Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ  (Прочитано 200417 пати)

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот

Наместо да се извинат за злосторствата, Бугарите бараат да ги претставуваме како ослободители
Цитат
Бугарски историчари кои ги застапуваат националистичките теории дека Македонците и Бугарите се ист народ со заеднички корен бараат итно ревидирање на заедничката историја, но и претставување на бугарските окупаторски сили во Втората светска војна како ослободители!?.......

http://www.youtube.com/watch?v=WTkYYSjDLAk
http://www.youtube.com/watch?v=qmSHUnCuKq4&feature=related
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Бугарите го ослободија Зоран Даневски?

Интерпол го бара, ние го пуштаме на слобода, објави бугарски Стандард, објавувајќи ја веста дека Зоран Даневски, учесник во проневерата Џумајлија, по апсењето е пуштен на слобода.

Како што пишуваат медиумите во договор со правосудните органи Даневски бил пуштен да се брани од слобода. Од Окружното обвинителство во Благоевград, за македонската телевизиска куќа Алфа, тврдат дека тоа се новинарски шпекулации.

„Значи. Ова за ова лице има еден предмет кој е екстрадиционен и еден за дело кое е поврзано со личната карта, кога е задржан при проверката во Банско. Тој не е задржан во врска со користење фалсификуван официјален документ, туку во однос на екстрадициониот предмет кој е отворен во Бугарија. Во овој момент тој е задржан и не е на слобода“, рекла за Алфа Телевизија. Весела Стоилова, портпаролката на обвинителството во Благоевград.

Даневски веќе дванаесет дена е во екстрадиционен притвор. Таму ќе остане се до истекот на рокот од 40 дена во кој македонските власти треба ги достават неопходните документи врз основа на кој обвинителството од Благоевград ќе побара од Судот, Даневски да биде испорачан во Македонија.


http://sky.mk/makedonija/16889.html?task=view

НА СРПСКИТЕ СЛУГИ ВО МАКЕДОНИЯ, ДУРИ И КОГА ИМ Е НАЦРТАНО, СЕ ПРАВАТ ОТИ НЕ РАЗБИРАТ  :o  ::)  :-X
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот

Драган  Павлович -Латас....
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=C5F100272D1B9B4FBED9DD27B7E81564

Синдикатите ја прозваа бугарската директорка Ирина Бокова
"Генералниот директор и земјите-членки бараат од нас да направиме повеќе со помалку: ајде да побараме од нив да направат повеќе со помалку политика!", се вели во соопштението од двата синдикати на вработените во УНЕСКО, до кои ексклузивно дојде ВЕЧЕР, кој единствен на светско ниво пишуваше за можниот штрајк во УНЕСКО


Во УНЕСКО врие како во кошница. Генералниот директор, Бугарката Ирина Бокова, е прозвана од двата синдикати на вработените од УНЕСКО, со остри зборови:
"Генералниот директор и земјите-членки бараат од нас да направиме повеќе со помалку: ајде да побараме од нив да направат повеќе со помалку политика!", се вели во соопштението од двата синдикати до кои ексклузивно дојде ВЕЧЕР, кој единствен на светско ниво пишуваше за можниот штрајк на вработените во УНЕСКО. Да потсетиме: по зачленувањето на Палестина во УНЕСКО, САД и Канада не согласувајќи се со одлуката експресно ги повлекоа нивните пари од светската организација која сега се соочува со буџет помал за речиси четвртина од вкупните пари.

Бокова, пак, претходно презентираше стратегија поради моменталните финансиски ресурси, на 189-та седница на Извршниот одбор, што се одржува во Париз од 27 февруари до 10 овој месец. Во неа, Бокова препорачува децентрализација на одредени активности, поддршка од донатори, па дури и потпирање на новите информациски и комуникациски технологии.

Сепак револтот на вработените е голем. Вечер вчера објави дека една од причините која се наведува се и договорите за работа кои немаат важност поголема од три месеци?!
Инаку, во гласањето "за" и "против" членство на Палестина во УНЕСКО, коешто се случи на 31 октомври минатата година во седиштето на оваа организација во Париз, Македонија заедно со уште 51 земја гласаше воздржано.

Објаснувањето на САД за повлекување на средствата е дека било какво признавање на суверенитетот на Палестина ќе влијае негативно на преговорите со Израел. Два американски закони од '90-тите години дури забрануваат финансирање на специјализираните агенции на Обединетите нации кои ќе ја примат Палестина како полноправна членка без претходниот мировен договор со Израел.

Рускиот делегат Генадиј Гатаилов, пак, тогаш истакна дека за Русија признавањето на Палестина не претставува проблем, и дека зачленувањето во УНЕСКО треба да помине без политизација. Тој истакна дека само со преговорите може да дојде до создавање на вистинска, територијално целосна палестинска држава која безбедно ќе живее покрај Израел и другите земји од регионот.
Гласањето во УНЕСКО всушност е и првиот чекор на патот на Палестина кон нејзино полноправно влегување во сите агенции на Обединетите нации.

Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

ЕТЕ ТИ Я СРПСКАТА ЛОГИКА !!!
ОД ЕДНА СТРАНА ДИГАМЕ ГАЛАМА ОТИ ГРЦИЯ ГО КОЧИ НАШИОТ ПРИЕМ ВО НАТО И ЕУ, А ОД ДРУГА СЕ СОЛИДАРИЗИРАМЕ СО ОНИЕ КОИ СЕ ПРОТИВ ЗАЧЛЕНУВАНЬЕТО НА ПАЛЕСТИНА ВО УНЕСКО   ???  ;)  ::)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Бугарија ги открива кодошите во црквата http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=3201293564&id=11&prilog=0&setIzdanie=22535 
   
Цитат
Нервозата во Бугарската православна црква (БПЦ) расте по објавувањето на тајните досиеја, од кои се гледа дека мнозинството актуелни митрополити биле бивши соработници на озлогласената шеста управа на државната безбедност на некогашниот комунистички режим, задолжена за справување со „политички диверзии“
Цитат
Во самиот почеток на заседанието дојде и до инцидент, кога митрополитот Калиник неколкупати ја удри новинарката на државната телевизија БНТ, Елијана Димитрова, со весник по уста за да ја замолчи или, како што самиот рече, да ѝ ја затвори устата. Инцидентот го уловија ТВ-камерите. Митрополитот Кирил Ковачев од Варна на новинарите во врска со досиејата им одговори само „бог да ве благослови, да сте живи и здрави“, а владиката Амвросиј ги праша „зар уште ги помните досиејата“. По инцидентот реагираше и Медиумската организација за Југоисточна Европа (СЕЕМО), која ја повика БПЦ да ја почитува слободата на медиумите.

- Изненаден сум од ваквото однесување на еден црковен претставник и се надевам дека црковните власти ќе преземат мерки против митрополитот Калиник - изјави Оливер Вујовиќ, генерален секретар на СЕЕМО.


Да оставим настрана факта, че възможният агент на УДБа Оливер Вујовиќ изкарал цяла декларация против бившия сътрудник на ДС митрополит Калиник, но в репортажа не се вижда никакъв "удар", или може би недовиждам нещо?   :o

http://bnt.bg/bg/news/view/72008/mitropolit_kalinik_udari_s_vestnik_reporter_na_bnt
« Последно менување: Март 21, 2012, 02:13:48 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Образовен закон на радост на Грците и на Бугарите
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=32112852106&id=13&prilog=0&setIzdanie=22536

Цитат
Пописот што треба да се спроведе можеби ќе покаже дека имаме и бугарско малцинство, кое да претпоставиме, ќе ја оспори улогата на македонското партизанско движење во Втората светска војна.
Цитат
И конечно, ако ние самите си воведуваме ваков „клип“, тогаш зошто се буниме кога Грците и Бугарите преку Европскиот парламент бараат „политичка коректност“ од нас во нашиот образовен систем?
« Последно менување: Мај 29, 2012, 02:37:37 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Како изгледа монументалниот дом на поранешната бугарска комунистичка партија
http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=101&egId=18&eventId=88823

Цитат
Весникот „Дејли мејл“ со репортажа се осврна на домот на Бугарската комунистичка партија изграден на планината Бузлуџа. Дваесет години по падот на комунизмот огромниот монументален објект е напуштен, ограбен и полураспаднат.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Софиjа на Шара нуди бесплатни бугарски документи за помалку од година
Агитатори ги тераат Горанците да земаат бугарски пасоши

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0EBF013D0DD6454BB73190967AB2EB2D

Цитат
Претставници од Бугарија ги убедуваат Горанците да земат бугарски документи за да може да се вработат во земјите на ЕУ и да добијат бесплатни стипендии за студирање во Софија и во Пловдив.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Цитат
Меѓутоа, на пејзажот јасно се гледаат расфрланите шлемови на бугарските војници, топовски лафети паднати во ендеци, но и сите симболи на српската победа над Бугарите под команда на маршалот, војводата Живојин Мишиќ.

