Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Кораб с българи потъна в Охридското езеро  (Прочитано 43329 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #225 на: Септември 06, 2010, 02:31:15 »

Годишнина од трагедијата на бродот „Илинден“
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=27222

Цитат
Солзи, тага и непребол – емоциите се се уште свежи и по една година од бродската несреќа која однесе 15 животи. Меѓу семејствата на трагично загинатите бугарски туристи е и Марија Павлова - која го преживеа потонувањето на „Илинден“. Тивко залак по залак со насолзено очи вперени кон езерската шир се присетува на кобното утро. Сопругот повеќе не е покрај мене, потона заедно со “ Илинден“ – но мојот живот му го должам на капетанот Филески.

- „Бродот почна да тоне, обезглавени сите бараа начин да се спасат, во последен момент Филески ме спаси, тој последен го напушти бродот. Не знам можеби требаше да има спасувачки перничиња, можеби така ќе се спасевме сите - не знам, очекувам пред се морална одговорност“ – вели Марија Павлова.

На 26. Октомрви започнува судскиот процес за бродската несреќа, која на обвинителна клупа ги седна капетанот Сотир Филески и претстаникот на германски „Лојд“ - Бранко Баиќ. Семејствата на трагично загинатите имаат оштетни побарувања.

- „Да се разбира дека ќе бараме парично обештетување, но најнапред сакаме да се открие причината за несреќата и виновниците“ – вели Кмчо Ѓориев, претседател на иницијативниот комитет на семејствата на загинатите.

Нити семејставата на загинатите, ниту бугарскиот амбасадор во земјава не сакаат да го коментираат досегашниот тек на истрагата која ја водат македонските истражни органи, постојано критикувани од бугарските колеги.

- „Не би сакал да зборувам за тоа, не е е благодарно. Дојдовме тука на црковен помен за загинатите, ви благодарам за се што сторивте за нив“ - Раковски Симеон Лашев, амбасадор на Бугарија во РМ.

И додека градот ги брои загубите во туризмот по бродската несреќа...
„ние и граѓаните на општина Охрид, годишно сигурно трпиме околу 5 милиони евра загуби“ – вели Петрески.
Судот во Охрид се подготвува за отпочнување на судкиот процес за кој беа испитани 50-тина сведоци и оштетени лица. Филески ќе се брани од слобода. Нема информации дали второ обвиенетиот Баиќ ќе дојде на судењето или ќе му се суди во отсуство.

Росица Голабоска
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #226 на: Септември 06, 2010, 11:26:57 »

Преживеана од „Илинден“ - Капетанот Филески ми го спаси животот!

Цитат
Завиткани во црно, скршени од болка, со солзи во очите, денес пристигнаа 40-тина членови на семејствата на удавените бугарски туристи. Година дена по големата трагедија сеуште немаат одговор зошто ги изгубија најблиските.

Велат болката е голема, солзите не престануваат но и надежта дека правите виновници ќе бидат казнети.

Марија Павлова е една од преживеаните, благодарение на капетанот Сотир Филески кој успеал да ја извлече од езерските води. Вели, цел живот ќе му бидам благодарна што ми го спаси животот но тагата по мојот сопруг кој се удави не ми дава мир.

http://inpress.com.mk/?ItemID=09160EA02735AF4CB4CA32C5FE0A3221
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #227 на: Септември 07, 2010, 11:46:03 »

Една година от трагедията в Охридското езеро (видео) http://www.vbox7.com/play:61592f99?ref=nf
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #228 на: Декември 28, 2010, 01:32:50 »

Бугарските експерти во јануари со свои мислења за несреќата „Илинден“

Софија, 27. декември 2010 (ИНПРЕС)
извор: Фокус фото: архива

Бугарското обвинителство ги очекува до крајот на јануари мислењата на бугарски експерти за материјалите од Македонија за случајот „Илинден".

Ова за бугарската агенција Фокус го изјави тамошниот обвинител за истрагата за потонувањето на бродот „Илинден" во Охрид Божидар Џамбазов. Тој не сакаше да коментира заклучоците на овие документи, бидејќи тие се дадени на бугарски експерти, кои треба да се запознаат со нив.

- Ние ги побаравме затоа што врз основа на овие документи треба да добие заклучок на експерти од Бугарија. Има назначена судско - медицинска експертиза која ќе одговори во врска со начинот на почеток на смртта на бугарските граѓани. Добро е што наши експерти беа присутни во извршувањето на обдукцијата. Очекувам да ги подготват заклучоците за потребите на нашата техничката експертиза, но ќе им биде потребно време на експертите, бидејќи документацијата, која ја добивме од Македонија е волуменска, и самата експертиза е содржана на околу 80 страници. Ги очекувам нивните заклучоци, за да можам и јас да ги направам моите заклучоци за ова дело, коментира обвинителот Џамбазов, кој најави  дека ќе побара и дополнителни информации доколку има потреба за тоа.

Тој прецизира дека случајот, што оди во Македонија за овој случај, е одложен за јануари.

- Ние добиваме регуларно материјали од Македонија. Испративме три договори до Република Македонија. Досега сме добиле голем дел од материјалите што сме го побарале. Проценката - дали ќе побараме нешто дополнително или не, ќе ја направиме во почетокот на јануари, објасни обвинителот.

- За да биде решена случајот во Бугарија, потребно да подготват експертиза, за да може да се направи проценка - што точно се случило, како се случило и кои се одговорните лица. Додека не бие подготвена оваа експертиза, не можеме да правиме категорични заклучоци. Јас, во својство на обвинител, нема да направам заклучоци врз основа на друго освен врз основа на докази во случајот, кажа Божидар Џамбазов за бугарската агенција Фокус. (Крај)


http://www.inpress.com.mk/?ItemID=BB779605848C814D9DADA1A0405CD0DC
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #229 на: Јануари 16, 2011, 07:00:27 »

Разширяване на техническата експертиза на потъналия „Илинден” искат българските адвокати

Неделя, 16 Януари 2011
Българските адвокати по делото за потъналия кораб „Илинден” ще искат разширяване на техническата експертиза на плавателния съд. Заключението за кораба сега е правено от инженери в Скопие, което не удовлетворява българските адвокати.

Това съобщиха запознати с делото.

Заключението за кораба сега е правено от инженери в Скопие, което не удовлетворява българските адвокати. Те ще искат от съда в Охрид експертизата да бъде допълнена и усъвършенствана, като в нея се включат и специалисти с морска квалификация. Ако македонската страна не разполага с такива, то те ще бъдат търсени от чужбина.

Представителят на застрахователната фирма „Лойд” Бранко Баич вече е получил призовката си за заседанието по процеса, което е на 18 януари в съда в Охрид. Не е сигурно обаче дали ще се яви. Досега той разпитван само като свидетел. Юристи, запознати с делото обаче смятат, че той може да не се яви и сега, защото се страхувал да не бъде арестуван.

Присъствието на Баич е съществено за процеса, каза за БТА един от адвокатите по делото Саво Коцарев. Той защитава капитана на кораба Сотир Филевски, който също е подсъдим. Ако Баич продължи да не се явява, според адвокати, делото срещу него може да се води задочно.

Македонските власти частично прекратиха преди време разследването срещу помощник-капитана Владко Юстияновски за инцидента. Така разследването засега се води срещу капитана Сотир Филевски и Бранко Баич, представителя на застрахователната компания „Лойд”, дала разрешително на кораба.

Очаква се част от българите да предявят граждански искове. Неофициално се твърди, че те ще са за над 1 млн. лева. Това обаче ще стане в отделно гражданско дело, което вероятно ще се гледа от съда в Скопие. Ищци ще са семействата на удавилите се при инцидента.

Корабът „Илинден” потъна в Охридското езеро на 5 септември 2009 г. На борда на плавателния съд имаше близо 50 български туристи, като 15 от тях се удавиха при инцидента. Досега съдът заседава само веднъж - на 26 октомври миналата година. Тогава ход на процеса не бе даден освен заради това, че Баич не се яви, а и защото част от пълномощните, с които оцелелите при катастрофата изпратиха адвокатите си в съда, не са нотариално заверени.

http://frognews.bg/news_30802/Razshiriavane_na_tehnicheskata_ekspertiza_na_potanaliia_Ilinden_iskat_balgarskite_advokati/
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #230 на: Февруари 28, 2011, 08:02:58 »

Започна процесът за трагедията с кораба "Илинден"

http://bnt.bg/bg/news/view/47953/zapochna_procesyt_za_tragedijata_s_koraba_ilinden
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #231 на: Март 02, 2011, 03:01:52 »

Корабът „Илинден“ возил незаконно 7 години
Трагедията с 15 жертви е можела да бъде предотвратена

http://www.vsekiden.com/88738
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #232 на: Април 19, 2011, 10:43:58 »

Вештачењето ги откри причините за потонувањето на Илинден

Кинењето на челичното јаже, нерамномерниот распоред на патниците на бродот, рефлексот, инстиктот и човековиот нагон причини за најголемата бродска трагедија случена во водите на Охридското езеро. Според исказите на вештаците на денешното судско рочиште сајлата на бродот Илинден се скинала одеднаш по што пловилото се навалило во десно.

Паниката и придвижувањето на патниците во спротивната страна го довеле бродот во критичната положба и потонување. Претоварот на патниците , 11 луѓе повеќе од дозволените 43 не бил пресуден. Иако бродот имал носивост од 6,2 тони и само 18 патници кои би се навалиле на една страна можеле да предизвикаат потонување – изјави д-р Валентин Стојкоски, професор на машинскиот факултет.

Експертизата не откри дали капетанот Филески се обидел да го спаси бродот или во паника ја отежнал состојбата. Затоа одбраната денеска побара дополнително вештачење со цел да се утврди реакцијата и вината на капетанот, кој се товари за тешки дела против безбедноста на луѓето во сообраќајот.

Второобвинетиот Бранко Баиќ инспекторот на германската Лојд од Белград досега не се појави во судницата, нему му се суди во отсуство.

Инаку бродската несреќа се случи на 5 септември 2009 година. Во близина на авто кампот Елешец на само 20 метри од брегот потона бродот Илинден а трагедијата не ја преживеаја 15 бугарски туристи.


http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=74084
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #233 на: Јуни 17, 2011, 11:05:00 »

Ново судско рочиште за потонувањето на „Илинден“

17.06.2011 10:40

Сотир Филески
 
Ново рочиште од судскиот процес за потонувањето на бродот “Илинден” е закажано за денеска, јавува Охридњус. За несреќата обвинети се капетанот на бродот, Сотир Филески и претставникот на осигурителната компанија Германски Лојд, Бранко Баиќ, кому му се суди во отсуство.

Двајцата се товарат за предизвикување тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот.

Бродот „Илинден“ потона на 5 септември 2009 година, на околу 300 метри од брегот на Охридското Езеро, во близина на авто кампот „Елешец“. Притоа животот го загубија петнаесет туристи од Република Бугарија.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=139414
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #234 на: Јули 05, 2011, 05:37:14 »

Затворски казни од по една година за обвинетите од „Илинден“

Цитат
Судскиот совет при основниот Суд во Охрид, ги прогласи за виновни капетанот на бродот „Илинден“ Сотир Филески и овластениот претставник на германски „Лојд“ Бранко Баиќ и ги осуди на по една година затвор, јави „Охридњуз“.

Според судот тие се виновни за предизвикување тешка дела против луѓето и имотот во сообраќајот и дека со своето несовесно работење придонеле на 5-ти септември 2009 година да се случи несреќа на бродот „Илинден“ кој потона во водите на Охридското Езеро на околу 350 метри од авто кампот Елешец, при што животот го загубија 15 туристи од Бугарија.

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=38765
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #235 на: Јули 05, 2011, 09:31:44 »

Минимални присъди за трагедията на кораба “Илинден“

http://mediapool.bg/show/?storyid=181642&srcpos=4
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #236 на: Јули 05, 2011, 10:33:04 »

нали се сещаш кога в Брюксел ще им призная съдебната система за достатъчно европейска....
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #237 на: Јули 06, 2011, 04:35:14 »

Б. Димитров: В Охрид не осъдиха истинските виновници

Цитат
Виновниците за смъртта на българите от кораба "Илинден" в Охридското езеро не са на посъдимата скамейка, обяви по БНТ директорът на НИМ Божидар Димитров. Той добави, че тези, които в момента биват съдени в Охрид в някаква степен също са изкупителна жертва. Нима по-високи присъди ще върнат загиналите наши сънародници, възкликна още историкът. Според него застрахователите, както и други институции в Македония всъщност носят основната вина за трагедията в Охридското езеро.

http://frognews.bg/news_36993/B_Dimitrov_V_Ohrid_ne_osadiha_istinskite_vinovnitsi/
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #238 на: Август 15, 2011, 10:41:17 »

Противоречия и пропуснати факти по делото "Илинден"

http://www.dnes.bg/temida/2011/08/15/protivorechiia-i-propusnati-fakti-po-deloto-ilinden.126500
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Кораб с българи потъна в Охридското езеро
« Одговори #239 на: Септември 05, 2011, 02:19:32 »

Македония: Две години от потъването на кораба „Илинден” в Охридското езеро
http://www.focus-news.net/?id=n1562356

Две години от трагедията с кораба "Илинден" в Охридското езероhttp://novatv.bg/news/view/2011/09/05/20449/%D0%94%D0%B2%D0%B5-%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D1%81-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%B0-%D0%98%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%B2-%D0%9E%D1%85%D1%80%D0%B8%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%BE/

Български адвокат не вярва на Охридския съд
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4040051

Българската защита по делото "Илинден" иска процесът да започне отначало  
http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Current/BeforeEveryone/Society/Pages/vladimirov0509.aspx

Цитат
Адвокатът на наследниците на загиналите българи Владимир Владимиров поиска процесът да започне отначало, заради противоречивостта на мотивите към присъдите, стана ясно в предаването "Преди всички".

Възмездието не е най-важното нещо в наказателното право. В случая ние се борим за справедливост и в тази връзка е подадена съответната жалба. Такава жалба е подадена и от другите пострадали. Жалба са пуснали и обвиняемите, каза той.

Напрактика по отношение на обвиняемия Бранко Баич присъдата страда от липса на каквито и да е мотиви, от липса на каквито и да е документи, които да обособят неговата отговорност и вина. За разлика от капитан Сотир Филевски, в случая с Баич не е направен никакъв анализ на неговото поведение на фона на задълженията, който са му вменени. Съглансно договорът, сключен между Държавната администрация на Македония и и фирмата "Германишер Лойд" за сертифициране на корабите в Охридското езеро, всички документи, които германският лойд ще издава ще бъдат считани като документи издавани от Държавната македонска организация и сега само си представете – удобно ли е за македоснкия съд да накаже толкова страшно и да коментира неспокопсаните действия на Баич на фона на този договор. Това е нещото, което нас най-много ни притеснява, но разбира се сме взели съответните мерки и предполгам, че и прокуратурата ще реагира по най-адекватния и справедлив начин, каза още Владимиров.

По думите му вариантите за развитие на процеса са три. Първият е делото да бъде разгледано много бързо със съответните констатации, че са допуснати груби материални и процесуални грешки на закона и то да бъде върнато обратно на съда в Охрид със съответните показания.

Вторият вариант е прокуратурата да разшири или да увеличи кръга на обвиняемите въз основа на констатации и указания от второинстанционния съд.

Третият вариант, който е напълно възможен, е да се разгледа делото по същество и на втора инстанция, която е Апелативния съд в град Битоля.

Ако делото бъде върнато за ново разглеждане това ще бъде първа инстанция и всичко ще започне отначало. Ако не бъде върнато, но се приемат доказателства, продължи да се гледа делото и завърши по същество е възможно да има и трета инстанция. Ако се разшири кръгът на обвиняемите, това означава делото да бъде прекратено и да се върне обратно на прокуратурата и на следствието за доразследване и да се запише нов обвинителен акт, обясни Владимиров.

Очаквам, че нашият обвинителен акт и съответно завършеното предварително производство ще бъдат пример за компетентност, каза още адвокатът на загиналите българи при инцидента с кораба "Илинден" в Охридското езеро.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
http://bnr.bg/Audio.aspx?lang=1026#http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Current/BeforeEveryone/Society/Pages/vladimirov0509.aspx

« Последно менување: Септември 05, 2011, 02:21:16 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !