„Вечер”, Македония: И България подготвя червени линии
България ще определя червени линии в политиката към съседни страни, които няма да се отразяват в двустранните отношения, пише днес македонският вестник ”Вечер”. Българският външен министър е заявил, че причина за това било петгодишното членство на България в ЕС и осемгодишното членство в НАТО. Предложението на правителството с червените линии, ще бъде внесено в парламента, пише вестникът.
Никола Попоски: Македония изгражда мостове към всички свои съседи
Македония няма интерес да се припознава в последните изявления от България. Това е заявил македонският външен министър Никола Попоски, цитиран днес от скопския вестник „Дневник”. Според Попоски подобни изявления били за вътрешна употреба. „Нашата позиция е, че ние сме съсредоточени върху изграждането на мостове с всички съседи. В условия на тежка икономическа криза подсигурихме средства за Коридорите 8 и 10 и смятам, че това е истинска методология за създаване на открито пространство на Балканите, при което ще има и регионално сътрудничество. Ние виждаме бъдещето с всички свои съседи в ЕС”, заявил Попоски. Изявлението на Попоски е по повод изявлението на българския външен министър Николай Младенов, който заяви, че България ще приеме документ, който ще определи червените линии към съседите.
„Дневник”, Македония: Санстефански „опити” от България
В деня на националното обединение на България министърът на външните работи Николай Младенов изпрати послание от София, че страната му ще формулира в документ червените линии към съседите, пише днес македонският вестник ”Дневник”. Анализатори в Македония коментирали, че „България язди на санстефански кон”. Според вестника Младенов не е дал конкретен пример и не посочил Македония, но е заявил, че България е отворена за гости от съседните страни, за развитие на търговските отношения и винаги ще подкрепя разширяването на ЕС. „България не е страна, която ще позволи да се посяга по нейната история, по нейната идентичност, тъй като те са български и не е местото на политиците сега да се опитват да измислят някои тълкувания. Всички подобни опити в миналото бяха безуспешни и затова е важно да гледаме напред, а не назад”, заявил Младенов. Следващата седмица ще се състои първата редовна среща в София с посланиците от балканските страни, за да се дискутира документът и изцяло да се разгледат отношенията. Бившият посланик на Македония в България проф. Георги Спасов заявява, че сега е модерно да се говори за червени линии, с което се казва, че всеки има доза на толерантност по определени въпроси. „Става дума за една формулировка, чието предназначение е за домашна употреба, а не става дума за заплаха”, заявил Спасов. По думите му ако двете страни влязат в исторически спор, трудно ще могат да излязат от него.
„Македония ако иска да влезе в клуба на ЕС ще трябва да уважава европейските норми и стандарти, а това е посланието, което ни изпраща София”, заявил Спасов.
Изданието посочва, че министър Младенов е заявил, че нямало конкретна причина дебатът да започне сега, но по думите му началото на политическия сезон е добър повод.
Македонският историк проф. Тодор Чепреганов заявява от своя страна, че съседите трябва да си помагат, а конкретно на нас да ни помагат за членство в ЕС и НАТО.
„Но ние имаме съсед, който мечтите от 19 век, иска да ги осъществи в 21 век”, заявил Чепреганов. По думите му всеки народ, без изключение, сам си пише историята. Чепреганов публично запитал дали „на македонците българите трябва да пишат историята”.
Изданието коментира, че от България досега няколко пъти било изпратено послание, че историята заема значително място между в отношенията между двете страни.
„Вест”, Македония: След Гърция и България подготвя червени линии
След Гърция и България подготвя червени линии за съседите, пише днес македонският вестник “Вест”. Изданието посочва, че правителството е приело документ за определяне на основите на българската политика към съседите.
Според външният министър Николай Младенов необходимостта от подготвяне на подобен документ се явила след петгодишното членство на страната в ЕС и осемгодишното членство в НАТО.
„България е отворена за всички свои съседи и подкрепя разширяването на ЕС, но няма да позволи на никой да посяга по нейната история и идентичност”, заявил Младенов. По думите на Младенов документът ще съдържа червени линии, които не може да бъдат преминати в двустранните отношения.
Курир, Македония: И България подготвя червени линии
Българското правителство прие доклад въз основа на който трябва да бъде приет документ за определяне на основите на българската политика към съседните държави, предаде македонското електронно издание Курир. Според външният министър Николай Младенов необходимостта от подготвяне на подобен документ се явила след петгодишното членство на страната в ЕС и осемгодишното членство в НАТО.
„България е отворена за всички свои съседи и подкрепя разширяването на ЕС, но няма да позволи на никой да посяга по нейната история и идентичност”, заявил Младенов.
„Утрински весник”: България подготвя „червена линия” за Македония
България подготвя „червена линия” за Македония, пише днес македонският ”Утрински весник”. Изданието посочва, че българският външен министър Николай Младенов е изпратил предупредителен сигнал, че България, подобно на Гърция, ще определи „червена линия” за отношението на Македония за историята и културното наследство.
„България е отворена за всички свои съседи и подкрепя разширяването към ЕС, но няма да позволи да се посяха по нейната история”, заявил Младенов. На заседание на правителството бил приет документ, който ще разграничи основите на българската политика към съседите.
Агенция „Фокус”
България ще формулира в документ „червени” линии, от които няма да отстъпи в политиката си към съседните страни
България ще формулира в документ „червени” линии, от които няма да отстъпи в политиката си към съседните страни. Това каза министърът на външните работи Николай Младенов пред журналисти в Министерски съвет, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Министърът не посочи конкретни примери. Той заяви, че България е и ще бъде винаги отворена страна, която насърчава гости от съседните страни, развитие на търговските отношения и подкрепя разширяването на ЕС. Но не е страна, която ще позволи да се шикалкави с нейната история, с нейната идентичност, защото тя е българска и не е мястото на политиците да се опитват сега да измислят някакви тълкувания. Всички такива опити в миналото са довеждали до крах, затова е по-важно да гледаме напред, а не да гледаме назад, каза Младенов.
През следващата седмица ще се състои първата редовна среща на българските посланици от балканските страни, които ще бъдат в София, за да започнат обсъжданията на параметрите на документа и за цялостен преглед на отношенията.
Министърът заяви, че няма конкретна причина, поради която дебатът да започне именно сега, но според него началото на политическия сезон е добро време. По думите му – можело е това да се случи при разпадането на Югославия или в първите дни след присъединяването ни в ЕС.
Младенов каза, че документът трябва да бъде достатъчно общ, за да включи основни устои на българската политика, които да не се влияят от ежедневните промени в политическото поведение или икономическата ситуация.
Имаме трайни, културни, исторически, политически интереси като българска държава, които трябва да бъдат защитени в региона в един нормален и конструктивен диалог с нашите съседи. Развитието на българските общности, запазването на българския език, на българската култура във всички тези страни е основен приоритет за нашето общество не от вчера. Затова смятам, че е крайно време да проведем един конструктивен, открит и надявам се, спокоен дебат в българското общество и в българското Народно събрание и да формулираме основни параметри, основни принципи и, разбира се, основни червени линии, от които няма да отстъпим в политиката си към нашите съседи, за да бъдат те ефективни, за да бъдат конструктивни и да допринасят за това, което в крайна сметка е стратегически важно в нашия регион - да има стабилност, развитие, икономическа свобода, това трябва да стане на базата на максимално съгласие между политическите сили и обществото, каза Младенов.
Според министъра – в края на този дебат българското общество и политици ще покажат, че сме страна, която има с какво да подпомогне процесите на развитие на съседните страни.
Както ние сме се възползвали и се възползваме от членството в ЕС, за да подобряваме постепенно качеството на живот в България, така трябва да помогнем на нашите съседи, които искат да извървят същия път, да го извървят, за да могат и те да видят предимствата на това да спазваш общите принципи, да имаш достъп до общия пазар на ЕС и, разбира се, да базираш политиката си на един конструктивен поглед към бъдещето, а не да се ровиш в миналото, там, където е мястото на историците, заяви той.
Нашите съседи, за да получат и да имат искрената подкрепа от България, която те заслужават, трябва да докажат, че искат да извървят абсолютно конструктивно, отговорно и истински пътя, който ние сме извървели, за да бъдем част от ЕС, каза още Николай Младенов.
Министърът напомни, че се навършват 100 години от Балканските войни и посочи, че като общество можем в много отношения да бъдем пример не само за съседните страни.
Веселина ЙОРДАНОВА