Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Просрпски и југословенски говор во македонските медиуми  (Прочитано 33456 пати)

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот

 Аз би казвал че е петарда, и фишек е много да се наричат такиви празноглавци.
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот

Прославата на 65 годишнината од првата македонска Влада предводена од Лазар Колишевски.

Симболично пред споменикот на слободата кај македонската влада Титовите леви сили потсетија на овој ден. Тие што го одбележуваа револтирани се што актуелната власт го игнорира датумот.

Повеќе: http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122133
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот

„ВЕСТ“


ПАРАСТОС ЗА ТИТО Специјална фото сесија

Вест во вторник: Ни дупките од патиштата на Тито не можат да ги закрпат


Премлада сум за Тито, вели поп-пејачката Орхидеја Дукова (19) која по повод 30-го­диш­ни­на­та од смртта на лидерот на поранешната СФРЈ позираше за утрешната насловна страница на ВЕСТ


Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЕКОНОМИЈА И РЕГИОНАЛЕН РАЗВОЈ, МЛАЃАН ДИНКИЌ ВО СКОПЈЕ

Преку Коридорот 10, Македонија и Србија ќе привлекуваат инвеститори


http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=62CDE3D30E2E60418A841A27DECD545A


Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот

Србите од „Вечер“ и „Сител“ сонуваат за нова Југославија :)

http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=5A505DA5C2FD3C468C971945D288CC98

...Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија, Македонија, Хрватска и Црна Гора, практично земјите од Балканот коишто не се во Европската унија, ќе се обединат во Балканска унија и тоа е единствениот начин да се стабилизира овој дел на Европа....

...Со формирање на Балканска унија конечно БиХ ќе стане функционална држава, ќе се намалат политичките тензии и ќе се спречи секоја можност за отцепување на Република Српска, Србија би ги решила внатрешните работи и односите со Косово, Црна Гора би го решила српското прашање кое се уште е отворено, во Македонија ќе се подобри квалитетот на животот, Албанија ќе отвори големи економски можности, а Косово во балкански рамки конечно ќе се стабилизира. Кога се работи за Хрватска, која објективно е најблиску до прием во Европската унија, од "Сан" оценуваат дека таа исто така би влегла во Балканската унија и до приемот во ЕУ ќе има статус на "главен мотор"...
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Србите од „Вечер“ и „Сител“ сонуваат за нова Југославија :)

http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=5A505DA5C2FD3C468C971945D288CC98

...Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија, Македонија, Хрватска и Црна Гора, практично земјите од Балканот коишто не се во Европската унија, ќе се обединат во Балканска унија и тоа е единствениот начин да се стабилизира овој дел на Европа....

...Со формирање на Балканска унија конечно БиХ ќе стане функционална држава, ќе се намалат политичките тензии и ќе се спречи секоја можност за отцепување на Република Српска, Србија би ги решила внатрешните работи и односите со Косово, Црна Гора би го решила српското прашање кое се уште е отворено, во Македонија ќе се подобри квалитетот на животот, Албанија ќе отвори големи економски можности, а Косово во балкански рамки конечно ќе се стабилизира. Кога се работи за Хрватска, која објективно е најблиску до прием во Европската унија, од "Сан" оценуваат дека таа исто така би влегла во Балканската унија и до приемот во ЕУ ќе има статус на "главен мотор"...

АБЕ СОН СИ Е СОН  :D АМА НА ЯВЕ МОЖЕ НАМЕСТО Нова ЮГОСЛАВИЯ, НА КРАЙОТ ДА ИЗЛЕЗЕ ЮГО-АЛБАНИЯ  ;) КЕ ИМ СЕ ОСТВАРИ СОНОТ НА АЛБАНЦИТЕ : СИТЕ АЛБАНЦИ ВО ЕДНА ДРЖАВА ! И ДА НЕ ЗАБОРАВИМЕ, ХРВАТСКА МНОГУ БРГУ КЕ Я СНЕМА ОД ТАА ЕВЕНТУАЛНА НОВА КРЕАТУРА НА БАЛКАНОТ  8)
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот

На база резултатите от този референдум, Македония може да се присъедини към всяко ново образование започващо с "Юго" само с правителствено решение!

Хайде, от кумова срама (или за телевизията) може да го потвърди и Парламента (с бурни и нестихващи аплодисменти, преминаващи в овации), но не е задължително.

Никога не го забравяйте.

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот

   От всичките гореизброени държави Сърбия може да направи Нова Югославия само с Република Сръбска, ако тя желае и й разрешат да се отцепи от Босна. Хърватска няма да влезе, защото тогава никой няма да я приеме в ЕС. Черна Гора последна се отцепи и едва ли има желание за нова задушаваща прегръдка. За Косово няма да говорим, а албанците и българите в Македония нямат желание за нов съюз с 80-годишния поробител. Като му слушам коментарите на Латас все повече се убеждавам, че не е добре. Мечтае за Велика Сърбия под името Югославия.
« Последно менување: Февруари 24, 2011, 05:00:39 valli »
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот

   От всичките гореизброени държави Сърбия може да направи Нова Югославия само с Република Сръбска, ако тя желае и й разрешат да се отцепи от Босна. Хърватска няма да влезе, защото тогава никой няма да я приеме в ЕС. Черна Гора последна се отцепи и едва ли има желание за нова задушаваща прегръдка. За Косово няма да говорим, а албанците и българите в Македония нямат желание за нов съюз с 80-годишния поробител. Като му слушам коментарите на Латас все повече се убеждавам, че не е добре. Мечтае за Велика Сърбия под името Югославия.

Да,  србија  може да  направи  нова  југославија  со  српска  краина  ама  без  ВОЈВОДИНА  и ЗАПАДНИТЕ  ПОКРАИНИ !!!
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

По степенот на остварени реформи Македонија е веќе во ЕУ
http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/po-stepenot-na-ostvareni-reformi-makedonija-e-veke-vo-eu

 
Цитат
Идниов месец  заминуваат  во Загреб. Од хрватскиот тим ќе црпат искуства и методи на преговарање.

 :-X
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !