Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: „Стъклен дом”  (Прочитано 5992 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
„Стъклен дом”
« на: Јуни 09, 2010, 11:37:03 »

„Стъклен дом” удря кроше на турските сериали

Цитат
Въпреки постоянното джвакане на Ю. Вергов и лошата дикция на някои актриси, сериалът става истинска мания, а героите му се събуждат като звезди за нула време.

„Стъклен дом” по БТВ е на път да се превърне в най‒гледания български сериал в ново време, независимо че малкият екран не прелива от родни продукции. Всъщност „Клиника на третия етаж”, „Хотел България” и „Забранена любов” са първите лястовички в жанра, а съвсем друг е въпросът колко сполучливи са те. Всеобщо е мнението, че т.нар. първи сезон на „Клиниката” се е оказал далеч по‒забавен от продължението, в което и актьорското присъствие вече не беше свежо, а и екранните ситуации стояха като изсмукани от пръсти.http://frognews.bg/news_24358/Staklen_dom_udria_kroshe_na_turskite_seriali/
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

тиквешанка

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 633
  • Погледај го Профилот
Одг: „Стъклен дом”
« Одговори #1 на: Август 03, 2011, 02:20:56 »

Сега и во РМ почна да се емитува!

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=45&articleId=570
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: „Стъклен дом”
« Одговори #2 на: Август 04, 2011, 02:09:21 »

Продадоха БГ сериалите в Македония
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=988287

БГ солзи и ладнокрвни убиства в Македония
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=988105
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: „Стъклен дом”
« Одговори #3 на: Август 06, 2011, 09:03:49 »

Бугарска сиеста
http://utrinski.com.mk/?ItemID=109356B7EF05B247BB57FF43F7D1DB9B


Цитат
Знајно или незнајно, Канал 5 со серијата „Стаклен дом“ направи преседан и обид за рушење на еден од непишаните табуа во македонскиот ТВ-етер. Се сеќава ли некој некогаш да видел филм или каква било играна програма од бугарско производство на некоја македонска телевизија? Барем во некоја тематска филмска вечер во бош-термин на МРТВ? Тешко дека некој може да се сети! Веројатно никаде не постоела забрана за емитување бугарска играна продукција, но, сепак, со „Стаклен дом“ ми се чини дека првпат во македонскиот етер доаѓа програма на бугарски јазик. За среќа, со титл на македонски јазик, без натсинхронизација. И покрај сите наши предрасуди за бугарската култура, ТВ-продукција и естетика (сосема сигурно и Бугарите имаат предрасуди за нас), „Стаклен дом“ е сосема солидна, сценаристички, актерски и продукциски изработена сапуница, според стандардите на својот жанр.


Но да си дойдем на приказката:
Цитат
Освен на македонскиот Канал 5, оваа серија ќе се емитува или веќе се прикажува и на некои српски и хрватски телевизии.

Че откъде толкова кураж в РМ да се даде нещо от БГ, ако братята сърби и югославяни не са го сертифицирали по посочения по-горе начин?  ;)

Цитат
Со оглед дека досегашната комуникација со бугарската ТВ-продукција се одвивала во манирот на „рововските позиции“ од балканските војни, или барем 1941 година, низ призмата на политичките несогласувања, серијата „Стаклен дом“ доаѓа како некаков телевизиско-културолошки шок. Барем колку да се отвори муабет за бугарска ТВ-сиеста!

Наистина - нека най-после да се отвори някакъв муабет по този въпрос!  8)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: „Стъклен дом”
« Одговори #4 на: Август 06, 2011, 10:40:12 »

http://utrinski.com.mk/?ItemID=109356B7EF05B247BB57FF43F7D1DB9B

Цитат
Од: златко
Датум: 06.08.2011 07:36:59
 
Прика/увањето на „Стаклен дом“ на Канал5 не е без причина. Причините се најмалку две. Првата, поради тоа што како што напишавте таа серија веќе се дава и во Србија. А нашите домашни српски слуги се' прават по заповед на Белград, значи штом таа бугарска серија се дава во Србија таа не е опасна за српството и има дозвола од Белград па затоа нашите домашни слуги решаваат да ја емитуваат и во Македонија. Второ, таа серија е намерно насочување на вниманието на јавноста за да се прикрие србоманската политика на Канал5. Имено, со давањето на 1 бугарска серија настропи 1000 српски, Канал5 мисли дека ќе ја прикрие својата великосрпска пропаганда. На Канал5 не само што се даваат обични српски сапуници, но се даваат српски патриотски филмови во кои се велича српството и Србија и секој втор збор е „Живела Србија“. И наместо Канал5 да дава филмови за величење на Тиквешкото или Охрдското востание против Србите од 1913 година, Канал5 дава филмови со кои се велика поробителот, асимилаторот Србија.
 
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: „Стъклен дом”
« Одговори #5 на: Август 08, 2011, 11:01:07 »

Болни вистини
Еквидистанца

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=C46F2FDFC1F80A41B477C9139BB907FF

Пред неколку дена бев пријатно изненаден кога на една наша телевизија увото ми фати дијалози на бугарски јазик во една ТВ-серија. Покрај љубопитството што го предизвика, сепак не успеав да дознаам за која серија станува збор, колку епизоди има, која е темата, бидејќи навистина беше при крај, но и толку ми беше доволно за да го поздравам јавно, бидејќи, ако не ме лаже паметењето, станува збор за прва бугарска ТВ-серија која се емитува кај нас, а слично е и со емитувањето играни филмови од нашиот источен сосед. Дали може да се набројат 2-3 бугарски филма што стигнале до нашите мали и големи екрани за 2-3 последни децении!

За разлика од бугарските, бившојугословенските кинематографски и ТВ-дела на нашите екрани се присутни „на ангро“.
Само една серија со Љубиша Самарџиќ („Полицаецот од Петлово Брдо“), и тоа се случува една иста епизода, за многу кратко време, да биде репризирана над десет пати! Ако грешам, нека ме исправат. Едно време имав впечаток како да ги снема, ама во последните години некако ни ја враќаат таа кинематографија. Од оние партизански епопеи на кои го градевме тогашниот социјалистички ју-патриотизам до урбаните приказни и комедии.

Народот вели дека крвта вода не бидува и кога ја опишувам ова ситуација, сепак гледам со оправдување во она што некогаш беше заедничка држава, и тие релации со тоа време не може да исчезнат поради многу причини. Таа носталгија кај луѓето за времето за кое с` уште сметаат дека „ни беше подобро“ и натаму живее кај постарите генерации. Но, бидејќи дваесет години градиме самостојна држава, редно е да се создадат нови релации, бидејќи уште на почетокот на самостојна Македонија, од првиот претседател беше промовирана еквидистанцата како државна стратегија во однос со сите соседи, макар тоа во практиката никогаш не може да биде „сосема“ исто кон сите.

Електронските медиуми, особено телевизијата, даваат многу можности за градење нови релации и отворање нови видици. Ги сакале или не, последните децении таа улога ја презедоа ТВ-сапуниците, кои сега ги нарекуваме теленовели. Едно време беа модерни американските неприкосновени серии од типот на „Династија“ и „Далас“, за потоа да ни се отвори нов прозорец со суперпопуларната „Касандра“ со што беше „освоена“ Латинска Америка, а латиноамериканските сапуници ни станаа секојдневје. Сега, по „Шехерзад“ и „Долина на волците“ се свртивме кон Турција од каде што сме поплавени со безброј популарни серии.

Овој вид производ, освен што нудат интересни приказни, иако шаблонизирани (едно време мислев дека ќе бидат поинакви од латиноамериканските, и поблиску до нашиот менталитет, но повеќето турски серии сепак се снимани по ист терк), секогаш имаат нешто ново, нешто посебно од земјата од која доаѓаат, и секако ја шират комуникацијата со други географски простори.

Токму затоа, би било добро нашите телевизии да не се ограничат само на латиноамерикански или турски хит-серии (секако покрај онаа бившојугословенска филмска или ТВ-продукција), туку да видат што имаат да понудат и другите земји. Особено значајно е да им се понудат на гледачите ТВ-дела и филмски остварувања и од другите соседни балкански простори. Од бившата држава, Србија и Хрватска некако ни се поприсутни од Словенија и Црна Гора, но ако гледаме во соседството никаде ги нема Албанија, Грција, Бугарија, а да не зборуваме за Романија, Унгарија...

Секако дека кога станува збор за некои соседи, постојат многу бариери, не само јазични, туку и политички или од друг карактер. Иако во голема мерка е навлезен грчкиот капитал кај нас, само една телевизија понуди некои телевизиски приказни, но недоволно за да станат популарни кај широката публика, иако тие не беа помалку квалитетни од други слични производи. Со Албанија ситуацијата е уште полоша, бидејќи досега и немаше што да се понуди од таму како производ за нашата публика. Тука се обиде да направи исчекор ТВ „Алсат“ со емитување на албански играни филмови со македонски превод. Колку толку, за запознавање со една филмска продукција чии дела не сме можеле порано да ги видиме поради затвореноста на Албанија и нарушените политички односи меѓу двете поранешни држави. Но, специфичните проблеми со Бугарија, создадоа ситуација на неразумно отсуство не само на какви било ТВ-производи, туку и кинематографските дела да се емитуваат еднаш на две децении! Поради таквиот однос, на пример, имаме и чудна понуда и на кабелските оператори, барем што се однесува до скопските, да ни нудат само музички канали, а не и телевизии со посериозни содржини (информативни, документарни...).

Навраќајќи се на изненадувањето од почетокот на овој текст околу емитување на бугарска серија, уште еднаш сакам да ја изразам заложбата за поголема отвореност кон сите соседни земји, да се ослободиме полека од ју-наследството, и да се однесуваме навистина „еквидистантно“ и на нашата поширока публика да ~ понудиме нови содржини кои секако ќе предизвикаат интерес. Но, секако, не треба да ги запоставиме заложбите да им понудиме и ние квалитетни содржини на нашите соседи, нешто што сме го докажале досега преку литературата, музиката, фолклорот...

Даут Даути
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: „Стъклен дом”
« Одговори #6 на: Август 13, 2011, 12:01:20 »

 Как са се излъгали да пуснат бугарски филм и то многосериен, и то на български език, и то по една от най-антибългарските телевизии в Македония. Добре, че не беше само 1 час и половина, защото непременно щяха да го дублират. А без българската реч филма нямаше да има ефект в Македония.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: „Стъклен дом”
« Одговори #7 на: Август 13, 2011, 02:41:30 »

Македонец режисер во бугарската серија „Стаклен дом“
http://utrinski.com.mk/?ItemID=54305DCFE88F0B478FDF0BF3974188D4

Цитат
Зоран пред десетина години одлучува да замине на студии во Софија, каде што ги изучува вештините на филмската уметност. „За жал, во тоа време кај нас немаше можност да се изучува филмската уметност, па одлучив, како и многумина други, тоа да го сторам надвор од Македонија. Сепак, изборот беше за Софија од неколку причини: првенствено квалитетот на студиската програма и можностите за паралелно практично усовршување за време на студиите и по нивното завршување. Исто така, големиот број странски продукции што ја избираа и се' уште ја избираат Софија, односно Бугарија како локација за снимање холивудски блокбастери, секако, беше дополнителна причина да ја препознаам оваа соседна држава како вистинско место за студии од областа на филмот“, вели Зоран Петровски.


Човекът сякаш се оправдава защо е учил режисура в София!  :o


Цитат
Серијата „Стаклен дом“ што се емитува на Канал 5, по само неколку епизоди предизвика своевиден (позитивен) културен шок во Македонија за бугарската телевизиска продукција.


 :)    ;)    ;D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !