Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 285806 пати)

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #465 на: Јануари 20, 2011, 12:30:21 »

есеј на тема Дамјан Груев....разбира се недокажани вистини...

Цитат
И не е случајно што големиот бугарски поет Иван Вазов во една песна ќе ја изрази својата огромна почит и жал за загубата на големиот македонски револуционер, споредувајќи го со бугарскиот национален великан Васил Левски: „О, Македонијо, ти го губиш својот Левски, својот најверен син, својот најсилен меч!

а бе шо барат овие Бугари со Даме Груев, а бе и тој бил бугараш... ;D

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9F59BB2281E5714997F4958F4B8CE244

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #466 на: Јануари 20, 2011, 02:35:22 »

http://frognews.bg/news_29995/Zashto_v_Makedoniia_i_dnes_prodaljava_genotsidat_nad_balgarite/
Защо в Македония и днес продължава геноцидът над българите?
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #467 на: Јануари 20, 2011, 08:50:27 »

есеј на тема Дамјан Груев....разбира се недокажани вистини...

Цитат
И не е случајно што големиот бугарски поет Иван Вазов во една песна ќе ја изрази својата огромна почит и жал за загубата на големиот македонски револуционер, споредувајќи го со бугарскиот национален великан Васил Левски: „О, Македонијо, ти го губиш својот Левски, својот најверен син, својот најсилен меч!

а бе шо барат овие Бугари со Даме Груев, а бе и тој бил бугараш... ;D

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9F59BB2281E5714997F4958F4B8CE244


http://www.youtube.com/watch?v=E9f93L3Yvnc
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #468 на: Јануари 20, 2011, 09:07:21 »

Песни за Македония
Иван Вазов

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=14&WorkID=3920&Level=1
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #469 на: Јануари 22, 2011, 01:08:17 »

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=65D89C1B2490244DAB3976E40D2761BF

Репортери без граници - На Балканот медиумите се „поробени“
Лондон, 21. јануари 2011 (ИНПРЕС)
извор: DW фото: архива
 
 
 
 
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #471 на: Јануари 25, 2011, 11:26:51 »

Analysis > Freedom in the World > Country Reports
Macedonia (2010)


http://freedomhouse.org/template.cfm?page=22&year=2010&country=7866
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #472 на: Јануари 29, 2011, 10:04:36 »

Не знам дали е на вистинската тема ама МОРАВ некаде да го постирам ова!
 ---------------------   
 Дома > Македонија    
Дачиќ и Јанкуловска договараат соработка
   Коментари (1)   
29.01.2011 15:40
Ивица Дачиќ
 

Министерката Гордана Јанкуловска, од својот српски колега Ивица Дачиќ, дeнеска доби предлог текст за поминување на државната граница само со лични карти: Јанкуловска, пак на Дачиќ му предаде два нацрт текста, за воспоставување заеднички контакт-центар за полициска и гранична контрола и за воспоставување заеднички контроли на заедничката државна граница меѓу двете земји.

„И Србија и Македонија им дозволуваат на граѓаните на ЕУ да влегуваат во нашите земји без пасоши. Зошто ние повеќе би ги сакале Финците, Естонците или не знам кои други членови на ЕУ, отколку што меѓу себе се сакаме и почитуваме?

-Тоа е во целост логично и во интерес на повеќевековната наша заедничка историја и пријателството кои постојат меѓу нашите држави“, изјави Ивица Дачиќ, министер за внатрешни работи на Србија.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=133627
------------------------------------------------
Заедничка историја??? ???
Пријателство???Или можеби беше СРПСКИ ТЕРОР???
Оваа удбашка влада под изговор-заштита на името-го опструира нашиот влез во ЕУ и НАТО,чекаат Србија да влезе во ЕУ па да ни подметнат конфедерација!
-Дај Боже да грешам,ама работава натаму оди! :(

Токму е и местото и времето тиквешанке. Сега е време да се отвори поширока дискусия на оваа тема, затоа што подоцна може да биде и касно !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #473 на: Јануари 29, 2011, 10:21:40 »

Токму е и местото и времето тиквешанке. Сега е време да се отвори поширока дискусия на оваа тема, затоа што подоцна може да биде и касно !

Трябва някой да поразбута върпроса с това прословуто и сакрално държавно име като пречка за евроинтеграцията. При един умен подход, би се получила сериозна подкрепа и от международната общност ...

А то се оказва, че сърбите и сърбоманите станаха най-големите бранители на сегашното име, независимо дали е РМ и БЮРМ - само и само да се правят обструкции!  :o
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #474 на: Јануари 31, 2011, 06:02:30 »

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=567753D19CD0AB4DBCAF1AF0DAA81580
Бугарска пропаганда со европски пари

Види  ги коментарите:
Од: stevo bojler
Датум: 26.01.2011 12:11:38
 
Mislam deka Euroaktiv imaat pravo. Sekogas sami se mestime za "volej". Sami sme si krivi. Zosto ne sakame na vistinata da i pogledneme vo oci? Dobro da ja proucime istorijata. Zosto ne sakame da bideme potolerartni so drugite? I so lugje kako Spaska, koi sakaat da se cuvstvuvaat kako Bugari vo RM i so lugje kako Vraniskovski, koi sakaat da bidat porazlicni hristijani od drugite. Zosto sme tolkavi nacionalisti? Toa kolku sto gledam, mnogu ne pomracuva. Nikade nema da ne odvede.
 
 
 
   
Од: КЛИН СО КЛИН ФАШИЗАМ СО ФАШИЗАМ
Датум: 26.01.2011 12:25:21
 
Грчкиот и бугарскиот фашизам и српската црква фашизмот што го вршеа врз македонскио народ од 1913 со прекини до денес пак продолжуваат. Ма каква ЕУ демократија нема врска. Како запнале Грција и Бугарија ова е фашизам не демократија. те име те јазик па и црква сиктер бе малку ви беше егзодусот и асимилацијата над македонскиот народ во 20 век па и 21 го почнавте. Сите да пишувате до вистинските ЕУ демократи ова да престане. Радикално да протестираме. Па овие не прават глупи. Во ЕУ Грција и ЕУ Бугарија не регистрираат цело малцинство проблем била Спаска или изродот Зоран.
 
 
 
   
Од: Јане
Датум: 26.01.2011 13:15:25
 
Во Република Македонија секојдневно се прави српска пропаганда и тоа со МАКЕДОНСКИ пари, па никому ништо. За великосрпските пропаганди ич око не ви трепнува, а тоа е страшно. Kако никогаш досега во Македонија се спроведува засилена србизација, секојдневно имаме процес на србизација преку музиката и културата, а некои медиуми, како Сител, целосно се претворија во српски медиуми. Тоа е она што треба да не загрижува, а не што прави Бугарија надвор од нашите граници.
 
 
 
   
Од: pero magacinero
Датум: 26.01.2011 13:32:25
 
sekoja seriozna drzava za klevetite izneseni od bug.centar vo makedonija bi ispratila protestna nota do bugarija i personalot proteran od drzavata pod itna postapka,no da pocekame i da vidime dali sinodot na mpc ke reagira ili e premnogu zafaten so sudovite na petar sto gi vodi so makedonskite crkvi vo avstralija zaradi odzemanje na tapiite
 
 
 
   
Од: ivan
Датум: 26.01.2011 13:58:40
 
I vo koe e kriv euroaktiv? Pa videte go gospodin gospodin Stefan-koristi paganski simboli,vidite site aferi, kako moze poglavar na edna pravoslavna crkva da koristi vakov vokabular? 
 
 
 
   
Од: pejo
Датум: 26.01.2011 14:30:44
 
Бугарската статиja и бугарската вистина: http://world.actualno.com/news_333340.html 
 
 
 
   
Од: stavre
Датум: 26.01.2011 15:03:39
 
do koga vo makedonija bugarite ke bidat obespraveni i potiskuvani pa vo ovaa drzava site gi imaat site prava i makedonci i albanci i srbi i vlasi i turci i bosnjaci i romi a zamislete za makedonskite bugari koi gi ima mnogu poveke nema nikakvi demokratski prava ete zatoa reagira evroskata unija i bugarija koja e sostaven del od eu i nato
 
 
 
   
Од: Nacionalist
Датум: 26.01.2011 16:15:54
 
Да бевме националисти, како што тврди бојлерот, ка имавме држава пред сите други на балканот и немаше кај нас да се прават разни експерименти, кои нигде во Европа ги нема. Затоа сите ке тврдат дека сме нивни и не постоиме како засебен народ!? Ако самиот не се цениш никој нема да те цени!
 
 
 
   
Од: Momo
Датум: 26.01.2011 16:49:57
 
Браво за БККС и Еурактив. Се’ што напишале е вистина.
 
 
 
   
Од: Cisti i krotki bajcina
Датум: 26.01.2011 16:58:08
 
Sega sto ne vodat bezdarnici ni e kriva i Bugarija. Znaci so Grcija imame problem, so Srbija imame problem, so Bugarija imame problem. Samo nie sme cisti i krotki kako bajcina.!!!A vo kriminal i bezakonie sme do gusa
 
 
 
   
Од: Набљудувач
Датум: 26.01.2011 17:03:42
 
Како што пишува во статијата, ЕурАктив е највлијателниот медиум во Брисел, па заради тоа не може таму да очекувате југословенска програма од типот на Пинк ТВ, или српски серии на Канал 5, партизански филмови на Сител итн. Она што може да очекувате од ЕурАктив и Брисел е реалноста. Соочете се, дами и господа, ако за тоа имате храброст!
 
