Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: "The best" oФ Хорхе  (Прочитано 62477 пати)

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #135 на: Март 31, 2012, 07:35:07 »

Хорхее  ;D

Претседателот Иванов откри: Лихнид Македонецот му бил другар на Колумбо!?

Претседателот Ѓорге Иванов, средбите со странци (политичари и бизнисмени) најверојатно ги користи и за да им раскажува колку се Македонците древен народ. Според извори на Плусинфо, по теоријата за името на Пакистан дека е кованица од македонскиот јазик Пак(ти )стани, во последно време шефот на државата отишол и подалеку. Сега тој на странци им раскажувал дека на Кристофер Колумбо најдобар другар му бил Македонец, кој според него се викал Лихнид. Ова изворно, вчера од шпанската консалтинг компанија и амбасадорот од таа земја го слушнал и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.

Еден од луѓето од компанијата која ќе ја направи физибилити студијата за подземна сообраќајница, во центарот на Скопје, во неврзан разговор, откако Коце им подарил статуетки од воинот на коњ, рекол дека на средба со председателот Иванов од него слушнале за Македонецот Лихнид кој му бил другар на Колумбо.
- Вашиот претседател е доктор на науки и јас мора да му верувам - рекол Шпанецот.

На ова Трајановски (сиромашно поткован со историја) според нашиот извор само кусо одговорил:

- Да, да, нас, Македонците не има насекаде - без да дополни дали барокните ресторан галии што ќе се закотват во Вардар потекнуваат од теоријата на претседателот за Македонецот Лихнид.
Градоначалникот Коце го искористил присуството на шпанскиот амбасадор и на гостите од компанијата да им се пожали дека во Македонија, за

разлика од соседството, за жал се уште има најмногу комуњари.
Шпанците, идејното решение за подземната сообраќајница, според договорот, требе да го направат до крајот на годинава.

http://www.plusinfo.mk/vest/38653/Pretsedatelot-Ivanov-otkri-Lihnid-Makedonecot-mu-bil-drugar-na-Kolumbo
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #136 на: Април 07, 2012, 03:32:39 »

Испраќајте му стари сликовници на Џоле!!!

Драги мои и вие што се согласувате и вие што ме плукате ве повикувам сите -Ајде да направиме нешто добро за председателот за да ќари државата. На адреса на шефот испракајте писма со легенди што сте ги чуле или ви ги раскажале дедовците за земјата во која сте се родиле. Може

и стари сликовници. Председателот чита, а и љуби да раскажува приказни особено на странци.

Можеби во вашата легенда ќе најде некое ново Паљурци или нов Лихнид од Охрид, другар му на Колумбо и ќе му бидат адути пред државниците за античките корени на државата што би требало тој да ја води.

АЦО КАБРАНОВ
http://www.plusinfo.mk/mislenje/489/KAPISLATA-I-BARUTOT-IMAAT-ADRESA---ILINDENSKA-BROJ-2

 ;D ;D ;D
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #137 на: Април 11, 2012, 05:35:40 »

ЕКСКЛУЗИВНО: Хомер според Иванов бил закопан на островото на змиите во Преспа?!

Цитат
Странските дипломати од претседателот Ѓорге Иванов не слушнале само за Лихнид од Охрид кој заедно со Колумбо ја откриле Америка. Според дипломатски извори на Плусинфо, шефот на државата, во битката да им докаже на странците колку е Македонија легендарна и древна, ја искористил една од средбите со двајца бивши амбасадори во Скопје, едниот на велесила, наш стратешки пријател, другиот на ЕУ, за да им го „открие“ неговото сознание дека гробот на старогрчкиот поет Хомер е на островото на змиите во Преспанското езеро.

http://www.plusinfo.mk/vest/39834/EKSKLUZIVNO-Homer-spored-Ivanov-bil-zakopan-na-ostrovoto-na-zmiite-vo-Prespa
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #138 на: Април 12, 2012, 04:48:42 »

 ;D  ;D  ;D

Паско нема коментар за тврдењето на Иванов дека Хомер е закопан во Преспа

Цитат
Никогаш нема да коментирам изјава или тврдење на претседателот на државата, кусо за Плусинфо одговори Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство, по информацијата дека Ѓорге Иванов на двајца дипломати им тврдел дека Хомер е погребан на змискиот остров во Преспанското езеро. Идеологот на античката еуфорија во Македонија, одби да ни каже дали се точни наводите на неколкумина наши коментатори според кои само Паско можел да го убеди шефот на државата дека на островот на змиите во Преспанското езеро е гробот на старогрчкиот поет Хомер.

http://www.plusinfo.mk/vest/39968/Pasko-nema-komentar-za-tvrdenjeto-na-Ivanov-deka-Homer-e-zakopan-vo-Prespa
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #139 на: Април 14, 2012, 03:02:53 »

 ::)

Иванов: Велигден е празник на победата над насилството

Цитат
Претседателот  Ѓорге Иванов на сите христијанските верници им го честита празникот Воскресение Христово - Велигден.
- Ви посакувам Велигден да го поминете во среќа и благосостојба, опкружени од своите најблиски и исполнети со верба и безмерна радост поради Христовата победа над смртта. Велигден, како празник на светлината, е убава можност, поткрепени од божјата милост, да работиме на нашата духовност, грижа и љубов за другите. Христовата жртва за човештвото нека биде патоказ за добродетелство, меѓусебно помагање и споделување со сите наши сограѓани без разлика на нивната етничка и верска припадност. Велигден е празник на победата на правдата над насилството. Празник на вечната верба и надеж - стои во честитката на Иванов.

http://www.plusinfo.mk/vest/40122/Ivanov-Veligden-e-praznik-na-pobedata-nad-nasilstvoto-
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #140 на: Април 24, 2012, 10:13:15 »

Иванов: Пресудата од Хаг да се вреднува во НАТО  ;D  ;D  ;D

 Земјите-членки на НАТО мора да имаат нов пристап кон Македонија по одлуката во Хаг. Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска, на одбележувањето на 2 децении од формирањето на Армијата на Македонија, рече дека новата правна димензија која ја нуди одлуката на меѓународниот суд на правдата бара нов пристап од сите НАТО-членки. Иванов со порака до членките, да ги преиспитаат нивните позиции во однос на членството на Македонија во Алијансата.

„ Почитувањето на пресудата на меѓународното право и конечно, на времената спогодба, налага во Чикаго да биде преиспитан заклучокот од Букурешт “, рече претседателот.

Пресудата од Хаг ќе биде главен адут и на министерот Попоски кој утре на средбата со генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, ќе побара да се почитува одлуката на меѓународниот суд на правдата. Во Њујорк, Попоски ќе се сретне и со медијаторот Метју Нимиц.


http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=49005
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #141 на: Август 26, 2012, 02:08:11 »

Иванов и се заблагодари на Турција

По повод 20-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Република Македонија и Република Турција, претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов испрати писмо до турскиот претседател Абдула Ѓул. Димпломатските односи меѓу Република Македонија и Република Турција се воспоставени на 26 август 1992 година.
- Она што денес посебно сакам да го нагласам, тоа е високата почит и благодарност за силната и принципиелна поддршка која безрезервно ја добиваме од пријателска Турција во реализација на нашите стратешки цели, членство во НАТО, ЕУ и изградбата на Република Македонија во една модерна демократија во која соживотот, дијалогот и почитувањето на различностите се реалност, наведува претседателот Иванов во писмото.
Тој смета дека за ваквите придобивки, од исклучително значење е политичкиот дијалог на сите нивоа и искажува увереност дека во духот на воспоставеното пријателство, подготвен е заедно со претседателот на Турција и натаму да даваат заеднички придонес во јакнењето на односите и соработката меѓу нашите две земји.


http://www.plusinfo.mk/vest/54032/Ivanov-i-se-zablagodari-na-Turcija-

КУТРИОТ ТОЙ :( :( :(  ТУРЦИЯ ЛИ МИСЛИ ДА МУ ПОМАГА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕВРОПА ??? ??? ???
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #142 на: Септември 25, 2012, 08:57:54 »

Лажна билатерална средба на Иванов со Обама  :o  :o  :o
 
Гаф или непрофесионалност на дел од македонските новинари кои известуваат за посетата на шефот на државата Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи Никола Попоски на САД, е информацијата дека Иванов се сретнал со Обама?
Телевизија Телма објави скандал кој го предизвикал дописникот на Македонската информативна агенција, каде беше пласирана информација дека Иванов имал средба со Обама, која денеска ја пренесоа повеќето медиуми во земјава.
Во веста на МИА се вели дека станува збор за средба, а потоа за преим на делегации, а понатаму стои: „На средбата за време на приемот за шефовите на делегации кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации, македонскиот претседател Иванов побарал да продолжи поддршката што САД ја даваат на Македонија за добивање на покана за членство во НАТО“.
МИА во продолжение додава дека „Обама истакнал дека САД даваат силна поддршка за интеграцијата на Македонија во НАТО. Американскиот претседател воедно изразил благодарност за придонесот што Македонија го дава во воените мисии како што е мисијата во Авганистан. Американскиот претседател на средбата со шефот на македонската држава го охрабрил дијалогот на Македонија и Грција за надминување на спорот за името, во надеж дека ќе се дојде до решение. Обама рекол дека знае оти е потребно да се работи за реализирање на македонскиот влез во НАТО“.
Телма се повикува на соопштението од Белата куќа во кое се вели дека „претседателот на САД Обама не планира билатерални средби со светски лидери за време на Генералното собрание на ОН оваа недела“.
Соопштението на Белата куќа, ги налутило Републиканците зашто „падна во вода“ Обама да се сретне со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, како лидер на држава - американски сојузник. Како што информираат од телевизијата откако се обратиле официјално до Кабинетот на Иванов и прашале - Каква средба имал тогаш Иванов со Обама? Состанок, средба, ракување „од нога“, мавтање со рака? На официјалната страница на претседателот на РМ немало информација или соопштение за реализирана средба со американскиот претседател, ниту пак фотографија. Во кусата информација на „дното“ од активностите на Иванов во САД, пишува дека станува збор за „средба за време на приемот, кој во чест на шефовите на делегациите кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации го приреди американскиот претседател“ .
Дел од медиумите денеска беа демантирани и од Атина. Реагираа на информациите во македонските медиуми, според кои, шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос на средбата со македонскиот колега Никола Попоски во Њујорк изнел мислење дека Македонија нема територијални претензии кон Грција. „Ова е неточно и вакво гледиште никогаш не беше изнесено“, порачуваат од Атина.

На официјалната страница на претседателот на социјалната мрежа Фејсбук, откако беше пласирана информацијата на телма, се појави фотографија на двајцата претседатели со првите дами и текст идентичен на дописникот на МИА од Њујорк.


http://www.plusinfo.mk/vest/58538/Lazhna-bilateralna-sredba-na-Ivanov-so-Obama

 

 
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #143 на: Септември 26, 2012, 02:08:43 »

Четворицата војници во Слупчане да одговараат, бара Иванов

СРЕДА, 26 СЕПТЕМВРИ 2012 11:43    МАКЕДОНИЈА

Покрената иницијатива за утврдување на одговорност на четирите офицери на АРМ кои присуствуваа на поклонувањето пред споменикот на ОНА во Слупчане од страна на Началникот на генералштабот генерал мајор Горанчо Котески.

Мерки се преземени согласно наредбата на врховниот командант - претседателот на државата и неговите лични ингеренции.

`Не смее да има политика и импровизации во армијата`, рекол Котески на свеченоста по повод враќањето на припадниците од контингентот на воената полиција од Авганистан.

Во врска со Белата книга на одбраната, Котески со став дека стратегијата на одбраната треба да биде издадена само на официјалниот јазик на армијата – а не и на албански и на англиски јазик.


  http://sky.mk/makedonija/31802-%D0%A7%D0%B5%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D0%BE%D1%98%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%A1%D0%BB%D1%83%D0%BF%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D0%BE%D0%B4%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B0%D1%82,-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0-%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2.html 

АЙДЕ ДА ГО ВИДИМЕ И ОВОЙ ФИЛМ  ;D  ;D  ;D
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #144 на: Ноември 03, 2013, 03:23:21 »

(ВИДЕО) Иванов би космодиск ама не и дисконтинуитет

Цитат
Претседателот Ѓорге Иванов, во своето интервју за Миленко Неделковски кој го придружуваше на посетата во Кина, не криејќи ги силните емоции од начинот на кој функционира оваа комунистичка држава, се обиде да направи паралела која ако не е лапсус, веројатно е тајна желба на актуелниот шеф на македонската држава.

http://libertas.mk/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B1%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BA-%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D0%BD%D0%B5-%D0%B8-%D0%B4%D0%B8%D1%81/
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #145 на: Ноември 03, 2013, 03:26:18 »

 :D Иванов на „Либертас“ му нуди часови по кинеска демократија

Во врска со објавената вест „(ВИДЕО) Иванов би космодиск ама не и дисконтинуитет“, Кабинетот на претседателот на Република Македонија испрати реакција до порталот Либертас во која се вели:

“Пријатно сме изненадени од посветеноста на Вашиот портал, што толку студиозно и аналитички ја согледаа изјавата на претседателот Иванов во емисијата на Миленко Неделковски. Во оваа прилика ви укажуваме дека Претседателот Иванов искажа подготвеност да одржи предавање на Вашата редакција за елементарно познавање на политичкиот систем на Народна Република Кина. Доколку постои заинтересираност, претседателот Иванов е подготвен и за продлабочено запознавање со кинеската традиција, филозофија и култура, како и за специфичностите на Кина. Во спротивно ќе сметаме дека Вашиот портал цврсто се придржува кон мудроста „Блажени се оние кои малку знаат…“,. се вели во реакцијата од Кабинетот на претседателот.

http://libertas.mk/%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B0%D1%81-%D0%BC%D1%83-%D0%BD%D1%83%D0%B4%D0%B8-%D1%87%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BF/
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #146 на: Ноември 03, 2013, 03:29:12 »

Уредникот на Либертас, Ацо Кабранов, во изјава за Плусинфо, му одговори на кабинетот:

- Ние не сакаме кинеска демократија. Радо би слушале предавање од претседателот, ако во овие години, во неговиот мандат, Македонија видеше аир во демократијата. Ако толку знае за демократија, зошто не преземе чекори Македонија да тргне напред: Напротив, во неговиот мандат демократијата паѓа и тоа го констатираат сите европски институции. Ние не сметаме дека се блажени оние што не знаат, а кинеската демокартија не му е за фалење.Со почит,Кабинет на Претседателот на Република Македонија
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #147 на: Февруари 08, 2014, 07:20:20 »


На крајот од мандатот Иванов покажува „смисол за хумор“, на љубопитните новинари им дели вратоврски

Ѓорѓе Иванов „шеговито“ им враќа на дел од информативните портали кои објавија за големите суми кои неговиот кабинет ги одвоил за вратоврски.

http://libertas.mk/%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%98%D0%BE%D1%82-%D0%BE%D0%B4-%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82-%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0/
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !