Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 277392 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #435 на: Декември 02, 2010, 11:24:34 »

Одговорот на UMD:

UMD, 1 December 2010
UMD Offended by Insulting and Racist Comments by UWA Professor

http://anonym.to/?http://umdiaspora.org/content/view/524/52/

Цитат
There are anti-discrimination laws and institutions in Australia and in Western Australia, which the Macedonian community will not hesitate to use to protect itself from racist attacks by heavily biased and politicised Professors who have no knowledge of Macedonian history.  What Mr Melville-Jones is doing is aiding in the suppression of a fundamental human right as this is not the first time he has expressed his anti-Macedonian views.
Сочувана

PippiBG

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 51
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #436 на: Декември 02, 2010, 11:49:11 »

Мдам, нищо чудно да изкарат професора подкупен от гърците и от нас :)

"Although, ethnically, the Slavs of Vardar were more Bulgarian than anything else" 

"their ´Macedonian´ language and alphabet was codified and established in such a way as to purposely differentiate it from its Bulgarian roots."

Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #437 на: Декември 02, 2010, 06:53:10 »

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=79797&kategorija=1
Австралиски професор ги нарекол Македонците “лесни за перење мозок“
Професор на Универзитетот на Западна Австралија Џон Мелвил-Џонс при едно свое предавање по Класична и Античка Историја во Мелбурн ги нарекол Македонците “недоволно едуцирани“ и “лесни за перење мозок“.

“Сретнав повеќе луѓе од ФИРОМ во Перт. Тие се добри граѓани, работат напорно за да се докажат себе си....Но, како што тие често не беа доволно едуцирани, тие не се во позиција да се прашуваат за нивното извртено гледање на историјата која е основа на нивната нација, а е без историска основа, која им била нафрлена. Се вели дека ФИРОМ не може да преживее без историска основа за нејзиниот национален идентитет. Но, ако си гол, тоа не ти дава за право да ја крадеш туѓата облеката“, рекол професорот на предавањето.

На зборовите на професорот, остро реагирале од Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) со писмо до вице-канцеларот на Универзитетот професорот Алан Робсон во кое се цитираат токму овие зборови на Мелвил-Џонс.

“ОМД остро протестираше на ваквите навредливи и расистички коментари и ќе преземе соодветните мерки против професорот Мелвил-Џонс ако таквите коментари не бидат веднаш повлечени“, истакнува Даме Крцоски, регионален претставник на ОМД.

ОМД исто така реагираат и на коментари на Мелвил-Џонс изнесени во весникот “Американ кроникал“ во текст со наслов “Важноста на историската вистина и Македонското прашање“ во кое исто така ги навредува Македонците.

ОМД тврди дека весникот дури и извадил дел од навредливите коментари на австралискиот професор, но сепак не доволно.
 
“Тие често не се доволно едуцирани (па така е лесно да им се испере мозокот да прифатат држава без да се прашуваат за извртените гледања на историајта која е основата на нивната нација, која инаку има мала историска поддршка за нејзиното постоење). Жал ми е за нив. Тие немаат идентитет, и без тоа, тие се загубени“, бил оргиналниот текст на професорот пред корекцијата од весникот.
 
ОМД бараат официјално извинување од Универзитетот до македонската заедница во Перт и заложба од Универзитетот за повлекување на коментарот на Мелвил-Џонс ќе биде повлечен од “Американ кроникал“.
Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 02.12.2010 08:45:59
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот

Новите армиски униформи со елементи на дедо Илјо Малешевски

По ветените нови униформи за војниците по терк на американските, кои се уште не се шијат, зошто пропадна првиот тендер за платно, сега и гардистите на АРМ добија ветување за нови униформи.

Идејните решенија на дизајнерскиот тим имаат елементи на античката македонска фаланга и војводите како дедо Илјо Малешевски.

„Ова за мене е врвот во она што се вика дизајнерска кариера, како еден Армани, што ја има честа да ја работи гардистката униформа на Италија, односно познатите карабињери“, вели Александар Ношпал, моден креатор.

Во лето, гардистите на АРМ се онесвестуваа во своите сегашни униформи скроени од дебело платно. Сега со предложените нови униформи, ќе имаат проблем со облекувањето поради многуте детали, кои според дизајнерот се одраз на регионот, па и со елементи од соседна Бугарија и Грција.

Својот суд за изгледот на новите униформи за гардистите ќе можат да го кажат и граѓаните.

„Поаѓајќи од примената на овие униформи, сакам да ве информирам дека во периодот што следи истите ќе бидат достапни на увид на секој што сака да ги види и да даде дополнителни предлози за нивниот изглед“, рече Зоран Коњановски, министер за одбрана.

Предвидени се церемонијална, свечена и празнична униформа. Церемонијалната униформа гардата треба да ја носи при смена на државното знаме, свечената за дочек на високи гости, а празничната за време на државни празници.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #439 на: Декември 05, 2010, 06:00:00 »

оваа и паљурци... во прв момен смешно, но оваа е за плачење!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #440 на: Декември 06, 2010, 08:30:21 »

Македонско-горанската заедница ќе учествува на претстојните предвремени парламентарни избори на Косово во коалиција со Самостојната либерална партија на српското малцинство.

„Одиме со Македонско-горанската заедница во коалиција со други партии во Косово, каде што очекуваме барем да имаме некој заменик-министер кој би проговорил на македонски јазик во идната косовска влада“ вели Бојда Исмаил, лидер на Македонско-горанската заедница на Косово.

Пред распуштањето на косовскиот парламент, Македонците на Косово ги предале сите потребни документи за регистрација на политичката партија но, засега тоа официјално не е направено.

Поради бирократски причини испуштена е можноста Македонците да добијат десет пратенички места како малцинство во косовскиот парламент.

„Дали ќе биде Македонска алијанса или Демократска македонска партија на Косово, зависи од сите нас кои што ќе учествуваме во ова, да го дадеме името. Меѓутоа мора предзнакот да стои, македонска партија, да биде партија на Македонците во Косово“, изјави Бојда Исмаил.

Македонската партија ќе бара признавање на Македонците и македонскиот јазик на Косово, образование на мајчин јазик и во средно училиште, економски развој и подобро здравство во Гора каде што живеат над 70 илјади Македонци по потекло.

Телевизија А1
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #441 на: Декември 09, 2010, 07:42:38 »

ЗА СИТЕ ШТО ГО ПРОПУШТИЈА ТВ-ПРЕНОСОТ ОД СОБРАНИЕТО
ДЕ­ТА­ЛИ ОД КАВГИТЕ ЗА "СКОПЈЕ 2014"

Се­ди долу, ѓубре!

"Среќа што во салата не беа некои пратеници од нашите, ина­ку ќе имаше инцидент", раскажува Шеќеринска

Се­ди долу, ѓубре. Вака пратеникот Илија Димовски и се обратил од место на пра­те­нич­ка­та Радмила Шеќеринска, по една реплика во текот на завчерашната жешка соб­ра­ни­ска расправа за Скопје 2014.............

........Пра­те­нич­ка­та Радмила Шеќеринска на завчерашната собраниска расправа за "Скопје 2014", на која не се прифати барањето на опозицијата да се стопира про­ек­тот, била инволвирана и во друга расправија. Овој пат пратеникот на Де­мок­рат­ска партија на Србите Иван Стоиљковиќ се пожали дека Ше­ќе­рин­ска од место го навредувал затоа што Камениот мост го именувал како Ду­ша­нов, на кој се устоличувал српскиот владар од средниот век.
"Да си одиш дома, да си одиш на Косово, и таму да солиш памет", му рекла нервозно Ше­ќе­рин­ска на Стоилковиќ кој, според неа, ги навредувал граѓаните со тоа што тврдел де­ка камениот мост не го изградиле Турците туку српскиот владетел Душан. Според не­го, Шеќеринска со тој гест, практично, повикува сите Срби од Македонија да ги исе­лат на Косово.........

http://vest.com.mk/?ItemID=09D4E0ABEFA51D4CA4E287BFEAA1CD69
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #442 на: Декември 09, 2010, 08:07:42 »

Што толку се загрижиле околу цар Душан, човекот си бил 75% българин :-)
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #443 на: Декември 10, 2010, 06:43:54 »

Улогата на Сарафов ги вознемири историчарите

Проблематизирањето на улогата на Борис Сарафов за време на Илинденското востание и неговото ставање во позитивна конотација како своевиден „бранител од бугарските влијанија“ ги вознемири духовите на македонските историчари. Повод беше книгата на американскиот антрополог Кит Браун „Минатото под прашање - модерна Македонија и неизвесностите на нацијата“, што вчера во организација на Фондацијата институт отворено општество беше промовирана пред голем број учесници од историската фела. Слично како и во текот на минатата недела, кога по промоцијата на книгата на Ендрју Росос „Македонија и Македонците“ тезите на странските автори изнесени во книгите претставуваа фрлена ракавица за нашите историчари...................

Повеќе на http://utrinski.com.mk/?ItemID=7D28962D3878724EAFF7D3DB7ECB7896

Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #444 на: Декември 10, 2010, 07:54:21 »

Живееме во ретрокомунистичка држава

Интервју: Мирјана Најчевска

- Живееме во ретрокомунистичка држава. Гледаме многу елементи во денешниот модус, во начинот на дејствување на власта кои може да се споредат со најнегативните искуства кои постоеле или во периодите на револуционерна промена во одредени држави или во држави во кои владеел социјализмот, а во кои имаме најголеми деформации на социјализмот. Постои спротивставување на државата на цивилното општество, едноумие кое се прокламира на ниво на општествена свест, едноумие кое се гледа во пропагандата, во образованието, во методите на закани и на застрашување, во преголемата заштита на политичарите во однос на јавното мислење. Европскиот суд за човекови права е многу јасен - политичарите не се тие што треба да ги штитиме од нападот на медиумите, од нападот на мислењето на граѓаните, од поединечниот напад на поинаквото мислење. Мислам дека имаме најмногу тужби на луѓе од власта против новинари и против обични граѓани, против експерти, бранители на човекови права и синдикалисти. Тоа е црвено светло кое покажува дека имаме базичен проблем и тоа не е проблем на заштита на човеквите права, туку е проблем на есенцијата на демократија. Во моментов јас не живеам во демократска држава гледано низ перспективата на сите овие параметри......

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=0CE3E5EC9442664FB49411681DCAE85D
Сочувана

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #445 на: Декември 11, 2010, 09:35:04 »

В 32 минутно интервю двама евродепудати от Словения (Зоран Талер и Йелко Кацин) дават ясна, точна и недвусмислена диагноза на македонската реалност:

http://media.a1.com.mk/members/prikazi80WM.php?klip=vesti/vestia2.wmv&naslov=Internet%20TV

Не го пропускайте.

Стариот

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 77
 • Всичко за Македония!
  • Погледај го Профилот
  • Книги за Македония, Books about Macedonia
Одг: Македонска реалност
« Одговори #446 на: Декември 11, 2010, 10:16:59 »

Голяма възхвала на тези словенци, ашколсън, дойде ред словенци да правят диагнози на "македонската реалност". Ами като няма подходящи експерти БГ доктори, вземете си ги в София тогава, щом са толкова добри, за да ви повдигнат малко самочувствието.
Сочувана
Всичко за Македония!

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #447 на: Декември 11, 2010, 11:05:15 »

Навярно не отчиташ факта, че словенските евродепутати разпертушинват "владата" в предаване на македонска телевизия. Иначе не разбирам забележката ти с елементи на критика и препоръки към българските политици и експерти.

Да идва н.в. Емир Газанфар Али Хан ;)
« Последно менување: Декември 11, 2010, 12:09:33 Илийца »
Сочувана

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #448 на: Декември 11, 2010, 12:56:49 »

Не мисля, че може по-точно, по-ясно и по-категорично да се определят причините за неуспеха на македонските стремежи към ЕС и НАТО, от това което казаха Зоран Талер и Йелко Кацин. Безкомпромисна диагноза на моментната психология на македонците. Но аз лично, не се съмнявам, че македонския елит също е наясно защо се получават така нещата с Македонската евро-атлантическа интеграция. И точно това е страшното-че самите македонски политици бутат Македония към такава ситуация!

Прочее, останах с впечатлението, че словенците говореха на сръбско-хърватски език, а не на словенски. Или греша?
Сочувана

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #449 на: Декември 11, 2010, 01:47:15 »

Македония в ЕС заедно със Сърбия - това е команадата която изпълнява днес елита на РМ.
И същият този елит е наясно, че при неизпълнение българите в РМ така ще "изокат", че и отвъд Брюксел ще се чуе.

За отбелязване е, че щом юго-приятелите на Македония - Кацин и Талер "вдигат ръце", положението наистина е неспасяемо при тази конфигурация на управлението в РМ!
« Последно менување: Декември 11, 2010, 02:07:53 Илийца »
Сочувана