Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 272218 пати)

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #315 на: Август 18, 2010, 09:31:09 »

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=26528

Македонија има три пати повеќе администрација од ЕУ
среда, 18 август 2010, 16:17
Нов бран рамковни вработувања – двесете и педесет турци и роми треба да добијат решенија до крајот на месецот – во септември нови работни места ќе се делат на уште неколку стотици Албанци додека нивни колеги претходно вработени дома чекаат во кое министерство ќе бидат распоредени. Вицепремиерот Адеми додека промовира работа за нова администрација признава дека дел од луѓето земаат плата од буџетот, иако не одат на работа.

Има уште што седат дома, иако тој број ќе се намали - вели Абдулаким Адеми
Вработувањата по рамковен и по политички клуч постојано ја зголемуваат и онака обемата јавна администрација. На ризиците од ваквиот однос веќе предупредуваат и преставниците на меѓународата заедница. Најгласен е амбасадорот на ОБСЕ Хереро постојано - кој предупредува дека не треба да се измислуваат работни места кои воопшто не се потребни.

Статистиката покажува дека Македонија е на пат да се блокира од вработувањата во администрацијата – земјата процентуално има за три пати повеќе вработени во јавниот сектор во однос на земја од ЕУ. Во земјава од вкупниот број на 600 илјади вработени –дури 110 илјади се во јавниот сектор. Уделот на вработените кои примаат плата од државата во вкупно вработените веќе достигна фантастични 18%.

Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #316 на: Август 20, 2010, 10:11:42 »

Во долгови преку гушаЦитат
Вредноста на кредитите што граѓаните не можат да ги вратат е зголемена од 1,5 милијарда денари во 2006 година на 5,5 милијарди денари лани и продолжува да расте годинава

Македонските граѓани и компании се' потешко ги враќаат своите долгови, а нивната задолженост истовремено расте. Во ситуација кога компаниите и граѓаните бараат кредити не за да инвестираат, туку за да ги отплатат обврските, Народната банка на Македонија во последниот извештај предупредува дека растот на долговите може да ја наруши финансиската стабилност на економијата.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=7AB6F685DF91334B9EBE240EA4E3B1B1
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #317 на: Август 20, 2010, 05:58:35 »

ПО  ИНСТРУКЦИИ  ОД  БЕЛГРАД....
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126556
   
 
Амбасадорот Треневски повторно со исти тези за НАТО
Ирина Гелевска  Коментари (6)     
 
 
20.08.2010 15:32 
Мартин Треневски
 
 
На само десет дена пред официјалното преземање на амбасадорската функција во НАТО, Мартин Треневски во интервју за агенцијата ’’Макфакс’’ ниту за чекор не отстапува од своите цврсти анти-нато ставови, за кои и Премиерот најави дека ќе ги дообјасни.


Овој   човек  беше  меѓу  најголемите  противници  на  осамостојувањето на  Македонија,  беше  против независноста  на  Македонија и беше против  тоа  Македонија  да  се  издвои од  Југославија    Србија.
Овој  човек  беше   поборник  Македонија да  остане  во  „братска  заедница„  со  Србија.Инаку  е  син  на  „познат„ УДБАШ.

 
 
Сочувана

Илинден

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 226
 • СВОБОДА ИЛИ СМЪРТЪ ЗА МАКЕДОНИЯ!
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #318 на: Август 21, 2010, 07:56:43 »

Македонско-бугарскиот граничен центар остана само на хартија

Проектот за создавање заеднички Контакт-центар за полициска и царинска соработка меѓу Бугарија и Македонија, со кој треба да се создадат услови за поагресивна борба со транснационалниот криминал, но и за полесно минување на границата, и по една година од потпишувањето на договорот се' уште постои само на хартија. Документите за проектот се во Собранието на Македонија, каде што се чека ратификација на Предлог-законот, но сепак, од промовирање на проектот досега минаа 18 месеци.

Според договорот, комуникацијата ќе биде на официјалните јазици - бугарски и македонски, а трошоците за неговото функционирање ќе се делат. Бугарија е задолжена за обезбедување на објектот, вработените ќе имаат ознаки на двата јазика, но нема да смеат да носат оружје.

...прочитај повеќе >> (dnevnik.com.mk)
« Последно менување: Август 21, 2010, 08:00:37 Илинден »
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #319 на: Август 23, 2010, 08:25:39 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=126620

Тодоров: Во случајот со учебникот по општество виновни се рецензентите
Биљана Секуловска     
 
 
22.08.2010 19:27 
 
 
 
Претстојната учебна година, вообичаено, ќе стартува со низа проблеми во образованието. Секој ден открива ново промашување во подготовката на учебниците. Министерот Тодоров смета дека е време да се персонализира одговорноста и прстот да се впери кон виновникот.

ПО  ОВАА  ЛОГИКА  НИТУ  ХИТЛЕР ,НИТУ ЧАУШЕСКУ  СЕ  ВИНОВНИ........виновен  е  народот.
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #320 на: Август 23, 2010, 12:46:27 »

Еуростат: Македонија е во посебна категорија за невработеноста  http://89.205.123.41/dnevnik/biznis/eurostat-makedonija-e-vo-posebna-kategorija-za-nevrabotenosta

Как половината в Испания са бзработни, като са 20%... http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&language=en&pcode=teilm020&tableSelection=1&plugin=1
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #321 на: Август 23, 2010, 02:59:48 »

http://www.focus-news.net/?id=n1432859


Официален сайт на ДПА Арбен Джафери: Македония може да функционира само като мултинационална държава

23 август 2010 | 11:05 | Агенция "Фокус"

София. Македония може да функционира единствено и само като мултинационална държава. Това заяви в интервю за Агенция “Фокус” Арбен Джафери, създател и почетен председател на Демократическата партия на албанците (ДПА). По думите на Джафери Македония не може да бъде функционална без това.
„Ако този подход не се промени, македонските политици ще се сблъскат с феномена “cirkulus viciosis” (порочен кръг). За да съществува като държава, трябва да се уважава мултиетническият характер на обществото, което, за да се приложи справедливо, трябва да се откажат от привилегиите. В модерните общества функционалността все повече се превръща във върховен стандарт. Ако това не се реализира ще се реализират други решения”, каза още Джафери.


Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #322 на: Август 23, 2010, 08:51:30 »

Владата ќе формира поморска флота
http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=37&egId=7&eventId=26711
 ???
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #323 на: Август 23, 2010, 09:03:09 »

http://www.focus-news.net/?id=n1432810


Информационна агенция "Фокус" „Вечер”: Чрез секс към Велика Албания
23 август 2010 | 09:19 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. План за създаване на Велика Албания, чрез разширяване на албанската популация, посредством бракове, са разкрили сръбските специални служби, пише на първата си страница скопският вестник „Вечер”.
Изданието се позовава на сръбските служби за сигурност, според които след „усвояването” на Косово, албанците изпращат млади девойки за съпруги на стари ергени в изоставените села на Южна Сърбия /Рашка, Враня, Бояновац, Сурдулица и др. – б.р./, както и в Западна Македония.
Според сръбските служби става дума за стратегия за по-нататъшно разширяване на албанското етническо пространство.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #324 на: Август 23, 2010, 09:07:10 »

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=B0FD5961FE3C5E4AB51114E852C405B2


ПЕКОЛЕН ПЛАН ЗА КОЛОНИЗАЦИЈА НА БАЛКАНОТ

Со секс до голема Албанија

По "освојувањето" на Косово со стапка на наталитет невиден во Европа, Албанците сега испраќаат "заљубени млади невести" во запуштените села на јужниот дел од Србија, но и во западниот дел на Македонија и ги мажат за дваесетина години постари ергени


Албанските штркови слетуваат на српските планини и ја цртаат границата на "голема Албанија". Зад "романтичните" приказни за "изненадна љубов" на Албанките кои се мажат за постари српски ергени од запуштените планински села се крие сосема сигурен вносен бизнис. Според "Курир", српските служби за безбедност се сомневаат дека станува збор за стратегија за понатамошно ширење на албанскиот етнички простор на периферните подрачја на централна Србија.
- Како што со невидена стапка на наталитет го освоија Косово, па и добар дел од југот на Србија, сега ја спремаат следната етапа. Млади Албанки, повеќето од околината на Скадар, преку агенции запознаваат осамени српски домаќини кои по правило се над десет години постари од нив. Откако нивните роднини ќе се уверат колку земја поседува младоженецот и дека е единствен наследник, се одобрува бракот бидејќи е речиси сигурно дека девојката ќе го надживее мажот и ќе го наследи имотот. А, кога тоа ќе се случи по неа од Албанија ќе стигнат роднините, а можеби и нејзиниот иден маж, вели за "Курир", соговорник близок до српската служба за безбедност. Според него, интересно е тоа што албанските снаи доаѓаат масовно во Рашката област, која се потпира на Косово.
- Веројатно тука има и вистински љубови. И тоа се случува. Но, размислете добро: зошто ниеден албанско-српски брак не е склучен во Источна Србија каде исто така има многу сиромашни села од кои побегнаа речиси сите девојки? Се ова и премногу наликува на смислена стратегија, вели соговорникот на "Курир". Тој смета дека е многу веројатно Албанците сето ова да го прават смислено, зашто децата ќе ги воспитуваат по албанските обичаи.
- Децата сигурно ќе учат албански јазик и култура бидејќи домаќините поради работата немаат време да ги воспитуваат. Ним работниот ден им трае од утро до вечер. Но, повеќето од тие оженети велат дека тие жени им ги спасиле куќите од затворање, вели тој.
Вакви случаи, но на македонски ергени за албански невести има и во некои села во западниот дел на Македонија, но тој број засега е помал во однос на Србија, каде според албанскиот весник "Шкип" околу 8.000 Срби во изминатиов период ја посетиле Албанија, во потрага на своите идни сопруги. За две години во Србија се омажиле 86 Албанки.

ВО  ОВОЈ ДЕЛ ,ВО  ОДНОС НА  МАКЕДОНИЈА ГИ КОПИРААТ СРБИТЕ.

 
Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #325 на: Август 23, 2010, 11:45:22 »

Еврика!

Това си го говорят спокойно и сериозно албанците и по англоезичните форуми от 5-10 години, тия най-накрая е сетиха за какво става въпрос... Тия наистина май са малоумни аутисти там.

Доста от младежите пък получават стипендии в Турция...
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #326 на: Август 24, 2010, 10:30:48 »

http://www.focus-news.net/?id=n1433216

Утрински весник”: Македония е европейски феномен по броя на безработните

24 август 2010 | 11:14 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Безработицата в Македония не е само малко по-висока от останалите страни в Европа, пише днес македонският ”Утрински весник”. В сравнение с европейските страни с най-много безработица, Македония представлява феномен, посочва изданието. 32,3% е безработицата през изминалата година, а сред младите хора е 50%, сочат данните на „Евростат”. В ЕС има две страни с висок процент на безработица – Испания и Литва. Безработните в двете страни са 20% от работната сила, в следствие на икономическата криза.


Сочувана

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени
Одг: Македонска реалност
« Одговори #327 на: Август 24, 2010, 12:18:23 »

Macedonia - European champion of unemployment http://waz.euobserver.com/887/30658/?rk=1
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #328 на: Август 24, 2010, 02:04:41 »

http://www.vest.com.mk/?ItemID=39DBE5A751FD37408E56F35640D29B39

СЕ ПЕНЗИОНИРА ЧЛЕН НА СУДСКИОТ СОВЕТ ОД РЕДОТ НА ЗАЕДНИЦИТЕ

Македонски Бугарин сака да ја наследи Мируше
За нејзиното место конкурирале петмина кандидати меѓу кои и Славчо Тасев, судија од Апелациониот суд Штип, кој е деклариран како Бугарин

На 14 септември ќе гласа целото судство за местото што ќе се испразни во Судскиот совет до крајот на неделава. Ќе гласаат сите судии за избор на член на Советот од редот на заедниците, бидејќи Мируше Еленовска си заминува во пензија.
За нејзиното место конкурирале петмина кандидати: Славчо Тасев, судија од Апелациониот суд Штип, кој е деклариран како Бугарин, потоа судијката од Основниот суд Скопје 2 Зорица Цунгаровска, која конкурира како Србинка и судиите Ахмет Рушити од Апелациониот суд Гостивар, Мерсел Пајазити од Апелациониот суд Скопје и Шемседин Јусуфи, судија од Основниот суд Тетово, сите тројца припадници на албанската заедница во Македонија.
Во Судскиот совет од редот на заедниците има член од редовите на турската заедница, има од албанската и еден член македонски Бошњак.
Еленовска претходно беше судијка во Апелациониот суд Скопје, но во највисоката судска власт беше избрана од редот на заедниците, поради што ќе бидат распишани избори во сите судови. (С. К. Д.
 
НЕ  САМО ЗА  СУДСКИОТ  СОВЕТ-РАМКОВНИОТ  ДОГОВОР ТРЕБА  ДА  СЕ  ПРИМЕНУВА  ВО  СИТЕ  ОБЛАСТИ НА  ОПШТЕСТВЕНИОТ  ЖИВОТ  ВО МАКЕДОНИЈА  НА  ЦЕНТРАЛНО  И ЛОКАЛНО  НИВО.Само  така  Македонија  ќе биде  вистински  независна,суверена  и  демократска  држава.
Сегашното доминантно  владеење  на Србите (  УДБА  и  КОС) ја  донесе  актуелната  беда  и  сиромаштија  на  Македонските  народи.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #329 на: Август 26, 2010, 01:26:47 »

http://www.focus-news.net/?id=n1433878

 „Утрински весник”, Македония:
Владо Бучковски твърди, че Силвана Бонева има български паспорт
26 август 2010 | 12:33 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Депутатът от опозиционният Социалдемократически съюз на Македония (СДСМ) и бивш премиер Владо Бучковски отново заяви, че депутатката Силвана Бонева от управляващата ВМРО-ДПМНЕ има българско гражданство, пише днес македонският ”Утрински весник”. Бонева преди една година осъди Бучковски за същото твърдение и трябва да й изплати 26 хил. евро обезщетение. По време на съдебния процес Бучковски твърдеше, че е получил информациите от свои източници в българското разузнаване. По време на заседанието на правната комисия в парламента, което се състоя вчера, Бучковски е твърдял, че Бонева има български паспорт. Той поискал и експертиза да утвърди дали Бонева може да бъде депутат, тъй като по време на процеса е извадила медицинска бележка, с която е потвърдила, че има травми от изявлението на Бучковски.
Сочувана