Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Канал 5: Албанците – интелектуалци во Македонија побараа заштита од Албанија  (Прочитано 1994 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Канал 5, 09.08.2009
Албанците – интелектуалци во Македонија побараа заштита од Албанија

Албанците – интелектуалци во Македонија побараа заштита од Албанија за како што велат да ги остваруваат полесно нивните нарушени права. Во изјавите за албанската телевизија “Топ Чанел“ бараат и Албанија, како и Бугарија и Грција да почне да применува методи на тивка репресија кон македонската влада.

„Бидејќи Албанија сега е членка на НАТО , таа бездруго треба да ја искористи таа позиција во НАТО. Не со условување, туку да бара реализација на правата и слободите на Албанците во Македонија“ , изјави Осман Кадриу, експерт за правни прашања.

„Сметам дека конечно официјална Тирана треба како пример да ја земе официјална Софија. Кога во Македонија една третина од популацијата отпаѓа на припадниците на албанската нација, тогаш вчудовиден сум како до денес официјална Тирана не нашла за потребно да упати најмалку една протесна нота за состојбите кои се случуваа од порано до сега“, изјави Исмаил Синани политиколог.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

България отприщи албански гняв към Македония

http://frognews.bg/news_14291/Balgariia_otprishti_albanski_gniav_kam_Makedoniia/

Тирана да прати протестно писмо до Скопие, роптаят ...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Албански експерти: Тирана какво чака? Да притиска Скопие като българите

http://www.dnes.bg/world/2009/08/09/albanski-eksperti-tirana-kakvo-chaka-da-pritiska-skopie-kato-bylgarite.75754

Време е за протестни ноти, смята политолог
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Охридският мирен договор е нефункционален

http://today.actualno.com/news_256122.html

Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !