Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: "The best" oФ Хорхе  (Прочитано 36352 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #105 на: Декември 15, 2010, 04:43:05 »

Иванов: Докато съм президент, идентичността на Македония ще устои
Цитат

Македония иска да намери решение на спора с Гърция за името, но без това да засегне нейната идентичност, език и конституция, заяви президентът на Македония Георге Иванов в годишното си обръщение в парламента на републиката, цитиран от вестник "Вечер".
   :)  :)  :)

Цитат
От друга страна той каза, че македонското държавно ръководство, както никога досега има ясно становище за засилване на македонско-гръцкия диалог и за търсене на взаимно приемливо компромисно решение. Иванов каза, че разглежда всички позиции на политическите субекти в страната, включително тези на опозицията, и въз основа на тях гради държавната политика по този въпрос.
   :o  :o  :o

http://today.actualno.com/news_328050.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #106 на: Декември 15, 2010, 10:42:17 »

мал цитат от вчерашниот говор на ....впросниот субјект

Цитат
,,знаеме кои сме, знаеме што сме и знаеме каде одиме,,

немам дилеми оти знае што е и каде оди 8)
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #107 на: Декември 17, 2010, 01:51:53 »

Имаме ли претседател

Цитат
Претседателот Ѓорге Иванов успешно ја одработува својата мисија да докаже дека на Македонија не и' треба шеф на државата.

Ако внимателно го слушате премиерот Никола Груевски и ги следите неговите изјави, мошне лесно ќе откриете дека претседателот не ни соопштува ништо поразлично. Тоа е конечниот производ на партиското единство меѓу извршната, законодавната, судската власт и институцијата претседател на државата. Кога сите овие четири власти што ги сочинуваат главните конститутивни столбови на државата мислат, зборуваат и одлучуваат исто во меѓусебен договор и координација, тоа во Македонија се вика обединување. А во демократскиот свет тоа се вика едноумие.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AB5B84BF0EEDA541BF510FCADFB47CCC
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #108 на: Јануари 21, 2011, 12:23:55 »

...свакога дана у сваком погледу све више напредујем... (хората кои се от РМ, знаат од каде е репликата (ексЈУ филм) и перфектно се вклопува во феноменот ди президент(е))

Цитат
Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, на пријателите им ја подарува книгата "Моќта на позитивното мислење", откри вчера шефот на државата на саемот на книга во Клубот "Матица".

Цитат
Претседателот Иванов изјави дека и покрај обврските, сепак, наоѓа време и за белетристика, посебно во празниците.

"Тоа е ритуал во семејството. Читаме различни книги со сопругата и синот и потоа си ги раскажуваме и дискутираме за нив", рече Иванов потенцирајќи дека книгата ни отвора очи.

А да му пратиме некоја книга на човекот  ::) ...или пак вака чита

http://www.youtube.com/watch?v=nFnxji9HGdA  ;D

линкот от веста http://vecer.com.mk/?ItemID=25E553B00CF1DE4D8D3E7E5EC8B2EBDE
« Последно менување: Јануари 21, 2011, 12:27:47 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #109 на: Февруари 04, 2011, 07:21:23 »

нишан ти чинам кир Обама.... ;D

Иванов: Со претседателот Обама си намигнавме“
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=133915
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #110 на: Февруари 04, 2011, 07:43:04 »

нишан ти чинам кир Обама.... ;D

Иванов: Со претседателот Обама си намигнавме“
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=133915

 ???  ;D  ;D  ;D
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #111 на: Февруари 09, 2011, 03:52:25 »

Хорхе ишарет давачот на маки поради нишанот кои му го тури на Обама... ;D

Цитат
Инаку, Иванов завчера задоцнил неколку минути на состанокот во вилата „Македонија“, и како што дознаваме, на присутните им се извинил, бидејќи имал телефонски разговор со Вашингтон. Претседателот кусо прокоментирал дека, наводно, му било забележано „за немање елементарна политичка пристојност“. Но, Иванов протолкувал дека тоа се однесувало на „медиумските написи за ’намигнувањето‘ со американскиот претседател Барак Обама за време на молитвениот појадок“.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=0A033DF30CF9F944B998DAEE33B879FF

„дошао тухо и ушао у легенде“  ;D знаат тие от МК од каде е овој цитат. Имено за време на ексYU (разбира се на србски) се издаваа стрипови (cartoon/funnies) со содржина ала шапагети вестерн филмите, е описот за еден од тие мегапопуларни за тинејџери стрип јунаци на насловната страница беше токму со овие зборови „дошао тухо и ушао у легенде“ во превод „дојде тихо и стана легенда“. Арно ама народната сатиричност набрзо овој изказ почна да го употребува во ежидневнието за мајтап на однесување и феномен многу сличен на денешните згоди и повече незгоди со изјавите и однесувањето на Хорхе.
« Последно менување: Февруари 09, 2011, 03:55:09 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #112 на: Февруари 15, 2011, 09:29:09 »

Хорхе легенда... ;D Кралството Сирия

http://www.youtube.com/watch?v=m8ncwW7Yil8

Сирийската арабска република е държава в Близкия Изток, граничеща с Ливан, Израел, Йордания, Ирак, Турция и Средиземно море. Границите с Израел и Турция са спорни заради окупираните райони Голански възвишения и областта около гр. Искендерун съответно. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D1%80%D0%B8%D1%8F

Хорхе за цар, цар на хунзите!

и уште една, овојпат во партнерсво со србскиот колонизатор на светиот Дојран и професор на правен факултет Скопје шкарич

Колко трябва да се мразят евреите, г-н президент Иванов?

http://www.dnes.bg/balkani/2011/02/15/kolko-triabva-da-se-mraziat-evreite-g-n-prezident-ivanov.111271  ;D« Последно менување: Февруари 15, 2011, 09:34:46 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #113 на: Март 04, 2011, 02:39:03 »

„смарт пауер“ разбираш... ;D

Цитат
Како што може да се види на интернет-страницата на штипскиот државен универзитет „Гоце Делчев“, референтот на ИНИСА, Александар Донски, кој се јавува како автор на проектот за македонските корени на царската династија Романови, во декември минатата година го посетил претседателот на државата, Ѓорге Иванов. На средбата, според официјалните информации, Донски „го запознал Иванов со тековните и со досега реализираните активности и проекти на ИНИСА, како и со оние што треба да бидат реализирани во догледно време“. Оттаму, се поставува прашање дали шефот на државата бил запознаен со „Роднинската врска меѓу руската царска династија Романови и династијата на Александар Велики од Македонија?“.

http://spic.com.mk/kat/hronika/i-ruskite-carevi-se-potomci-na-aleksandar-makedonski.html
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #114 на: Мај 11, 2011, 08:03:46 »

Цитат
Досега имало 204 предлози за името. Нашата цел е во наредниот период да привлечеме што повеќе пријатели на македонска страна. За нашата страна не е прифатливо име со географска одредница. Со Грција треба да се најдеме на половина пат. Име кое би можело да помине како прифатливо на референдум кај македонските граѓани е Република Македонија (Скопје) - рече Иванов на брифинг со новинарите во Женева.

За нашата страна не е прифатливо име со географска одредница.

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=969E23E82F79694790018255748663B5

ЗАЩО?
ЗОШТО?
WHY?
POURQUOI?
WARUM?Цитат
Канал 5: Република Македония (Скопие) е неприемливо име за Гърция
12 май 2011 | 15:00 | Агенция "Фокус"

Начало / Гърция

Скопие. Гръцкото МВнР отхвърля името Република Македония (Скопие) като решение на спора между Атина и Скопие. Това е заявил говорителят на министерството Григорис Далавекурас, предаде македонската телевизия Канал 5.
„Република Македония (Скопие) не е предложение и не е решение”, заявил Далавекурас, в коментар на изявление на македонския президент Георге Иванов, който изтъкна, че това е име, за което може да се дискутира. Далавекурас смята, че македонският държавен глава от време на време дава различни изявления. По думите му за Атина е приемливо име с географско определение за всестранна употреба.

http://www.focus-news.net/?id=n1523389Любчо Георгиевски прокоментира:

Цитат

„Иванов како претседател е против географска додавка, меѓутоа не му пречи топонимска додавка.
Треба некој да му објасни дека топографијата е дел од географијата.
Името се' повеќе станува предмет на манипулација и ние цврсто стоиме на тоа дека овие избори треба да дадат политичко решение за тој проблем“.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=4F9ECAAFF4F1844E945E293345387EAE
« Последно менување: Мај 13, 2011, 09:06:05 Илийца »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #115 на: Мај 29, 2011, 12:52:41 »

Георге Иванов на конференция в София (коментари в македонските медии)
http://focus-news.net/?id=n1529261

Георге Иванов: Трябва да насочим вниманието на ЕС към Балканите
http://focus-news.net/?id=n1529261

Цитат
Той подчерта, че трябва да насочим вниманието на ЕС към Балканите. "Европа е птица, която трябва да лети, но как може да лети, ако едното й крило е пречупено. Сега част от континента не е включен в съюза", [/b] обясни Иванов.

Да, "югото" още го няма там - голЕма трагедия, нема що!  8)
Ако тази част на Европа е наистина птица, бая перушина има още да хвърчи!  :-X

Цитат
Чувам, че в България има някои причини, заради които демокрацията не може да се реализира много успешно.

Па отдека ги чуваш тиЕ работи, бай Хорхе?  :o
Вероятно сам Стойко Стойков ти ги нашепва ва ухо?!
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #116 на: Мај 29, 2011, 02:18:08 »

Цитат
"Иванов: В ЕС няма модел за интеграция на емигрантите"

Смях се. Доста.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #117 на: Мај 29, 2011, 02:26:34 »

Цитат
"Иванов: В ЕС няма модел за интеграция на емигрантите"

Смях се. Доста.

Всичко Мара втасала, това му е проблемът на бай Хорхе!  :)
Дали визира македонските емигранти с БГ гражданство или нещо друго?  ::)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #118 на: Мај 29, 2011, 02:58:52 »

Според мен
Вариант 1: Като емигрантите от Африка и Югоизточна Азия (индийците, пакистанците и китайците са по-зрели) си представят че само да отидат накъде в "първия свят" и веднага поличават на готово жилище, автомобил и по една средна заплата месечно без да трябва да работят (щото местните това имат и очакват с появяването си да получат същото).

Вариант 2: като им знам менталитета - веднага да бъдат обявени за малцинство и ще изискват представяне във властта, а след 2 години ще се самообавят за корени жители, след още две ще обявят че страната е тяхна и те са я създали (или поне принцеса Ословяна, Клеопатра, Екатерина и т.н. все видни етнички македонци) и ще искат поне да ръководят фашистките окупатори, дето им отмъкнали Норвегия/Египет/Русия/Германия.

Трагичното е че по незнайни причини някои наистина приемат това за свое право.

Иначе ЕС полага най-много усилия за интеграция на емигранти. И политика и институции и бюджет. Според мнозинството граждани - доста повече, отколкото трябва. Което пък довежда на власт крайнодесните в доста страни.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: "The best" oФ Хорхе
« Одговори #119 на: Мај 29, 2011, 06:25:00 »

Г. Иванов: Ще има позитивни промени в региона
http://video.bgnes.com/view/19784


Цитат
След конференцията "Балканите в Европа и света през 21 век" в София, президентът на Македония заяви, че отношенията между България и Македония с всеки ден стават все по-добри. Георге Иванов каза още, че можем да очакваме скоро да бъде подписан договор за добросъседство, тъй като е направено всичко възможно това да се случи.


 :o

http://video.bgnes.com/view/19786  8)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !