Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 285813 пати)

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #495 на: Февруари 25, 2011, 11:36:28 »

http://alsat.mk/vesti/zemja/2133708.html

ПДП со предлог за формирање албански национален совет

Партијата за Демократски Просперитет на следните парламентарни избори на албанските политички партии ќе им предложи да се формира Национален Совет со широки политички надлежности кој би дејствувал во идната Влада.

Овој национален совет ќе дава инструкции за функционирањето на Албанската Влада, како дел од Владата на Македонија. Ако ПДП ја добие поддршката на Албанците на следните избори, ќе биде дел од власта само преку Албанската Влада“, истакна Илир Лума – Секретар на ПДП.

Националната Демократска Унија на Хисни Шаќири ги кани албанските политички партии на избори да излезат со заедничка програма. Тоа, според партијата, би го мобилизирало албанскиот народ кој преку слободниот глас, ќе го изрази незадоволство кон, како што велат, дегенерирачката и анти- албанска политика.

„Ние како НДУ ќе бидеме сојузник на оние кои планираат да го реализираат овој идеал кој сметаме дека ќе ги донесе соодветните промени во општиот политички курс, со цел Албанците овој пат да постигнат политичка факторизација во сите процеси на донесување одлуки“, се вели во соопштението на НДУ.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #496 на: Март 08, 2011, 08:51:56 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=135221
Никовски повикува на протерување на амбасадори
Коментари (33)     
 
 
07.03.2011 16:17 
Фуере, Рикер и сличните, што побргу да си отидат. Ако може и без поздрав, повик на амбасадорот Ристо Никовски.

Сочувана

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #497 на: Март 08, 2011, 11:57:05 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=135221
Никовски повикува на протерување на амбасадори
Коментари (33)     
 
 
07.03.2011 16:17 
Фуере, Рикер и сличните, што побргу да си отидат. Ако може и без поздрав, повик на амбасадорот Ристо Никовски.

Облаци над Македония. В чия сфера на влияние ще е? Какво ще включва? Ще отговорят ли албанците? Как? Прекрояването ще включва ли обединение? И още много, много въпроси. Името не е сред тях.
« Последно менување: Март 08, 2011, 01:04:12 Илийца »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #498 на: Март 23, 2011, 12:54:08 »

Македоно-българска стопанска камара е учредена в Скопие

http://www.focus-news.net/?id=n1505463

22 март 2011 | 11:27 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Цитат
София. Българската търговско-промишлена палата (БТПП) проведе среща с ръководството на новосъздадената Македоно-българска стопанска камара в Скопие, съобщиха от БТПП. В срещата взе участие и търговският съветник в българското посолство в Скопие Иван Жерков, който е сред инициаторите и е член на контролния съвет на Македоно-българската стопанска камара. Новата организация е учредена на 24 февруари 2011 г. в Скопие с участието на 51 учредители – бизнесмени, в присъствието на представители на правителството, дипломатическия корпус и медии. Камарата си поставя целта да подпомага двустранните икономически отношения и бизнеса от двете страни, за да се постигне по-добро позициониране на македонския бизнес на българския и съответно на европейския пазар.
Търговският съветник Иван Жерков обърна внимание на състоянието на отношенията между България и Македония, като отсъствието на добра сухопътна връзка, липсата на жп линия, необходимостта да се разменят повече бизнес новини от двете страни, да има достъп до македонски вестници в България и съответно български в Македония.
България е на 4-то място като търговски партньор за Македония, а Македония е 4-ти партньор сред страните извън ЕС за нас. Стокообменът превишава 700 млн.щ.д. за 2010 г. и търговско-икономическите отношения са факт, дори и при описаните условия.
« Последно менување: Март 25, 2011, 08:30:01 ohrid1941 »
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #499 на: Март 28, 2011, 05:49:07 »

Дискриминација на политичка и етничка основа

Цитат
Мнозинството македонски граѓани - 53,3 отсто, сметаат дека во земјава има дискриминација и оти најчеста е по политичка и по етничка припадност. Регистрираната перципирана дискриминација е повеќе од двојно поголема отколку доживеаната како жртва и сведок, а нивниот сооднос е 67,7 спрема 31,9 отсто.

Ова го покажува анкетата што ја направи Институтот за демократија „Социетас цивилис“ за потребите на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) спроведена во декември минатата година на репрезентативен примерок од 1.074 испитаници по основ на пол, етничка припадност и региони.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136043

САМО ШТО НОВИНАРЧИНЯТА ЗАБОРАВААТ ДА КАЖАТ ОТИ НАЙГОЛЕМИОТ ПРИТИСОК СЕ ВРШИ ВРЗ БУГАРИТЕ ОД МАКЕДОНИЯ. ИСТИТЕ НЕ САМО ШТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ВРАБОТАТ, АМИ И ВЕКЕ ВРАБОТЕНИТЕ ГИ ГОНАТ ОД РАБОТА, А ЗАСПАНИТЕ ЧИНОВНИЦИ ОД АМБАСАДАТА НА БУГАРИЯ, НАЙЧЕСТО НЕ МРДНУВААТ НИ СО ПРСТ !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #500 на: Март 28, 2011, 08:33:41 »

desidente така е, последните правителства са само от безродници и дупедавци, та тях за българите в България не им пука, а камо ли за тези навън. В момента на политическата сцена в България не виждам никаква алтернатива...
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #501 на: Април 05, 2011, 11:03:30 »

Македонија на крстопат, меѓу протекторат и државa

Цитат
Mакедонија стана инструмент на интересите на криминални групи внатре во земјата, но и на меѓународниот криминал. Контролата се остварува преку контролата врз политичките елити во земјава, без оглед дали станува збор за актуелната, која во моментот е на власт и себеси се идентификува како ВМРО-ДПМНЕ или на онаа која е во опозиција и се нарекува СДСМ. Македонската реалност во изминативе две децении од осамостојувањето па до денес ја карактеризираат криминална приватизација, корупција, мито, кражби, полициска бруталност и неосновани апсења, контрола на медиумите, сиромаштија и невработеност. Сето ова резултираше со создавање на десетина транзициски мултимилионери, по што политичката олигархија во недостаток на реални инвестиции фабрикуваше партиски вработувања, распродажба на подржавените општествени добра кои по правило одат со задолжувања во странство. Состојбата притоа се “менаџира(ше)“ со предизвикани и контролирани меѓуетнички тензии, кои исто така по правило завршуваа(т) со неконтролирани војни, кои пак за да не создаваат пошироки регионални жаришта мораа да ги гаснат меѓународни пожарникари.

http://www.burevesnik.info/index.php?option=com_k2&view=item&id=39:makedonija&Itemid=237
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #502 на: Април 06, 2011, 02:51:21 »

Официјален, наместо македонски јазик

Цитат
Европскиот парламент денеска на пленарна сесија во Стразбур ќе расправа, а утре ќе гласа за резолуцијата за напредокот на Македонија на патот за членство во ЕУ.

Документот што на 16 март беше одобрен од Комисијата за надворешна политика на ЕП, ќе го брани бугарскиот европратеник од групата на Социјалистите и демократите Кристиан Вигенин наместо Зоран Талер, кој поради корупциски скандал поднесе оставка од функцијата европарламентарец и известувач за Македонија.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=BB74ACBE5A73E94AB581352ADE665CA0
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #503 на: Април 06, 2011, 03:14:39 »

Четенето на Доклада на живо - тук.:

18:00 Council and Commission statements - 2010 progress report on the former Yugoslav Republic of Macedonia
18:40


disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #504 на: Април 13, 2011, 01:40:27 »

Градежна мина во негибнатиот рај
Цитат

БИТОЛА - Ќе продаде ли државата бесценето земјиште во национален парк и тоа за едно евро квадрат само за да исполни нечија желба за изградба на хотел? Ќе остане ли негибната природната средина во Преспанско или, пак, кормораните ќе мора да си бараат друг рај за размножување? Одговорот ќе се знае веќе в петок, за кога е закажана јавна лицитација за отуѓување државно земјиште на брегот на Преспанското Езеро. Се нудат 1.755 квадрати што се наоѓаат на тромеѓата со Албанија и со Грција на јужниот дел од езерото, во еколошки чувствително подрачје. Земјиштето е дел од крајбрежјето на селото Коњско и е во состав на националниот парк „Галичица“.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5FB36B242851C74891A1AAE339899A3B
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #505 на: Април 17, 2011, 10:34:13 »

ЛДП: Најголема е ѕинговата пајажина

Цитат
„Гледаме деновиве прилози за војната во Либија, за Гадафи и замислете која коинциденција. Па и Ѕинго и Гадафи во иста година дошле на власт, во далечната 69. година.

- Ако знаеме зошто Гадафи е останат на власт, поради огромното нафтено богатство, која е тајната тука, Ѕинго што е 42 години на власт. Нема тајна. Терор, притисок, политичка, економска репресија, заплашување на луѓето“, изјави Јован Манасијевски.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=136818
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #506 на: Април 27, 2011, 03:21:52 »

АМБАСАДОРОТ НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА ВО РМ, РАКОВСКИ ЛАШЕВ, БЕШЕ ПОВИКАН НА РАЗГОВОР ВО МНР
Скопје, 27 Април 2011 година

http://mfa.gov.mk/default1.aspx?ItemID=324&id=1217

Вчера во Министерството за надворешни работи на РМ на разговор беше повикан амбасадорот на Република Бугарија во РМ, Раковски Лашев. Како повод за негово повикување беше проблемот со кој се соочиле новинарските екипи од неколку редакции од РМ при намерата да известуваат од традиционалната Семакедонска средба по повод годишнината од смртта на Јане Сандански во Мелник.

По добиените информации од Здружението на новинарите на Македонија, директорот на Директоратот за Југоисточна Европа при МНР на РМ, Дејан Костадинов-Петров, на амбасадорот на Република Бугарија,Лашев му го искажа негодувањето од начинот на кој официјалните претставници на Република Бугарија го оневозможиле следењето на овој настан од страна на новинарските екипи од РМ.

Исто така, беше укажано дека е особено значајно новинарите од двете земји, во согласност со европските стандарди слободно и непречено да ја извршуваат својата дејност во интерес на објективното информирање. Дотолку повеќе, што во духот на добрососедските односи и градењето на трајно пријателство, неодамна на политичките консулатиции на двете министерства за надворешни работи во Софија, заеднички беше констатирана потребата од градење на позитивно јавно мислење и значењето и придонесот на тој план на медиумите од двете земји.

Амбасадорот Лашев ја истакна трајната определба на Република Бугарија за развивање на добрососедските и пријателски односи, и во тој контекст потребата од заедничко одбележување на историски настани и личности кои имаат посебно место во историјата на двете земји.

Во врска со барањето на ТВ „Сонце“ за медиумско покривање на настанот, посочи дека согласноста не била добиена од причина што според бугарското законодавство не се дозволува медиумско покривање на настан кој е во организација која не е регистрирана во Бугарија, додека за ТВ „Канал 5“ и новинарите на „Дневник“ причините биле од процедурална природа и краткиот рок за издавање на согласност.

На средбата беше заеднички констатирано дека - за двете земји, нејзините граѓани, добрососедските односи и развивањето на соработката во сите сфери од заеднички интерес – потребно е да се има во предвид дека прашањата од ваква природа да се надминуваат во духот на взамното почитување.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #507 на: Април 27, 2011, 03:22:20 »

Канал 5, 27 април 2011
Бугарскиот амбасадор се правдал во МНР: Не одобруваме медиумско покривање на настан организиран од нерегистрирана организација

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=74426

Рампата за македонските новинари кои беа спречени да известуваат од Мелник за годишнината на смртта на Сандански е поводот поради кој амбасадорот на Бугарија во земјава Раковски Лашев вчера бил на разговор во МНР.

Според соопштението од министерството, на бугарскиот амбасадор му било искажано негодување за начинот на кој официјалните претставници на Бугарија ги спречиле македонските новинари да си ја вршат својата работа.

На директорот на директоратот за Југоисточна Европа при МНР Дејан Костадинов Петров, Лашев му објаснил дека на екипите на Канал 5 и Дневник не им била дадена согласност да известуваат поради процедурите и краткиот рок, а за одбивањето на телевизија Сонце рекол дека според бугарските закони не можеле да дадат согласност за медиумско покривање на настан организиран од организација која не била регистрирана во Бугарија.

На средбата било укажано дека новинарите од двете земји во согласност со европските стандарди слободно треба да ја извршуваат својата дејност.

Лашев ја истакнал определбата на Бугарија за развивање добрососедски и пријателски односи и потребата од заедничко обележување историски настани и личности кои имаат посебно значење во историјата на двете земји.


На 17 април бугарските гранични служби ја вратија екипата на Дневник од преминот кај струмичко Ново Село и не и дозволија да известува од Семакедонската средба во Мелник што ја организираше ОМО Илинден Пирин.

- Откако ни ги земаа пасошите се вратија и ни дадоа да потпишеме документ во кој стои дека сме одбиени за влез затоа што не се знаело со каква цел патуваме за Бугарија. Побаравме објаснување од граничарите, зошто не смееме да влеземе во Бугарија, по што кратко ни одговорија дека не сме можеле да ги убедиме да не пуштат, рече Ивана Костовска новинар од Дневник на 17 април година.

Претходно Амбасадата на Бугарија во Скопје писмено го одби барањето на ТВ Сонце да присуствува на истиот настан без да наведе причини за одбивањето.
Неколку дена претходно, пак амбасадата усно го одби писменото барање и на Канал 5 телевизијата која побара да и се достават процедурите врз основа на кои нашата екипа може да влезе во Бугарија за снимање во Мелник.

Во обид да го расветли случајот, ЗНМ преку Асоцијацијата на европски новинари во Бугарија побара одговор од бугарското МНР, за одбивањето на ТВ Сонце, но оттаму по неколкудневен молк биле препратени во амбасадата во Скопје. /Е.И.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #508 на: Април 28, 2011, 02:39:02 »

Невработеност и сиромаштијата - проблеми од кои Македонија не може да излезе

Александар Чомовски   27.04.2011 19:51

Невработеност и сиромаштијата - проблеми од кои Македонија не може да излезе Невработеноста и сиромаштијата се двата процеси кои имаат единствена амплитуда на растеж. Загрижувачки е што во Македонија освен невработеноста која е речиси околу 33% и вработеноста е најниска на Балканот.

Гостин во вестите на А1 Телевизија е Никица Мојсовска Блажевска, која на годишнината на Народна банка на Македонија беше прогласена за научник на годината во сферата на економијата.

Факт е исто така дека невработеноста и покрај обидите на власта за рамен данок и намалување на даночните зафаќања, не може да се намали поради зафаќањата од доходот на фирмите и се помалку шанси за реинвестирање.

Целото интервју можете да го погледнете во видеото.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=137230
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #509 на: Мај 03, 2011, 10:51:05 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=137445

Угриновски негира дека бил кодош
Катерина Цаневска Арсовска  Коментари (3)     
03.05.2011 15:30 
 
„Јас не одговарам пред законите на Македонија. За мене важат само законите на СФРЈ и Социјалистичка Македонија“.

Угриновски чесно само  ја  кажува  ВИСТИНАТА-Македонија  сеуште  е управувана и под  власта  на  Белград.
Сочувана