Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Кораб с българи потъна в Охридското езеро  (Прочитано 55223 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #30 на: Септември 06, 2009, 06:55:53 »

Божидар Димитров: Версията за скъсано въже е смешна

http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=center&mater=MzA0MzsxOQ==&sql=MzA0MzszNQ==

Българско национално радио, Програма "Хоризонт", "Неделя 150", 6 септември 2009 година, 9.53 часа     Водеща Лили Маринкова: Продължаваме с...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #31 на: Септември 06, 2009, 07:52:18 »

Умишлена авария потопила "Илинден"?

http://frognews.bg/news_14986/Umishlena_avariia_potopila__Ilinden_/

Корабът е в добро състояние и именно затова е предпочитан ...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #32 на: Септември 06, 2009, 08:13:37 »

Счупен кормилен лагер разцепил македонската гемия

http://frognews.bg/news_14991/Schupen_kormilen_lager_raztsepil_makedonskata_gemiia/

Деформиран лагер в кормилната система е причинил гибелта на 15 наши сънародници в Охридското езеро. Това е констатирано след първия оглег на кораба "Илинден, който потъна в Охридското езеро.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #33 на: Септември 06, 2009, 08:41:00 »

Много  ????????
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #34 на: Септември 07, 2009, 12:26:54 »

Македонија и Бугарија во црно

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=ED95DF4C3C224046B2D7DD5096A22A69

Преживеаните бугарски туристи по несреќата беа во шок и едвај чекаа да се вратат дома
« Последно менување: Септември 07, 2009, 12:34:25 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #35 на: Септември 07, 2009, 12:39:56 »

Во бугарската Aмбасада во Скопје утре ќе биде отворена Книга на жалост

http://forum.com.mk/_tools/article/8270/view

Во Амбасадата на Република Бугарија во Скопје утре ќе биде отворена Книга на жалост по повод вчерашната несреќа во Охридското Езеро во која животот го загубија 15 бугарски државјани
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #36 на: Септември 07, 2009, 12:43:41 »

За утре наутро закажано извлекување на „ Илинден “

http://forum.com.mk/_tools/article/8288/view

По денешното барање на преставникот на Бугарското јавно обвинителство, Горги Илиев, за утре наутро закажано извлекување на потонатиот брод во кој загинаа 15 бугарски државјани
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #37 на: Септември 07, 2009, 12:48:14 »

Скопјанецот Ѓорѓи спаси 15 луѓе

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=D71D6C9A47EC2F4BAC3633584363EC84

Преживеаните туристи ја истакнуваат брзата реакција на патниците од бродовите „Александрија“ и „Кристина“, откако била примена пораката - „Итајте бргу, потонавме“, што успеал да ја прати капетанот на „Илинден“.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #38 на: Септември 07, 2009, 12:52:16 »


Притвор за капетанот

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=4E6821C5EB15B54CB214DEBA5AA80698

Триесетдневен притвор за капетанот на бродот „Илинден“, Сотир Филески, определи прексиноќа истражен судија од Основниот суд во Охрид. МВР поднесе кривична пријава против него поради основано сомнение дека е сторител на кривично дело „загрозување на безбедноста на лицата и имотот во сообраќајот“.


Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #39 на: Септември 07, 2009, 01:41:02 »

Какво се случи в Охридското езеро

http://www.capital.bg/show.php?storyid=780168
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #40 на: Септември 07, 2009, 02:22:13 »

Кобна тура од Охрид кон Свети Наум
http://utrinski.com.mk/?ItemID=4DB87EDE3ACF8E46AADF1FABC8D74910

Црно лето на Охридското Езеро
http://utrinski.com.mk/?ItemID=FE61F034C784214EA9AB28A2798E1E64

Последното патување на бродот стар 85 години
http://utrinski.com.mk/?ItemID=36059143562F2841ADFE494D1E8F5407

Бугарија бара целосна истрага за трагедијата во Охрид
http://utrinski.com.mk/?ItemID=BD5CF3CBC849BC48971AB293834A8C11


Трагедијата ја потисна прославата на полнолетството
http://utrinski.com.mk/?ItemID=16E294DCD0B6C643B1E11091DE9CA921

Трагедијата го одложи „Тиквешки гроздобер“
http://utrinski.com.mk/?ItemID=91D321786A4A6E44A94AA36287AED731
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #41 на: Септември 07, 2009, 09:41:54 »

Мартин не може да плува, но спаси две жени от удавяне

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=222166

"Седяхме на терасата на вилата с приятелите ми Рубин и Гоце и се наслаждавахме на хубавото време. Гледахме как корабите пътуват към "Св. Наум". За секунди изпуснах езерото от погледа си. В този ...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #42 на: Септември 07, 2009, 10:21:35 »

Смъртта дебне в Охридското езеро, без охрана е

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=221952

Чудите се защо стана трагедията с “Илинден” ли?Изобщо не трябва да ви учудва. Ние я предвидихме преди по-малко от месец.Съвсем наскоро в Охридското езеро се сблъскаха два малки ...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #43 на: Септември 07, 2009, 10:26:31 »

Македонци задават провокативни въпроси на Първанов

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=221801

Македонски журналист зададе провокативни въпроси на президента Георги Първанов по време на неговата пресконференция на мястото на трагедията в Охридското езеро.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #44 на: Септември 07, 2009, 10:38:04 »

Скандално искали от пострадалите пари за помощта

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=221794
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !