Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 275182 пати)

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #345 на: Септември 15, 2010, 07:45:46 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127462

Децата да ги учиме на вредностите на Бетовен и Шекспир, а не на Александар   
 
 
15.09.2010 18:38 
Власта во Скопје му гради грандиозен 20-метарски споменик на Александар Велики, а амбасадорот во Србија Љубиша Ѓеоргиевски го опишува како еден од најголемите убијци во светот на сите времиња и промотор на старогрчката култура.
Образложувајќи ги мотивите за создавањето на претставата Александар, во интервју за српскиот неделник „Време“, Ѓерогиевски вели:

„Александар одземал многу татковини, обилно. Тоа сите го знаеме. Исчезнале цели етноси, територии, а без никој да ги брои или откопува жртвите. Тој често азијатските проблеми ги решава на европски начин - сака да ја европеизира Азија, да и ја наметне старогрчката култура, фундаментот на европската култура.

-Од гледна точка на еден Европјанин, тоа е александровата светла страна. Од гледна точка на еден Азијат, тоа е неговата мрачна страна, затоа што тој го колел секој што не му се покорил“.

Ваквиот став на Ѓерогиевски е во спротивност со новата историја на македонскиот народ промовирана лани од Националниот институт за историја, во кој се тврди дека епохата на Александар наместо со светски признатиот термин елинизам, треба да се именува со македонизам или александризам.

За Ѓеоргиевски инаку спорно е и зошто светот Александар го нарекувал „Велики“.

„Парадокс е што во нашите училишта, британските, американските и останатите, ги учат децата дека Александар бил голем човек. Зошто е тој е голем? Затоа што добил војна? А ако случајно ја изгубил, тогаш не би бил голем!? Не можеме да станеме Европа, а децата да ги учиме на такви парадигми. Ние мораме да ги учиме на парадигмите Бетовен, Шекспир, Андриќ или Крлежа“.

Љубиша Ѓеоргиевски низ годините важеше за еден од највлијателните интелектуалци во владејачката ВМРО-ДПМНЕ - партијата носител на проектот „Скопје 2014“, чиј составен дел и покрај забелешките на Европската Унија и противењето на Грција, е и споменикот на Александар, кој треба да биде поставен до крајот на идната година.

Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #346 на: Септември 17, 2010, 07:16:32 »

Бучковски: Не сум корумпиран со пари од Телеком

Цитат
Не сум корумпиран со пари од Телекомот, ниту пак имало такви обиди до мене во времето додека бев премиер. Во изјава за А1, екс претседателот на владата, Бучковски се амнестира од инволвираност и одговорност во корупцискиот скандал што деновите го тресе Дојче Телеком, поврзан со периодот додека тој седеше во премиерската фотелја.

Дали сте вие корумпиран со парите од Телеком?

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127468
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #347 на: Септември 19, 2010, 02:10:12 »

http://news-releases.eu/fresh/%d0%b2-%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%b8%d1%8f-%d1%82%d1%80%d1%8f%d0%b1%d0%b2%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d1%8a%d0%b1%d0%b5%d1%80%d0%b5%d0%bc-%d0%ba%d1%83%d1%80%d0%b0%d0%b6-%d0%b8-%d0%b4/
Новини
Новини от България и света, политика, спорт, избори 2009 Начало
 В Македония трябва да съберем кураж и да спрем с негативизма към България
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #348 на: Септември 20, 2010, 01:41:45 »

Ивица Дачиќ во посета на Македонија

Скопје, 18. септеврми 2010 (ИНПРЕС)

Во еднодневна работна посета на македонското МВР, денеска во Скопје ќе допатува делегација на српското министерство за внатрешни работи предводена од министерот Ивица Дачиќ.

Во рамките на посетата ќе биде потпишан и билатералниот договор за локален граничен сообраќај, а двајцата министри во просториите на македонското МВР  ќе одржат заедничка прес конференција.

Српскиот министер ќе го посети и МАРРИ Регионалниот центар во Скопје. (Крај)


http://inpress.com.mk/?ItemID=4C4EA3ABBD92B6499815557817C299DB
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #349 на: Септември 20, 2010, 04:24:03 »

Е ДЕНЕСКА ГОЛЕМА РАДОСТ КЕ БИДЕ ЗА ЛАТАС ЗА ТОМИЧ, ЗА СМИЉКОВИЧ СИГУРНО ДАЧИЧ КЕ ИМ ДОДЕЛИ МЕДАЛИ ЗА НАЈЗАСЛУЖНИ СРБИ, О ДА ГО ЗАБОРАВИВМЕ И НАЈГОЛЕМИОТ СРБИН ШТО СЕ РОДИЛ ДО СЕГА ВО МАКЕДОНИЈА А ТОА НАШИОТ НИКОЛАЈОС ГРУЈЕВИЧ. СЕ РАЗБИРА МЕДАЛЈАТА ЗА НЕГО КЕ БИДЕ ПОГОЛЕМА ЗАТОА ШТО КАК ТОЈ ШТО НАПРАВИЛ ЗА СРБИЗИРАНЕ НА МАКЕДОНИЈА НЕ ИМ УСПЕАЛИ НИТУ И НА САМИТЕ СРБИ ПОМЕГУ ДВЕТЕ СВЕТОВНО ВОЈНИ.НАШИОТ ГОЛЕМ ЈУНАК СИГОР НЕКОЛКУ ДЕНА НЕ СПИЕЛ ОТ ВОЗБУДА КОГА СЛУШНАЛ ДЕКЕ КЕ ДОАГА НЕГОВИОТ ШЕФ ОТ БЕЛГРАД. КЕ ИМА ГРУЈПВИЧ СО ШТО ДА МУ СЕ ПОФАЛИ, КАКО НА ПРИМЕР СО НАЈНОВИОТ ИЗУМ ЗАКОНОТ ЗА БГ КОЛИ ВО МАКЕДОНИЈА, КАКО СО ОСТВАРАУВАНЕ НА МНОГУГОДИШНАТА ЖЕЛБА НА СРБИТЕ ОБНОВА НА ОФИЦИРСКИОТ СРПСКИ ДОМ ВО СКОПИЕ И СЛ.ДА МИ СЕ ПОФАЛИ НА СВОЙОТ ШЕФ КАК УСПЕШНО Е ИСКРШЕНА СПОМЕН ПЛОЧАТА НА МАРА БУНЕВА ДА СЕ ПОТВФАЛИ КАКО БЪЛГАРИ ЛЕЖАТ ПО СКОПСКИТЕ ЗАТВОРИ. НЕЗНАМ ОВОЙ НАШ ПРЕМИЕР ДАЛИ КЕ ИМА ДОВОЛНО ВРЕМЕ ДА МУ СЕ ИСПОВЕДА ЗА СИТЕ РАБОТИ ШТО ГИ НАПРАВИЛ ВО ШТЕТА НА ,,БУГАРАШИТЕ,, ЕДЕН ДЕН КЕ МУ БИДЕ МАЛКУ, ЗА ДА ГИ ОПИШЕ НЕГОВИТЕ ХЕРОЙСТВО. НО СЕКОЙ ШТО КЕ ПОСЕЕ ТОА КЕ ЖНЕЕ, И ГОСПОДИНОТ ,,Р,, (НЕМОЙ НЕКОЙ ДА ПОМИСЛИ ДЕКА ТОЙ Е РЕТАРДИРАН САМО ЧОВЕКОТ НЕЗНАЕ ДА Я КАЖЕ ТАА БУКВА) НЕКА ПРЕСТАНЕ ДА МЕЧТАЕ И ДА ПРОДАВА ВЕТАР И МАГЛА ЗА НЕКАКВО СИ ВЛЕГУВАНЪЕ НА БЮРМ ВО НАТО И ЕС. ТОА ВЕКЕ Е ЗАВРШЕНО ВЕКЕ ЗАПАДНИТЕ ДРЖАВИ Я ПРОЧИТАА ОДАМНА НЕГОВАТА ЛИЦЕМЕРНА И КОМИНТЕРНОВСКА ПОЛИТИКА ЗА МАКЕДОНИЯ СО ЧЕЛО НА ГРУЕВИЧ ВРАТИТЕ ЗА ЕС И НАТО СЕ ЗАТВОРЕНИ ЗАСЕКОГАШ. ЕДИНСТВЕН НАЧИН НЕКОЙ Д Я ВНЕСЕ МАКЕДОНИЯ ВО ЕС И ДА И ДАДЕ ПОСВЕТЛА ИДНИНА ОДНОСНО ДА ГО ИСЧИСТИ СРПСКО ЮГОСЛОВЕНСКИОТ ДЖГАН И СМЕТ  Е ЧОВЕК  ЧЕСЕН ЧОВЕК КОЙ Е И САМИОТ ЕВРОПЕЕЦ ОДНОСНО ЧОВЕК С БЪЛГАРСКИ ПРОИЗХОД.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #350 на: Септември 21, 2010, 09:26:06 »

Србските  колонисти , УДБА  и  КОС  од  Скопје предлагаат.....

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=920101029327&id=13&prilog=0&setIzdanie=22087
Тупаница на маса за Бугарија .
 
   
Борисов може да му понуди на Саркози бугарските европарламентарци да помогнат да се реши прашањето за дискриминација на Ромите, затоа што веќе имаат искуство како борци за човекови права во случајот со Спаска Митрова 


Коментар: Risto Hristov 
Ok-Vo red napolno ja prifakam statijata od Vesna-No ; -Dali vo ovie kriticni momenti (Nato:EU..) ni e potrebna vakva `anti-bugarska politika -nametnata od Beograd a koja e pod pokrovitelstvo na srbsko-ruskata mafija (predvodena od odredeni kriminalni strukturi od vlasta;)-? -Ne gospoda..vo ovie momenti ni e potrebna mudrost i itrina-da izlezeme od ovoj kor-sokak, pa potoa da si go dademe `djuapot. A so vakvi statii ne doprinesuvame nisto-naprotiv im davame `fakti za da mozat da ne crnat bugarite onamu kaj sto Nie molime.. -Slucuvanjata so Spaska Mitrova koj e kriv -nie ili bugarite ? -Spored informacii od `sluzbite-Naredono e od odreden politicki (opozicija) moknik, sudijata da donese takva odluka za da mozat da go ispolitizirat slucajot,koj zema takvi dimenzii i ne dovede do ova `deredje so Spaska Mitrova; Ovie od vlasta se `svestija-ja smenija pretsedatelkata na sudot,no zadocnija; -Zatoa rekov ni treba-mudrost i itrina a otkoga ke vlezeme vo Nato i EU-pisuvajte i praite sto sakate !!!
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #351 на: Септември 23, 2010, 10:16:23 »

http://frognews.bg/news_27180/Miloshevich_e_jiv_v_BIURM/

 
ПОЛИТИКА   Милошевич е жив в БЮРМ
Четвъртък, 23 Септември 2010


Българинът М. Ризински излежава 3-годишната си ефективна присъда в скопски затвор.

Тези които мислят, че сподвижниците на покойния Слободан Милошевич в бивша Югославия са на политическото бунище, дълбоко се лъжат! Такива хора днеска не само че не са изхвърлени от днешната политика, а в голяма степен продължават да управляват пост-югославското геополитическо пространство, пише за ЕурАктив Лазар Младенов, председател на Българския културен клуб – Скопие.........

ТИЕ  ТОТАЛНО ЈА  ПРЕЗЕДОА  ВМРО-ДПМНЕ НА  ЦЕНТРАЛНО  И  ЛОКАЛНО  НИВО  И  ДЕНЕС  СУВЕРЕНО  И БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈА  ВЛАДЕАТ СО  МАКЕДОНИЈА.
« Последно менување: Септември 23, 2010, 10:20:46 Anton »
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #352 на: Септември 23, 2010, 12:04:23 »

http://kurier.bg/komentari/9869.html

МИЛОШЕВИЧ  Е ЖИВ В МАКЕДОНИЯ......
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #353 на: Септември 25, 2010, 01:19:38 »

ВЕРУВАЛЕ  ИЛИ  НЕ ......

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6CF47CD5E279254F98DB17E0BE4A3B13
Груевски: Сите кодоши на виделинаЛустрација со јавни листи и објави, веднаш, со период до 2010 година и не само за носителите на јавна функција, туку и на сите кои имаат каква било општествена одговорна улога. Ваков повик вчера јавно испрати премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Во отвореното писмо адресирано до, како што вели, сите противници на лустрацијата, тој посочува дека крајна негова и партиска цел е сите кодоши да излезат на виделина. Притоа, се залага, како општество да изнајдеме модус за конечно разобличување и лустрирање на луѓето во политиката, кои денес немаат јавна функција, „бидејќи народот на избори им ја одзема довербата, а истите и сега работат во СДСМ во обид да ја вратат на власт со своето удбашко искуство“..........

??????????
 
Ако тоа  го  направи ќе има  реални  шанси  повторно да  ги добие  изборите  предвремени  или  редовни...Од  Белград  тоа нема да  му  го дозволат!!!
 
« Последно менување: Септември 25, 2010, 01:22:34 Anton »
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #354 на: Септември 26, 2010, 11:40:14 »

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=92510944461&id=9&setIzdanie=22092

Груевски: Сите на лустрација, кодошите на виделина ......?????
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #355 на: Септември 27, 2010, 05:51:04 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=127965
Бошковски: ДПМНЕ ја направивте гнездо на УДБА и КОС
 
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #356 на: Септември 29, 2010, 09:03:59 »

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2131&ArticleID=149169
Уапсен новинар осуден во „тајна“ постапка

Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #357 на: Септември 29, 2010, 09:45:52 »

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=2131&ArticleID=149169
Уапсен новинар осуден во „тајна“ постапка

РЕАЛНОСТ, коя цврсто не носи кон НЕРЕАЛНОСТ  :o  :o  :o
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #358 на: Септември 29, 2010, 12:40:23 »

.......ПО  ПОВОД  НА  СЛУЧАЈОТ  РИЗИНСКИ , ДА  СЕ  ПОТСЕТИМЕ......
Пишува: Илија МАКСИМОВСКИ

Кога Спаска Митрова и Војислав Савиќ од Гевгелија во 2006 г. склучиле брак, сигурно не планирале да се разведат по 6 месеци. Уште посигурно е дека не очекувале да станат центар на македонско-бугарските односи и судир на највисоко ниво. Според Законот за брак, при развод на бракот не се утврдува вина, туку неможност за заеднички живот, како и каде ќе живеат децата доколку се родиле. Случајот на Спаска Митрова и Војислав Савиќ ги има сите елементи на класично македонско семејство. Брза причина за брак, низок стандард, присутност на родители, проблеми во комуникација со околината.

Според Спаска, животот со Војислав бил оптоварен со пијанки, дрога, вонредни трошоци за живот, сомневање во причините за влегување во брак. Според Војислав, тој бил во рамките на стандардот на гевгелиска или македонска класика на млади луѓе кои треба да си го живеат животот. Но, додека Спаска забележува на наркоманските склоности на сопругот, на Војислав почнува да му пречи тоа што сопругата му е Бугарка. Како резултат, бракот се разведува, по што на сила стапуваат бирократите од полициските станици, судовите, центрите за социјална работа, адвокатите, бранителите за човекови права.

НАЛОЖЕНА НЕПОСРЕДНОСТ НА БИВШИТЕ СОПРУЖНИЦИ?!

 • По разводот на бракот, Центарот за социјални работи од Гевгелија со Решение утврдува дека таткото има право на контакт со бебето кое е родено по покренувањето на бракоразводната парница, и тоа никаде на друго место туку во домот на родителите на поранешната сопруга каде што Спаска живее. Спаска покренува и барање до Центарот за социјални работи во Гевгелија за определување друга локација за да се избегнат непријатности, но Решението на Центарот останува на сила.
Од причини што мајката, која во меѓувреме се вработува, не можела да овозможи или организира средби на бебето со таткото, државниот обвинител покренува обвинителен акт за кривично дело одземање малолетник, што според Кривичниот законик на Р. Македонија се изедначува со неовозможување средба со поранешниот родител. Поради само една таква пропуштена средба, Спаска Митрова стасува до затворска казна од шест месеци, условно на една година. За истите дејства Спаска уште еднаш е осудена на затворска казна од осум месеци, условно на две години. Следи ново Решение од Центарот за социјална работа за нова локација за средби на детето со таткото во просториите на Центарот. Бидејќи се случило во уште еден наврат да не се реализира средбата, повторно следи ново обвинение и пресуда за нова казна затвор од нови три месеци затвор за мајката. Спаска Митрова во моментот на излегувањето на овој број на Форум во затворот Идризово ја издржува оваа казна затвор од три месеци.

Во постапката пред Обвинителството, Основниот суд Гевгелија, Центарот за социјална работа и полициската станица Гевгелија, се вклучуваат адвокати (Димче Спировски, Џаков Ристо), обвинители (Василка Садикова Ковачева, Катица Јанева), судии ( Маја Почкова-Аврамова, Иван Стаменов, Билјана Николова), нотари (Ѓорги Николов). Притоа, од една страна е Спаска Митрова, наспроти сите споменати адвокати, судии, обвинители, полицајци меѓу кои некој некому е сопруг, пријател, роднина, сват. Дури, судиката Маја Почкова-Аврамова ì е кума на Спаска Митрова, која сигурно кога ја крштевала Спаска ниту не помислила дека еден ден бебето кое го држи голо пред Господа, ќе го прати во Идризово.
Спаска Митрова по сите судски предмети со помош Здружението на Бугарите во Македонија “Радко” ги има завршено постапките до Врховниот суд на Македонија, со што се исполнува условот за жалба пред Судот за човекови права во Стразбур. Случајно или не, во судските постапки процедурално се случувале повеќе грешки, а од страна на “Радко” кое има поддршка и од актуелната бугарска Влада преку бугарската дипломатија во Македонија, постапката ја воделе лица кои со правото и законите освен што немаат потребно образование, немаат никаква посериозна врска.

 • Истовремено, преседан и за македонската, но и за меѓународната судска практика е и судскиот предмет според кој, поради тоа што Спаска Митрова поднела жалба против пресудата со која е осудена на казна затвор од 3 месеци, за навреда на судиите Иван Стаменов и Маја Почкова е осудена на казна затвор од 10 месеци и плаќање за претрпени психички болки - нематеријална штета во корист на судиите во износ од 33 илјади евра. Уште поголем преседан е што и судењето против Спаска Митрова се одвива и судиите тужители кои го добиле спорот работат во - Основниот суд Гевгелија!       
МНОГУ ПОМАГАЧИ  - СПАСКА ВО ИДРИЗОВО, ВОЈИСЛАВ БЕЗ РАБОТА, ДЕТЕТО НА УЛИЦА

Во следната фаза во случајот “Спаска Митрова” се вклучува Здружението на Бугарите во Македонија “Радко” од позиција дека не се работи за граѓански спор или форма на судски злоупотреби, туку за монтиран политички процес врз Спаска Митрова само од причини што таа е Бугарка и еден од основачите на  “Радко”. Дури во целиот случај се појавуваат елементи на стари односи меѓу поединци во гевгелискиот суд, здружението “Радко”, полицијата и Обвинителството. Имајќи предвид дека Гевгелија и не е голем град, логично е луѓето да се познаваат, но во случајов не се работи за лични односи, туку за сериозни релации меѓу државни институции и раководства на граѓански здруженија како “Радко” кое од почетокот на својата работа го следат јавни афери и скандали. Останува отворено прашањето: кој го создаде скандал имиџот на “Радко”?  Аспектот на случајот “Спаска Митрова”, дека станува збор за притисок на државните органи врз Митрова само поради тоа што е Бугарка, брзо ги оптовари македонско-бугарските односи до ниво на најавување официјално бугарско вето за влезот на Македонија во ЕУ.

Фактот дека случајот “Спаска Митрова” стигна до официјалното ниво на македонско-бугарските односи и официјалната американска и ЕУ-дипломатија преку амбасадорите Ерван Фуере и Филип Рикер, бара темелна анализа што, всушност, се случувало и дали Спаска Митрова, нејзиниот поранешен сопруг Војислав Савиќ и нивното бебе и не се свесни во која безмилосна машинерија биле вовлечени. Во дел од документацијата за случајот “Спаска Митрова” се спомнуваат судии во Основниот суд Гевгелија кои учествувале во процеси за притворање и изрекување затворски казни со цел физички ликвидации, како и сериозни грешки во судската постапка, при што во Апелациониот суд Скопје е констатирана достава на две различни верзии на ист судски предмет кој се однесува токму на Спаска Митрова.
« Последно менување: Септември 29, 2010, 02:43:58 ohrid1941 »
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #359 на: Октомври 01, 2010, 12:13:54 »

Глобяват македонците за коли с български номера

Автор: Мартин Минков - кор. на БНР в Скопие

http://bnr.bg/sites/horizont/News/World/Pages/1001mak.aspx

В Македония днес влезе в действие законът, според който ще бъдат налагани огромни глоби на собствениците на автомобили с български или други чуждестранни номера, които не са ги пререгистрирали, а са внесени в страната преди повече от шест месеца.
Засилен контрол е въведен още от днес, както и първоначална глоба от 100 евро с предупреждение за конфискация, ако в посочен срок българските регистрационни номера не бъдат сменени с македонски.

Според последните оценки над 40 хиляди автомобила "втора ръка", закупени в България, се движат по пътищата, предимно в източна Македония. До вчера са били пререгистрирани не повече от 10 хиляди от тях. Собствениците им протестират срещу нереално-високите митнически и други такси, които трябва да заплатят.

Потърпевш гражданин дава конкретен пример: закупен "ФолксвагенГолф 3"  от 94-та година се обмитява по каталога “Шваке” от 98-ма като "Голф 4", плюс останалите такси и така пререгистрацията надхвърля цената, заплатена за автомобила. Това е основната причина мнозина да предпочетат риска и от днес да шофират под заплахата от огромна глоба – поне докато властите реално не намалят таксите за пререгстрация.

Много от хората с двойно гражданство и български паспорти са убедени, че законът е в противоречие с правото и не могат да бъдат задължени да пререгистрират колите си тук. Според този закон автомобил с чуждестранна, а това на практика означава – с българска регистрация, може да престои в Македония до 6 месеца, след което – отново за шест месеца трябва да бъде изведен трайно извън страната и внесен отново.
Сочувана