Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Бугарски висок функционер го познава македонскиот јазик, државата му „завери“  (Прочитано 1600 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Бугарски висок функционер го познава македонскиот јазик, државата му „завери“
http://www.libertas.mk/vest/28133/Bugarski-visok-funkcioner-go-poznava-makedonskiot-jazik-drzhavata-mu-zaveriСо решение на бугарското Собрание, на функцијата заменик-шеф на Комисијата за финансиски надзор е назначен Николај Попов, кој во биографијата навел дека го познава македонскиот јазик.

Бугарски медиуми се гневни на одлуката на Народното собрание и чинот го сметаат за еднаков на предавство.

Познавањето на македонскиот јазик е јасно наведено и во билтенот на финансиската комисија, кој претпладнево итно е тргнат од интернет. Во него на третата страница било објавено решението на Народното собрание, бугарскиот парламент, за назначување на Попов, под кое стои и потписот на Цецка Чачева, претседателката на Собранието, и на Диана Ковачева, министерка за правда. Со државен печат е одобрена биографијата на познавачот на македонскиот јазик.

Николај Попов, родум од Благоевградско, е жител на Софија, па партијата ВМРО-БНД иронизира и прашува каде го изучувал овој светски познат „предмет“ , оти ниту една гимназија во Софија не нуди настава за македонски јазик.

Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот

 Този висок функционер като му е толкова мил македонскиот да му го изпратят на Груевски да го назначи при него. Такъв човек не може да бъде висок функционер в България.
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени

Е па да, какво? Аз също добруджански, тракийски и мизийски разбирам. Само родопския ми е малко по-сложен.

Е па я съм поуигуот!
Сочувана