Бреи според гласилото на следбениците на милошевич во МКД, дури и хрватите онанират на „славните“ србски победи над Бугарите. А нели штом това го прават дури  и Хрватите тогаш грешните души хунзистички треба два пати повече да го прават...

http://vecer.com.mk/?ItemID=D31AF239895A5C479D3060D058EB8543
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Скопие: България е "Мексико на Балканите" за македонските престъпници
http://balkani.actualno.com/news_384906.html

Отиват в България и внезапно започват да прокламират българско самосъзнание
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Дијабетичарите се лекуваат на бугарски јазик

Цитат
Дијабетичарите кои редовно се снабдуваат со инсулинска терапија од аптеката лоцирана во Поликлиниката Бит Пазар, деновиве се изненадени што добиле терапија која содржи упатство само на бугарски јазик.
http://vecer.com.mk/?ItemID=60B610A3DEF3BD499034ABA3A7B532CC


Бреи страх море, да не случаино от инсулинот не се просветлат и врнат на корините си! Ебати малоумните!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Европската слава удира во глава
Бугарија и во време на политичка криза во Македонија се заканува со вето

http://utrinski.com.mk/?ItemID=A20E9B66783BEB48B482BB6B8BA4DB9F

Цитат
Бугарија очајнички сака да биде сфатена сериозно од Македонија. Највисоките бугарски функционери се изредија минатата недела со порака дека треба да се однесуваме соодветно на поддршката што ни ја даваат, а ако не - ќе ни стават вето во ЕУ. Премиерот Бојко Борисов дури не' именуваше со БЈРМ, иако оваа земја го призна уставното име на Македонија. Повод беше некаков инцидент на гробот на Гоце Делчев за кој не знаат ни медиумите овде ни МВР, како и наводното спречување на амбасадорот на Бугарија да положи цвеќе, иако на интернет има снимка како држи и говор во црквата „Свети Спас“. Тамошните медиуми по Смиљковци се натпреваруваат во тоа кој поблиску ќе ја опише Македонија пред распад, а во нашите едвај тоа некој сака да го регистрира, поради впечатокот дека станува збор за намерни и недобрососедски подметнувања од Бугарија, во време кога осетија потенцијал за криза.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

кмето на скопската општина Карпош, стефчо јакимовски (белио човек) во поредната гавра со БГ етнос

http://sky.mk/stav/22581-%D0%9A%D0%BE%D0%BB%D1%83%D0%BC%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%B2%D1%87%D0%BE-%D0%88%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%97%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D0%BD%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%BE.html

Цитат
. Едноставно човекот само знае да се смешка, мисли дека продава некоја „бејби фејс“(додуша малку исончан , што би рекол Берлускони) и со тоа ќе ги шармира граѓаните.Патем ако успее да ги прикрие и источните, бугарски корени кои му се главната влезница во „најмакедонската партија“, ќе биде на коњ(од оние златните!).


Оваа е безобразна навреда на БГ етнос затоа што директно имлицира дека припадниците на БГ етнос се „малку исончани“ односно цигани А гледам го Стефчо ич не е црн, можеби пак он ги крие истинските корени кои според белината мора да му се от првокласна боснаска србо-комунистичка џукела , нели оти они се бели бели като ракавиците на тито.
Ај ако на ДПМНЕ не им текнува да го обвинат стефчо за ширена национална нетрпеливост, говор на омраза,  потикуване на национална дискримација и милион други работи, дека се пак инститциите на државата Македонија оти тава сичко се нели кривични дела во МКД. Или пак това не важе за БГ етнос и држава, они се на свободен отстрел!
Ај ако на ДПМНЕ и от државните институции нема аир, ама дека БГ постолство/МВР да го извика стефчо или да му оде на госте па малку да го потсете на некои работи. Сепак негои по повтроно се гаври со БГ народ.

Чекам реакциа, или и това ке си премолчаме!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

АТАКА: Да се заштитат Бугарите во Македонија
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=B0A77BDEDF9662489EA2AB088DEE2A57

Цитат
Бугарските крајно-десничарски партии Атака и ВМРО-БНД претставија заедничка декларација во бугарскиот парламент во која се повикува на заштита на Бугарите во Македонија, јави Дојче Веле.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Бугарија најсмртоносна за живеење?

http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=DA1C7961182C4F4199BF204CD996B4D2
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !