Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 285808 пати)

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #510 на: Јуни 09, 2011, 02:22:02 »

http://sky.mk/2011-04-05-23-10-12/1064-2011-06-06-19-38-11.html
Меѓународната заедница ги следи состојбите во земјава
Понеделник, 06 Јуни 2011 21:34

Меѓународната заедница ги следи состојбите во Република Македонија, велат извори за Sky.

Амбасадорите на ЕУ и САД се во постојана комуникација по повод последните случувања во Република Македонија и апсењето на опозицискиот лидер велат изворите.

Состојбите веќе во меѓународната заедница се споредуваат со оние во афричките земји.Диктатурата во Македонија веќе владее шеста година со ред.

Експертите коментираат, ако пред две години премиерот бил посочуван како корумпирано зло, замислете сега какви депешеа се испраќаат по светските метрополи.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #511 на: Јуни 10, 2011, 07:34:28 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=139119
Светските медиуми ја пренесоа веста за монструозното убиство
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=139115
Полицијата е за да штити или да убива?
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=139189
Четири полицајци очевидци на убиството на Мартин?
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=87643&kategorija=4
Четворица полицајци го премолчиле убиството на Мартин Нешковски
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=76293
Во случајот Нешковски инволвирани се уште четворица полицајци
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #512 на: Јуни 18, 2011, 12:10:51 »

Скопие - фейслифтинг
http://www.webcafe.bg/id_294878092

Цар Самуил застава до Буцефал в Скопие
http://www.bnews.bg/article-5626
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #513 на: Јуни 18, 2011, 12:13:01 »

Телма, 17.06.2011
ЈУСТИНИЈАН ПРВИ ПРИСТИГНА НА КЕЈОТ НА ВАРДАР

http://telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=8904

Цитат
На десната страна од кејот на реката Вардар, во близина на Камениот мост, денеска почна монтажата на скулптурата на императорот Јустинијан Први.

Скулптурата е изработена од бел мермер, висока е пет метри и поставена на постамент изработен од бел мермер со висина од 3,5 метри. На постаментот ќе бидат поставени бронзени релјефи со површина од 10,5 метри квадратни, соопшти општина Центар.

Автор на делото е Роза Павлеска, а изработувач е уметничката галерија „Pietro Bazzanti & Figlio“ и уметничката леарница „Фердинандо Маринели“ од Фиренца, Италија.

Голем број граѓани денеска го следеа процесот на монтирање на споменикот, а на прашањето дали знаат кој е Јустинијан Први, ретко кој даде точен одговор.

Погледнете го видеото  ;D  ;D  ;D
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #514 на: Јуни 18, 2011, 01:22:27 »

Цар Самуил застава до Буцефал в Скопие
http://www.bnews.bg/article-5626

Не съм ходил в Скопие все още, но явно няма и да стъпя. Няма как да понеса само да гледам подобна гавра  :-X :( :-\ >:(
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #515 на: Јуни 26, 2011, 10:43:43 »

Фрчковски за Фокус - Ние ќе си го гледаме споменикот, а сите отстрана ќе се шегуваат

Цитат
Политичката елита на ВМРО-ДПМНЕ не мисли да го решава прашањето со името. Од таа причина ја заоструваат ситуацијата околу спомениците, изјави во интервју за агенцијата „Фокус" Љубомир Фрчковски, поранешен министер за внатрешни и надворешни работи на Република Македонија.

- Немам никакви очекувања од процесот на преговорите за името, бидејќи за мене се е јасно. За мене поважно прашање е дали политичката елита на ВМРО-ДПМНЕ мисли да го реши проблемот. Бидејќи тие не мислат да го решат овој проблем, како тоа ќе се одрази на проектите е споредно прашање. Ако се одрази лошо, тоа за нив е подобро. Ситуацијата ќе се заостри и ќе прекинат преговорите, коментира Фрчкоски.

Фрчкоски за бугарски „Фокус“ ги коментира и бројните шеги околу споменикот на Александар Македонски во Скопје, кои се појавија околу проектот. Една од нив е дека споменикот личи на него.

- Прифатете го тоа како добра шега. Ние ќе си го гледаме, а сите отстрана ќе се шегувате, изјави Фрчковски. (Крај)
[/size]

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=DE71B658FF7E54459E76F5E104789B82
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #516 на: Јуни 27, 2011, 01:43:15 »

20 години од распадот на Југославија. Кој доби, а кој изгуби?

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=139751
http://media.a1.com.mk/members/prikazi80WM.php?klip=jofe/jofe-26-06.wmv&naslov=Internet%20TV
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #517 на: Јуни 27, 2011, 08:58:59 »

Згаснуваат медиумите на „Перо Наков“

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=139783

Цитат
Згаснуваат весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“, финален удар и за А1 Телевизија. Овие медиуми од Управата за јавни приходи добија решенија за присилна наплата на наводен затаен данок - во вкупен износ од 10 и пол милиони евра.

Последни изданија на „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=139808

Цитат
27.06.2011 19:05
Колпортерите на скопските раскрсници ги продаваат веројатно последните броеви на весниците што ги издава „Плус продукција“.

ЗНМ: Силна поддршка за колегите од „Утрински“

Цитат
Здружението на новинари на Македонија упати силна поддршка за вработените од „Утрински весник“ кои се спротивставуваат на намерите на МПМ да отпушти десет луѓе од Весникот.
ЗНМ бара од сопствениците да се откажат од намерата и веднаш да почнат преговори со синдикатот.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #518 на: Јуни 29, 2011, 12:23:52 »

Фридом Хаус: Влошен демократскиот амбиент во Македонија

Цитат
Влошена состојба кај независноста на медиумите детектираше Фридом Хаус во најновиот извештај за демократски развој на земјите во транзиција. Со оценка за независноста на медиумите од 4,50 на скалата од еден како највисока, а седум како налоша оценка, Македонија е оценета подобро само од Босна. Пред нас се Србија, Албанија, Црна Гора, Хрватска, Словенија и Бугарија. Генералниот демократски амбиент е оценет со 3,82 што е влошена бројка во однос на ланската оценка за демократијата 3,79 што бил исто така подпросечен скор.

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=38527
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #519 на: Јули 02, 2011, 02:39:19 »

Геровски: Груевски закрива опозиционните медии
http://news.bgnes.com/view/934176


Цитат
Правителството на македонския премиер Никола Груевски иска да ни закрие нашите три вестника и телевизия А1, защото сме критични към неговото управление. Това каза пред БГНЕС известният македонски журналист Бранко Геровски по повод спирането от утре на три печатни издания - вестниците "Шпиц", "Време" и "Коха ере" в Република Македония.

Вече осем месеца сме подложени на силен полицейски натиск, а сега и от данъчните власти. Поставени сме в жестока изолация, работим в ненормални условия. Въпреки това ние продължаваме критично и честно да отразяваме случващото се в страната. Обвинявам властите за натиска върху нас, заяви Геровски. За да илюстрира фалшивите претенции на данъчните той разкри, че те първоначално са искали 4 милиона евро. Впоследствие тази сума набъбна до 10 милиона – 1 милион евро за вестниците, 9 милиона за телевизията. С тази промяна те се стремят и да отблъснат потенциалните инвеститори, които нашият мениджмънт се опитва да намери, за да спаси изданията. Властите искат да ни представят като рискова инвестиция. Кой ще вложи пари, когато утре претенциите могат да скочат до 12 милиона евро?, риторично попита Геровски.

Той е категоричен, че в Македония в момента се провежда цялостна операция за поставянето под контрол от властта на всички медии. Атакуват се не само нашите три вестника и телевизия А1, но и други печатни издания, преди всичко тези на германската група ВАЦ. Властите вече успяха да закрият вестник "Глобус". Сега прехвърлиха тежестта на цялата атака срещу "Утрински вестник". Колегите от този вестник постоянно протестират, разказа Геровски.

Със съжаление той констатира, че Македония се движи в много лоша посока. В нашата страна отсъства свобода на словото. Властите се опитват с някаква патриотична риторика да създадат друга реалност, различна от действителността. А тя е, че нашата страна, според всички международни неправителствени организации като "Фрийдъм хаус", "Репортери без граници", е на дъното в Европа и Балканите по свобода на медиите. А без тази свобода няма демокрация. Ние вече не сме част от Европа, а сме на нивото на най-ужасните африкански диктатури като тази на зимбабвийския Робърт Мугабе, заяви Геровски.

БГНЕС припомня, че в началото на тази седмица данъчните запорираха банковите сметки на трите вестника и теливизия А1. Според Дирекцията за обществени приходи те дължат 1 млн.евро, а А1 телевизия над 9 млн.евро. Тези медии бяха критични спрямо управлението на премиера Никола Груевски. От края на миналата година собственикът на тези медии - бизнесменът Велия Рамковски, се намира в ареста.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #520 на: Јули 06, 2011, 04:34:03 »

http://www.focus-news.net/?id=n1542945
Доц. Пламен Павлов: Македония или Гърция не могат да имат монопол върху наследството на антична Македония
06 юли 2011 | 16:44 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Велико Търново. В никакъв случай Македония или Гърция не могат да имат монопол върху наследството на антична Македония. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” историкът доц. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий” и водещ на телевизионното предаване „Час по България” по телевизия Скат, по повод дебата около издигането на новите паметници в Скопие по проекта „Скопие 2014”.
„Българската историческа наука в последните години в лицето на колегата Калин Порожанов и други автори показва, че антична Македония е част от нашето собствено наследство; не само от балканското, а и от нашето собствено наследство. Става дума за една тракийска държавна формация, подобна на държавата на одрисите, на държавата на гетите. Опитът на Македония, пък и на Гърция, да присвои това наследство, не би трябвало да ни оставя безразлични. Става дума за общо наследство; става дума и за българско наследство. Това трябва да се утвърждава и в българската наука, и в българското образование”, каза Пламен Павлов.
По думите му – и Гърция, и Македония нямат основание да твърдят, че Александър Велики и антична Македония е тяхна, тъй като става дума за наследство, което принадлежи и на днешните българи. „В Средновековието, под името Македония, се разбират Пловдив, Одрин, Тракия. Така че – спекулациите, които прави македонската историография (но не бих казал нещо различно и за гръцката историография) са лишени от научна аргументация. Антична Македония няма преки продължения нито в лицето на Гърция, нито в лицето на Вардарска Македония. Още по-абсурдно е, когато това се прави от Вардарска Македония, тъй като по този начин днешните македонисти повтарят на практика думите на Павлос Мелас и на Германос Каравангелис, като влагат още по-убийствено антибългарско съдържание”, каза доц. Пламен Павлов.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #521 на: Јули 10, 2011, 06:03:39 »

Стејт департментот ја заборави Македонија?[/size]

Цитат
Груевски бара поголема ангажираност на Европската унија за името, а Брисел заедно со Вашингтон, по изборот на новата влада, очекуваат вистинска конструктивност и посветеност за затворање на ова прашање. Македонскиот премиер на Самитот во Дубровник, во синоќешниот настап пред останати шефови на држави и влади на европските и земјите од регионот, како и пред претставниците на американската администрација, уверуваше дека е подготвен за компромис со Атина, која според него нема рационален, туку емоционален проблем.

http://sky.mk/2011-04-05-23-10-12/1609.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #522 на: Јули 17, 2011, 03:31:22 »

Македония се напъха в албанското гето на Балканите http://www.vestnikataka.bg/show_news.php?id=212199&cat=4news
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #523 на: Јули 19, 2011, 02:29:11 »

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7181183032&id=9&prilog=0&setIzdanie=22333
Молк наместо земјотрес по признанието на Пол Волерс   

Тој е првиот претставник на држава (вклучително и нашава) што отворено и директно призна дека преговорите за името не се само замена на непристојната референца ПЈРМ со друго достоинствено име што нема да ни го навредува националното достоинство, туку сложена операција за декодирање на македонскиот идентитет, кој ја повредува Грција зашто сугерирал иредентистички планови   
Новиот амбасадор на САД се изјасни дека грчко-македонскиот спор го засега и идентитетот......
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #524 на: Јули 20, 2011, 10:04:03 »

http://www.ohridsky.com/index.php?option=com_content&view=article&id=659:------4&catid=38:2011-04-02-23-33-42&Itemid=121

Досие Карангелевски: Ликвидацијата на Генерал Карангелевски 4

Вторник, 19 Јули 2011 21:41

Карангелевски бил запознаен од Тасески за намерите за негова ликвидација, но иако тоа го сваќа сериозно, сепак одлучува да тоа јавно не го манифестира. Водел редовен живот како и дотогаш, бил во постојана комуникација со истите луѓе од неговото опкружување, со единствена намера да војната безбедност открие суштината за неговата ликвидација.

Од страна на Тасески бил предупреден да не се однесува така лабаво и да нема голема верба во безбедносните структури на КОС, од причина што тие во последните неколку месеци, поточно од Јуни месец 1976 година во Македонија поставуваат паралелен Командант на КОС за Македонија, тоа го прави српското генералско крило на ЈНА. Најголема верба српските окупатосрки власти  полагаат во Ратко Младиќ кој има поставено добра агентура во Македонија, ги знаел сите слабости на својата агентурска мрежа, а која воедно била блиска и до Карангелевски, и тоа добро го користи. Карангелевски на десетина дена во 1976 година патува за Љублјана во Клиничкиот центар во посета на свои пријатели, и во тој вакум простор на неговото отсуство се донесува одлука за операцијата „РУДИШТЕ 2“, или во превод, Рудиште војно име за Охрид на бивша СФРЈ, а 2-ка, има значение за ликвидација на две личности,Тасески и Карангелевски.

Знаеќи да Карангелевски бил голем љубител на Ловот, паѓа одлука да истата ликвидација се спроведе на Лов, а сето тоа да наликува на несреќен случај, а за се заташка целата работа потребно била соработката на Полицијата и одредени Судии кои трабало да ја потврдат приказната са самоубиство или несреќен случај. Ги користат ресурсите на нивната поставена агентура, олицетворена во тогашни Управници на Угостителски претпријатија во Охрид, како и докажани шпиуни –оперативци, кој биле спремни за одредена парична надохнада и братот да го жртвуваат. Таквата операција на крај ќе се покаже како успешна.

ПРОДОЛЖУВА
Сочувана