 
 
   
Од: zile
Датум: 26.01.2011 19:30:27
 
abe kakva propaganda nie iskrsivme noze za bugski pasosi ne oni...bugari li nise krivi sto imame 40%nevraboteniost i sto voveduvame zakon za nevraboteni koi imatstan da nema sini kartoni...pa bug e raj be i rabota ima i beslplatno zdrasvstvo...kamo da sun 20-30god vednas bi zaminal za bug.....narod bega za bug poradi nevrabotonst,pari za zdrasvstvo i obrazovanie nikakva idnina tuka nee potrebna nikakva propaganda ..propagande vo korist na bug e politikata na grujo koja ne dovede do mizerija..........
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #475 на: Февруари 01, 2011, 02:23:56 »

Зимбери: Македонско-српското братство зема голем замав

Потпретседателот на Нова Демократија Абедин Зимбери, на деншната прес конференција изјави дека “македонско-српското братство повторно зема голем замав“.

линк малку покасно!


« Последно менување: Февруари 01, 2011, 02:39:32 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #476 на: Февруари 01, 2011, 03:23:10 »

НД: Со лични карти и во Албанија и Косово

01.02.2011 15:16

Опозициската Нова Демократија бара од Владата итно да иницира договор со кој граѓаните на Македонија би можеле да се движат само со лични карти и во Албанија и Косово. Ако такво нешто може да се спроведе со Србија може и со Косово и Албанија, изјави Абедин Зимбери пратеник на Нова Демократија.

„Разбираме дека регионалната соработка е корисна, меѓутоа зошто приоритет Србија? Зошто да не е Албанија која е членка на НАТО и единствена соседна држава која во континуитет била коректна кон Македонија? Зошто не и Косово, кога се знаат многуте семејни врски меѓу Албанците од Македонија и Косово?'

-Јавно ја прашувам ДУИ, зошто молчи кон оваа погрешна ориентираност на Владата и која е причината што ги држи заложници министрите и пратениците на ДУИ да молчат и да ги легитимираат политиките кои извираат од Белград“, изјави Абедин Зимбери, пратеник на Нова Демократија.

Зимбери додаде дека тоа ќе биде корисно поради поврзаноста на многу граѓани на Македонија, особено од албанска националност со граѓаните на Косово и Албанија.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=133740
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #477 на: Февруари 02, 2011, 01:38:27 »

http://www.focus-news.net/?id=n1488058
„Утрински весник”, Македония: Български паспорти и за кучета
02 февруари 2011 | 14:16 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Дългата и сложна процедура за изваждане на паспорти за кучетата в Македония, създава проблеми на собствениците и те доста често решават да им извадят български паспорт, пише днес македонският ”Утрински весник”. Процедурата в България продължава 20 дни, а в Македония се чака и до няколко месеца и струва между 50 и 200 евро.
„Чакаме много дълго и плащаме огромни суми. Някои решават да извадят български сертификат, което от своя страна се превръща в бизнес”, заявил Благоя Ристевски, собственик на домашен любимец.
Сочувана

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #478 на: Февруари 02, 2011, 03:26:24 »

„Утрински весник”, Македония: Български паспорти и за кучета
Правилно паспортите български, регистрацията на колите български, та после... да имаме по-малко работа с издаване на документи!
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #479 на: Февруари 02, 2011, 08:44:48 »

Шацимаркакис,Талер:Македонија е на крстопат

published - 02/02/2011 20:20:00

Македонија се  наоѓа на сериозен крстопат – оценуваат шефот  на  европараламентарната делегација  за Македонија, Јорго Шацимаркакис и известувачот на оваа институцијата за земјава, Зоран Талер „Го поздравуваме испраќањето на специјален претставник на ЕУ во Скопје. ЕУ е загрижена за последните случувања. Затоа ги повикуваме сите партии кои се засегнати веднаш да започнат дијалог и да најдат компромисно решение,. Недостасува јасна порака од Владата и лично од премиерот дека се залага за слободни, независни и критични медиуми “ , предупредуваат Шацимаркакис и Талер. „Бојкотирањето на работата на парламентот од страна на опозицијата е јасен сигнал дека Скопје е во политичка криза. Ја повикуваме опозицијата повторно да ја преиспита  нејзината одлуката. Земјата се наоѓа на сериозен крстопати  и се надеваме дека ќе знае да  ја избере правата насока; насоката на демократијата и членството  во ЕУ, на  мирот и стабилноста, како и благосостојбата на секој граѓанин“,стои во соопштението на евро-пратенциите кои директно  известуваат за  Македонија  во Брисел.
Ернест Бунгури


http://alsat.mk/vesti/zemja/2001953.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !