Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 277178 пати)

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #255 на: Јуни 18, 2010, 07:53:05 »

http://www.time.mk/read/7e6b0cddce/2ce6c7b489/index.html

Селами: Корупција има најмногу во правосудството, царина и администрација

Претседателот на Антикорупциската комисија Илми Селами денеска соопшти дека корупцијата најмногу  се јавува во правосудството, царината и администрацијата но за жал се појавува и во другите области.

 
„Потребно е да се анимираат сите чинители во државата и општеството и активно да се вклучат во процесот на борба против корупцијата“, рече Селами на третата годишна конференција што денеска се одржа за оценување на остварувањето на Државната програма за превенција на корупцијата.

 
Проблемите кои се согледаа уште кога почна да работи Државната комисија за борба против корупција се се уште присутни.

 
„Треба да се подобрува ефикасноста на институцијата, а за тоа треба да се работи со повеќе сектори, а не само преку репресија на корупцијата, туку со превенција и градење на механизми за заштита“, рече Слаѓана Тасева од Транспарентност – нулта корупција.Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #256 на: Јуни 18, 2010, 07:59:04 »

http://www.makfax.com.mk/#110191

Корупцијата најзастапена во правосудството, администрацијата и царината
Автор: Бојана Димитријевска
18 јуни 2010, 11:47
Извор: Макфакс
Скопје

„Од согледувањата од аналитиката, корупцијата најмногу се појавува во правосудството, царината и администрацијата, но сепак ја има во сите области и тоа е загрижувачки“, изјави денеска претседателот на Антикорупциската комисија, Илми Селами.

Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #257 на: Јуни 19, 2010, 08:12:34 »

http://utrinski.com.mk/?ItemID=866C87F016EC96498C666078E78F9F5D

Правосудството легло на корупција
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #258 на: Јуни 20, 2010, 08:58:25 »

Ние комунистите ја создадовме МПЦ

http://www.youtube.com/watch?v=K1Kv_KP7fow&feature=related
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #259 на: Јуни 22, 2010, 12:55:08 »

ете го тоа кое го думат македонските Българи сега и от перото на мк новинари кои не се бугараши  ;D

Цитат
Дваесет години не успеваме да воспоставиме основни постулати на демократија. Се' може да тргне напред во оваа држава, ни треба само еден крупен чекор претходно - чекор кон вистинска демократија.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=865F7007F38D30429261E178B680DFF9

но сепак нема ни трага во МК општество от едно вакво елементарно логично размислување како во цитатот подолум а да не збориме за реакција

Тя работата е ясна, но нека да погледнем формалната логика:

1. Македонският съд смята, че "удбаш" е обида!

2. От горното следва, че УДБа е организация с крайно лоша репутация в днешна РМ!

3. От предходното пък следва, че агентите на УДБа трябва да бъдат незабавно осветени, а държавната администрация и съдилищата - лустрирани от тях!

Вместо изпълнение на точка 3, обаче, се осъжда Спаска Митрова, а удбашите тържествуват! И това ако не е пълен ирационализъм и абсурд, здраве му кажи!  :o

Е точно тоа е македонската реалност, сите пекаат за демокрација, а елементарни пројави на недмократичкост остануваат измолчени ,што пак е показател на фингирана демокрација.
« Последно менување: Јуни 22, 2010, 01:01:18 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #260 на: Јуни 25, 2010, 10:31:11 »

Македонија рекордер по невработеност?
 
   
„Вол стрит“ е седиштето на њујоршката берза. Македонија е светски рекордер по бројот на невработени, тврди интернет порталот „24/7 Волстрит".

Листата на „Волстрит" вели дека во Македонија има повеќе невработени од Ерменија, Алжир, палестинските територии на Западниот брег и во Газа.

Но, професорот Ванчо Узунов од Правниот факултет во Скопје вели дека бројките ја покажуваат таканаречената „формална невработеност“ бидејќи голем дел од регистрираните невработени спаѓаат во „сивата“ економија или се луѓе кои се пријавуваат како невработени заради социјалните бенефиции.

Сепак, и ако се изземе таа бројка, невработеноста во Македонија останува висока, вели професор Узунов:

-„И така намалена, таа сепак е голема. Тоа произлегува од тоа што македонската економија едноставно не може, едноставно нема доволен капацитет да апсорбира толкава понуда на работна сила колку што во земјата има, колку што има население што ситгнува во работоспособна возраст.“

Она што го потенцира Узунов е дека невработеноста е стар проблем кој се должи на слабата економија што е проблем на сите досегашни влади.

-„Едноставно македонските компании немаат веќе потреба од работна сила затоа што нема голем обем на работа. Домашниот пазар е многу мал а за странски пазар да се работи, тој треба прво да се освои. Македонија тука има проблем, таа нема производ или производи и услуги, кои што во поголем обем ќе ги продава на странски пазари, ќе има побарувачка на тие пазари па да треба тие да се прозиведуваат во поголеми количества и со тоа да се ангажира поголема работна сила.“

Узунов вели дека сите активни и индиректни мерки што би ги презела владата се добредојдени.

Мерењата на интернет порталот „24/7 Волстрит" покажуваат дека со 33,8%невработени Македонија е земја со најмногу невработени во светот.

http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2010/06/100625_mac_jobs.shtml


каква демокрација при вакви показатели...
 
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Номер 33 е факт и реалност в РМ
« Одговори #261 на: Јуни 25, 2010, 01:07:51 »

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #262 на: Јуни 25, 2010, 02:28:33 »

Проф. Светлозар Елдъров: Трябва решение на въпроса с ежедневното ограбване на българското историческо наследство в Македония

Трябва решение на въпроса с ежедневното ограбване на българското историческо наследство в Македония, с оглед и на европейската перспектива пред тази страна. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” проф. д.ист.н. Светлозар Елдъров от Института по балканистика при БАН. „Ако ние не решим въпроса за българското историческо наследство и неговото ограбване – ежедневно, ежечасно и ежеминутно, което се извършва в Македония – с нищо няма да помогнем и на българите в Албания. Защото, ако Македония успее да влезе в Европейския съюз с настоящата позиция, която отрича българските корени, отрича българската история и по-скоро – присвоява всичко българско и го преиначава, мисля, че на тази основа по-късно тя ще прояви претенции към България. Било за реституция, било за зачитане на някакви несъществуващи права на македонска националност, или пък - България и българските историци да се съобразяват с измислиците на историците в Скопие. Мисля, че това е по-важният въпрос, върху който политиците трябва да се замислят”, каза той.
По думите му – от историческите проучвания е установил, че България, българската държава и всички институции са в дълг на българите в Албания. „Наистина трябва да се помисли по-сериозно, по-трезво по какъв начин може да се помогне. За мен това е стратегически въпрос и не е свързан само със съдбата на българите в Албания понастоящем или в близко бъдеще, с оглед на европейската перспектива пред Албания”, каза проф. Светлозар Елдъров.
По думите му – спрямо българите в Албания е пропуснато много. „Но това не означава, че трябва да се бездейства. Защото бездействието днес в бъдеще ще попречи да се предприемат други решения”, коментира историкът.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #263 на: Јуни 26, 2010, 12:38:10 »

Ете после неколку пофалби за критичкито ум на Катерина Блажевска от мене, во денешната колумна во „Дневник“ и таа си ги покажува нозете. Логичното прашање е; „Дали главен критериум за успешност во РМ е едноставно антиБугарското?“

Цитат
Победа си е победа, па макар и во трка каде што другите не сакаат ни да учествуваат. Но, уште не и' се израдувавме на титулата „мис невработеност“, а од Бугарија веќе стигна ударна вест за нов успех: „Македонците победиха Молдова“.

Ако се прашувате во што тоа сме ги победиле Молдавците и на каков мегдан сме ги мереле силите, дилемата ќе ви ја реши бугарскиот министер, Божидар Димитров. Човекот објасни дека од 9.309 Бугари од странство кои изминативе шест месеци побарале и добиле бугарско државјанство, дури 7.201 се од Македонија. Патем, ова бил прв „семестар“ во кој Македонците убедливо ги победиле Молдавците, бидејќи со нив досега сме биле во изедначена, мртва трка по бугарски пасоши. Но, тоа не е се'. На последниот состанок на Советот за бугарско државјанство, на крајот од јуни, уште 271 Македонец ќе добијат бугарски пасоши.

За да си ја заокружиме овдешната приказна за македонскиот нескршлив патриотизам и желбата за зачувување на идентитетот, бугарскиот министер ни понуди уште еден компаративен податок. Имено, само во едно тримесечје два и пол пати биле зголемени барањата за бугарско државјанство од „други Бугари“, а дури четири пати повеќе од „македонските Бугари“. Според Димитров, причина за тоа била и олеснетата процедура за Македонците, кои не се обврзани да приложуваат докази за бугарски корени, бидејќи државата Бугарија смета дека сите имаат бугарско потекло. За разлика од Македонците, кои имаат карт бланш во оваа процедура за национално ребрендирање, пред се', поради фактот дека „Македонија била и останува најромантичниот дел од бугарската историја“, граѓаните на Молдавија и на Украина треба да приложат документи во кои е запишано дека се Бугари.

Ако го исклучиме оној мал процент граѓани во земјава кои навистина имаат бугарско потекло или од одредени причини решиле така да се изјаснат, што е нивно легитимно право, на сите им е јасно дека масовното барање бугарски пасоши не е резултат на некакво задоцнето национално освестување или на изненадна потреба за конверзија на македонските национални чувства. И на Софија и на Брисел им е јасно дека во прашање се гладот за европски пасоши и економско-егзистенцијални, а не национални мотиви, без оглед што политички кругови кај источниот сосед се' уште се обидуваат тоа да го подведат под синтагмата „крвта не е вода“.

Ова треба да биде и последен сигнал до Владата дека Македонците веќе немаат трпение да слушаат празни приказни за интегрирањето на земјава во ЕУ. Прагмата покажува дека им е поважно да станат европски граѓани дури и кога тоа значи (а)национален транзит преку Софија, отколку да седат во чекалница без јасни датуми и рокови, каде што националната гордост се потпира само на скапо платени јарболи, XXXL знамиња и популистичко-патриотски реклами и говори.

Ако Владата на Груевски сака да ги прероди, а не да ги одроди Македонците, мора веднаш да ги отвори европските перспективи на земјата, да воспостави директни политички, економски и културни коридори од Скопје кон Брисел и да го запре шверцувањето на националните судбини преку соседни метрополи. Во спротивно, неговото недејствување во насока да ја спречи ерозијата на македонскиот национален идентитет со една молба и бугарска таксена марка, ќе се смета за договорено национално предавство какво што немало ни во времето на најголемата асимилација на Македонците. Меѓу преродбата во сто и одродбата во еден чекор разликата е во тоа што нема разлика.

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=3730ABB1B7EA4B44BFFEA67FB489D3B1

но добрата страна е што и покрај злобните предвидувања за намалување на барањата за БГ државјанство, па дури и за масовна појава на откажувања на истите по падот на визната бариера за РМ, нивниот број се зголемува...а извинете 400.000 нотарно заверни изјави за БГ етничко чуство, во правосуден систем на страна членка на ЕУ не е нешто кое може да се  занемари со шпекулации от типот „дрн бабалан“.
« Последно менување: Јуни 26, 2010, 12:41:20 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #264 на: Јуни 26, 2010, 12:44:15 »

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=3730ABB1B7EA4B44BFFEA67FB489D3B1

Цитат
... оној мал процент граѓани во земјава кои навистина имаат бугарско потекло ...

 :D  ;D  ;)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #265 на: Јуни 26, 2010, 12:54:27 »

Друго принципиелно прашање е зошто никој не го поставува прашањето за над 150.000 албанци во РМ кои имаат и албанско и косовско државјанство или 100.000 кои имаат канадско државјанство или 80.000 кои имаат америчко државјанство или над 100.000 кои имаат словенско, србско и хрватско државјансто или над 100.000 имаат некое од западно европските државјанства...ваквата хајка е САМО против тие кои имаат БГ државјанство е просто кршење на уставните човешки права на тие граѓани на РМ...

е това е!
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #266 на: Јуни 26, 2010, 02:07:42 »

 Е приятелу Даскал, како на умната македонска глава на т.н новинарка Блажевска не падна на ум кой очигледно го нема да каже некой убав збор  за България.Како заборави да каже дека половина населението от источна Македония се храни и егсистира само затоа що България така сака, односно таа е директен спасител от сиромащията на ова население. Добро е що населението во овой дел на Македония почнало брзо да се освестува, разбрале лугето дека македонизмот е вещтачка работа нещо однапред осудено на пропаст и си се вратиле кон българскиот корен а со тоа  патот во европа им е слободен.Не сакам да бидам вулгарен но морам да кажам човек со национално сознание македонист не е нищо друго  освен како кай кучинъата джукела, нещо без потекло без корен,е сега има некой кой що сака во свойот двор да прибере джукела.Така е и со ЕС не сака во своят двор да прибира разни юугословенски измислици от типот на македонисти. А тоа що се говори негативно за българските пасапорти а за другите ниту збор не се кажаува е чиста сръпска политика диктирана от Белград а спроведена от Груица, но тоа ке биде се дотогаш така се додека политиците во София не се пробудат и освестат и се додека не заземат цврст став кон Македония.Сега се дава историска шанса на дръжавата България да го реши еден от найгорчливите проблеми во своята история  и  еднаш за секогаш да му стави край на сръпската измама наречена македонизам.Европската дръжава България има сила има интелектуален капацитет за да ги сопре маките понижуванъата и ядот на македонските българи, колку побрзо го направи тоа, толку повеке следни генерации ке и бидат благодарни.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #267 на: Јуни 27, 2010, 01:57:44 »

Во Македонија невработеноста порасна само за 1 %
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=27EE68FEC22999429667B498BE87A676

Цитат
- За разлика од порано, кога невработеноста беше 38 проценти, ние успеавме и покрај економската криза стапката да ја намалиме под 32 отсто и токму затоа не се сложувам со тоа дека земјава е со најголема стапка на невработеност - вели Бајрами.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #268 на: Јуни 27, 2010, 02:37:36 »

Президентите на Косово Фатмир Сейдиу, на Черна Гора Филип Вуянович, на Албания Бамир Топи и на Македония Георге Иванов

(Президентите на Албания, Македония, Черна гора и Косово обявиха, че са създали зона на свободно придвижване между държавите си и поискаха отпадане на визите за ЕС)


Quote:
Президентите на Албания, Македония, Черна гора и Косово обявиха, че са създали зона на свободно придвижване между държавите си, като знак на готовността им за следваща евроинтеграция.

Държавите прилагат мини-Шенген режим помежду си, заяви президентът на Косово Фатмир Сейдиу.

Стъпката, която може да даде възможност на гражданите на четирите балкански държави да пътуват през териториите си без визи, "демонстрира зрелостта ни за по-широки интеграционни процеси", заяви Сейдиу.

Той е домакин на започналата днес среща на четиримата лидери в косовския град Призрен.

Изпращаме послание към Шенгенското пространство, че гражданите на тези четири държави трябва да имат правото да свободно придвижване към неговите държави, заяви президентът на Черна гора Филип Вуянович.
Албанският президент Бамир Топи заяви, че стъпката е "призив към нашите европейски партньори, че разглеждаме свободното движение като основно право за всеки отделен гражданин, който живее и работи в нашия балкански регион".

Визи за страните от ЕС бяха въведени за държавите от Балканите след разпада на бившата Югославска федерация след серия кървави войни в началото на 90-те, но Евросъюзът вдигна ограничението за всички граждани на Сърбия, Черна гора и Македония пред декември 2009 г.

Албания, Босна и Херцеговина и Косово все още трябва да изпълнят необходимите изисквания за същата стъпка.

Четиримата президенти се срещат за трети път на подобен форум в последните две години.

Предишните им срещи се състояха в албанския град Вльора и в Охрид, Македония.

Сърбия, която не признава независимостта на Косово, обявена едностранно от Прищина през 2008 г., не бе поканена на срещата.

Коментирайки срещата в Призрен, на която сръбският президент Борис Тадич не е поканен, държавният секретар в сръбското министерство за Косово и Метохия Оливер Иванович заяви, че всяка среща, организирана от косовските власти, губи значението си "без главния фактор на Балканите", съобщи сръбската агенция ТАНЮГ. 
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #269 на: Јуни 27, 2010, 12:11:25 »

Е приятелу Даскал, како на умната македонска глава на т.н новинарка Блажевска не падна на ум кой очигледно го нема да каже некой убав збор  за България.Како заборави да каже дека половина населението от источна Македония се храни и егсистира само затоа що България така сака, односно таа е директен спасител от сиромащията на ова население. Добро е що населението во овой дел на Македония почнало брзо да се освестува, разбрале лугето дека македонизмот е вещтачка работа нещо однапред осудено на пропаст и си се вратиле кон българскиот корен а со тоа  патот во европа им е слободен.Не сакам да бидам вулгарен но морам да кажам човек со национално сознание македонист не е нищо друго  освен како кай кучинъата джукела, нещо без потекло без корен,е сега има некой кой що сака во свойот двор да прибере джукела.Така е и со ЕС не сака во своят двор да прибира разни юугословенски измислици от типот на македонисти. А тоа що се говори негативно за българските пасапорти а за другите ниту збор не се кажаува е чиста сръпска политика диктирана от Белград а спроведена от Груица, но тоа ке биде се дотогаш така се додека политиците во София не се пробудат и освестат и се додека не заземат цврст став кон Македония.Сега се дава историска шанса на дръжавата България да го реши еден от найгорчливите проблеми во своята история  и  еднаш за секогаш да му стави край на сръпската измама наречена македонизам.Европската дръжава България има сила има интелектуален капацитет за да ги сопре маките понижуванъата и ядот на македонските българи, колку побрзо го направи тоа, толку повеке следни генерации ке и бидат благодарни.

Да апсолутно, во најтешките моменти на независноста на РМ, државата България подавала рака, во дипломатските битки за признавање на младата држава, ембаргото от Грција, предвечерието на 2001, па и социјалната димензија на БГ државјанството е сериозна помош на државата РМ.

Но тоа кое е најважно е фактот дека аплицирањето за БГ државјанство е комплетно ДОБРОВОЛЕН чин и е израз на слободна волја и тоа е клучното во целата таа работа. Непочитувањето на тој факт е непочитување на основно човеково право.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение