Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ  (Прочитано 200420 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Се што е под Дунав и Стара Планина е територија на Македонија

http://vecer.com.mk/?ItemID=04CEEFAAFD16664B869EC677B4D0BD49

Цитат
Бугарите живеат на просторот помеѓу Дунав и Стара Планина, а се што е подолу е територија на Македонија и е населено со Македонци.

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот

Се што е под Дунав и Стара Планина е територија на Македонија

http://vecer.com.mk/?ItemID=04CEEFAAFD16664B869EC677B4D0BD49

Цитат
Бугарите живеат на просторот помеѓу Дунав и Стара Планина, а се што е подолу е територија на Македонија и е населено со Македонци.
ДРАГАН  ПАВЛОВИЧ -ЛАТАС
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Бугарија обвинува: спорот е алиби – Македонија не работи доволно на реформите !
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/bugarija-obvinuva-sporot-e-alibi-%E2%80%93-makedonija-ne-raboti-dovolno-na-reformite
Македонија нe ги исполнувала стандардите да биде во ЕУ, а спорот со името се користи како алиби.


Цитат
Во пресрет на декемврискиот Совет, Бугарија ја заострува реториката кон земјава.

Наспроти пријателските билатерални односи,  бугарските европратеници во Брисел ги бранат грчките интереси.

Кристијан Вигенин од европските социјалисти  предупредува дека Македонија и на овој Совет нема да добие датум за преговори, но не поради нерешениот спор со Грција.

“Македонија не се справува доволно добро и со други прашања. Имам впечаток дека спорот со името се  користи како изговор и Македонија вели дека без оглед на се Грција ќе продолжи да го блокира почетокот на преговори. Сметаме дека ова  не  е исправна политика и дека вината за спорот не смее да се препишува целосно на Грција”, изјави Вигенин  во интервју за Фокус.

По грчките,  бугарските пратеници  најмногу негодуваат за извештаите за Македонија на  европскиот Парламент. На последниот Мешовит комитет во Скопје, единствено тие не го изгласаа   амандманот за придавката “македонски”.

По ова се наметнува прашањето дали Бугарија  на декемврискиот совет ќе ја поддржи Македонија во добивање датум за преговори  без решен спор со Грција, како што оптимистички очекува шефот на  македонската дипломатијата. 

Бугарскиот Претседател Прванов, јасно кажа дека тие се индиректно засегнати од спорот со Грција и дека за нив е неприфатливо име со географска одредница

Снежана Јовановска
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени

+ http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=FC33448F60D7A84E8795EBDF71881796

интересни коментари също...

Предполагам осъзнават че нарочно не стъпиха, ами направо скочиха и с двата крака върху мина. Първанов все пак е крайно мек и дипломатичен, но и в непрекъснат диалог с приемника си. Предвид потеклото на новия президент, югосталгиците е съвсем реалистично да си създадат дипломатическа блокада и от изток догодина.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Грчко бугарски заговор во Брисел против Македонија

Цитат
Грчки и бугарски европратеници се позасилено работат против иднината на Македонија. Сојузништвото има една цел да ги ослабне позициите на земјава, но и цела Европа да се дефокусира од пресудата на Меѓународниот суд на правдата.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=85933
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Зимување во Бугарија
http://www.mkd.mk/7090/kolumni/nikovski-zimuvanje-vo-bugarija/

Цитат
Кај нашиот источен сосед има фолклорни канали што емитуваат скоро повеќе македонска народна музика отколку бугарска! Или барем барабар. Но ниту една песна не е најавена како – македонска. Ги нарекуваат – нашински. Пораката е јасна – само еден народ пее исти песни!

Цитат
Бидејќи е зима, студи, а денот е краток, времето дозволува и телевизија да се гледа. Во хотелот, на располагање се германски, француски, руски, грчки, романски… канали. Сè освен – македонски. Исто како и во Грција, Албанија… Изненадувањето, меѓутоа, доаѓа од домашните програми. Има три фолклорни канали што емитуваат речиси повеќе македонска народна музика отколку бугарска! Или барем барабар. Во почетокот не ти се верува и само проверуваш, вртиш… и – се чудиш. Има и наши пејачи и песни, ама најголемиот број се нивни, и пејачите и песните, ама пеат – на македонски. Промовираат ново цеде на Никола Бадев, со убава српска балада, која кај нас не е позната. Песната за Рајна Поп Ѓеорѓиева завршува со… го соши бајракот и го тури знакот – смрт или слобода. И толку. Не кажува дека е за Македонија. Впрочем, речиси ниту една песна не е најавена како македонска. Ги нарекуваат – нашински.

 ;D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Европа бара заедничка бугарско-татарска комисија за историја
http://okno.mk/node/16918


Цитат
Нашата агенција ја откри мистеријата на гласното „еурека“ кое вчера се слушна низ ходниците на Собранието на Република Македонија. Радосниот извик дошол од канцеларијата на пратеничката Силвана Бонева, која читајќи за историјата на Бугарија, дојде до следните откритија:

• Прабугарите живееле во централна Азија.

• Историчарот Алфред Халиков напиша книга во која тврди дека вистинските Бугари живееле и се уште живеат во денешен Татарстан (Сликата горе лево).

• Меѓу населението во Татарстан постои силно национално движење за земјата да биде преименувана во Булгаристан, бидејќи регионот бил наречен така се до 1922 г. Тие сметаат дека вистинското име на Татарите е „Булгари“ (Слика долу).

• Невладината организација Бугарски Национален Конгрес од Татарстан со писмо побара од Владимир Путин да се донесе закон за измена на руските историски учебници, во кои треба јасно да се каже дека „денешните Татари се Бугари од регионот на Волга“.

• Во писмото се објаснуваат нивните национални чувства: „Според ова станува повеќе од јасно дека лагите и измислиците на историчарите на т.н. Балкански Бугари [...] за некаква си Славјано-Бугарска нација [...] паѓаат во вода.“

• Промените во руските историските учебници ќе биде голем чекор за отфрлање на наметнатите татарските окови, поставени од Ленин во 1920 г. и спроведени од комунистичките водачи.

Бонева, видно потресена од ова големо откритие, веднаш го повикала Антонио Милошоски, со кој заеднички составиле предлог до Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Во предлогот, Бонева и Милошоски ги повикуваат Бугарија и Татарстан да формираат заедничка комисија за историја која ќе одреди која држава има право да се нарекува Бугарија и кој од двата народи има историско право да се нарекува „Бугари“.

Цитат
Ова е сатира за неодамнешниот Амандман 43a поднесен од бугарскиот европратеник Евгениј Кирилов до Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, за кој ќе се гласа во следните триесетина дена. Сеуште неизгласаниот амандман е само препорака за формирање на заеднички експертски комисии за историја и образование меѓу Македонија и Бугарија кои ќе ја толкуваат историјата и ќе ги изменат учебниците за да ги промовираат „заедничките историски настани:
 
„43а. In the spirit of good neighbourly relations and while acknowledging the process of national Macedonian identity building encourages the establishment of joint expert committees on history and education between Bulgaria and FYROM aiming at joint interpretation of history, avoiding manipulation of historical facts, promoting positive attitude in school textbooks and joint celebration of common historical events“.
[/color]

Ова е врвот на почитичкиот и медиумски простаклък и антибългарската истерия, която ежедневно тресе РМ!     :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени

Да бе, и аз съм забелязвал че не са чували за миграциите на арийските племена и не се замислят от къде идват и славяни като сърбите например.


Опа, забравих че Адам бил македнец...
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Чепреганов: Бугарија да се извини за окупацијата

http://www.mkd.mk/13717/izdvojuvame/cepreganov-bugarija-istorija-okupacija/
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Бугарија нема намера да ги почитува препораките на ООН
+VIDEO

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=46448

Цитат
Бугарија нема намера да ги почитува македонскиот етнички и јазичен идентитет како што препорачаа Обединетите Нации.

Се потценува независната експертиза на светската организација која побара воведување на македонскиот јазик во бугарскиот образовен процес. Експертот на ООН за малцински прашања, Рита Исак за влијателните бугарски политичари и медиуми е таканаречен експерт.

„Таа вели дека Бугарија треба да го признае македонскиот јазик и тоа се користи како аргумент. Откако ќе го стори тоа, веднаш да го воведе во училиштата, зошто три милиони Бугари по потекло биле од Македонија. Ете како историјата се злоупотребува како аргумент за добивање права. Затоа и Грција не предупредува. Не бидете лекоумни, не се смејте и не се шегувајте зошто еден ден ќе плачете“, вели бугарскиот екс-министерот за дијаспора, Божидар Димитров.

Во фокусот на бугарската политика според Димитров треба да биде Резолуцијата за напредокот на Македонија што треба да ја донесе Европскиот Парламент.

Во неа на барање на буграските европратеници е вметнат усогласен амандман со кој се бара од Македонија да партиципира во заедничка експертска комисија со Грција и со Бугарија која би требала да ги расчисти историските несогласувања.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Бугарскиот претседател не ги крие антимакедонските позиции


Новиот бугарски претседател не чекаше многу за да ги објави своите великобугарски позиции. Кратко време откако стапи на должност посегна по македонската историја.

На предавање насловено како „Бугарскиот национален идентитет во 21. век“ пред студентите на софискиот универзитет претседателот на бугарија Плевнелиев порачал дека бугарскиот народ кој својот идентитет го гради во текот на илјадагодишната историја високо го почитува делото на Димитар и Константин Миладинови, кои за да го докажат својот бугарски идентитет платиле со своите животи.

Во својот говор во Софија на денот на бугарската државност Плевнелиев порачал дека за него е неприфатливо во една држава како Македонија да се репресираат Бугарите само поради своето национално самосознание. /www.kanal5.com.mk
03.03.2012, 18:44


http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=87994
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Тепев се крие во Бугарија, нова кривична за криминалот во Транс Велес
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/tepev-se-krie-vo-bugarija-nova-krivichna-za-kriminalot-vo-trans-veles

Цитат
Земал заем од скоро еден милион евра, не ги вратил парите па фирмата останала без возилата.

Вака директорот на транспортното претпријатие Транс Велес, Илија Тепев, се стекнал со противправна имотна корист од околу 54 милиони денари.

Кривичното дело, Тепев го сторил во 2002 година. Склучил договор со фирмата тедико во која бил сопственик за земање заем од скоро еден милион евра а како гаранција ги заложил возилата на Транс Велес во која бил директор.

Транс Велес никогаш не ги вратил парите на тедико, па фирмата ги зела возилата, вкупно 260.

Инаку Илија Тепев и претходно е пријавуван за слични кривични дела.. Осудуван е и на затворски казни. Сепак Тепев е недостапен за полицијата и судот.

Повеќе години живее во Бугарија со бугарско државјанство.
За него македонската полиција има распишано и меѓународна потерница. 
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Ortodox

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 55
  • Погледај го Профилот

Наместо да се извинат за злосторствата, Бугарите бараат да ги претставуваме како ослободители
Цитат
Бугарски историчари кои ги застапуваат националистичките теории дека Македонците и Бугарите се ист народ со заеднички корен бараат итно ревидирање на заедничката историја, но и претставување на бугарските окупаторски сили во Втората светска војна како ослободители!? Тие ја поздравуваат и резолуцијата на Комисијата за внатрешни работи при Европскиот парламент за ревидирање на историјата меѓу Македонија и Бугарија, за која тврдат дека ќе го докаже нивниот став, дека се до почетокот на 20 век Македонците биле дел од бугарската нација. Тие обвинуваат дека во Македонија во моментов ескалира мегаломанија која има цел промени историјата за бугарското културно историско наследство на Балканите.

Нивните македонски колеги, пак, не сакаат да коментираат ставовите на Здружение коешто го финансира ултранационалистот Красимир Каракачанов.
- Едноставно ова не заслужува коментар. Наместо да се извинат за сето она што му го направија на македонскиот народ во текот на Втората светска војна, да се соочат со сопствената историја и со сето она што го имаат направено во текот на таа историја, тие бараат ревидирање на историјата, вели претседателката на Здружението на историчари на Македонија, Наташа Котлар - Трајковска.

Таа додава дека за да се стигне до заедничка прослава на заеднички датуми, треба да се поправи базата, а ако се поправи базата, тогаш не би требало да постои ниту проблемот со името и со признавањето на македонскиот јазик и народ.
- Меѓутоа, прашањето задира уште подлабоко. Ние како историчари ако сакаме да го следиме развојот на македонскиот народ во конкретниот период, во 19 век, тогаш тоа треба да го направат и колегите од Бугарија, но и од Грција, вели Котлар - Трајковска.

(Е.А.)

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=A6F5A9EE13A12D4DAE98C7C1E5ED6831
Сочувана
Бугарскиот пасош е „мерцедес“, македонскиот е „фиќо“
                                                      "Нова Македониjа"

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Бугарин и Грк се коцкале со лажни картички во Гевгелија

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/bugarin-i-grk-se-kockale-so-lazni-kartichki-vo-gevgelija
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !