Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 285811 пати)

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #525 на: Јули 25, 2011, 11:05:08 »

http://www.ohridsky.com/index.php?option=com_content&view=article&id=693:2011-07-25-17-05-06&catid=36:2011-04-02-23-32-52&Itemid=119

,,Лесковачки роштиљ,, низ целом Охриду

Понеделник, 25 Јули 2011 17:02

Во право е Атанаско Михаилов кога тврди дека Охрид наликува на панаѓур . Секако дека наликува, кога Михајлов, како директор на ЈЗУ за јавно здравје во Охрид е статист во пародијата ,,Лесковачки роштиљ,, .

Каде и да се завртите во Охрид чадаат скари, задолжително со натпис - „Лесковачки роштиљ“. Ги има покрај самите патишта , а најмногу кај манастирскиот комплекс СВ.Наум . Овој познати „лесковачки роштиљ“ од година в година метастазира на охридските простори . Никаде, ниту едне објект не исполнува HASAPP стандар , ниту исполнува минимално хигиено - технички услови пропишани со законите . Месото се пече покрај самиот пат , во услови кога пред нив поминуваат патнички и товарни моторни возила. Не ретко се случува позади скарата стојат млади деца од Охрид, а глумат големи Срби со лош македонски акцент , но и тоа не е страшно . Санитарниот испекторат си молчи , пазарната молчи ,од трудовиот нема ни трага ни глас , УЈП исто така. Михаилов пак од Јавно здравје само дели критики на градоначалникот Ацо Петрески. Сепак , дали некој се труе ,,са плјескавицом зачинјеном прашином и угленимдиоксиду„ !? Според информациите кои ги има Охридскај дури и месото во пластични кутии за сирење се носи од Србија. Но не патува во ладилници туку транспортот е со автобуси. Поточно се шверцува месо со сомнителен квалитет и потекло. На потег се сега најповиканите , или и овој пат во Охрид по обичај ќе се реагира откако би се случило масовно труење или некоја зараза..
Сочувана

тиквешанка

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 633
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #526 на: Август 03, 2011, 02:18:11 »

Не знам дали некаде е постирано...
За прв пат во РМ се емитува бугарски сериски филм!
И тоа на канал 5!
Вистинско освежување!

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=45&articleId=570
Сочувана

Илийца

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 187
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #527 на: Август 03, 2011, 08:52:27 »

Димитриј Касабов  ;D ;D ;D

Димитрий Бербатов  ;D ;D ;D ;D ;D

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #528 на: Август 03, 2011, 09:09:33 »

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=45&articleId=570

Цитат
Оваа семејна драмска серија со открива кремот на бугарскиот јавен живот, зборува за поврзаноста со политиката и за лошите семејни односи.


 :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #529 на: Август 04, 2011, 02:03:39 »

Продадоха БГ сериалите в Македония
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=988287

БГ солзи и ладнокрвни убиства в Македония
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=988105
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #530 на: Август 06, 2011, 09:02:18 »

Бугарска сиеста
http://utrinski.com.mk/?ItemID=109356B7EF05B247BB57FF43F7D1DB9B


Цитат
Знајно или незнајно, Канал 5 со серијата „Стаклен дом“ направи преседан и обид за рушење на еден од непишаните табуа во македонскиот ТВ-етер. Се сеќава ли некој некогаш да видел филм или каква било играна програма од бугарско производство на некоја македонска телевизија? Барем во некоја тематска филмска вечер во бош-термин на МРТВ? Тешко дека некој може да се сети! Веројатно никаде не постоела забрана за емитување бугарска играна продукција, но, сепак, со „Стаклен дом“ ми се чини дека првпат во македонскиот етер доаѓа програма на бугарски јазик. За среќа, со титл на македонски јазик, без натсинхронизација. И покрај сите наши предрасуди за бугарската култура, ТВ-продукција и естетика (сосема сигурно и Бугарите имаат предрасуди за нас), „Стаклен дом“ е сосема солидна, сценаристички, актерски и продукциски изработена сапуница, според стандардите на својот жанр.


Но да си дойдем на приказката:
Цитат
Освен на македонскиот Канал 5, оваа серија ќе се емитува или веќе се прикажува и на некои српски и хрватски телевизии.

Че откъде толкова кураж в РМ да се даде нещо от БГ, ако братята сърби и югославяни не са го сертифицирали по посочения по-горе начин?  ;)

Цитат
Со оглед дека досегашната комуникација со бугарската ТВ-продукција се одвивала во манирот на „рововските позиции“ од балканските војни, или барем 1941 година, низ призмата на политичките несогласувања, серијата „Стаклен дом“ доаѓа како некаков телевизиско-културолошки шок. Барем колку да се отвори муабет за бугарска ТВ-сиеста!

Наистина - нека най-после да се отвори някакъв муабет по този въпрос!  8)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #531 на: Август 06, 2011, 10:39:23 »

http://utrinski.com.mk/?ItemID=109356B7EF05B247BB57FF43F7D1DB9B

Цитат
Од: златко
Датум: 06.08.2011 07:36:59
 
Прика/увањето на „Стаклен дом“ на Канал5 не е без причина. Причините се најмалку две. Првата, поради тоа што како што напишавте таа серија веќе се дава и во Србија. А нашите домашни српски слуги се' прават по заповед на Белград, значи штом таа бугарска серија се дава во Србија таа не е опасна за српството и има дозвола од Белград па затоа нашите домашни слуги решаваат да ја емитуваат и во Македонија. Второ, таа серија е намерно насочување на вниманието на јавноста за да се прикрие србоманската политика на Канал5. Имено, со давањето на 1 бугарска серија настропи 1000 српски, Канал5 мисли дека ќе ја прикрие својата великосрпска пропаганда. На Канал5 не само што се даваат обични српски сапуници, но се даваат српски патриотски филмови во кои се велича српството и Србија и секој втор збор е „Живела Србија“. И наместо Канал5 да дава филмови за величење на Тиквешкото или Охрдското востание против Србите од 1913 година, Канал5 дава филмови со кои се велика поробителот, асимилаторот Србија.
 
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #532 на: Август 06, 2011, 06:38:17 »

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=45&articleId=570

Цитат
Оваа семејна драмска серија со открива кремот на бугарскиот јавен живот, зборува за поврзаноста со политиката и за лошите семејни односи.


 :o

Как бе, всеки филм е документален и на живо.  :)

В Лос Анжелис всички карат с 200 по улиците и се стрелят през прозорците на колите постоянно  :)
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #533 на: Август 07, 2011, 01:25:04 »

Македонците го измислиле цементот!
http://macedonianspark.com/istorijaideologija/makedonskaistorija/532-2011-05-20-23-29-16?lang=mk

 ;)    :)    ;D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #534 на: Август 08, 2011, 11:00:03 »

Болни вистини
Еквидистанца

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=C46F2FDFC1F80A41B477C9139BB907FF

Пред неколку дена бев пријатно изненаден кога на една наша телевизија увото ми фати дијалози на бугарски јазик во една ТВ-серија. Покрај љубопитството што го предизвика, сепак не успеав да дознаам за која серија станува збор, колку епизоди има, која е темата, бидејќи навистина беше при крај, но и толку ми беше доволно за да го поздравам јавно, бидејќи, ако не ме лаже паметењето, станува збор за прва бугарска ТВ-серија која се емитува кај нас, а слично е и со емитувањето играни филмови од нашиот источен сосед. Дали може да се набројат 2-3 бугарски филма што стигнале до нашите мали и големи екрани за 2-3 последни децении!

За разлика од бугарските, бившојугословенските кинематографски и ТВ-дела на нашите екрани се присутни „на ангро“.
Само една серија со Љубиша Самарџиќ („Полицаецот од Петлово Брдо“), и тоа се случува една иста епизода, за многу кратко време, да биде репризирана над десет пати! Ако грешам, нека ме исправат. Едно време имав впечаток како да ги снема, ама во последните години некако ни ја враќаат таа кинематографија. Од оние партизански епопеи на кои го градевме тогашниот социјалистички ју-патриотизам до урбаните приказни и комедии.

Народот вели дека крвта вода не бидува и кога ја опишувам ова ситуација, сепак гледам со оправдување во она што некогаш беше заедничка држава, и тие релации со тоа време не може да исчезнат поради многу причини. Таа носталгија кај луѓето за времето за кое с` уште сметаат дека „ни беше подобро“ и натаму живее кај постарите генерации. Но, бидејќи дваесет години градиме самостојна држава, редно е да се создадат нови релации, бидејќи уште на почетокот на самостојна Македонија, од првиот претседател беше промовирана еквидистанцата како државна стратегија во однос со сите соседи, макар тоа во практиката никогаш не може да биде „сосема“ исто кон сите.

Електронските медиуми, особено телевизијата, даваат многу можности за градење нови релации и отворање нови видици. Ги сакале или не, последните децении таа улога ја презедоа ТВ-сапуниците, кои сега ги нарекуваме теленовели. Едно време беа модерни американските неприкосновени серии од типот на „Династија“ и „Далас“, за потоа да ни се отвори нов прозорец со суперпопуларната „Касандра“ со што беше „освоена“ Латинска Америка, а латиноамериканските сапуници ни станаа секојдневје. Сега, по „Шехерзад“ и „Долина на волците“ се свртивме кон Турција од каде што сме поплавени со безброј популарни серии.

Овој вид производ, освен што нудат интересни приказни, иако шаблонизирани (едно време мислев дека ќе бидат поинакви од латиноамериканските, и поблиску до нашиот менталитет, но повеќето турски серии сепак се снимани по ист терк), секогаш имаат нешто ново, нешто посебно од земјата од која доаѓаат, и секако ја шират комуникацијата со други географски простори.

Токму затоа, би било добро нашите телевизии да не се ограничат само на латиноамерикански или турски хит-серии (секако покрај онаа бившојугословенска филмска или ТВ-продукција), туку да видат што имаат да понудат и другите земји. Особено значајно е да им се понудат на гледачите ТВ-дела и филмски остварувања и од другите соседни балкански простори. Од бившата држава, Србија и Хрватска некако ни се поприсутни од Словенија и Црна Гора, но ако гледаме во соседството никаде ги нема Албанија, Грција, Бугарија, а да не зборуваме за Романија, Унгарија...

Секако дека кога станува збор за некои соседи, постојат многу бариери, не само јазични, туку и политички или од друг карактер. Иако во голема мерка е навлезен грчкиот капитал кај нас, само една телевизија понуди некои телевизиски приказни, но недоволно за да станат популарни кај широката публика, иако тие не беа помалку квалитетни од други слични производи. Со Албанија ситуацијата е уште полоша, бидејќи досега и немаше што да се понуди од таму како производ за нашата публика. Тука се обиде да направи исчекор ТВ „Алсат“ со емитување на албански играни филмови со македонски превод. Колку толку, за запознавање со една филмска продукција чии дела не сме можеле порано да ги видиме поради затвореноста на Албанија и нарушените политички односи меѓу двете поранешни држави. Но, специфичните проблеми со Бугарија, создадоа ситуација на неразумно отсуство не само на какви било ТВ-производи, туку и кинематографските дела да се емитуваат еднаш на две децении! Поради таквиот однос, на пример, имаме и чудна понуда и на кабелските оператори, барем што се однесува до скопските, да ни нудат само музички канали, а не и телевизии со посериозни содржини (информативни, документарни...).

Навраќајќи се на изненадувањето од почетокот на овој текст околу емитување на бугарска серија, уште еднаш сакам да ја изразам заложбата за поголема отвореност кон сите соседни земји, да се ослободиме полека од ју-наследството, и да се однесуваме навистина „еквидистантно“ и на нашата поширока публика да ~ понудиме нови содржини кои секако ќе предизвикаат интерес. Но, секако, не треба да ги запоставиме заложбите да им понудиме и ние квалитетни содржини на нашите соседи, нешто што сме го докажале досега преку литературата, музиката, фолклорот...

Даут Даути
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #535 на: Август 08, 2011, 11:11:57 »

Леко наивно... все пак се плаща за права за излъчване (обикновено, не съм сигурен за основните ни ефирни телевизии).
Доста страни изрично спонсорират (откупуват на зелено правата) на определени канали, та да могат те лесно да достигат до емигрантите и изобщо заинтересованите. Нещо като PR. Такъв е сателитния калал, както и повечето от пълнежа по кабелните (предимно немски канали).

Човека може би си мисли че направо могат да си излъчват сериали и програми, но не е точно така.

Подозирам че цялата причина там да въртят Юго-продкции от преди 20 години е че просто са безплатни, а нямат много-много пари за друго. Както и по нашия сателитен канал са само новини и стари филми, просто за друго бюджет няма. Турските и латино сериалите по дефиниция са по-евтини от нашите. Новите филми от последните 5 години са си прекалено скъпи и за големите ни телевизии.
« Последно менување: Август 09, 2011, 10:23:32 Подкрепа »
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #536 на: Август 09, 2011, 12:52:02 »

Подозирам че цялата причина там да въртят Юго-продкции от преди 20 години е че просто са безплатни, а нямат много-много пари за друго.

Подозренията ти са неоснователни! Имат предостатъчно пари - особено за паметници и други завоевания на античката култура!  ;)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #537 на: Август 09, 2011, 10:23:08 »

Ами то за друго може и да не остава.
Като гледам не са почнали да правят суперпродукции за Александрос Магнос, Василии II Македон и другите там гръцки хулигани (разбира се не за Архимед примерно - там науката не е на почит), както им правят паметници.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #538 на: Август 09, 2011, 02:22:10 »

Ами то за друго може и да не остава.
Като гледам не са почнали да правят суперпродукции за Александрос Магнос, Василии II Македон и другите там гръцки хулигани (разбира се не за Архимед примерно - там науката не е на почит), както им правят паметници.


Мисля, че им даваш доста добра идея - за това не се бяха сетили още!
Ако направят суперпродукция, ще трябва да те хоноруват!  ;D
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #539 на: Август 09, 2011, 07:29:24 »

Ще е интересно. Не съм се смял на нова комедия много от отдавна. Може да засенчат и Ейс Вентура даже :)
Груевски като нищо ще опука други 50% от държавния бюджет за "филм" за домашна употреба. Дано след 10-ина години новините там не почват по албански маниер с "Добър Вечер, Друже Гройо!"

Няма да ме хоноруват, защото който и където да измисли нещо, винаги се оказва македонско (по начина по който и ромите спипани с бакърена жица изведнъж се оказват нейни собственици, дето само си я местят разбираш ли - не са я крали, ами просто я били взели).
Аз се чудим вече, 'га се душирам колко от сметката ми за топла вода отива у БЮРМ като авторски права. Все пак топлата вода си е без съмнение също македонско изобретение. http://vbox7.com/play:6c3d11c9ed
Сочувана