Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 285268 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #330 на: Август 27, 2010, 11:53:02 »

Далеку е Европа

Нина Нинеска-Фиданоска

Цитат
Берлин, Париз, Рим, Лондон... Напразно се радуваа Македонците дека откако здодевните Европејци ќе ги симнат визите, ќе можат барем еднаш во годината да посетат една од овие преубави дестинации, да прошетаат и тие да видат свет... Засега за најголем дел од нашата популација ваквите патувања остануваат само еден убав летен сон. И причината не е само голготата наречена вадење биометриски пасош, за која во изминативе месеци слушнавме серија сведочења од наши измачени граѓани, кои мораа да минат низ многу тешки и недостоинствени процедури за да дојдат до модерната патна исправа.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A05F176B7C179943A32ED9E9C43E827E
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #331 на: Август 27, 2010, 10:53:51 »

Денес МК општество е во апокалиптична тага за убиството србски турист во Охрид. Вестите, коментарите на Интернет безмалку от едно мизерно убиство, какви што има на стотици во секое туристичко место, го прикажува настанот како национална македонска трагедија  (демек како може еден србин да биде убиен во РМ) и истиот се користи за една гнасна и невидена антиОхридска кампања.

Да, секое убиство е за осуда. Тука дилеми се нема. Но се заборава еден аспект на оваа трагедија. Имено стотици генарции на млади срби беа воспитувани во духот дека се „божји народ“, дека се „ратници и не радници“, дека сите други народи се инфериорни, дека ним се им се може и се им е дозволено, дека се недoпирливи. Посебно пак тоа важеше за Македонија. И да, голем дел от нив поверуваа во тоа. Инаку како може да се сфати однесувањето да одите некаде во друга земја, да ги провоцирате домакините, да посегнувате по женската чест на домакинот, да се заканувате и за сето тоа да останете неказнeти. Е тоа го нема никаде. Така да ако некој е убиец на тоа момче тоа големосрбскиот шовинизам. Дополнително, да не заборавиме, дека летово имаше низа от инциденти во Охрид от србски туристи.

« Последно менување: Август 27, 2010, 11:13:37 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #332 на: Август 27, 2010, 11:23:37 »

Денес МК општество е во апокалиптична тага за убиството србски турист во Охрид. Вестите, коментарите на Интернет безмалку от едно мизерно убиство, какви што има на стотици во секое туристичко место, го прикажува настанот како национална македонска трагедија  (демек како може еден србин да биде убиен во РМ) и истиот се користи за една гнасна и невидена антиОхридска кампања.

Да, секое убиство е за осуда. Тука дилеми се нема. Но се заборава еден аспект на оваа трагедија. Имено стотици генарции на млади срби беа воспитувани во духот дека се „божји народ“, дека се „ратници и не радници“, дека сите други народи се инфериорни, дека ним се им се може и се им е дозволено, дека се недoпирливи. Посебно пак тоа важеше за Македонија. И да, голем дел от нив поверуваа во тоа. Инаку како може да се сфати однесувањето да одите некаде во друга земја, да ги провоцирате домакините, да посегнувате по женската чест на домакинот, да се заканувате и за сето тоа да останете неказнeти. Е тоа го нема никаде. Така да ако некој е убиец на тоа момче тоа големосрбскиот шовинизам. Дополнително, да не заборавиме, дека летово имаше низа от инциденти во Охрид от србски туристи.

Да  бидеме  реални  Македонија  сеуште  е  под  тотална  контрола на  власта  во  Белград.
Изградбата (обновата)   на „офицерскиот  дом на  србската  војска„  и  „театарот на  србската  култура„  во  Скопие,  две  институции  преку кои  е  извршен  најмасовениот  физички  и  културен  геноцид  во историјата  на  местното население  тоа  го потврдува.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #333 на: Август 27, 2010, 11:32:10 »

Денес МК општество е во апокалиптична тага за убиството србски турист во Охрид. Вестите, коментарите на Интернет безмалку от едно мизерно убиство, какви што има на стотици во секое туристичко место, го прикажува настанот како национална македонска трагедија  (демек како може еден србин да биде убиен во РМ) и истиот се користи за една гнасна и невидена антиОхридска кампања.

Да, секое убиство е за осуда. Тука дилеми се нема. Но се заборава еден аспект на оваа трагедија. Имено стотици генарции на млади срби беа воспитувани во духот дека се „божји народ“, дека се „ратници и не радници“, дека сите други народи се инфериорни, дека ним се им се може и се им е дозволено, дека се недoпирливи. Посебно пак тоа важеше за Македонија. И да, голем дел от нив поверуваа во тоа. Инаку како може да се сфати однесувањето да одите некаде во друга земја, да ги провоцирате домакините, да посегнувате по женската чест на домакинот, да се заканувате и за сето тоа да останете неказнeти. Е тоа го нема никаде. Така да ако некој е убиец на тоа момче тоа големосрбскиот шовинизам. Дополнително, да не заборавиме, дека летово имаше низа от инциденти во Охрид от србски туристи.

Да  бидеме  реални  Македонија  сеуште  е  под  тотална  контрола на  власта  во  Белград.
Изградбата (обновата)   на „офицерскиот  дом на  србската  војска„  и  „театарот на  србската  култура„  во  Скопие,  две  институции  преку кои  е  извршен  најмасовениот  физички  и  културен  геноцид  во историјата  на  местното население  тоа  го потврдува.


Апсолутно.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #334 на: Септември 02, 2010, 10:06:05 »

САД барале Македонија да гласа против резолуцијата на Србија

САД побарале од Македонија да се изјасни против нацрт-резолуцијата за Косово, предложена во Обединетите нации од Србија. Американската порака е пренесена во писмото од државната секретарка, Хилари Клинтон, кое на министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, му е предадено преку амбасадорот на САД во земјава. Во писмото Клинтон барала Македонија да ја отфрли српската резолуција во Генералното собрание на ОН, за која ќе се гласа на 9 септември.

Српските медиуми уште минатата недела објавија дека американската државна секретарка лично лобира против резолуцијата на Србија и оти со таква цел испратила писма со иста содржина во осумдесетина држави во светот. Во писмото таа се повикува на мислењето на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, според која, прогласувањето на независноста од страна на Косово е легална. Министерот Милошоски деновиве практично се престрои според американската сугестија, најавувајќи дека постојат големи шанси Македонија да гласа против српската резолуција, за која патем се премислува и сама Србија. (Н.Р.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E31CA0A9CE4032468227D9E8FD3D1DE5
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #335 на: Септември 02, 2010, 06:05:10 »

САД барале Македонија да гласа против резолуцијата на Србија


Айде сега да видам Груица кой трик ке го направи за да го измами САД,но тешко и сите магионичри и циркуси от Србия да ги донесе нема да може.Овой притисок от САД кон македонската влада е сосема нормален, веке им здосади на американците да я гледаат просрпската политика на ГРУИЦА и ЛАТАС  неможе веке да гледаат една лицемерна политика на едни неиздилкани и неурамнотежени политичари кой я управуваат Македония.Неможе веке под диктат на Србия да се води македонската политика.Е сега за утеха античниве нека я викнат цеца нека им пее нека ги развесели со некое шумадиско оро.Се ми се чини дека САД и ЕУ ке го зголемат притисокот и во други насоки кон владата на БЮРМ, сосема им е ясно дека шизофреници я водат Македония кон економска и политичка изолация, а тоа не е добро за Европа не им треба црна дупка на балканот.Многу ке се израдувам кога Груица ке потпише против резулуцията  на Србия а тоа мора да се случи една копиа от документчето или евентуално ако има снимен матерял да му се испратат на Латас и Томич можеби така навечер полесно ке заспият.Но сепак за нив найдоброто спиенъе ке биде во затворот идризово.
Сочувана

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #336 на: Септември 03, 2010, 10:42:12 »

Тројца изрешетани до смрт во скопски Аеродром
Богданка Кузеска       
02.09.2010 22:45
 
 

Со калашников в раце влегол и изрешетал тројца додека јаделе во рибниот ресторан. Излегол, ја фрлил пушката пред влезот и избегал.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126987

Айде сега!
И вие ли бе братя македонци тръгнахте по пътя на по-големия(и лош ;D) брат?
Осъзнайте се до като е време, че после спиране няма!!
« Последно менување: Септември 03, 2010, 10:45:01 ppan »
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #337 на: Септември 03, 2010, 12:15:32 »

РМ полека става като България през 90-те. Неприятно, но е болест на обществото, която трябва да се преболедува.
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #338 на: Септември 03, 2010, 07:07:57 »

БРАВО ,,МАКЕДОНЦИ,, ТАКА СЕ ВЛИЗА В НАТО И ЕУ.МОЙ ПРИЯТЕЛИ ОТ ФОРУМА ДАЛИ СЕ СЕЩАТЕ КОГАТО ПРЕДИ НЕ МНОГО ОТДАМНА ПИСАХ ТУК ЗА ШОФЮРИТЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ МИНИСТРИ ЗА ЛИЧНИЯ ШОВЮР И ОХРАНА НА ДИРЕКТОРОТ НА ДБК ЙОРДАН МИЙАЛКОВ КОИТО Е ИЗВРШИЛ УБИСТВО А И ПОНАТАМ СЛУЖИТЕЛ Е В МВР.ЗНАЧИ НЯМА ДРУГО ГОВОРЕЛ САМ ИСТИНА.И ПАК ЩЕ КАЖА ХОРА С ДЕБЕЛО КРИМИНАЛНО ДОСИЕ РАБОТЯТ КАТО ОХРАНА ИЛИ ШОФЮРИ НА РАЗНИ МИНИСТРИ ПОЛУЧАВАТ ДРЪЖАВНА ЗАПЛАТА.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #339 на: Септември 04, 2010, 09:52:18 »

http://www.mvr.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=8972&mid=1367&tabId=1&tabindex=0

03.09.2010 Тројно убиство во ресторантот “Биг Фиш“, во ТЦ “Три Бисери“ во Скопје
Сторителот приведен, мотивот - закани за наводен долг
--------------------------------------------------------------------------------
 

Вчеравечер (02.09.) околу 19,40 часот во Скопје на бул. “Јане Сандански“ бб, во ТЦ-13 Ноември или меѓу граѓаните познат како “Три Бисери“, во рибниот ресторант “Биг Фиш“, од страна на непознато машко лице вооружено со автоматска пушка која ја носел во ПВЦ вреќа, испукал три пати рафално во лицата Јордан Ј. (37) од Велес, Владо М. (36) од Скопје (вработен во МВР на РМ) и Влатко А. (26) од Велес, кои биле  гости во ресторантот, по што излегол и со возило „Опел Корса“ го напуштил местото на настанот. Од  здобиените повреди Јордан J. починал на самото место на настанот, додека пак Владо М. и Влатко А., и покрај  укажаната лекарска помош, починале во Ургентениот  центар.

По дознавање за настанот на лице место излегоа полициски службеници  од СВР-Скопје. Известени се Истражен судија и Заменик јавен обвинител кои  излегоа на лице место, а увидот го препуштија на увидната екипа на ОКТ при СВР-Скопје кои извршија увид и од лице место, меѓу другото, пронајдоа и за вештачење ги предадоа следните материјал: чаури, фрагменти од проектили, куршуми, мобилни телефони, автоматска пушка и друго. 

По наредба на Истражен судија и Јавен обвинител телата на починатите се предадени во Институтот за судска медицина за обдукција.

Денес, пак, утрово околу 07,00 часот со осомниченото лице Т.Д. (47) од Скопје извршен е разговор, кој притоа ги појаснил мотивите за стореното кривично дело, односно дека причината за извршување на делото биле притисоците и вербалните закани што подолг перид ги добивал од сега починатиот Јордан Ј. за наводен паричен долг.-рекет.Инаку, лицето Т.Д. во крим-евиденцијата на СВР-Скопје е регистриран како сторител на кривични дела од областа на имотните деликти и против истиот повеќепати од страна на судот се изрекувани воспитни мерки, мерки за засилен надзор и казни затвор.

Исто така и Јордан Ј. евидира во евиденциите на СВР-Скопје како сторител на имотни кривични дела и дела од областа на недозволената трговија, за што му биле изрекувани и условни затворски казни.

Од страна на СВР Скопје  по целосно расчистување на случајот против Т.Д. ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

 
 
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #340 на: Септември 04, 2010, 04:34:55 »

Балканот во ЕУ дури во 2023 година?!
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5971787,00.html?maca=maz-TB_maz_dnevnik_KOPIE-4629-html-cb

Цитат
Само Хрватска, која веројатно скоро ќе ги заврши пристапните преговори, може да очекува прием во ЕУ во 2012 или 2013 година. Цел Балкан - можно до 2023 г., се вели во прилогот на Првата програма на Австриското радио ОРФ.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #341 на: Септември 09, 2010, 09:48:36 »

http://www.focus-news.net/?id=n1438377

 Македония: МВР няма информации убитият в Скопие полицай да е бил съпричастен към престъпни групи 09 септември 2010 | 09:46 | Агенция "Фокус"

Скопие. Убитият миналата седмица полицай в Скопие е бил съпричастен към престъпни деяния, съобщава македонската телевизия Алфа. Това били неофициалните информации, които кръжели в обществеността. Полицаят е бил свързан с т.нар. Франкфуртска мафия. От МВР обаче са заявили, че не разполагат с такива информации.
„Засега няма никакви информации за свързаност на убитият полицейски служител с престъпни действия. Случаят беше разчистен от страна на полицията и заподозреният беше арестуван”, заявили от МВР.

Јавна  тајна е  дека  во секој  град  во РМ,дел од  високите  локални полициски  функционери,судии  и  овинители  имаат  свои  дилери на  дрога  и тоа  во секој  градски реон , и  комплекс  на  станбени  згради  по  еден  дилер  кој  е   целосно  заштитуван  од  споменатите  структури  кои освен  што  го  снабдуваат  со  дрога  ја  прогонуват и  конкуренцијата  со цел  уништување  на конкуренцијата  и  стварање  монопол  во  продажбата  на  дрога  во  тој  реон.
Парите  од продажбата  ги делат  по  претходен  договор.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #342 на: Септември 11, 2010, 02:01:20 »

http://inpress.com.mk/?ItemID=F20BAEDB743B9941B9B6E9B7F7D8AFCE
Бачев - Охрид во заложништво на полициското подземје!
Охрид, 11. септември 2010 (ИНПРЕС)

Јанко Бачев, сега партиски лидер, поранешен обевештаец и добро упатен човек во случувањата во безбедносниот сектор во земјата, во авторски текст во неделникот „Фокус“, тврди дека Охрид живее во шемата на полициското подземје и дека тука треба да се бараат причините за убиството на српскиот турист, тепачките во кафулињата, рекетот и другите грди нешта.


- Полициското подземје ги остварува своите високи профитабилни криминални интереси преку еден службеник во охридската полиција. Овој човек ја користи моќта што му ја овозможува полициската служба, а во заднина има регистрирано агенција за обезбедување на име на својот син, која го контролира речиси целокупното обезбедување на лица и имот од Охрид, тврди Бачев.

Бачев не го открива името на полицискиот службеник и на неговата агенција за обезбедување, но е многу лесно читливо за кого станува збор. Во Охрид го знаат како разуздан ловџија, политички превртливец и слуга на политички моќните луѓе, или пак на поранешните стопански моќници. Прашање е само што прави министерката Јанкуловска и дали и таа не знае за кого станува збор и како сето тоа го толерира - нејзин службеник да завладува со бизнисите и безбедноста на Охрид.

Бачев тврди дека агенцијата на охридскиот моќник - полицаец, е регистрирана во непостоечка, фантомска Комора за обезбедување, која издала 15 илјади лиценци и заработила 6,5 милиони евра. Сите тие луѓе имаат право да носат оружје, а со бројката се над сите вооружени полицајци, но и над сите вооружени во АРМ. Кој ја контролира таа сила и во чии интереси работи?, прашува Бачев.

Полициското подземје, преку овој локален моќник во Охрид, ги остварува своите бизнис ионтереси. Тој функционирал како истурено одделение на фантомската Комора на обезбедувачи од Скопје и дека за 400 евра, делел лиценци, со печат и во име на фантомската комора.

Бачев потсетува дека критичната ноќ, кога е убиен српскиот турист, во центарот на градот немало полицаец и тврди дека подземјето во свои раце, од полицијата, го презело обезбедувањето на Охрид. Меѓу обезбедувачите, има лица со криминални досиеа, тврди Бачев.

- Полициското подземје целосно ја презема грижата за редот и поредокот на Охрид. Со еден збор, Охрид е во заложништво на локалните полициски службеници од шемата на главното полициско подземје, заради рекетирање и остварување на неговите профитабилни интереси, тврди Бачев.

Бачев предлага МВР најитно да воведе принудна полициска управа во Охрид. Без ова се релативизира успешното полициско расчистување на убиството на српскиот турист, а не гледам корист ниту од изјавата на премиерот Никола Груевски, дека не треба премногу да се драматизира сигурноста на граѓаните, бидејќи убиства се случувале и во околните држави, поентира Јанко Бачев, во својот авторски текст во неделникот „Фокус“. (Крај)
 
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #343 на: Септември 11, 2010, 11:41:30 »

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=27467


Хайде македонисти прво името после идентитетот
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #344 на: Септември 14, 2010, 12:51:28 »

Сиромаштијата драматично расте, достигна 31,1 отсто   http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=9C01D2E83D75B44DA7A0C6074B2B3318

Скап живот  http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=8DC0DB889B2D9C40872EB6AA129EFCD3

Комунизмот живее во македонските партии  http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=76A85BDEFD0B4841B50E369D2AD1C9D7
Сочувана