Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: "The best" oФ Хорхе  (Прочитано 62608 пати)

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
"The best" oФ Хорхе
« на: Ноември 10, 2009, 10:13:24 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116026

Цитат
Една од причините за Студената војна беше Граѓанската војна во Грција, од таму почна Студената војна на некој начин, и можеби таква била историјата, таму и треба да заврши, симболично - Студената војна

Хорхе е неуморлив... ;D
« Последно менување: Ноември 10, 2009, 10:24:36 ohrid1941 »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #1 на: Ноември 10, 2009, 08:11:25 »

човекот е неицрпен извор на бисери...

Цитат
- Денес морето не е вода, туку интернет и авиопревоз. Некој се обидувал Македонија да ја држи како Спарта

Цитат
Можноста Македонија да се развие, да има богати луѓе е само да има евтин интернет и евтин авиопревоз - рече Ѓорѓе Иванов, претседател на Р. Македонија.
Сонцето, кварцот, водата, алтернативни извори на енергија – Македонија има потенцијал верува претседателот

Цитат
- Сега е време на смарт пауер. Словенскиот претседател е доктор на науки, албанскиот претседател е доктор на науки, српскиот претседател е доктор на науки, бугарскиот претседател е доктор на науки, па и јас сум доктор на науки

линкот http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44&egId=14&eventId=55163

 ;D ;D ;D
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #2 на: Ноември 10, 2009, 10:20:42 »

SMART POWER??? :-)
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #3 на: Ноември 10, 2009, 10:27:09 »

SMART POWER??? :-)

A
Цитат
Можноста Македонија да се развие, да има богати луѓе е само да има евтин интернет и евтин авиопревоз
универзален рецепт за развој на економијата!!! алаХорхе... а бе тоа економијата не била наука било просто Интернет и авиотранспорт.. ;D
 
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #4 на: Ноември 12, 2009, 01:17:41 »

Досетките на претседателот

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3122333F0553F749BAE102EFFE0C3E06

Цитат
„Атина е отворен град, има море, луѓето имаат бродови, бродовите ги користат за трговија, трговијата овозможува луѓето да се збогатуваат и луѓето кога се економски самостојни, тие се и политички независни. Спарта не ги користи бродовите за трговија, туку само за војна, дига ѕидови и воспоставува режим во кој мора да се слуша владетелот. Македонија, за жал, нема море, но прашање е дали е осудена да биде Спарта - да има авторитарен режим во кој ќе постои поредок и во кој ќе се слушаат сите оние што се на власт“.

Цитат
„Светот живеел само триста години во мир. И сега доаѓа најголемиот парадокс. Најголемите периоди од мирот биле на Балканот и се викаат пакс романа и пакс отомана. Е, сега проблем е што пакс романа е дел од една империја во која имало тиранија. Пакс отомана била империја во која имало деспотија. Првпат во историјата Балканот има влади што се демократски избрани“, вели претседателот Иванов, за на крајот победоносно да воскликне: „И затоа постои можност тие демократски избрани влади да воспостават пакс еуропана“!!!

Цитат
Иванов со бизнисмените го подели и своето искуство што му го пренел некој неименуван стопанственик. „Бев во посета на еден бизнисмен, кој ми покажа како од тутун Македонија може да се прероди со нова сорта тутун која е одлична суровина за биодизел, а лисната маса се користи за ензимот Ку-10 кој сега е храна на иднината“, им раскажа Иванов.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #5 на: Ноември 12, 2009, 05:02:24 »

А бе и новинарите от Утрински го четата форумот!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #6 на: Ноември 12, 2009, 01:19:12 »

http://www.focus-news.net/?id=n1296335&PHPSESSID=81fb2j3ff9o4sht5timl677ru2

„Утрински весник”: Духовитите забележки на македонския президент

12 ноември 2009 | 11:35 | Агенция "Фокус"Скопие. Само шест месеца след встъпването си в длъжност македонският президент Георге Иванов се изкачи на най-горе в списъка с най-цитираните македонски политици. Публичните му изяви и „духовити забележки” вече са главна тема в политическите кулоари, в кафенетата и разбира се сред журналистите, коментира журналистът Соня Крамарска в статия, публикувана днес в македонския „Утрински весник”. Изказванията на Иванов се разказват като анекдоти, коментират се и се изразява негодувание от представянето му и стила му на изразяване. Такива реакции и бури сред македонската общественост досега не е доживял нито един от съвременните македонски политици, отбелязва Крамарска. Според нея всичко това се дължи на неподходящите конструкции на изреченията, липсата на усет за темата на дебата и преди всичко на липсата на усещане за това какво представлява президентската длъжност и как трябва да се изпълнява. На базата на всичко това четвъртият македонски президент Георге Иванов може да се опише като неадекватен, без ясна мисъл, обсебен от далечната история и световната конспирация, с талант да изпуска темата и най-често без необходимите дипломатически ръкавици, когато говори в присъствието на гости от чужди страни, пише Крамарска и привежда редица красноречиви примери за твърденията си.
Вижда се, пише накрая авторката, че президентът на Македония е неподготвен в публичните си изяви, а съветниците му често го оставят сам да се оправя с журналистите, което очевидно го изнервя и това се вижда при всяка негова среща с журналистите. Дали президентът сам настоява за автентичност и по-голяма индивидуалност в изявите си или пък става дума за пропуски на кабинета му, засега не може да се каже, но липсата на такт и мярка в публичните му прояви вече са обезпокоителни, посочва Крамарска.
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #7 на: Ноември 12, 2009, 10:47:17 »

  :)
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #8 на: Ноември 12, 2009, 11:51:47 »

има еден постар бисер от Хорхе ете го:

Хорхе и историа

Цитат
Во историјата луѓето што живеееле на овој простор се идентификувале како Македонци. Тие Македонци ја создале Македонија. И тие биле и ние сме горди што сме Македонци и го имаме тоа право што му припаѓа на секој на оваа планета“, посочи Иванов.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=114622

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #9 на: Ноември 13, 2009, 02:50:15 »

А, браво за оваа мудрост! Жалко што дури сега дознавам за неа. :-)
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #10 на: Ноември 14, 2009, 12:41:16 »

Вечер, 16.09.2009
Иванов: Ние сме 100 проценти Македонија

Цитат
Името Македонија сме го наследиле од Античка Македонија. Ние никому не му забрануваме да се нарекува Македонец. Не сме виновни за тоа што во нашата држава живееле Антички Македонци и за тоа што мајката на Филип е родена во Битола. Зошто Грција, во однос на спомениците не и се лути на Бугарија која има споменик на Филип во Пловдив. Македонија не ја краде историјата. Александар не е наш. Тој е на светот. Самото име Република Македонија се разликува од регионот во Грција. Република Македонија има 39 проценти од Македонија, а Грција има 51. Сепак кај нас тоа се 100 проценти Македонија, а кај Грција само пет отсто. И кажете ми сега кој има право да се нарекува Македонија и Македонец, возврати Иванов.
Сочувана

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #11 на: Ноември 17, 2009, 11:00:14 »

http://www.focus-news.net/?id=n1299582

Македония призова ЕС за започване на преговори за членство 
 
17 ноември 2009 | 23:38 | Агенция "Фокус" 

Скопие. Македонският президент Георге Иванов апелира към Европейския съюз за определяне на дата за започване на преговори със Скопие за присъединяване към ЕС, почти четири години, след като страната стана кандидат за членство, предаде АФП, позовавайки се неговия кабинет.
„Започването на преговорите ще бъде ясен позитивен сигнал за Македония, но и силно послание към други страни от Западните Балкани,” каза Иванов в писмо, адресирано до лидерите на ЕС.
Подобна стъпка ще затвърди доверието в ЕС в региона и „ще допринесе за стабилността и просперитета” на Балканите, отбелязва Иванов.
През октомври Европейската комисия препоръча започване на преговори с Македония за присъединяването към ЕС, въпреки опозицията на Гърция. Атина се противопоставя на международното признаване на бившата югославска република под името Македония от 1991 г., защото смята името за част от гръцкото наследство. Освен това област в Северна Гърция носи същото име. Гърция блокира започването на преговорите, докато диспутът бъде разрешен.
Иванов каза още, че Македония „остава в процеса на търсене на компромис” в спора за името с Гърция.
„Напълно ангажирани сме с намирането на решение на този въпрос, колкото е възможно по-скоро и вярваме, че това е възможно с конструктивен подход и от двете страни,” зави македонският президент.
« Последно менување: Ноември 22, 2009, 12:36:10 ohrid1941 »
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #12 на: Ноември 18, 2009, 06:15:24 »

http://vesti.alfatv.com.mk/default.aspx?mId=36&egId=1&eventId=15202

Цитат
,,Грците имаат проблем, ние направивме се да им помогнеме да си го решат тој проблем

Цитат
меѓутоа извинете не можеме да дозволиме да се руши меѓународниот поредок и основите на тој поредок

a бе овој вервали во това което го дума?!?!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #13 на: Ноември 19, 2009, 06:16:30 »

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=3565C92E8369F84ABF04AC7A8C3D5E8C

Претседателот Иванов откажа присуство на приемот на Јеремиќ во Белград.???

Сочувана

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #14 на: Ноември 19, 2009, 06:27:11 »

http://www.time.mk/read/5cd541fbf6/226f85e3d5/index.html

Иванов разочаран од ставот на Србија за спорот со Грција
Сочувана