Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: "The best" oФ Хорхе  (Прочитано 62607 пати)

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #15 на: Ноември 19, 2009, 07:33:17 »

http://www.vest.com.mk/default.asp?ItemID=180E0BA1715BFD4CB58F89E140FBEAD5
Иванов: Наша стратегија "ерга омнес" е Република Македонија

За претседателот на државата Ѓорге Иванов црвена линија во преговорите за името е Република Македонија за севкупна употреба.
"Ние не можеме да дозволиме да се урива меѓународниот поредок чии темели се токму правото на самоопределување и самоидентификување. Ние имаме стратегија "ерга омнес", а таа е Република Македонија за севкупна употреба", изјави претседателот на државата Ѓорге Иванов, вчера на Штуловиот универзитет во Тетово. (С.Т.)
 

Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #16 на: Ноември 22, 2009, 12:45:24 »

Од богатата палета содржини на весник Вечер:

Вечер, 21.11.2009
Србија и натаму останува најдобар пријател на Македонија

???
Сочувана

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #17 на: Ноември 22, 2009, 02:03:23 »

Ќе  ни  стане  пријател  кога  ќе  ни  се  извини  за  80 годишната  окупација  и  робство,насилната  промена  на  јазикот  и  азбуката и  насилната  асимилација  на  сите  грагани  на  Македонија  независно  на  кој  етникум  припагаат  ,како  и  за истото  да  плати  репарации  и  штети.
Кога  Србската  војска  во  90-тите  години од  минатиот  век  се  повлече  од  Македонија  се   изнесе со  себе , се  украде  од  Македонија,  дури и  паркетот  од  касарните  го  однесе. 
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #18 на: Ноември 22, 2009, 07:26:08 »

Од богатата палета содржини на весник Вечер:

Вечер, 21.11.2009
Србија и натаму останува најдобар пријател на Македонија

???

Некой е ЛУД во оваа ситуация ! Па нели се изясния : "Државата со главен град Скопйе !"  Како сега одеднаш - найдобри приятели ?  ???
« Последно менување: Ноември 22, 2009, 07:27:41 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #19 на: Ноември 24, 2009, 03:08:40 »

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=A4AFA73D48512C4D85BA56320EF267DA

Цитат
Ќе завршиш факултет, ќе магистрираш, па ќе докторираш. И тогаш твоите ученици ќе те предложат за претседател. И ти без ничија помош стануваш претседател. Вели претседателот.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #20 на: Декември 03, 2009, 09:31:57 »

Македонија гори, Претседателот се чеш(л)а со Грбот!?

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=F6C4A3E45D70E345BA66DCDA81ECA7B8Македонскиот премиер Никола Груевски, во Брисел - како на подвижна лента со Баросо. Нема време ниту капутот да си го соблече. Скапо е времето на европската бирократија. Просечниот балканец тоа не може да го разбере.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #21 на: Декември 09, 2009, 02:00:52 »

Иванов: Не сакаме во Европа по секоја цена

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=967E52BA252E5A4B9988B95DC3D964B3Силна земја сме, која нема да попушти пред притисоците и неправди, сакаме да бидеме дел од Европа, но не по секоја цена(???), порача прексиноќа шефот на македонската држава Ѓорге Иванов. Во обраќањето на државниот празник Свети Климент Охридски, тој жестоко ја нападна ЕУ, обвинувајќи ја за непринципиелност.

- Нема да попуштиме под притисоците за промена на името и идентитетот, само за да бидеме дел од Унијата. Оваа историја сме ја живееле многупати порано. Ништо ново не измислуваме. Каков и да биде исходот на разговорите кои се водат овие денови во Брисел, Македонија ќе опстои. Ние имаме европска перспектива која ќе ја оствариме заедно, со поддршка на сите етнички и верски заедници, сите партии и сите граѓани од Македонија - потенцира Иванов.

Во присуство и на странски амбасадори во земјава тој рече дека во Европа се' уште има водачи што дозволуваат да бидат понесени од тесногради интереси.

