. Става дума за надгробни плочи на духовници и войводи на ВМРО, военни гробища на български офицери и войници от Първата световна война и други, казват от БККС.
Зам.генералният директор на ЮНЕСКО за култура Франческо Бандарин, директор на Центъра за световно наследство, е подчертал в писмото си до клуба, че секретариатът на организацията е поставил въпроса пред властите в Скопие, от които се иска обяснение, тъй като такива вандалски актове са в пълно противоречие със съществуващите международни стандарти за защита на културно-историческото наследство. Бандарин е благодарил на председателя на БККС Лазар Младенов и го е уверил, че ще го информира своевременно за отговора на властите в Скопие.
ТРЕВОГАМножество български паметници в Република Македония са разрушени умишлено, а местните власти не позволяват те да бъдат възстановени, алармираха от Българския културен клуб - Скопие (БККС). Подобно отношение македонските власти не си позволяват към други паметници на страни членки на Европейския съюз като Великобритания, Германия и Франция, уточнява председателят на клуба Лазар Младенов в сайта на БККС. Той даде като пример надгробни плочи и надписи на църкви, от които са заличени думи, отнасящи се до "българи". Такъв е случаят и с гроба на свещеник Илия Габровалиев в двора на църквата в село Робово. На надгробната плоча пише: "Един от първите борци (за българщината) в Струмишко", където думата "българщина" е грубо заличена. Надписите на някои от деветте български военни гроба в Струмица пък са изцяло променени или заличени.
Повредените надписи на гроба на свещеник Илия Габровалиев
в двора на църквата в село Робово в Струмишко. СНИМКА: www.bkks.org
Зам. генералният директор на ЮНЕСКО за култура Франческо Бандарин
проверява дали българските паметници в Македония са подложени на унищожаване. СНИМКА: Архив