Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Крстјо Сарафов - симбол на културна врска меѓу Македонија и Бугарија  (Прочитано 2675 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Од денеска македонската википедија е збогатена за уште една статија посветена на Крстјо Сарафов.

Крстјо Петров Сарафов е бугарски театарски актер.

Роден е на 6 април 1876 година во Либјахово, денешна Република Бугарија. Учи во Петербург. Дебитира во 1899 година во театарот “Солза и смев” во Гогољевиот “Ревизор”, но поголем број од улогите после тоа ги изигрува на сцената на Народниот театар “Иван Вазов” во Софија. Крстјо Сарафов е помалиот брат на револуционерот на ВМК и ВМОРО Борис Сарафов.

Меѓу највпечатливите негови улоги се Сирано де Бержерак (во истоимената пиеса на Едмон Ростан), Тартиф и Арган (во Молиеровите “Тартиф” и “Вообразениот болен”), Фамусов (во “Страда од умот” на Грибоедов).

Националната академија за театарска и филмска уметност во Софија го носи името на Сарафов од 1951 година. Умира на 27 август 1952 година во Софија.

Сарафов бил член и на Македонскиот Научен Институт.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Хубава статия за Кръстьо Сарафов - Браво !

Обаче македоноидите вече са сменили "бугарски" с "од Бугария" !  :o
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%81%D1%82%D1%98%D0%BE_%D0%A1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%BE%D0%B2
« Последно менување: Јуни 18, 2009, 08:39:46 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Кръстьо Сарафов е роден на брега на река
http://nobilitybg.blog.com/1469699/

Фактически Сарафовият род е от пределите на "Стара България" и се заселва в македонските земи по време на насилствените помохамеданчвания ...
« Последно менување: Јуни 18, 2009, 08:50:09 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !