Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците  (Прочитано 8432 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #1 на: Август 22, 2009, 01:29:05 »

Божидар Димитров: 60 000 вземат BG паспорт веднага

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=208404

60-те хиляди души, чакащи от години за българско гражданство, да получат наведнъж BG паспорти, предлага министърът без портфейл Божидар Димитров. Така ще се "отпуши" системата по издаване на тапии. А и ще се допринесе за справяне с демографския срив - голяма част от тези чакащи искали да живеят и работят у нас.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #2 на: Август 24, 2009, 01:21:39 »

actualno.com : BG

България ще раздава набързо нови паспорти на македонците

http://world.actualno.com/news_258206.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #3 на: Август 24, 2009, 01:26:36 »

actualno.com : BG

България ще раздава набързо нови паспорти на македонците

http://world.actualno.com/news_258206.html

По радиото имаше днес интервю с вицепрезидента Ангел Марин - не можах да го чуя цялото, но доколкото разбрах, очаква се ускоряване на процедурата, но не и безконтролно "раздаване" на БГ гражданство и паспорти ....
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #4 на: Август 24, 2009, 01:49:50 »

Competent !

Tоа беше и нашата првична идея, на сите ясно определени бугари. Ако треба нека се помалку тие што ке добият БГ документи, ама да се на одбрани лугье, кои нема да я злоупотребат привилегията да се има Български пашапорт.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Hunza

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #5 на: Август 24, 2009, 05:40:42 »

Jас мислам поинаку; како што писав веќе во форумот, сите 60000 дека чекаат веќе со години (а со тоа се крши законот) би морало одма да добиjат бугарско државjанство со закон, по предлог на владата на Борисов, во рок од една недела, без исклучоци.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #6 на: Август 24, 2009, 05:59:06 »

Hunza,

биди сигурен оти во одреден момент, некои од тие 60000, по наредба од "некой" ке направат слично дело на она со двайцата припадници на "бугарско здружение ?"кои излегоа на  PRESS за да барат "помош" од Божидар Димитров за "делата" што ги направиле во Македония.
И уште полошо, може да се случи, ако паднат визите за Македония, некой да го испогани веке добиениот пашапорт и тоа явно, што може и те како да испровоцира одредена част од бугарите тука и во самата Бугария !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Hunza

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #7 на: Август 24, 2009, 07:44:17 »

Не ми е гаjле.  Точно е дека ги има и ќе ги има ваквите луѓе (Македоноиди, антиБугари, криминалци и т.н.), меѓутоа не смее заради еден таков да се забошотуваат стотина читави.  Исто како што со Наредбата-закон од 1942 година добиле бугарско државjанство сите, неисклучуваjќи ги ни Бугарите Србомани, ни дури неБугарите - Власи, Турци, Албанци (помал броj, бидеjќи албанските општини во Западна Македониjа тогаш биле припоени кон Албаниjа/Италиjа), Роми и други.
« Последно менување: Август 25, 2009, 10:39:24 Hunza »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #8 на: Август 24, 2009, 10:12:02 »

Президентството се обиди на Божидар Димитров за българското гражданство

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=155716&srcpos=6
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #9 на: Август 24, 2009, 10:26:09 »

Според мен процедурата се затлачва главно в Министерството на правосъдието, а не толкова в Агенцията за българите в чужбина ...
Един приятел от РМ, когото водих да подава документи, вика "Абе защо искат "легализиран превод" от македонски на български, когато първият е само друга книжовна норма на БГ език ? ... Защо в БГ не се разберете и не застъпвате единно становище по този въпрос, а се допуска такова "двуличие" ?"
А легализираният "превод" в случая очевидно служи само за да се направи алъш-вериш на преводаческите фирми !  >:(

Много хора плюят Агенцията за българите и предишното й ръководство, но от еднократния си контакт с тях останах с отлични впечатления - съвсем безкористно направиха това, което не бяха длъжни да правят и което едва ли биха направили дори при най-височайше нареждане !
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #10 на: Август 26, 2009, 11:00:45 »

Позволявам си да обобщя някои мнения от форума и да ги оформя като предложение !
За да се ускори получаването на гражданство от истинските българи и да се филтруват "българите от интерес", както и разни печалбари и посредници, нека да се направи предложение до Божидар Димитров, Агенцията за българите в чужбина, Премиера и Президента на БГ относно създаване на ОБЩЕСТВЕН КОНСУЛТАТИВЕН КОМИТЕТ ЗА БЪЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО ... Комитетът може да има отделни Секции (Комисии) за Македония, Бесарабия, Банат и т.н.  Членовете на ръководството и на комисиите да се избират на ротационен принцип, а КОМИТЕТЪТ може да се регистрира като неправителствена организация в БГ ...

По такъв начин КОМИТЕТЪТ може да помага на държавните власти при присъждането на БГ гражданство - едни процедури може да се препоръчат за ускоряване или пък да се препоръчва отказ за пишман-българите ...

Вместо да се сърдим на държавата, че не направила едно или друго, нека да се излезе с конструктивно предложение за да може работите да се подобрят ! Ако идеята се възприеме, може Ръководството на Клуба да излезе с подобно предложение ...
« Последно менување: Август 26, 2009, 11:05:19 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #11 на: Август 26, 2009, 11:44:17 »

100% подршка од мене за оваа идея !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #12 на: Август 26, 2009, 11:51:23 »

100% подршка од мене за оваа идея !

Пуснах го в раздел "ПРЕДЛОЖЕНИЯ" !  ;D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #13 на: Август 26, 2009, 06:54:33 »

Компетенте, това на теория добре звучи ама...
1. Имайки човешки фактор имаш и предпоставка за корупция (особено в Молдова);
2. Лично отношение - а ако преди 5 години кандидата се е напил и е напсувал председателя на комислията... и онзи реши че такъв човек не е българин само заради това?;
3. Уязвими са. Имайки ясен местен център, има и точка за въздействие. Много лесно УДБА или както там им викат примерно ще набута свои агенти - сърбомани за председатели дето уж ще са първи патриоти и хората ше им вярват ама все нещо ще ги възпрепятства да свършат каквото ид а е. Тоя филм го гледахме вече с ВМРО в България.

За консултация, може. Ама не бих бил "за" да имат някакво реално влияние.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: 60 000 чакат за БГ паспорт, бум на македонците
« Одговори #14 на: Август 26, 2009, 08:52:03 »

tech_noir,

не можам да се согласам со се што си напишал,

Цитат
3. Уязвими са. Имайки ясен местен център, има и точка за въздействие. Много лесно УДБА или както там им викат примерно ще набута свои агенти - сърбомани за председатели дето уж ще са първи патриоти и хората ше им вярват ама все нещо ще ги възпрепятства да свършат каквото ид а е. Тоя филм го гледахме вече с ВМРО в България.

токму напротив. Македония е толку мала што се знаеме кои сме бугари и кои се "бугари". Пред да го даде  Competent овой предлог яс дадов друг таков кой засега поминува без коментар:

Цитат
Одг: Спаска Митрова, реален бугарски патриот
« Одговор #426 пратена : Денес во 12:57:56 »

Имам еден предлог до сите учесници на форумот !

Найпрвин да образложам. До пред десетина години имаше една група на активни членови на ВМРО-ДПМНЕ кои себе ясно се декларираа за бугари ! Откако станаа политичари, кой во парламентот како пратеник, кой во владата како министер, дали заради удобноста што я нуди функцията или од страв да не я изгубат истата, тие престанаа да се занимават со бугарштината ! Некои дури явно ги побиваат сопствените ставови од понапред. На таквите сега многу им пука што се случува со Спаска Митрова и останатите кои се во немилост на српско-влашкото лоби во Македония.
 Од ова место, овде и сега да побараме од таквите "бугари" ясно и гласно да го изложат свойот ЛИЧЕН став во врска со овой и сличните проблеми !
И не ми е гайле што на HUNZA не му е гайле што постоят такви или онакви бугари во Македония, но не можам да прифатам некой да я срка жешката бугарска попара во Македония, а други да уживаат гледайки ги таквите бизарни снимки без окото да им трепне и во исто време да ги користи бугарските благодети на еден или друг начин.

Избравме ние пред десетина години бугари за народни представители и набргу после тоа истите станаа "бугари" и заборавия на нас ! И за да не се случува тоа и понатаму основата на предлогот на Competent e добар и треба само да се преработи и да се достави како предлог, токму за заштита на бугарите надвор од Бугария.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !