Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман  (Прочитано 29723 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #60 на: Јули 20, 2009, 11:21:29 »

Ако Охрид во античко време бил монденски град, ептен многу ме интересира дали Хунзите доагяле на почивка и на забава во летниот период и со кого наймногу се дружеле по елитните охридски заведения ?!
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Исперих

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 118
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #61 на: Јули 20, 2009, 02:13:38 »

Цитат
Уште една потврда дека Охрид во античко време бил монденски град. Вчера на локалитетот меѓу Горна порта и црквата Света Богородица Перивлепта е пронајдена гробница во која...

Цитат
Министерката за култура Елизабета Канческа- Милевска истакна дека ова се значајни артефакти кои го потврдуваат нашиот идентитет...

Сигурно ова се артефактите кои Самоил ги заборавил додека пиел кафе со Филип II на Охридската монденска ривиера. :-)

А Василий Македонски-Българоубиецот ги зяпал отдалеч и се заканвал да ослепи техните македонски войници.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #62 на: Јули 21, 2009, 10:33:30 »

Може ли Паско да найде останки од Адам и Ева во охридско ?

http://kubura.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=2333:2009-07-19-22-42-25&catid=6:2008-09-05-14-12-33&Itemid=5
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #63 на: Јули 29, 2009, 02:36:42 »

Информационна агенция "Фокус", 29.07.2009
Паско Кузман: 25 млн. евро са отделени от държавния бюджет на Македония за археологически проекти

Скопие. 25 млн. евро са отделени от държавния бюджет на Македония за археологически проекти. Това каза директорът на македонското Управление за културно наследство Паско Кузман в интервю за Агенция “Фокус” .
„В момента се работи по 18 капитални проекта в Македония, като са вложени 25 млн. евро, като понастоящем сме реализирали половината от тези проекти. Тези проекти са финансирани директно от бюджета на Македония, а не чрез програмата на министерството на културата. Четири от тези проекта са приоритетни – Скопската крепост Кале, Стоби, Хераклея Линкестис и Хисар Марвинци, некрополите”, посочи Кузман. По думите на македонския археолог Македония е изключително слабо проучвана археологически.
„В момента имаме разбиране по тази тема, извършват се по-големи разкопки, за да може да се извади това, което съдържа македонската земя”, каза още Кузман.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Дебата меѓу Љубчо Георгиевски и Паско Кузман
« Одговори #65 на: Септември 14, 2009, 09:28:42 »

ВМРО-ДПМНЕ на Љубчо стана сериозна (и внатрешно и надворешно) партија кога кон неа се приклучија македонските Блгари, правителството на Љубчо и администрацијата на ВМРО-ДПМНЕ стана несериозно во моментот кога од неа беа отсранети македонските Блгари. Самиот Љубчо незнам колку е денес свесен на тоа, ама сигурно е свесен дека големиот дел от тогашните новоВМРО-овци кои ги зазаземаа местата на вистинските ВМРО-ци, денес се многу лојални ДПМНЕ-вци иако дел от нив до 2006 беа во ВМРО-НП, Паско е типичен таков егзамплар.

Едноставно нели (во стилот на Љубчо), тој не разбра дека вистински ВМРО-вец се станува од мајчина цицка, а не од интриги, кодошење и полтронство и дека таквите от мајка ВМРО-вци немаат цена. Тоа со чинеше политичка кариера. Овој феномен и сега го има во ДПМНЕ.

Како и да, Љубчо е неспорено аналитички ум со многу харизма, но многи далеку от активен и релевантен политичар сега во МКД.

Ако одговорноста на СДСМ за состојите денешни во РМ е тоа што во 90 години ги ништеше сите демократски никулци во РМ, одговорноста на Љубчо за истото е тоа што не расчисти со србо-комунистичките структури во РМ и разбира се среброљубието кое го дозволи во тогашното ВМРО-ДПМНЕ.

Сепак Љубчо е дел от историјата на РМ и „прва обич“ за многу македонски Блгари, от него зависи дали пак ќе си го врати колку толку угледот кај национално самосвесниот дел од МК општество.

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение