Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Кораб с българи потъна в Охридското езеро  (Прочитано 55225 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #60 на: Септември 08, 2009, 02:08:16 »

Спорни 16 точки од првата подводна снимка, вадењето одложено

http://forum.com.mk/_tools/article/8306/view

Во водите на Охридското Езеро кај Елешец во тек е дополнително подводно снимање на потонатиот брод „Илинден“. Најмалку до среда не се очекува водење на остатоците од „Илинден“
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #61 на: Септември 08, 2009, 09:46:51 »

"Илинден" потъна от алчност и безотговорност

http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=4139&sectionid=5&id=0000901

Идиличната представа за Македония и Охрид, показвана по световните телевизионни канали месеци като част от темата за "Древна Македония", е сменена с реалния образ на нашата държава. Приказката за Македония, която изглеждаше вечна, потъна във водите на Охридското езеро заедно с кораба на преклонна...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #62 на: Септември 08, 2009, 10:00:59 »

Не е възможно на кораба да е имало само две жилетки... Вадят "Илинден" днес?

http://bulgaria.actualno.com/news_260507.html

Не е възможно на кораба да е имало само две жилетки.
Това заяви пред Дойче веле Петър Василев, капитан на злощастния кораб "Илинден" до преди три години.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #63 на: Септември 08, 2009, 10:08:16 »

Хигиена на нещастието

http://today.actualno.com/news_260503.html   
   
По странно стечение на обстоятелствата научих за трагедията с корабчето "Илинден" от водещия ни радиожурналист Величко Конакчиев.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #64 на: Септември 08, 2009, 10:38:36 »

Смрт за 50 денари по човек!

http://forum.com.mk/_tools/article/8308/view

Не ни е виновна Мадона! Уште помалку сака Севишниот да не’ казни! Не!
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #65 на: Септември 08, 2009, 11:30:01 »

БАЛКАНСКАТА ПРОГНИЛА ГЕМИЯ

http://www.radar.bg/redirect.php?newsid=6217150

Като оставим настрана емоционалните сравнения с „Титаник”, по-редно е да кажем, че на Балканите плава една прогнила гемия.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #66 на: Септември 08, 2009, 05:52:33 »

Бугарија ќе ги награди Македонците кои помогнаа при потонувањето на “Илинден“

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=61408&kategorija=1

Македонските граѓани, кои помогнаа во спасувањето на бугарските туристи по потонувањето на бродот ...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #67 на: Септември 08, 2009, 05:55:27 »

Командантот на бугарскиот контингент на НАТО во Скопје испрати писмо до Груевски

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=61398&kategorija=1

Командантот на командата на НАТО во Скопје и висок воен претставник, комодор Валентин Гагашев испратил писмо со благодарност до премиерот Никола Груевски ...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #68 на: Септември 08, 2009, 06:25:08 »

Лага е дека „ Илинден “ бил сертифициран од Лојд - Австрија

http://forum.com.mk/_tools/article/8365/view

Работната група која работи на несреќата утврдила дека сертификатот на бродот „ Илинден “ е фалсификат.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #69 на: Септември 08, 2009, 10:42:13 »

Алфа ТВ, 08.09.2009
Каде е претставникот на “ Лојд“ кој гарантирал исправност на бродот?

Наспроти барањето на бугарските истражители, бродот да се извади 24 часа по несреќата за да се направело детална експертиза врз него, “ Илинден“  пет дена по потонувањето се уште е под вода. Денешниот пладневен состанок на мешовитата комисија е одложен, капетанијата е под клуч.

Покрај лошите временски услови, со кои до вчера комисијата го бранеше одложувањето на зафатот, извори за Алфа потврдуваат дека 12-те члена околу ова не можат да се договорат. Хрватите притискале сплитска фирма да го извлекува бродот, на што дел од македонските но и бугарски  експерти се спротивставиле. Сметаат дека 35 тонскиот брод кој на 6-те метри длабочина, буквално ѕирка на езерската  површина може да се извади без да се ангажираат фирми од надвор кои тоа ќе го наплатат 500.000 долари.

Прашавме каде е сопственикот на германската фирма “ Лојд“ , кој ја гарантирал техничката исправност на “ Илинден“, на што Клечкароски ни изјави дека ќе дојдел, но оти бил во Тиват работел на некој многу голем брод, тоа било приоритет, не можел да ја остави работата таму. На наше инсистирање – кусо одговори дека низ годиниве капетанијата со еден ист човек работела кога требало да се изврши технички прием на бродот.

Добро упатени лица, изразија сомнеж токму околу сертификатот кој “ Илинден“ го имал добиено од германската фирма  “Germanischer Lloyd“ за која  капетанијата тврдеше дека  била овластена од страна на владата на Република Македонија да врши технички надзор над бродовите и била меѓу трите најдобри во светот во оваа област. Извори за Алфа откриваат дека со години наназад како преставник на фирмата “ Лојд“ се јавувал извесен Баиќ, кој доаѓал сам во Охрид кога требало да се направи технички прием на бродовите. На документите, изминативе години фигурирал единствено неговиот потпис и на тогаш актуелните капетани. Потенцираат дека  при технички прием на брод, објектот се вади на копно, се снима коритото, се проверува секој дел од бродот и тоа го прават инжинери и наутичари. Во ниту еден случај – вели нашиот извор не дошла екипа во полн состав. Оттука и сомнежите  за фалсификати кој преставник на “ Лојд“ ги правел со двајцата последни капетани. Соговорникот на Алфа во интерес на разоткривање на вистината за причините на трагедијата, сугерира капетанијата да излезе со документи и да ја потврди техничката исправност на “ Илинден“ и другите бродови, а германската фирма да биде информирана за  целиот случај.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #70 на: Септември 08, 2009, 10:42:50 »

Алфа ТВ, 08.09.2009
Утре комеморација и погреб на удавените туристи

15-те бугарски туристи кои во саботата се удавија во Охридското езеро ќе бидат погребани утре изутрина, секој во своето село. Претходно во општината Пирдоп во близина на Пловдив ќе се одржи комеморација за настраданите. Ноќеска телата беа пренесени со авион од Скопје во Софија.
Бродчето „Илинден“ кое потона откако се скинала сајла која го навалила бродот прво на десната па на левата страна, по што целосно потона.

Несреќата се случи на длабочина од 6 метри на 250 метри од брегот.
Според медицинските истраги причината за смртта е давење. Заменикот на јавниот обвинител на Бугарија Камен Ситнилски изјави дека се надева оти истрагата ќе се рашири и во насока на тоа кој и како го издал решението и кој дозволил при таква техничка неисправност бродот да биде пуштен во вода. Ќе бараат одговорност не само од капетанот туку и сите други луѓе кои се поврзани со пловењето на бродот стар 85 години.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #71 на: Септември 09, 2009, 12:10:07 »

Бугарски ордени за спасувачите
http://utrinski.com.mk/?ItemID=F136D5C9D6DEF541B7292A8279373D9B

Борисов ја искористи трагедијата во Охрид да ја нападне Македонија
http://utrinski.com.mk/?ItemID=2DF7525FFC49A94B8E07E0AA2CB71516

Потонатиот брод „Илинден“ ќе го извлекува хрватска компанија
http://utrinski.com.mk/?ItemID=F90A97F5FE19804E9CAB0082FD251940
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #72 на: Септември 09, 2009, 12:17:02 »

ПЕТ ДЕНА ПО НЕСРЕЌАТА, БРОДОТ СЕ УШТЕ ПОД ВОДА
Илинден ќе се вади со специјален балон од Сплит!?
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=441D4B2226CB8F4ABD16FCBADA87D9E5

Цитат
Борисов наместо одговор, вината целосно ја префрли врз Македонија, потенцирајќи дека овде туризам се изведувал со магариња.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #73 на: Септември 09, 2009, 12:46:32 »

Прашањата што ја мачат бугарската јавност
Владислав Пунчев
од бугарски „Стандард“
специјално за „Нова Македонија“
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=979836511&id=9&setIzdanie=21782

Цитат
Ден година храни. Никој не знае каде и како е родена оваа изрека, толку актуелна на Балканот, особено по трагедијата на Охридско Езеро. Имено, таму каде што и од едната и од другата страна на Вардарот ја знаат прекрасната песна „Билјана платно белеше“ и каде што во саботата смрт најдоа 15 туристи, тргнаа граѓани од Бугарија да се насладат на ова магнетско место. Само што евтиното им излезе скапо. И сите што сакаа да спечалат од таа екскурзија, туристите - емоции, сопственикот на „Илинден“ - пари, загубија. Некои и животот.
Повеќе од 24 часа по трагедијата, едно прашање сега се акумулира во бугарската јавност. Зошто?
Не зошто се случи трагедијата - тоа е јасно, поради скинатата сајла. За друго зошто станува збор. Зошто, по ѓаволите, бродови стари 70 години крстосуваат по Охридско Езеро и се потенцијален ковчег за туристите. Заради пусти пари, односно заради нивната беда, одговараат Бугарите. И колку точно ќе спечалеше сопственикот на „Илинден“ од тој превоз ако завршеше сé во ред? Колку еден човечки живот? Или колку 15? Во никој случај. Такви прашања си поставуваше вчера обичниот Бугарин, додека ги слушаше вестите на радиото и ги гледаше потресните кадри на телевизијата. За такви случаи Бугарите имаат и друга поговорка - со трици мајмуни да ловиш. Само што туристите не се мајмуни, туку достојни луѓе со човечки потреби, радости и страдања.

Едно е сигурно - ниту еден Бугарин нема веќе да се качи без капка колебливост на бротче за да ги разгледа убавините на Охридско Езеро. Од каде да знае дека нема да се покаже како „Титаник“? И како да има доверба - на агенциите, на сопствениците на бродови, на македонските власти што им издале решение на тие садови со пензиска возраст да бидат на вода? И кој печали - можеби тие што нудат туристички услуги во Охрид? Или туристичкиот персонал во Македонија?

Еве овие прашања се вртат во бугарската јавност. Ами, ако не беа загинатите Бугари, ако беа американски туристи? Што ќе се случеше тогаш? Дали и тогаш работата ќе завршеше со плач и цел живот мака за преживеаните или можеби Скопје ќе мораше да дава објаснение пред неумоливиот Вашингтон како брод од Првата светска војна сé уште превезува странци по езерото. Но Бугарите си поставуваат еден на друг уште едно не помалку важно прашање - зошто треба да починат луѓе за да се заборават глупостите и измислиците за „очи вадење“ како има ли или нема македонска нација, чиј цар е Самуил, каква е националноста на Климент Охридски за да си подадат рака два народа. Два народа чиишто државни раководители се надитруваат дали граѓанката Спаска Митрова треба да биде ослободена од хуманитарни причини. Истите тие два народа денес малку или многу негативно настроени еден кон друг, поради една ваква причина си помагаат, си искажуваат поддршка во маката и заедничка почит. Јасно е кој печали од таква блискост и волја да помогнеш на собраќата. Прашањето е дали цената за тоа мора да е човечки живот.

Изразът "два народа" малко ме смущава (вероятно затова "Нова Македония" е публикувала статията), но с всичко друго съм съгласен !
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #74 на: Септември 09, 2009, 10:08:26 »

МИНИСТЕРОТ МИЛОШОСКИ ВО БУГАРСКИОТ ГРАД ПИРДОП ЌЕ ПРИСУСТВУВА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ВО СПОМЕН НА ЗАГИНАТИТЕ ВО БРОДСКАТА НЕСРЕЌА

http://sitel.com.mk/?ItemID=E06A3E2214AC2E4BB6DD93031F600A1C

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски заедно со шефот на бугарската дипломатија Румиана Желева денеска во бугарскиот град Пирдоп ќе присуствува на поклонението во спомен на бугарските државјани кои ги загубија животите во бродската несреќа во Охридското езеро.

Mожеби ке се сретне и со Божидар Димитров за да се потсети на минатото!?
Кога бил искрен : тогаш кога бил "бугарин" или сега кога е македоноид ?
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !