Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Бугарско државјанство  (Прочитано 5486 пати)

kbc

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 10
  • Погледај го Профилот
Бугарско државјанство
« на: Март 05, 2009, 03:34:28 »

Бидејки ова е група на теми - предлози, еве од мене еден предлог, да има катче каде што барателите за бугарско државјанство, како и оние кои размислуваат да си подадат молба за бугарско државјанство ќе можат меѓусебно да разменуваат информации, совети, искуства.
Познато е дека Бугарија, во последно време, дали поради свои внатрешни причини или поради извесни `притисоци` од државите на евроскиот краен запад, ги пролонгира процедурите и роковите за издавање на бугарски државјанства на постојните и идните молители.
Каде од тука?
Сочувана

лејди

 • Гостин
Одг: Бугарско државјанство
« Одговори #1 на: Март 05, 2009, 10:57:41 »

  КБЦ, ајде прАШУВАЈ ШТО ТЕ ИН ТЕРЕСИРА, ПАТОТ ЗА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО ГО ИМАМ ИЗОДЕНО  ВЕКЕ 3 ПАТИ ЗА ФАМИЛИЈАТА....ЕДНАШ ТИ РЕКОВ
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарско државјанство
« Одговори #2 на: Март 05, 2009, 07:00:18 »

Има ли официално обявен срок за потвърждаване или отхвърляне на молбите за БГ гражданство за да знаем дали има забавяне (пролонгация :D) или не ?

Тук съобщават, че след влизането на БГ в ЕС молбите за гражданство са нарастнали неимоверно много при същия брой държавни служители, които да ги обработват .... Това се сочи като причина за сравнително дългата процедура за разглеждане на документите !  :-\
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарско државјанство
« Одговори #3 на: Март 05, 2009, 07:52:00 »

Темата што ја предлага kbc, не е на место бидејќи ова е форум на културен клуб, а не на конзуларно претставништво. Но во врска со неговото барање, би му предложил да се обрати до релевантните институции кои се занимаваат со оваа проблематика.
Сочувана

татар

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 61
  • Погледај го Профилот
Одг: Бугарско државјанство
« Одговори #4 на: Август 09, 2009, 10:24:52 »

Не казвайте,че процедурата за придобиване на българско гражданство е продължителна-за Испания е 8 (осем) години живяни и работени легално в страната ;D
Сочувана
Човек се учи докато е прост!