Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ  (Прочитано 81610 пати)

MacedonBG

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 762
  • Погледај го Профилот
  • Българският националистически форум
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #300 на: Декември 22, 2009, 09:18:25 »

Македонският научен институт:
Енциклопедията е сбирщина от всички фалшификации на неомакедонизма


http://focus-news.net/?id=f13644
Сочувана
Българският националистически форум http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php
Facebook account - Kaloian Ivanov Macedonbg

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #301 на: Јануари 08, 2010, 01:26:25 »

Академиците уште немаат решение што понатаму

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F919B38F4C60B149900FE7AC8BBC83CF

Билјана Јовановска

И Новата година Македонската академија на науките и уметностите ја започнува со реактуализираната идеја - да се остави в бункер или да се продава енциклопедијата која поради фрапантните пропусти и дилетантскиот пристап во создавањето и' нанесе огромна штета и на научната институција и на државата.

Појавувањето на ова дело кое челните луѓе во Академијата го најавуваа како „капитално“, а подоцна самите му го доделија епитетот - срамно, ги поларизира мудрите глави. Факт е дека МАНУ се дистанцираше од овој проект за кој цели десет години од државниот буџет се издвоени околу 400.000 евра, таквиот став остана како сведоштво и во архивата, но во последно време има и срамежливи притисоци енциклопедијата, сепак, да биде пуштена во продажба.

Промоторите на оваа теза сметаат дека во услови кога енциклопедијата се продава по тезгите на пазарите снимени на ЦД-и тоа по цена од 100 денари, ја има и на УСБ, а достапна е и на сите Интернет-корисници, зошто да ја нема и во книжарниците по цена од 9.000 денари? Тука сосема ги занемаруваат спомнатите износи, бидејќи навистина е прашање, кој освен некој надежен библиофил што се надева дека еднаш таа и може да претставува некаква вредност би издвоил толку пари.

Во МАНУ владее атмосфера на исчекување и, конечно, подвлекување црта под неуспешниот проект. По фрлената топка, да се ескивираат заклучоците на Собранието на Академијата според кои таа се повлече од продажба и сега за иднината на енциклопедијата да се произнесат одделенијата, чиј став би тежел повеќе, само се создаде уште поголемо разногласие. Оние што се противат, делото со 1.800 страници да се изнесе на виделина, се уверени дека таквиот гест би можел да ги заостри меѓуетничките релации.

Сепак, дури и оние што сметаат дека местото не и е во бункер, свесни се за тоа дека при евентуално ставање во рафтовите на книжарниците, МАНУ одново ќе мора да се дистанцира од своето дело. Но, тука се отвораат и многу неодговорени прашања, како што е, на пример, кој е конечниот став на претседателот на МАНУ, Георги Старделов? Зошто, тој и новото раководство на МАНУ не ја почитувале одлуката на експретседателот Цветан Грозданов и на тогашното Претседателство, кој бил повеќе од јасен: пред објавување, академиците да го кажат својот став за Македонската енциклопедија.

Дел од 2.000 отпечатени примероци беа продадени на промоцијата, по еден примерок добија академиците, ама и многу државни институции. На денот на промоцијата, архиепископот Стефан, на пример, за себе си купил пет примероци од по 5.000 денари (промотивна цена), а неколку дена подоцна откупил уште 80! Неофицијално, се говори дека 200 примероци од енциклопедијата биле земени или испратени во манастирите.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #302 на: Јануари 29, 2010, 11:28:19 »

Новата македонска енциклопедија дури по три години

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=950F4B6439688D45BC774D2E5E6404F1

Цитат
Македонската енциклопедија ќе биде сосема нова, преведена на англиски јазик и во дигитална форма. Откако ќе се обезбедат сите услови, најверојатно ќе биде готова за три години.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #303 на: Јануари 29, 2010, 05:28:32 »

Ќе имаме сосема нова енциклопедија за три години

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=129101047257&id=9&prilog=0&setIzdanie=21896

Цитат
Академикот Митко Маџунков, кој од неодамна го води Лексикографскиот центар на МАНУ, најавува подготовка на сосема нова енциклопедија, преведена на англиски јазик и во дигитална форма, која ако бидат обезбедени сите услови, би требало да биде готова за три години
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #304 на: Февруари 07, 2010, 03:06:49 »

СКАТ, 05.02.2010
Македонската енциклопедия - арогатна лъжа, маскирана като наука и знание

Участват:
доц. д-р Пламен Павлов - историк
Александър Гребенаров
по телефона - г-жа Вида Боева (дългогодишна сътрудничка и съратничка на Ванчо Михайлов)
В това предаване продължаваме разговора за историческата истина и за съвременната ситуация в Република Македония. Основната линия е злополучната "Македонска енциклопедия", издадена през септември 2009 г., която предизвика остри реакции от страна на български учени и честните хора в самата Македония. Александър Гребенаров се спира на най-абсурдните и антинаучни текстове в енциклопедията, както и други пропагандни митове, сътворявани от "историчарите" в Скопие с откровено антибългарско съдържание. В разговор по телефона г-жа Вида Боева споделя своите впечатления от скорошните си срещи в Македония и България.

ИЗТЕГЛИ
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #305 на: Април 01, 2010, 01:34:34 »

„РАЗБУДИ СЕ“ НУДИ РЕШЕНИЕ ЗА СТАРАТА ЕНЦИКЛОПЕДИЈА
Ќе го откупиме целиот тираж и ќе го уништиме!


Цитат
Намерата на МАНУ повторно да ја продава спорната Македонска енциклопедија ќе нанесе голем удар врз меѓуетничките односи, кои и така се начнати во последниов период, сметаат интелектуалци Албанци по најавата на главниот редактор на енциклопедијата Митко Маџунков во вчерашното интервју за „Време“ дека старата енциклопедија се враќа во продажба. Со парите од продажбата на старата енциклопедија е предвидено да се покријат дел од трошоците за составувањето на втората енциклопедија.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=12&tabid=1&EditionID=1984&ArticleID=137632
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #306 на: Мај 26, 2010, 02:55:15 »

Македония: Македонската енциклопедия е в задънена улица
26 май 2010 | 13:20 | Агенция "Фокус"
Начало / Култура

Скопие. Съдбата на първата Македонска енциклопедия на Македонската академия на науките и изкуствата /МАНУ/ ще се решава на специално заседание на Академията, което ще се състои след няколко месеца, защото новата редакционна колегия на енциклопедията не може да намери решение, пише днес македонският вестник „Време”. Според главния редактор на енциклопедията Митко Маджунков това е единственият начин окончателно да се решат проблемите, въпреки че преди това той и членовете на Академията казваха, че новата редколегия бе избрана именно, за да реши всички спорове, свързани с енциклопедията, отбелязва изданието. „Решихме да не бързаме. Взехме решение, че трябва да се направи напълно нова енциклопедия, но за това ще реши съвсем ново Събрание, което ще дебатира за всички проблеми, свързани с енциклопедията”, каза Маджунков.
Първата македонска енциклопедия при появата си предизвика бурни реакции сред обществеността заради противоречивото си съдържание, от които обидени се почувстваха албанците, съседните страни, но и голяма част от македонската общественост. Изданието на МАНУ предизвика огромни трусове в Академията, но и криза и в управляващата коалиция, припомня изданието.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #307 на: Мај 26, 2010, 02:59:47 »

Време, 26.05.2010
СТАРДЕЛОВ И МАЏУНКОВ СО РАЗЛИЧНИ СТАВОВИ
Енциклопедијата не мрда од ќор-сокакот


Цитат
Ако не влеземе во дигиталната и информатичка ера, ќе останеме уште да се препелкаме во стариот век или во стариот свет и постојано ќе се караме, како што со столетија го правиме тоа, кое, на пример, племе било прво што се населило на овие простори: дали биле тоа античките Македонци, Пајонците, Илирите, Траките, Бригите итн. и ќе се расправаме кој од денешниве современи народи или племиња, населени во Македонија, се автохтони, т.е. домицилни, а кои се дојденци или доселеници - рече Старделов. Според него, Балканот европски може да го еманципира само изградбата на едно постнационално и постисториско општество.
Сочувана

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #308 на: Мај 26, 2010, 05:27:32 »

Хаха ебати енциклопедията, още не са си избрали какви да са. Това да не е концерт пожелание, единия иска да са антични, другия траки, третия марсианци... Тва да не е бакалията отсреща тва искам онова искам.
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #309 на: Мај 26, 2010, 07:22:13 »

 ОГЪН ДА Я ИЗГОРИ ТАЗИ КНИГА НА ЛЪЖИТЕ.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #310 на: Јуни 15, 2010, 06:10:23 »

Академците Албанци ја напуштаат МАНУ

Академиците Албанци ја напуштаат МАНУ, пишува весникот на албански јазик, Коха е Ре. Одлуката нова, а причините стари, енцикопедијата иако укината и понатаму создава главоболка кај академиците.

Првиот човек на Институтот за албанологија, Рамиз Абдили и доскорешниот Ректор на Штуловиот универзитет, Алајдин Абази, двајцата членови на новата редакција предводена од Академик Манџуков, револтирани дека ниедна нивна одлука не била прифатена од претседателството на МАНУ, за весникот Коха е Ре изјавиле дека се наоѓаат во фаза на напуштање на Академијата.

Академиците Албанци се жалат дека иако новата редакција донела две одлуки, едната македонската енциклопедија да се преименува во „Енциклопедија на Македонија“ и втората одлука била да се прекине продажбата на спорната македонска енциклопедија но, таа и понатаму се продава па дури и се промовира.

Создавањето на новата енциклопедија е забавена поради претседателството на МАНУ, каде и понатаму големо влијание има разрешениот редактор Блаже Ристовски, изјавиле за Коха е Ре, Абази и Абдили, додавајќи дека ако до септември нема значителни промени и официјално ќе ја напуштат МАНУ.

Македонската енциклопедија, веднаш по нејзината промоција лани во ноември, предизвика многу реакции внатре и надвор од Македонија, по што беше укината, а нејзиниот редактор разрешен, новата редакција предводена од Академик Манџуков најави дека за новата енциклопедија да биде готова за објавување потребни се една до три години работа.

ваквото издвојување отвара простор за нови формални поделби
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #313 на: Август 18, 2010, 01:37:38 »

Части от друга "енциклопедия" - учебник за 10-годишни деца:
http://on.net.mk/video/Onnet/opstestvo-Hristina_Kraljeva-Vesna_pavlovik.pdf

стр.22
Цитат
Со востанијата во Македонија во втората половина на 10 век, во 969 година против бугарската и во 976 година против византиската власт, била создадена македонската средновековна феудална држава, позната уште и како Самуиловото Царство. Македонската средновековна феудална држава постоела се до 1018 година, кога била покорена од византиските војски.

стр.23
Цитат
Двете Балкански војни довеле до Букурешкиот мировен договор во 1913 година кога Македонија ќе биде поделена на три поголеми делови кои ќе бидат доделени на Србија (вардарски дел), на Бугарија (пирински дел) и на Грција (егејски дел). По таа поделба македонскиот народ бил подложен на силна асимилаторска политика. На народот му било забрането да зборува на мајчин македонски јазик, имињата на градовите, реките, планините, имињата на луѓето биле сменети.

стр.24
Цитат
Втората светска војна започнала во 1939 г. а траела до 1945 година. Таа претставува најголем вооружен судир во историјата на човештвото. Во оваа војна фашистичките земји (Германија, Италија, Јапонија, Бугарија), кои ја иницираа оваа војна, биле победени од силите на Антантата (Англија, Франција, Русија, САД).

Абе Антантата не беше ли през Първата световна война, а?   ;D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

татар

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 61
  • Погледај го Профилот
Одг: Промовирана Македонска енциклопедија на МАНУ
« Одговори #314 на: Август 18, 2010, 09:55:30 »

стр.23
Двете Балкански војни довеле до Букурешкиот мировен договор во 1913 година кога Македонија ќе биде поделена на три поголеми делови кои ќе бидат доделени на Србија (вардарски дел), на Бугарија (пирински дел) и на Грција (егејски дел). По таа поделба македонскиот народ бил подложен на силна асимилаторска политика. На народот му било забрането да зборува на мајчин македонски јазик, имињата на градовите, реките, планините, имињата на луѓето биле сменети.
Пък аз си мислех,че за да разделиш нещо първо некога требва да е било цело ;D

Сочувана
Човек се учи докато е прост!