Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонските власти отговарят на народния събор в Смилево с полицейски заплахи  (Прочитано 39776 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Телма, 19.09.2012
ХОВИТ СУГЕРИРА ВЛАСТИTE ДА ВОДАТ СМЕТКА ЗА СИТЕ ГРАЃАНИ

http://telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=15&item=20171

Локалната самоуправа  е во фокусот на посетата на известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит. Но, по денешните средби со градоначалниците и Министерот за локална самоуправа Невзат Бејта тој беше воздржан околу промената на имињата на  училиштата во општина Чаир.

-Ова е чувствителен момент во оваа земја. Најконструктивното нешто што можам да го кажам е дека секоја страна треба да биде свесна за чувствата на другиот, рече Ховит.

 Но, за министерот  Бејта тоа е разбирлива постапка на градоначалникот според овластувањата што ги добил со децентрализацијата.

 -Во склоп на децентрализацијата постапил и градоначалникот на Чаир, рече Бејта.

 За време на престојот во Македонија Ховит ќе се сретне и со претставниците на бугарското малцинство. Тој не сакаше оваа средба посебно да ја издвои, но се согласува со еврокомесарот Фуле дека  Македонија треба да работи на подобрување на односите со соседите.

-Забележав дека во пристапниот доијалог на високо ниво мојот колега, еврокмесарот Фуле го отвори прашањето за подобрување на односите со соседите. Кон добрососедските односи треба сите да се стремите и тоа е и мојот став,

Според бугарските медиуми, претставниците на бугарскиот културен клуб во Скопје му испратиле писмо на Ховит во кое се жалат на дискриминација во земјава последните неколку години.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Утрински весник, 19.09.2012
Ховит денеска и утре во Македонија

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=7294B02A12BE9C448D86FFDB708247C9

Известувачот на ЕП за Македонија ќе има средби со претставници на македонската Влада, на политички партии и на граѓанскиот сектор

Известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит денеска и утре во Скопје ќе има средби со претставници на македонската Влада, на политички партии и на граѓанскиот сектор.

Ховит пред доаѓањето во Македонија во изјава за „Њу Јуроп“ најавува дека ќе се сретне со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, со други членови на Владата, со партиски лидери, но и со претставници на граѓански организации меѓу кои и на Бугарскиот културен клуб.

Британскиот европарламентарец пристигнува во Македонија два дена по посетата на еврокомесарот за проширување Штефан Филе и третата рунда од Пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Европската комисија и македонската Влада, а неполн месец до објавувањето на извештајот на ЕК за напредокот на државата.

Европскиот парламент во март годинава усвои резолуција подготвена од Ричард Ховит во која уште еднаш европратениците побараа од Советот на ЕУ во најкраток рок да одреди датум за почеток на преговорите за членство на Македонија. Во документот исто така, се поздравува Пристапниот дијалог на високо ниво како чекор напред во процесот на членството на земјата во Унијата.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Вест, 19.09.2012
ЕК нема да зазема страна во споровите меѓу Бугарија и Македониjа

http://vest.com.mk/?ItemID=ACE9058560B71346B78DE67D45C4FD1D

Европската комисија нема да зазема страна во споровите меѓу Бугарија и Македонија за културно-историското наследство и сака тие да бидат решени преку билатерален дијалог, изјавил Петер Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Стано за Бугарското национално радио ги коментирал односите Софија - Скопје, конкретно во врска со филмот „Трето полувреме", кој според бугарските политичари и историчари ги искривувал фактите од Втората светска војна и поттикнувал омраза кон Бугарија.

- Ние нема да ги коментираме чувствата или интерпретациите на која и да било од страните. Ако тој филм поставува прашања, ако допира чувствителни теми и ако создава проблеми во односите меѓу двете земји, тогаш тие треба да ги разгледаат тие проблеми и да ги надминат. Во овој случај говориме за филм кој обработува настани од Втората светска војна и препорачливо е историчарите да водат дебати за него. Не е работа на Европската комисија да суди или да кажува чии интерпретации се точни, а чии грешни. Ако филмот биде оценет од критиката, од експертите и од историчарите како проблематичен, ако создава проблеми меѓу Бугарија и Македонија, првото што треба да се направи е двете страни заедно да побараат решение, изјавил Стано.

Портпаролот на Филе, како што пренесуваат бугарските медиуми, рекол дека ако евентуална правна експертиза докажела дека филмот е проблематичен, засегнатата страна може да преземе соодветни правни мерки и тогаш Европската комисија би можела да ја преземе улогата на контролор на европските договори.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Вест, 18.09.2012
Филе: Проблемите меѓу Софија и Скопје треба да се решат

http://vest.com.mk/?ItemID=AC4F5EF18184E94BA625304FA76251C3

Ма­ке­до­ни­ја мора да биде добар сосед со Бугарија, ако сака влез во Европската унија, из­ја­ви комесарот за проширување Штефан Филе, во интервју за "Радио Слободна Ев­ро­па" на македонски јазик.

Она што, по завчерашната средба со премиерот Никола Груевски, индиректно го нач­на, Филе го обелодени во интервјуто.
"Мис­лам дека, како прво, битно е да се каже дека нема дистинкција, сите соседи се важ­ни за земјата кандидат, за земјата која сака да се приклучи кон Европската унија. Слу­ча­јот за односот со Грција е очигледен, тоа е прашањето за името, кое треба да се реши. Сe почесто слушам за комплексноста на односите со Бугарија. Слушам го­лем број изјави од бугарските претставници кои се осврнуваат на проблемите во од­но­си­те меѓу Софија и Скопје, тоа треба да се реши, тоа треба да биде водено од по­ли­ти­ча­ри­те од двете страни. Политичарите од двете страни ја имаат одговорноста. Па­тот кон ЕУ минува низ добрососедските односи, и ако сакате да станете добар член на Унијата, единствен можен начин е, во исто време, да станете добар сосед", из­ја­ви Филе.
Прв­пат во рамки на Пристапниот дијалог на високо ниво, завчера во Скопје беше збо­ру­ва­но за добрососедските односи. Филе самиот го нагласи тоа, а и направи разлика по­ме­ѓу спорот за името со Грција и добрите односи со другите соседи.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

А1ON
http://a1on.mk/wordpress/archives/38483

„Менувањето на имињата на училиштата е чувствително прашање и затоа е потребно поголемо меѓусебно разбирање“, смета  известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит во врска со таблите со новите имиња на четири училишта во Чаир.
Тој денеска се сретна со министерот за локална самоуправа, Невзат Бејта.

По средбата со  Бејта и специјалниот преставник на УНДП во Македонија, Диадре Бојд, Ховит рече дека е запознаен со случајот и оцени дека во чувствителен момент ја посетува земјата.

Бејта, пак  изрази разбирање за потегот на градоначалникот на Чаир, кој според негова оценка постапил во согласност со Законот за  децентрализацијата.

Ние денеска зборувавме за децентрализацијата и во склоп на децентрализацијата постапил и градоначникот на Општина Чаир”, рече Бејта.

Најавата од бугарските медиуми дека Ховит ќе се сретне и со членови на Бугарскиот културен клуб за да му се пожалат за наводни притисоци, известувачот се обиде да ја  релативизира, изјавувајќи  дека е отворен за средба со сите што сакаат со него да отворат некое прашања. Но Ховит рече дека  стои зад ставот на еврокомесарот Штефан Филе дека е потребно да продолжи подобрувањето на односите со соседите.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=557B7BD69E87C443B41723B5ACE8F05B

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија се сретна со министерот за Локална самоуправа

Известувачот на Европскиот парламент за Македонија, Ричард Ховит предупреди денеска дека менувањето на имиња на училиштата е чувствително прашање и заради тоа сите овде треба да имаат повеќе меѓусебно разбирање.

„Разбирам дека се работи за чувствително прашање. Најконструктивното нешто што можам да го кажам е дека секоја страна треба да биде свесна за чувствата на другиот. Мислам дека нема потреба јас да кажувам нешто повеќе за тоа“, изјави Ховит.Тој призна дека за оваа тема не разговарал се уште, откако денеска имаше прва средба со министерот за Локална самоуправа, Невзат Бејта.

Бејта, наспроти Ховит, изрази разбирање за потегот на градоначалникот на Чаир, кој според негова оценка постапил во согласност со децентрализацијата, мислејќи веројатно на ингеренците што со неа ги има локалната самоуправа. Најавата од бугарските медиуми дека Ховит ќе се сретне и со членови на Бугарскиот културен клуб за да му се пожалат за наводни притисоци, известувачот за релативизираше со зборовите дека е отворен за средба со сите што сакаат со него да отворат некое прашања, со генерална оценка дека стои зад ставот на еврокомесарот Штефан Филе дека е потребно да продолжи подобрувањето на односите со соседите.

Ховит ќе се сретне со политичките лидери, со други министри и дипломатски преставници во земјата, веќе најави дека ќе ја посети повторно Македонија со членовите на Заедничкиот парламентарен комитет на крајот на октомври. (Н.Р.)
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Foreign Minister Mladenov Confers with Representatives of Bulgarian Cultural Club in Skopje

14 September 2012 / 16:54

http://www.bta.bg/en/c/ES/id/450678

September 14 (BTA) - Foreign Minister Nikolay Mladenov met on Friday in Skopje with representatives of the Bulgarian Cultural Club there to discuss opportunities for organizing different cultural events for the Bulgarian community in Macedonia, Mladenov's Ministry said in a press release.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

MINA, 19 September 2012
EU Rapporteur Richard Howitt visits Macedonia

http://macedoniaonline.eu/content/view/21870/2/The Member of the European Parliament and Rapporteur for Macedonia Richard Howitt Wednesday and Thursday in Skopje will meet officials of the Macedonian Government, political parties and civil sector.

Howitt prior to his arrival to Macedonia in the statement for ‘New Europe’ announced that he will meet the Foreign Minister Nikola Poposki, other members of the government, leaders of political parties and the representatives of the civil organisations among which is the Bulgarian Cultural Club.

The British MEP is visiting Macedonia few days after the visit of the EU Enlargement Commissioner Stefan Fule and third round of High Level Accession Dialogue and a month prior to issuing of EC Progress Report on Macedonia.

The European Parliament on March 2012 adopted the resolution on Macedonia’s progress in 2011, prepared by Richard Howitt, in which MEPs once again urged the Council of EU to set a date for start of membership talks with the EU as soon as possible.

Also the document welcomes High Level Accession Dialogue between the European Commission and Macedonia as a step forward in the country’s EU integration process.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Richard Howitt Visits Macedonia

http://kurir.mk/en/2012/09/19/ep-rapporteur-for-macedonia-richard-howitt-visits-macedonia/

The Member of the European Parliament and Rapporteur for Macedonia Richard Howitt Wednesday and Thursday in Skopje will meet officials of the Macedonian Government, political parties and civil sector.

Howitt prior to his arrival to Macedonia in the statement for ‘New Europe’ announced that he will meet the Foreign Minister Nikola Poposki, other members of the government, leaders of political parties and the representatives of the civil organisations among which is the Bulgarian Cultural Club.

British MEP visits Macedonia few days after the visit of the EU Enlargement Commissioner Stefan Fule and third round of High Level Accession Dialogue and a month prior to issuing of EC Progress Report on Macedonia.

The European Parliament on March 2012 adopted the resolution on Macedonia’s progress in 2011, prepared by Richard Howitt, in which MEPs once again urged the Council of EU to set a date for start of membership talks with the EU as soon as possible. Also the document welcomes High Level Accession Dialogue between the European Commission and Macedonia as a step forward in the country’s EU integration process.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Николай Младенов: Който пропагандира, че България ще блокира Македония за ЕС, си търси извинения (ОБЗОР)

http://focus-news.net/?id=n1710849

26 октомври 2012 | 15:48 | Агенция "Фокус"
Начало / Министерства

София. Министърът на външните работи Николай Младенов отговори на два въпроса в рамките на днешния парламентарен контрол, свързани с позицията на България по повод кандидатурата на Македония за членство в Европейския съюз.
Който пропагандира, че България е страната, която ще започне да блокира Македония по пътя й към ЕС, само си търси извинения за несвършената от него работа. Това каза министърът на външните работи Николай Младенов в отговор на въпрос от народния представител Димитър Чукарски относно позицията на Република България по отношение на започване преговори за членство в Европейския съюз от Република Македония. Нека не забравяме никога, че в продължение на повече от 50 години, гражданите на Македония, без значение на техния произход, са били подложени на една изключително тежка пропаганда, която е изграждала негативен образ към нашата страна.
„Трябва да проведем сериозен дебат по отношение на цялостната ни политика и взаимоотношение с Македония. Тя има огромен интерес да извърви своя път. Не трябва да бъде за сметка на историческата памет, на общото ни историческо минало, което е в историята на нашата страна”, каза Чукарски.
По думите на външния министър Николай Младенов - темата с Македония е чувствителна, и трябва да има обсъждания в Народното събрание. Това не е терен за партийна политика - заяви той.
Трудно е да се избяга от миналото, да преодолеем тези наслагванията от миналото, които са резултат от Коминтерновската политика на Тито, дълги години реализирана в бивша Югославия - каза той.
„Никой няма различно мнение от това, че нашите съседи в Македония, Сърбия, навсякъде в Западните Балкани не са по-различни от нас – искат да живеем в мирна страна, да се развиваме спокойно, да се радваме на възможностите, които ЕС ни дава и да носим отговорностите, които ни дава членството”, посочи Младенов.
„Извървяването на този път не трябва да става за сметка на индивидуалните отношения между гражданите на Македония и България. Двете страни, независими, териториално цели, с европейска перспектива, ще работим за интеграцията на Балканския регион в Европа. Ако имаме желанието, ако тяхното правителство има желанието, това е възможно да бъде направено, и е в интерес на всеки гражданин от двете страни. Работата трябва да бъде свършена в Скопие, в институциите на македонската държава, за което те ще имат нашата подкрепа”, заяви външният министър.
България подкрепя членството на Република Македония в Европейския съюз, но не на всяка цена. Това каза външният министър Николай Младенов, в отговор на въпрос на депутата от Синята коалиция Димо Гяуров относно конкретни стъпки за защита на българските национални интереси в процеса на разширяване на ЕС със страните от Западните Балкани. В Македония живее огромен процент български граждани, които България трябва да защити, отбеляза Гяуров. Той призова за широк дебат в парламента по този въпрос.
Външният министър Николай Младенов се съгласи, че един такъв дебат е разумна стъпка. „България е последователен застъпник за интеграцията на всички държави от Западните Балкани. България не може да е безразлична към случващото се до границите й. Най-деликатната тема е тази, свързана с членството на Македония. За нас като съседна страна Македония е изключително важна и тя трябва да продължи реформите. Основно значение за нашата оценка за напредъка на Македония за членство е да се следи за спазване върховенството на закона, стриктното му прилагане, без налагане на селективна политика”, заяви Младенов.
Безпокойство буди засилващата се през последните години тенденция за националистическа риторика от страна на правителството на Македония и проправителствените средства за масова информация, подчерта министърът и допълни, че тенденциозно в съседката ни се изгражда негативен образ на държавата, включително и чрез финансирани от правителството проекти. „За гражданите с ясно изразено българско самосъзнание се създава атмосфера на страх и несигурност. Има конкретни случаи, когато към български инвеститори се прилагат непазарни принципи и се възпрепятства тяхната дейност”, отбеляза министърът.
ЕК и редица страни членки трудно разбират какво се случва в Република Македония, каза Младенов. „Докладът на комисията не отразява напълно случилото се в последната една година и не дава достатъчно критична оценка за това какво трябва да се направи от тук нататък. Ако има решение на Европейския съвет за започване на преговори с Македония, то това решение би трябвало да се вземе само в ситуация, в която ние имаме абсолютно всички необходими гаранции, че европейският път, който страната е избрала, ще бъде в рамките на тези преговори”, каза министърът.
Досегашните усилия на България да разреши открити въпроси с Македония в двустранен диалог, не са дали резултат, посочи Младенов.
През следващите два месеца ще имаме интензивен диалог с Република Македония.
„България е страна, която има най-голям интерес Македония да извърви своя път към ЕС. Сигурността на тази държава и развитието й е от интерес на целия регион”, каза Младенов. Всички наши съседи трябва да бъдат членове на ЕС, допълни той.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Николай Младенов: Буди безпокойство засилващата се тенденция за националистическа риторика от правителството на Македония

http://focus-news.net/?id=n1710775

26 октомври 2012 | 13:35 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. България подкрепя членството на Република Македония в Европейския съюз, но не на всяка цена. Това каза външният министър Николай Младенов, в отговор на въпрос на депутата от Синята коалиция Димо Гяуров относно конкретни стъпки за защита на българските национални интереси в процеса на разширяване на ЕС със страните от Западните Балкани, предаде репортер на Агенция „Фокус”. В Македония живее огромен процент български граждани, които България трябва да защити, отбеляза Гяуров. Той призова за широк дебат в парламента по този въпрос.
Външният министър Николай Младенов се съгласи, че един такъв дебат е разумна стъпка. „България е последователен застъпник за интеграцията на всички държави от Западните Балкани. България не може да е безразлична към случващото се до границите й. Най-деликатната тема е тази, свързана с членството на Македония. За нас като съседна страна Македония е изключително важна и тя трябва да продължи реформите. Основно значение за нашата оценка за напредъка на Македония за членство е да се следи за спазване върховенството на закона, стриктното му прилагане, без налагане на селективна политика”, заяви Младенов.
Безпокойство буди засилващата се през последните години тенденция за националистическа риторика от страна на правителството на Македония и проправителствените средства за масова информация, подчерта министърът и допълни, че тенденциозно в съседката ни се изгражда негативен образ на държавата, включително и чрез финансирани от правителството проекти. „За гражданите с ясно изразено българско самосъзнание се създава атмосфера на страх и несигурност. Има конкретни случаи, когато към български инвеститори се прилагат непазарни принципи и се възпрепятства тяхната дейност”, отбеляза министърът.
ЕК и редица страни членки трудно разбират какво се случва в Република Македония, каза Младенов. „Докладът на комисията не отразява напълно случилото се в последната една година и не дава достатъчно критична оценка за това какво трябва да се направи от тук нататък. Ако има решение на Европейския съвет за започване на преговори с Македония, то това решение би трябвало да се вземе само в ситуация, в която ние имаме абсолютно всички необходими гаранции, че европейският път, който страната е избрала, ще бъде в рамките на тези преговори”, каза министърът.
Досегашните усилия на България да разреши открити въпроси с Македония в двустранен диалог, не са дали резултат, посочи Младенов.
През следващите два месеца ще имаме интензивен диалог с Република Македония.
„България е страна, която има най-голям интерес Македония да извърви своя път към ЕС. Сигурността на тази държава и развитието й е от интерес на целия регион”, каза Младенов. Всички наши съседи трябва да бъдат членове на ЕС, допълни той.
Екатерина ПАНОВА
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Блог на Николай Младенов
Идеологизацията на историята не e помогналa никому

http://nmladenov.wordpress.com/2012/08/09/%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B5-e-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%BE/

Реакциите в македонските медии след изявлениятa на депутати от Европейския парламент във връзка с нарушаване на човешките права на граждани на Република Македония, самоопределящи се като българи, пораждат основателни притеснения. Докато целият ни регион сe отърсва от комунистическото наследство, парадоксално звучат опитите да се черпят исторически аргументи от периода на Коминтерна.

Идеологизацията на историята не e помогналa никому и не e решилa нито един значим социален или икономически проблем. Нашите съседи и приятели ще спечелят много, ако гледат напред и градят бъдещето на държавата си в Европа, а не се взират в миналото през призмата на овехтели идеологически конструкции.

Неприемливо е системно да се оказва натиск и да се проявява нетолерантно отношение спрямо законно регистрирани организации в Република Македония, като Българския културен клуб – Скопие, чиято дейност е свързана със защита на човешките права, върховенството на закона и има за цел да сближи двете съседни страни.

Убеден съм, че с възприемането и прилагането на демократичните ценности ще се създадат условия за икономическо благоденствие, добросъседски отношения и общо европейско бъдеще.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Росен Плевнелиев: В Република Македония се наблюдава дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание

http://focus-news.net/?id=n1712469

31 октомври 2012 | 11:45 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. За съжаление, в Република Македония се наблюдава тенденция на националистическа реторика, дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание и поставяне на административни пречки пред българския бизнес. Това каза президентът Росен Плевнелиев на среща с комисаря на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Благодаря ви за възможността да обсъдим въпроса за разширяването на ЕС и на страните от Западните Балкани и тяхното присъединяване. България винаги е подкрепяла присъединяването на страните от Западните Балкан към ЕС, каза президентът.
Европейската интеграция е гарант за сигурността, стабилността и просперитета на региона и тя няма друга алтернатива. Тази подкрепа обаче не е безусловна, тя се основава на цялостното изпълнение на критериите за членство, а един от най-важните от тях е добри добросъседски отношения, каза Плевнелиев.
Запознах се внимателно с предоставения от ЕК пакет по разширяването, съдържащ стратегически напредък и доклад за напредъка на Република Македония, и не можем да се съгласим с някои формулировки в него. Според нас докладът на ЕК за напредъка не отразява адекватно ролята на Македония в регионалното сътрудничество и състоянието на двустранните отношения между България и Македония, каза още президентът.
Красимира ГЕОРГИЕВА
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Росен Плевнелиев: В Република Македония има едностранна интерпретация на историята в силно националистически дух

http://focus-news.net/?id=n1712474

31 октомври 2012 | 11:52 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. В основата на тенденцията, която се наблюдава в Република Македония, е едностранната интерпретация на историята в силно националистически дух. Това каза президентът Росен Плевнелиев на среща с комисаря на ЕС по разширяване и европейска политика на съседство Щефан Фюле, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Ние споделяме открито съществуващите проблеми с нашите европейски партньори. Считаме, че нашите аргументи ще бъдат възприети правилно, както от ЕС, така и от страна на Република Македония, защото се базират на факти и доказателства, каза президентът.
Властите в Скопие ще отключат перспективата за еврочленство не чрез пропаганда и маркетинг кампании, а чрез реални реформи и действия на добросъседство. Не можем да дадем евросертификат на действията на управляващите в Скопие, които системно налагат идеология на омразата към България, каза Плевнелиев.
Не отричаме европейската перспектива на Македония, помагаме им и ги подкрепяме, но те още не са готови, каза още президентът.
Красимира ГЕОРГИЕВА
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Vesti, 31/10/2012
Президентът Плевнелиев: Няма да допуснем Македония в ЕС с тази им политика

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5249531

Крайно време е управляващите в Скопие да приключат с антибългарската си кампания, с подмяната и с манипулирането на историческите факти, заяви българският държавен глава

Не можем да дадем евросертификат на действията на управляващите в Скопие, които системно налагат идеология на омразата към България, заяви президентът Росен Плевнелиев.

Държавният глава отправи това предупреждение още в началото на срещата си с еврокомисаря по разширяването и европейската политика за съседство Щефан Фюле, който днес е на посещение в България.

Плевнелиев заяви, че властите в Скопие ще отключат перспективата за еврочленство не чрез пропаганда и маркетингкампании, а чрез реални реформи и действия за добросъседство.

Не отричаме европейската перспектива на Македония, помагаме им и ги подкрепяме, но те още не са готови, каза българският държавен глава.

Той подчерта, че стратегически важно за дългосрочната стабилност на Балканите е в Скопие да започнат да прилагат европeйския подход към съседите, без провокации, без претенции и без манипулации.

Крайно време е управляващите в Скопие да приключат с антибългарската си кампания, с подмяната и манипулирането на историческите факти, каза президентът Плевнелиев и допълни, че отговорният европейски подход към съседите и към следващото поколение е да запазим и съхраним историята такава, каквато е.

Държавният глава отново подчерта, че България винаги е подкрепяла присъединяването на страните от Западните Балкани към ЕС. Европейската интеграция е гарант за сигурността,стабилността и просперитета на региона и тя няма алтернатива.

Президентът обаче заяви, че подкрепата ни не е безусловна и тя се основава на цялостното изпълнение на критериите за членство, един от най-важните, от които е за добросъседските отношения.

Във връзка с пакета по разширяването на ЕС, съдържащ стратегически преглед и доклад за напредъка на Македония, Плевнелиев каза, че страната ни не може да се съгласи с някой формулировки в него.

Според нас докладът на ЕК за напредъка не отразява адекватно ролята на Македония в регионалното сътрудничество и състоянието на двустранните отношения между България и Македония, посочи президентът.

За съжаление в Македония се наблюдава тенденция на националистическа риторика, на дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание и поставяне на административни пречки пред българския бизнес, каза Росен Плевнелиев.

Той допълни, че в основата на тази тенденция е едностранната интерпретация на историята в силно националистически дух.

Президентът посочи, че България споделя открито съществуващите проблеми с европейските ни партньори и счита, че аргументите ни ще бъдат възприети правилно както от ЕС, така и от Македония, защото се базират на факти и доказателства.

България е много толерантна и търпелива, ние ще продължаваме да работим активно за европейската перспектива на Македония, каза още президентът Плевнелиев.

"Всички знаем, че Македония трябваше да чака дълго време пред една затворена врата, очаквайки членство в НАТО и ЕС. Аз съм от онези хора, които твърдо вярват, че не е добре да оставяме партньорите дълго да чакат пред вратата. Вярвам, че интеграцията е най-доброто средство да се справим с национализмаи съм убеден, че изолацията подхранва национализма", каза еврокомисар Щефан Фюле.

Еврокомисарят Щефан Фюле днес има срещи и с министър-председателя Бойко Борисов, с министъра на външните работи Николай Младенов, с членовате на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и на Комисията за външна политика и отбрана в Народното събрание.
Сочувана