- Секое кршење на принципите денес, утре ќе вроди десетици нови прекршувања, десетици нови блокади. Добиваме колеблив одговор, добиваме решенија кои важат од денес за утре, си дозволуваме блокади, притисоци од ситните интереси. Гледаме отсуство на визија. Добиваме најави за 2012, 2014, 2015 година. Како мислиме да ги постигнеме тие рокови? Со опструкции и со попречувања - запраша Иванов.

Ова байка ли е или вистина, сон или яве ? Сепак - РАЗБУДЕТЕ СЕ !
« Последно менување: Декември 09, 2009, 02:04:27 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #22 на: Декември 11, 2009, 01:38:41 »

Никој не смее да ни го негира идентитетотРепублика Македонија нема да пристапи кон менување на Уставот со цел промена на уставното име и нема да прифати какво било решение што го нарушува и повредува македонскиот национален и јазичен идентитет, порача денеска претседателот Ѓорге Иванов од свечената академија на Правниот факултет во Скопје по повод Меѓународниот ден на човековите права.
Иванов истакна дека Македонија нема да потклекне пред ниту еден притисок за да се откаже од правото на самоопределување и самоидентификација.
- Тоа е есенцијата на човековите права и животната сила на слободниот свет. Оттука нашата црвена линија во разговорите со Република Грција не произлегува од некаков национализам, каприциозност, демонстрација на сила или нерационални барања, туку од фундаменталните цивилизациски придобивки на човековата борба за слобода, рече македонскиот претседател.
Никој не смее да го негира идентитетот на македонскиот народ, рече Иванов и додаде дека нема да се дозволи некој да си поигрува со гордоста и достоинството на граѓаните на Република Македонија.
- Сите човекови права впишани во меѓународнио декларации и гарантирани од меѓународни организации се компроминирани ако некој го оспорува вашиот културен, јазичен и национален идентитет. Кодексот на човекови права ќе биде секогаш нецелосен ако не се остварува правото на слободно изразување на националниот и културниот идентитет. Правото да бидеш признат онака како што се чувствуваш и изјаснуваш. Луѓето можат да издржат многу тешкотии со исправена глава, но рушењето на нивното достоинство и гордост доаѓа тогаш кога не им го признавате она во што најдлабоко веруваат, кога се негира она што е најдлабоко чувство на луѓето и народите - нивниот идентитет, истакна шефот на државата.
Според него, признавањето и почитувањето на достоинството и правата произлегуваат од Универзалната декларација за ловекови права. - Признавањето на вроденото достоинство и еднаквите и неотуѓиви прави на сите членови на човештвото се темелите на слободата, правдата и мирот во светот, рече Иванов цитирајќи делови од Декларацијата.
Македонскиот претседател смета дека Македонија покажала оти ги почитува европските принципи и критериуми и се наоѓа на вистинскиот пат, за што, како што истакна, сведочи и препораката на ЕК за почнување преговори за членство во Унијата.
- Би сакал да им заблагодарам на ЕК, на комесарот Оли Рен, на Европскиот парламент, на Советот на Европската унија, на шведското претседателство, особено на министерот Карл Билт и на сите земји членки кои застанаа зад вистинските вредности на Унијата и го поддржаа ставот за одредување датум за отпочнување на преговорите за членствоо. Нивната поддршка докажа дека македонија не е осамена. Тие докажаа дека македонските граѓани имаат сојузници во нивната борба за право и правда, рече Иванов.
Тој најави дека таквата поддршка ја мотивира Македонија да остварува поинтензивна соработка со докажаните пријатели, но и да работи со силата на своите аргументи да ги убеди и оние кои се уште не се целосно убедени, како и да остане активно вклучена во процесот на изнаоѓање решение на проблемот што Грција го има со името.
На Свечената академија, меѓу другите, присуствуваа вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски, амбасадорот на САД во Македонија Филип Рикер, деканот на Правниот факултет Борче Давитковски, професори, студенти...

http://vest.com.mk/?ItemID=056118B895853F4094EFC2DAFF6DAD86
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #23 на: Декември 14, 2009, 03:41:08 »

Иванов во Бугарија на првиот ден од визната либерализација 
   
Претседателот Ѓорге Иванов в сабота, на првиот ден од примената на визната либерализација за македонските државјани, ќе ја посети Бугарија на покана од неговиот бугарски колега Георги Прванов   
 
   
Од кабинетот на Иванов информираат дека деталите за посетата се уште се прецизираат, но начелно е договорено македонскиот претседател да биде пречекан од бугарскиот на граничниот премин Деве Баир – Ѓуешево, каде што е предвидено симболично заедничко дигање на граничната рампа.

Иванов и Прванов, потоа ќе заминат за Банско каде што ќе имаат тет-а-тет средба

NM
 
Навремето, когато паднаха визите , Надето Михайлова (тогавашния външен министър) пресече пеша  символично гръцката граница с децата си в първите минути след 12 ...
« Последно менување: Декември 14, 2009, 03:50:46 Илийца »
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #24 на: Декември 15, 2009, 11:39:18 »

Иванов треба да знае само дека пак майка България подаде рака!!!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #25 на: Декември 15, 2009, 11:58:52 »

Колку и да се лоши децата, МАЙКАТА не се откажува од нив ! Таква и била судбината На Майка България да си има работа со некадарни деца од Македония !

Но, времиньата се менуваат . Со Господ напред, се ке си дойде на место .

Да се живи и здрави сите чеда Български !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #26 на: Декември 15, 2009, 12:11:04 »

Иванов треба да знае само дека пак майка България подаде рака!!!

Треба да знае, но по нищо не личи да иска да знае!
В случая - Рупублика България е единствената страна от ЕС, чиято граница символично може да прекоси. Ново-античната* му идентичност изключва Република Гърция.

------------------------------------------------------------------
* отскоро е!
Цитат
Роден 1960 год. во Валандово каде завршил основно и средно образование. Во 1982 година дипломирал на Правниот факултет во Скопје. Постдипломски студии завршил на Правниот факултет и магистрирал во 1994 година со тезата: Цивилно општество – стара тема нови контрадикции. Во 1998 година докторирал на Правниот факултет во Скопје со одбрана на дисертацијата – Демократијата во поделените општества, со посебен осврт на Република Македонија.
Кариера ... ... Од 1988 до 1995 година работел како уредник во Третата програма на Македонското радио.
Во 1995 е избран за асистент на Правниот факултет во Скопје а во 1998 за доцент на предметите Политички теории и Политичка филозофија.
Во 1999 година е избран за визитинг професор на постдипломските студии за Југоисточна Европа на универзитетот во Атина.
Од 2000 година е член на Советот на директори на европските постдипломски студии за демократија и човекови права на универзитетот во Болоња и координатор на курсот за демократија, што се изведува на универзитетот во Сараево.
Од 2001 година е раководител на Политичките студии при Правниот факултет во Скопје.
Во 2002 е избран за вонреден професор.
Во 2008 е избран за редовен професор.
Од 2004 до 2008 бил продекан на Правниот факултет.
Од 2008 година е претседател е на Одборот за акредитација на високото образование на Република Македонија.
http://volanskopje.blogspot.com/2009/01/blog-post_7339.html

Какво и къде е работил от 1982 до 1988 е загадка ...;|

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #27 на: Декември 15, 2009, 12:28:20 »

Какво и къде е работил от 1982 до 1988 е загадка ...;|

Союз на комунистичата малдина на Македония па после член на предателството Союзот на комунистичката младина на югославия ....ете това работил во този период.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #28 на: Декември 15, 2009, 12:28:58 »

Колку и да се лоши децата, МАЙКАТА не се откажува од нив ! Таква и била судбината На Майка България да си има работа со некадарни деца од Македония !

Но, времиньата се менуваат . Со Господ напред, се ке си дойде на место .

Да се живи и здрави сите чеда Български !
АМИН
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #29 на: Декември 15, 2009, 12:36:54 »

Какво и къде е работил от 1982 до 1988 е загадка ...;|

Союз на комунистичата малдина на Македония па после член на предателството Союзот на комунистичката младина на югославия ....ете това работил во този период.

Къде - в Белград? ;)