Агенция „Фокус”
Андрей Ковачев: Не можем да се съгласим с никакъв компромис върху интерпретацията на историята
Не можем да се съгласим с никакъв компромис върху интерпретацията на историята. Това каза пред Агенция „Фокус” евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев. Историята е такава, каквото е. Тя не може да има някаква нова интерпретация, защото някъде искали да аргументират идентичност или нова култура, или нов език, каза Ковачев. „Подкрепям позицията на господин президента, защото това не е само българска позиция, това е позицията на справедливостта и на обективната историческа истина”, посочи евродепутатът. „Историята е такава, каквато е и ние не можем да се съгласим с никакви други интерпретации, освен обективните, научно обосновани, базирани на фактите и исторически данни. Между другото това, което каза президентът на Македония е много хубаво, но казано само вербално, защото досега не сме имали от страна на Македония никакви сигнали, че те са готови на диалог и на научно ниво между историците от двете страни”, каза още Андрей Ковачев. Това съжаление за липсата на такъв диалог и липсата на общо честване на нашата обща история между България и Република Македония е било изразено и в последната резолюция на Европейския парламент в точка 60. Европейският парламент изразява съжаление за това, че Македония не се е съобразила с препоръките от предишните резолюции за съвместно честване на общи събития и герои, а също така и призовава Македония за създаването на една обща комисия между Македония, България и Гърция за тълкуване на историята, което да бъде базирано на фактите. Правилен подход е да заявим съвсем ясно какви са нашите позиции. Те не са такива, защото ние имаме някакви специални интерпретации или тълкувания, а ние заявяваме, че искаме историята да бъде разглеждана такава, каквато е и да се обединим около обективната история, каза евродепутатът. Второ не можем да допуснем в Европейския съюз да има дискриминация на хора, които открито заявяват своята българска етническа принадлежност или български етнически произход. „С това нещо ние няма как да се съгласим или няма как да допуснем в Европейския съюз страна кандидат, който иска да стане член на съюза да има такива рецидиви от миналото на комунистическа Югославия и на титовия прочит на историята, който налагаше всичко, което е свързано с България, българската култура, българското културно наследство да бъде заличавано и тези, които все още имаха смелостта да заявяват в титова Югославия, че са българи, бяха изключително жестоко репресирани, преследвани, изпращани в концентрационни лагери”, допълни Андрей Ковачев. Той посочи, че не трябва да се забравят огромните жестоки репресии 1944-1945 г. – така наречения Кървав Божик или Кървава Коледа, когато десетки хиляди българи са били преследвани и убити.
Яна НЕЦОВА
Агенция „Фокус”
Божидар Димитров: Македония трябва да знае, че не бива да преминава определени линии
Македония наистина трябва да знае, че определени линии не бива да преминава и премине ли ги ще бъде бита през пръстите. Това каза пред Агенция „Фокус” историкът Божидар Димитров. Той подкрепя изразената от президента Росен Плевнелиев позиция във връзка с поредния опит на Македония да си присвои българската история. „Подкрепям президента за неговите думи и горещо желая да бъде последователен в заявленията си, т.е. това, което е казал твърдо да го спазва през оставащите години на мандата му, а те не са малко”, каза Димитров. Според него е хубаво сега да се чуе и мнението на правителството по този въпрос и изрази надежда, че то съвсем скоро време ще може да се види в меморандума, който изготвя външният ни министър. „Жалко е, че той се изготвя в края на мандата на правителството на ГЕРБ, но в края на краищата по-добре днес, отколкото никога”, каза Божидар Димитров. Според него това, че България ще формулира в документ „червени” линии, от които няма да отстъпи в политиката си към съседните страни, е абсолютно правилен подход. „Въпросът сега е да видим какви са тези червени линии, да видим къде ще минава границата, без която Македония няма да получава нашата подкрепа за европейските и световни структури, в които и ние членуваме и по-специално Европейския съюз и НАТО”, посочи Божидар Димитров. „Историята не може да бъде оставена само на историците. Те трябва да подават на политиците компетентни мнения и опрени на тези компетентни мнения политиците трябва да бранят това, която наричат „червена линия”. Добре би било историята да се остави на историците ако от историята не излизаха аргументи за права – в нашия случай с Македония. От самосебе си се разбира, че ако историците спорят има ли македонска нация или не, докато този въпрос не се реши държавата Македония не може да има претенции за македонско малцинство в България и обратно. А ние виждаме, че историята е не само познание за миналото, а и аргумент за права, поне в нашия случай”, каза още историкът Божидар Димитров.
Яна НЕЦОВА
Агенция „Фокус”
Росен Плевнелиев: България протяга ръка на Македония и очакваме конкретни доказателства, че се намираме на нова фаза в отношенията
България протяга ръка на Македония и очакваме конкретни доказателства, че се намираме на нова фаза на развитие в отношенията. Това каза президентът Росен Плевнелиев пред журналисти в Пловдив, предаде репортер на Радио „Фокус” – Пловдив.
Президентът отговори на въпрос на Радио "Фокус" - как ще коментира поредния опит на Македония да си присвои българската история.
Имах срещи с македонския президент, последната беше преди два месеца в Белград. Заявих категорично, че България никога няма да направи компромис със своята история, нито с историческите факти за региона такива, каквито са, от най-древните времена до днес.
Посочих, че манипулирането на историята и диалогизирането на фактите, подмяната на историческите факти не е помогнало на никого на Балканите, няма и да докаже, че е работещ подход, каза той.
Президентът каза, че е споделил с македонския си колега, че ние много бихме искали наистина да оставим историята и фактите на експертите и на историците, а политиците от двете страни да работят за добросъседство, с европейски подход да градим наистина добро сътрудничество, мостове, тунели, жп връзки и общи мероприятия. Плевнелиев каза, че е много радостен, че преди два дни в Брюксел македонският президент сподели същата визия за междусъседските отношения, като е казал същото – да оставим историята на историците и да работим по европейски, да стартираме общи инициативи и да градим. Росен Плевнелиев каза, че е радостен от тази позиция на македонския си колега и дори му е изпратил писмо, лично от негово име, с което да го поздрави за това. Президентът каза, че се надява, че по този начин ще останат в миналото тези толкова много години опити на Македония за разединение и подмяна на историята.
Искам ясно да заявя, че това дали сме европейци и дали споделяме европейския подход се познава не по това какво декларираме в Брюксел, а какво правим вкъщи, каза той. Затова българският президент се надява, че това вече е нов подход, който очаква да бъде изпълнен със съдържание от страна на македонските политици.
Цветана ТОНЧЕВА
„Утрински вестник”: Епидемия на червени линии около Македония
„Това, което виждаме в Македония е идеологическа интерпретация на историята и опит да се създаде идентичност за сметка на България. Това не е нещо, което ще доведе до положителен край за страна, която иска да бъде част от ЕС”. Това е заявил българският външен министър Николай Младенов, пише днес македонският ”Утрински вестник”. Според изданието изявлението на Младенов е „отговор на все по-агресивния натиск в неговата страна да покаже зъби на Македония”. „След критиките на медии в България, че Младенов повече се интересува от Сирия и Близкия Изток отколкото съседните страни, Младенов обяви подготвянето на стратегия за отношенията към съседните страни, които не са членки на ЕС и НАТО и които, както вярва българската общественост – могат да бъдат изнудвани”, коментира „Утрински вестник”.
„България и Македония са свързани с пъпна връв, гражданите са свързани и това няма никаква връзка с държавата, политиката и правителството. Историята ни свързваше, но и ни разделяше. Колко повече в Скопие раздуват антибългаризма, толкова повече се разделят от европейския път. Затова е важно да определим кои са параметрите на нашата политика към съседите и кои са червените линии, които са ни важни”, заявил Младенов. Изданието изтъква, че напрежението се е опитал да смекчи българският премиер Бойко Борисов, който приветствал изявлението на македонския президент Георге Иванов, че историята трябва да се остави на историците. Според това което е казал Николай Младенов, стратегията трябва да определи трайните културни, исторически и политически интереси на България към съседните страни. В този контекст се споменава запазването на български език и култура и развитието на българските общности, с послание, че ако искаме подкрепа от ЕС трябва да докажем, че искаме абсолютно конструктивно, отговорно и искрено да извървим пътят, който е извървяла неговата страна. При това Младенов изтъкна силния интерес на България (както и на Гърция) за разширяване на ЕС в региона, „тъй като без разширяване ще бъдат абсурдни техните „вета” към Македония”. Въпреки че никой не спомена този момент, стратегията е нов начин на София да осъществи интересите към Македония, след като предложеният договор за сътрудничество преди няколко години преживя поражение, тъй като македонското правителство пожела реципрочност в политиките, които се предвиждаха. Оттогава в София се говори за отношения с Македония в рамките на процеса за евроинтеграция, което в превод означава, че с договора България щеше да бъде равноправна в изпълненията, а сега ще ни даде едностранни очаквания”, пише вестникът.
„Докато в Македония никой с месеци не е дал никакво изявление за България, а ако се случат някои инциденти оттам години се пишат писма с оплаквания. Само тази седмица имаше писмо до ЮНЕСКО за изложбата в Брюксел, до Щефан Фюле, Ричард Хоуит и Жозе Мануел Барозу за репресии върху онези, които се чувстват българи. Един историк на свой ред ни обвини за крадене на българска песен – при липсата на нещо по-значително, изтъквайки, че така им се пада след като България първа призна македонската държава, а с това нацията и езика.
Повечето медии вчера предадоха и изявлението на Фюле по адрес на България, като някои определиха като размахване на пръст. България упорито върви по стъпките на Гърция, която също защитава своята непродуктивна политика за национален консенсус, нещо което води до това Македония да отговори подобаващо - политическите сили да начертаят нашите червени линии, зад които ще застанат единодушно”, коментира „Утрински вестник”.
ПРОДЪЛЖАВА...