Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Създаване на ОБЩЕСТВЕН КОНСУЛТАТИВЕН КОМИТЕТ ЗА БЪЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО !  (Прочитано 3385 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Позволявам си да обобщя някои мнения от форума и да ги оформя като предложение !
За да се ускори получаването на гражданство от истинските българи и да се филтруват "българите от интерес", както и разни печалбари и посредници, нека да се направи предложение до Божидар Димитров, Агенцията за българите в чужбина, Премиера и Президента на БГ относно създаване на ОБЩЕСТВЕН КОНСУЛТАТИВЕН КОМИТЕТ ЗА БЪЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО ... Комитетът може да има отделни Секции (Комисии) за Македония, Бесарабия, Банат и т.н.  Членовете на ръководството и на комисиите да се избират на ротационен принцип, а КОМИТЕТЪТ може да се регистрира като неправителствена организация в БГ ...

По такъв начин КОМИТЕТЪТ може да помага на държавните власти при присъждането на БГ гражданство - едни процедури може да се препоръчат за ускоряване или пък да се препоръчва отказ за пишман-българите ...

Вместо да се сърдим на държавата, че не направила едно или друго, нека да се излезе с конструктивно предложение за да може работите да се подобрят ! Ако идеята се възприеме, може Ръководството на Клуба да излезе с подобно предложение ...
« Последно менување: Август 30, 2009, 04:30:31 ohrid1941 »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Ako се оствари предлогот на Competent, тогаш значително ке се намали и потребата од тоа што го предлагам яс подолу :

Цитат
Имам еден предлог до сите учесници на форумот !

Найпрвин да образложам. До пред десетина години имаше една група на активни членови на ВМРО-ДПМНЕ кои себе ясно се декларираа за бугари ! Откако станаа политичари, кой во парламентот како пратеник, кой во владата како министер, дали заради удобноста што я нуди функцията или од страв да не я изгубат истата, тие престанаа да се занимават со бугарштината ! Некои дури явно ги побиваат сопствените ставови од понапред. На таквите сега многу им пука што се случува со Спаска Митрова и останатите кои се во немилост на српско-влашкото лоби во Македония.
 Од ова место, овде и сега да побараме од таквите "бугари" ясно и гласно да го изложат свойот ЛИЧЕН став во врска со овой и сличните проблеми !
И не ми е гайле што на HUNZA не му е гайле што постоят такви или онакви бугари во Македония, но не можам да прифатам некой да я срка жешката бугарска попара во Македония, а други да уживаат гледайки ги таквите бизарни снимки без окото да им трепне и во исто време да ги користи бугарските благодети на еден или друг начин.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Секој што кандидира за државјанство, да се фотографира со националното знаме на Бугарија, да ја научи химната наизуст, и да положи тестови за познавање на историја и јазик.
Сочувана

osoitza

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 21
  • Погледај го Профилот

Секој што кандидира за државјанство, да се фотографира со националното знаме на Бугарија, да ја научи химната наизуст, и да положи тестови за познавање на историја и јазик.
+1

дали не можем да внесем някъде това предложение? Да с енаправи подписка/хартиена!/  и после да се внесе при президента и Б. Д. примерно?
« Последно менување: Септември 18, 2009, 05:44:12 osoitza »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Секој што кандидира за државјанство, да се фотографира со националното знаме на Бугарија, да ја научи химната наизуст, и да положи тестови за познавање на историја и јазик.
+1

дали не можем да внесем някъде това предложение? Да с енаправи подписка/хартиена!/  и после да се внесе при президента и Б. Д. примерно?

Може и още как ! Подписка не е необходима - важно е какво се предлага, а не кой и колко души го предлагат !
Някоя неправителствена организация (като БККС и подобни в БГ, Бесарабия и т.н.) ще свърши работа ....
« Последно менување: Септември 18, 2009, 05:57:11 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Сочувана