Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 285816 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #480 на: Февруари 05, 2011, 12:58:59 »

Проблемите на македонско семейство с българско гражданство

http://bnt.bg/bg/news/view/46392/problemite_na_makedonsko_semejstvo_s_bylgarsko_grajdanstvo
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #481 на: Февруари 05, 2011, 02:48:41 »

Малку за македонското незавсно новинарство след формалниот пад на комунизмот.

Сите кои вчера го гледаа ткн „дуел“ миленко и бранко геровски на „Канал 5“ беа свидетели на едно признание на геровски. Имено дневниот весник „Дневник“ започнал со работа во 1995 откако добил безкаматен кредит от 500.000 тогашни германски марки от Сорос фондацијата во РМ и секако други неповратни донации. Слична помош во исто време добила и печатницата „Европа 92“ от Кочани на сегашниот кмет на Кочани. Секако се во името на развитието на демокрациата во РМ кои нели от тогаш расцвета во РМ. Секако геровски се пофали дека имал не срдечна помош от сите релеванти

Ете толку за демокрацијата, принципите на пазарното стопанство, слободниот пазар во РМ и секако слободното новинарство и критичката мисла во РМ. Криво насадено, криво израснато. Та А1, МА1 се тоа от ист дол дренки!

P.S.
После некои ке ме попита оти немате вие мкБГ во РМ барем едно печатено гласило.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #482 на: Февруари 06, 2011, 11:18:53 »

антикомунисти, борци за демокрациа, повекепартизам, слободен пазар....според ДП (драган павлович)  :o

Цитат
Туѓман, Изетбеговиќ и Милошевиќ го урнаа комунизмот, и воведоа слободен пазар, повеќепартиски систем и слободен развој на медиумите и граѓанските општества
http://vecer.com.mk/?ItemID=5653002CF7DE0744B1284AD23883274A
 
ццц каде живееме? а бе знам, сега ми текна имаше колумна во EуроАктив   ;)  ;D
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #483 на: Февруари 09, 2011, 11:50:14 »

Ха ха ха - според Латасчо, Милошевич също бил от добрите момчета - евала за тази оценка!  :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #484 на: Февруари 09, 2011, 09:35:06 »

Брисел: Македонија назадува

Тања Милевска   09.02.2011 18:16

Цитат
Македонија дефинитивно бележи влошување на реформскиот процес, од притисоци врз судството и медиумите преку партизираната јавна администрација и корупцијата во сите сфери. Ова е накусо содржината на извештајот на Европскиот Парламент за кој ќе се расправа утре во Брисел.

Либералот Јелко Кацин опоменува.

„Проблемот на Македонија е што шеста година не само што стои туку чекори наназад, се враќа назад од статусот што го имаше“, вели Јелко Кацин, европратеник (либерали).

Расте и нервозата на поддржувачите на Македонија во ЕУ со постојаните напади на Владата врз странците.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=134110
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #485 на: Февруари 11, 2011, 12:54:08 »

Алсат, 20/01/2011

Цитат
Првата емисија на Патот кон..годинава ја започнуваме со тема на која и посветивме доста внимание и во 2010 – а тоа е процесот на лустрација. Сведоци сме на тоа дека процесот на лустрацијата досега ги покажа сите свои слабости и мани. Дали решението е во измени на Законот што го предлагаат ВМРО ДПМНЕ и ДУИ и дали предложените измени се вистински одговор на отворените прашања што процесот на лустрирањето во оваа неполна година и пол го покажа? Ова се прашања за кои ќе се обидеме да најдеме одговор со нашите гости.

За измените на Законот за лустрација (видео - 1)
http://alsat.mk/emisii/patot_kon/416.html

За измените на Законот за лустрација (видео - 2)
http://alsat.mk/emisii/patot_kon/415.html

За измените на Законот за лустрација (видео - 3)
http://alsat.mk/emisii/patot_kon/414.html
Сочувана

MacedonBG

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 762
  • Погледај го Профилот
  • Българският националистически форум
Одг: Македонска реалност
« Одговори #486 на: Февруари 13, 2011, 07:04:33 »

Днес се случи сбиване между албанци и македонци в Скопие http://www.youtube.com/watch?v=WRjw8Bj5_PA&feature=player_embedded
Сочувана
Българският националистически форум http://www.forum.bg-nacionalisti.org/index.php
Facebook account - Kaloian Ivanov Macedonbg

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #487 на: Февруари 13, 2011, 10:00:27 »

http://www.ohridon.com/m-vesti/359-makedonija-vrie-od-shpiuni-ohridon.html


Јанко Бачев, разузнувач и политичар - Македонија врие од српски и грчки шпиони

Скопје, 6. февруари (ИНПРЕС)

janko_bacevЈанко Бачев, поранешен активен разузнавач и сега лидер на Народното движење за Македонија, во ексклузивното интервју за неделникот Фокус, открива нови поединости за обавештајно - безбедносната обработка на Република Македонија, преку српски и грчки шпиунски инсталации.

Бачев, кој и самиот беше дел од изборната коалиција на ВМРО ДПМНЕ, на последните парламентарни избори, ги обвинува владеачката партија и премиерот Н икола Груевски дека со романтичарски изјави ја замајуваат јавноста, а всушност не сакаат да ја спроведат лустрацијата.

Бачев Тврди дека половината од партиите што се сега во коалиција со ВМРО ДПМНЕ се креација на тајните служби.

- И покрај романтичарските изјави од ВМРО ДПМНЕ дека се многу ожалостени за неуспешната лустрација ( на народот сепак, одвреме - навреме му треба малку романтика), сепак, во заднина најзадоволни се во владеачката партија од неуспехот на лустрацијата, бидејќи кај нив има сериозна бројка на кодоши што сега се распоредени во високата политика, а дури седум партии во нивната коалиција се дело на тајната полиција, тврди Бачев.

Бившиот разузнавач и полиицсики функционер, отворено се заканува дека ќе ја измести лустрацијата од соодветната Комисија во јавноста и медиумите.

- Јас и мојата партија, во догледно време, ќе бараме начин во Македонија, сепак да има некои резултати од лустрацијата, вели Бачев.

Со слична изјава излезе и лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошкоски, поранешен министер и висок партиски функционер на ВМНО ДПМНЕ, кој исто така имал увид во тајните досиеа.

Бачев тврди дека  СПЦ инсталирана црква во Македонија - ПОА и дека Јован Вранишковски е шпион на српската и на грчката тајна служба. Тој е врбуван од Грците во Солун и од нив добива пари за својата подривачка активност против МПЦ и Република Македонија, тврди Бачев.

Бачев наведува сума во илјадници евра што му биле давани на Јован, потоа  сметки во три грчки банки и слично. На рака на расколникот Јован, му одат инсталации во власта и полицијата во Македонија. На тој начин Јован, во време кога се водела истражна постапка против него, добива пасош од полицијата во Битола, како и пиштол, без да се направи соодветна безбедносна проценка. Тој додава дека Јован Вранишкоски бил следен и оперативно обработуван од македонската тајна полиција, за што нуди докази.

Јанко Бачев обелоденува дека и лидери на ,, најмалку две национални партии во Македонија,, се соработници на српската тајна служба, а се во коалиција со Груевски.

- Отпадникот Вранишкоски, е на долгодишна врска со српската и грчката разузнувачка служба. Инструкции за дејствување најчесто добива од Регионалниот центар на српската разузнавачка служба во Ниш и од Подцентарот во Врање, тврди Бачев идодава дека Јован  развива своја мрежа во Македонија.

Бачев, тврди дека и грчките инсталации на тајните служби се градени со небудност и припомош на високи претставници на власта и полицијата, дека нивниот резидентен шеф стасал до пријателство со највисоки претставници на власта и политички лидери. Не говори директно, но сепак доволно јасно алудира на Манолис, кој дотурка и до прв човек на ОКТА во Македонија, во времето кога премиер беше Љупчо Гергиевски, а министер на надлежен ресор за продажбата сегашниот премиер Никола Груевски. (Крај)

Сочувана

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #488 на: Февруари 13, 2011, 10:17:10 »

 Враничковски беше на почивка и в България и вече е соработник и на българските тайни служби. Тая църква където ще я прави не знам дали ще е сръбска, гръцка или българска.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #489 на: Февруари 14, 2011, 12:30:52 »

http://www.cross-bg.net/?_rt=1191630
Велизар Енчев: Проблемът на Македония са албанците       
/ Последна редакция: 15:36 / 
13 февруари 2011 15:10 


Добре е да се знае, че средната раждаемост в едно албанско семейство в Македония е 6 деца, което означава, че с темповете на раждаемост през следващите 20 години македонската нация ще се стопи до не повече от 700 хил. души, докато албанското население ще е точно два пъти повече, предупреждава бившият посланик на България в Хърватска
Интервю на Юлия Тороманова,
Информационна агенция КРОСС

 

Г-н Енчев, напоследък често името на Македония попада в медийното пространство. Докъде всъщност стигна Македония в пътя си към Европейския съюз?
На власт в Македония е правителство на ВМРО, но това ВМРО няма нищо общо с правителството на ВМРО от преди 13 години, оглавявано от Любчо Георгиевски, защото докато кабинетът на Георгиевски водеше проевропейски политики и отчиташе необходимостта от здрави връзки между България и Македония, то сегашното правителство по същество провежда политиката на комунистическите правителства на Македония от преди 20 години. Имам впредвид, че по времето на Георгиевски бяха сключени важни двустранни споразумения в областта на отбраната, които доведоха до сериозно сближаване на двете страни. В момента сме свидетели на блокиране на икономическото сътрудничество и, на второ място, на изострянето на двустранните отношения, заради продължаващата антибългарска кампания на македонските медии, подкрепяни мълчаливо от правителството. Българо-македонските отношения са блокирани, заради антибългарската политика на македонската страна, чийто израз е продължаващото издавателство на Спаска Митрова и продължаващото престояване в затвора на Мирослав Резински. Само тези два случая са достатъчни, ако сме държава която има национално достойнство и уважава своите исторически традиции да блокираме категорично членството на Македония в ЕС и НАТО, както това направи Гърция заради името на Македония. Единствената принципна позиция по македонския въпрос имаше при служебното правителство на Стефан Софиянски и  при правителството на Иван Костов, което обаче беше обусловено от факта, че тогава на власт в Македония бяха пробългарски и проевропейски политици. Наследниците на бившите комунисти в Македония в момента управляват по начин, по който се отдалечават от Европа и от България, която е член на ЕС. Като бивш посланик в Хърватска имах пряко наблюдение на отношенията между България и Македония и мога да кажа, че македонската страна разбира само от принципната дипломатическа сила, средно положение няма. Атина категорично блокира членството на Македония в НАТО и ЕС, защото поставят нови условия. Друг е въпросът дали условията, които Гърция поставя на Македония от историческа гледна точка са добре защитени.

Има ли възможност да се подобрят отношенията между Гърция и Македония, както и между България и Македония?

По отношение на гръко-македонските отношения смятам, че Гърция няма да отстъпи при никакви обстоятелства. Когато говорим за българо-македонските отношения - нещата могат да се реализират само при две условия: ако в Скопие управляват проевропейски политици, а в България политици, които не са зависими от външни фактори.

Какви са перспективите за Македония, според Вас?

Аз не виждам никакви перспективи за Македония, но не защото отношенията на Македония с Гърция са влошени, а тези със София са обременени от исторически проблеми, а заради албанския фактор. Той докара нещата дотам, че в момента Западна Македония е 90% албанизирана. Тази албанизация естествено ще доведе до регионизирането на Македония и до действия, които ще доведат до отцепването на тази област от Македония. Нещо, което се случи с Косово преди години. Самият Георгиевски, преди години, призна тази жестока реалност, дори предложи Македония да бъде разделена на две - албанска и македонска част. Тогава имаше много остри реакции от страна на македонските политици, макар че това е жестоката реалност. Проблемът на Македония не е Гърция, не е България, дори не е и Сърбия, чието влияние никога не е намалявало. Проблемът са албанците и тяхната невероятна демографска експанзия. Добре е да се знае, че средната раждаемост в едно албанско семейство в Македония е 6 деца, което означава, че с темповете на раждаемост през следващите 20 години македонската нация ще се стопи до не повече от 700 хил. души, докато албанското население ще е точно два пъти повече.

Щом тази прогноза изглежда толкова реална, дали европейските сили ще се намесят, за да помогнат на Македония?

Те ще се намесят в Македония толкова, колкото се намесиха и по отношение на Косовския въпрос, когато узакониха реалното състояние на терена. Става дума, че Косово беше автономна област в рамките на Сърбия. Именно защото в последните 50 години в Косово демографската експанзия доведе до рязко нарушаване на етническия баланс и се стигна до съотношение 2 млн. албанци към 200 хил. сърби, ЕС и САЩ признаха косовската независимост. Разбира се, това стана след една жестока гражданска война и външна въоръжена намеса от страна на НАТО, но колкото и жалко да е, трябва да кажа, че това е бъдещето на Македония,като разбира се, надявам се, че това няма да стане по начина, по който се случи на територията на Сърбия преди десетина години.


 
Сочувана

gromovnikot

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 20
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #490 на: Февруари 14, 2011, 01:57:22 »

Тезата на господин Енчев дека најголемата опасност за Македонија се албанците поради големиот наталитет е наполно несоодветна. Во Бугарија нема албанци но според неговата теза и таму бугарите се загрозени бидејќи циганите и турците се со голем наталитет. Но всушност во светот и не постои земја со наполно компактно население и по неговата фобична логика сите земји се со перспектива да бидат загрозени.Вистината е дека државите никогаш не биле и не можат да бидат конзервирани во своите етнички пропорции. Секогаш се одвиваат процеси во кои етникумите ја менуваат својата демогравска застапеност на одредена територија или држава.Така ние б’лгарите имавме во време на в’зрождението демографски бум и колонизиравме територии во рамките на турската држава ( како градот Солун и други) кои никогаш порано  не биле населени со б’лгари; соодветно, потоа претендиравме  да ги вклучиме во рамките на Б’лгарија или во втората б’лгарска држава Македонија.Меѓутоа во тезата на господинот Енчев се препознава нешто сосема друго
, имено балканската агенда на неговите работодавци од Москва кои сакат да ги поделат сите држави на Балканот по етничка и верска основа за да добијат територии со компактно славјанско православно население кое лесно би било контролирано од Русија.Секако ова агенда не се базира само на агенти от типот на господин Енчев. Силни политички групации во сите држави
 на балканот ја одработуват агендата штедро помагани од нововоспоставената Коминтерна. Така тезите на Љубчо Ѓоргиевски за поделба на Македонија наполно кореспондираат со дејствијата на Слободан Милошевиќ и со најновите настани на скопското кале во режија на Никола Груевски. Секако во оваа низа не треба да го испуштиме председателот на Бугарија Прванов веројатно новиот председател на Косово Пацоли и многу  други знајни и не знајни Руски агенти  на кои   интересот и собствените заблуди им се највисоките национални идеали.Да не не заблудува пројавувањето интерес кон б’лгарската кауза на некои од нив. Кога ќе добијат наредба од Москва Антонио, Љубчо, Велизар...веднаш го откажуват б’лгарското гражданство, стануват велики македонци , соработуват со инсталациите на Милошевиќ.....и се наредуваат во долгата низа на родоод’стпници како Тодор Паница, Влахов, Оббов, Коста Тодоров, Димитров и многу други.
Почитувани браќа б’лгари основен виновник за ваквата состојба на нашиот народ и во Б’лгарија и во Македонија е долгогодишната комунистичка деструкција.Тезата дека другите ни се виновни е бегање од реалноста. И да ја поделиме Македонија со албанците после некоја година во остатокот ќе почнат да не загрозуват ромите, турците, помаците...
Решението на овој проблем е во напорен в’зродителен процес во кои б’лгарскиот народ од двете страни на Осогово ќе си го возобнови својот национален дух и ќе воспостави динамичка рамнотежа со другите народи кои живеат во нашите држави, почитувајќи ги, и почитуван од сите.
Во спротивно треба да разберете: нивата не е на тој што има тапија од неа туку на тој што ја ора, и да не е ќе биде .
Така е и со државите.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #491 на: Февруари 14, 2011, 02:35:11 »

А бе најголемата опасност за РМ е оваа, промовирањето и претврањето на РМ во оаза на големо-србскиот шовинизам и секако инструмент на истиот.

Од устата/перото на превеликиот гуру дп-латасчо:

Цитат
Милошевиќ го урнаа комунизмот, и воведоа слободен пазар, повеќепартиски систем и слободен развој на медиумите и граѓанските општества

http://vecer.com.mk/?ItemID=5653002CF7DE0744B1284AD23883274A

Така да закачките за ткн црква на Кале и воопшто закачките со албанците е дело токму на тие кои го промовираат милошевич во борец за демокрација. Застрашувачки е што македонското субстандардно општество, „независно“ новинарство и ткн „демократска“ опозиција не изреагираа на овој воспев на милошевич от латас.

Како и да е ето до каде стигнаа со србо-македонизмот, сред Скопие да јадат котек како магариња от албанците.
Како беше тоа оаза на мирот, а всушност оаза на запалнковци по делата на милошевич.

Опасноста е една и ЕДИНСТВЕНА претварањето на РМ на место каде србите ке си ги средуваат фрустрациите от изгубените војни от крајот на 20 век и джокер во рацете на големосрбските мрсни игри. Което е де факто и сега.
« Последно менување: Февруари 14, 2011, 02:51:31 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #492 на: Февруари 15, 2011, 04:35:06 »

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=21511853412&id=12&setIzdanie=22207

Зголемена корупција во полициските редови 
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #493 на: Февруари 15, 2011, 06:52:23 »

Хорхе во Словенија

Цитат
Од Словенија е побарано да биде и наш  ментор во користење на претпристапните ЕУ фондови.
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/tirk-reshete-go-sporot-so-imeto-pred-presudata-vo-hag


Разбира се итрите Словенци убаво ке си го наплатат оваа консултантсво како и мноштвото други проекти во државната адмистрација кои ги букавално прее*аа благодарење на корумпираните раководители, а си ги наплатија многу многу здраво.

Ех мене ми е криво бидејки тие фондови и тој пат кон ЕУ, БГ го има помината, а сигурен сум ако МК правителството за истата работа се обратеше кон БГ правитлството ке добиеше апсолутна 120% подршка од соодветните БГ институции. Подршка како што мајката(родителот) дава на своето дете. Оваа го зборувам од лично искуство. Сега само можам да се туфкам. Таа е ,просто криво ми е.

Знам дека софорумниците од БГ имале, имаат и ке имаат забелешки на БГ пат кон ЕУ и искористеноста на ЕУ фондовите, но факт е дека голем дел од БГ институции имаат направено сериозни напори, а и постигнато сериозни резултати во своите реформи, нешта кои можат да се знаат само ако се познаваат нештата. Тоа е искуство многу вредно за МК администрација и пат кон ЕУ.

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #494 на: Февруари 16, 2011, 04:19:43 »

Опасноста е една и ЕДИНСТВЕНА претварањето на РМ на место каде србите ке си ги средуваат фрустрациите от изгубените војни от крајот на 20 век и джокер во рацете на големосрбските мрсни игри. Което е де факто и сега.

Делиите” и „гробарите” ќе ја спасуваат верата на „комитите”


Навивачите на српските фудбалски клубови
„Црвена звезда” и „Партизан” најавија поддршка за македонските пријатели, за почеток на обединување и нови протести на скопската тврдина в сабота, од 11 до 14 часот

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/deliite-i-grobarite-ke-ja-spasuvaat-verata-na-komitite.html


И сега?
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение