Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 284917 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #210 на: Мај 21, 2010, 07:56:02 »

Командант Хоџа - Во Македонија има многу албански вооружени групи

Скопје, 21. мај (ИНПРЕС)

Цитат
Џезаир Шаќири - Хоџа веќе три години живее во селото Танушевци, на околу 40 километри од Скопје. За три години, и покрај обидите на полицијата, сепак не се осмелија да влезат во т.н. „Република Танушевци“, вели Хоџа.

- Ситуацијата е мирна во Танушевци, селаните започнуваат да ја работат нивната земја и се занимаваат со други активности карактеристични за на пролет. Во однос на безбедноста, има зголемено присуство на полиција околу селото, но нема провокации, изјави во интервју за „Журнал“ Џезаир Шаќири - Хоџа.

http://inpress.com.mk/?ItemID=19D9639CEB872E4E927C0E79C9FDEDBC
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #211 на: Мај 22, 2010, 08:31:17 »

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0EB273D017E3054598652282B98262A7

Проблемот со името само врв на проблемите
Проблемот со името е само врв од „ледениот брег“ од проблеми што ги има Македонија со соседите – изјавил еврокомесарот Штефан Филе пред бугарските европарламентарци, кои деновиве имаа средба со него за да се пожалат за случајот Спаска Митрова. Според нивните тврдења, Филе најавил дека нема да толерира вакви однесувања, но решавањето на проблемите го одложил, главно, за подоцна кога Македонија ќе ги започне преговорите за членство и ЕУ ќе има повеќе инструменти да дејствува.

Како што е познато, по повеќе од еден месец чекање, шестмина бугарски европарламентарци од сите политички групации бараа средба со еврокомесарот за проширување за да му се пожалат околу односот на македонските власти кон граѓаните што се определуваат како Бугари во нашата држава, издигнувајќи го „случајот Спаска Митрова“ на ниво на проблем во функционирањето на судскиот систем во Македонија. Формално, тема на средбата биле „предизвиците околу евроинтеграцијата на Македонија“, а во текот на едночасовната средба еврокомесарот и парламентарците разговарале за актуелните прашања од билатералните односи, за почитување на човековите права на граѓаните со бугарско чувство во Македонија и во тој контекст за исполнувањето на Коппенхашките критериуми. Филе, според бугарските тврдења, најавил дека ќе ги следи внимателно односите на Македонија со соседите, но истакнал дека е важно што сите бугарски политички сили изразуваат исто мислење во однос на прашањата врзани за интеграцијата на нашата држава во ЕУ. „Целта не ни беше да и' наштетиме на Македонија, туку обратно, да дадеме основа за европски стандард во добрососедските односи и во почитувањето на човековите права“, изјави Евгениј Кирилов. „Ние како бугарски државјани дадовме јасен сигнал дека нема да толерираме случаи како што е овој со Спаска Митрова и дека ќе ги браниме своите национални интереси“, го дополни европарламентарката Надежда Неински.

Ова не беше прва интервенција на бугарските европарламентарци околу „случајот Митрова“, бидејќи претходно слични барања упатуваа и кон еврокомесарот Оли Рен и пишуваа парламентарни прашања, без некаков поголем ефект. (Н.Р.)
 

Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #212 на: Мај 22, 2010, 01:08:49 »

НЕМА КРИТИЧНА МАСА ВО МАКЕДОНИЯ :

ПОВТОРНО НЕУСПЕШНИ ПРОТЕСТИ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ
Малку студенти се бунат за подобар стандард


Цитат
Помина уште еден неуспешен протест на македонските студенти бидејќи едвај педесетина се собраа пред споменикот на „Св. Кирил и Методиј“, каде што побараа подобрување на студентскиот стандард. Организаторите на протестот слабиот одѕив го објаснија со неинформираноста на студентите бидејќи сите плакати што ги поставиле на факултетите биле одлепени. Затоа организаторите се обидоа да влезат во факултетите и да ги повикаат студентите да им се приклучат, но вратите на Правниот факултет и на Економскиот факултет експресно се затворија и не им беше дозволено да влезат.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=2027&ArticleID=141236
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #213 на: Мај 23, 2010, 11:34:30 »

Проблемот со името само врв на проблемите
  ЕДНО ГОЛЯМО БРАВО ЗА НАШИТЕ БРАТЯ В ЕВРОПРЛАМЕНТА.ИСКРЕНО НАДЯВАМЕ СЕ ЧЕ ГРИЖАТА И ПОТКРЕПАТА В БЪДЩИЕ ЩЕ БЪДЕ ОЩЕ ПОСИЛНА.ТЕ СЕ НАЙ-ГОЛЯМАТА СВЕТЛИНА И НАДЕЖДА ЗА ВСЕКИ МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИН,НЕКА ДА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ УЧИМ ОТ ТЯХ,А НАЙМНОГО НЕКА УЧАТ НЕКОЙ ОТ ЗАСПАЛИТЕ ПОЛИТИЦИ В СОФИЯ.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #214 на: Мај 23, 2010, 11:36:32 »

Проблемот со името само врв на проблемите
  ЕДНО ГОЛЯМО БРАВО ЗА НАШИТЕ БРАТЯ В ЕВРОПРЛАМЕНТА.ИСКРЕНО НАДЯВАМЕ СЕ ЧЕ ГРИЖАТА И ПОТКРЕПАТА В БЪДЩИЕ ЩЕ БЪДЕ ОЩЕ ПОСИЛНА.ТЕ СЕ НАЙ-ГОЛЯМАТА СВЕТЛИНА И НАДЕЖДА ЗА ВСЕКИ МАКЕДОНСКИ БЪЛГАРИН,НЕКА ДА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ УЧИМ ОТ ТЯХ,А НАЙМНОГО НЕКА УЧАТ НЕКОЙ ОТ ЗАСПАЛИТЕ ПОЛИТИЦИ В СОФИЯ.

Кирилов е Закон!  :)
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #215 на: Мај 24, 2010, 07:01:16 »

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=DAB859B4D555BE4687B87C2A543E5F5C

Река возила кон Грција, поток кон Македонија
Повеќе од шест илјади македонски граѓани до вчера напладне преку граничниот премин Богородица заминаа на продолжен викенд кај јужниот сосед. Иако граничниот премин изгледаше како во најголемите летни туристички шпицови, сепак немаше застои, освен времето потребно за вообичаените формалности за излез од држава. За влез во Грција се чекаше околу половина час, бидејќи поголем дел од граѓаните првпат излегуваа од државата со биометриски пасоши и на грчка страна го пополнуваа листот со кој се влегува таму.

- За продолжениот викенд очекувавме зголемена фреквенција на преминот и сите шест ленти за излез ги ставивме во функција на патниците - рече Никола Стамов, командир на ПС Богородица.

За разлика од Македонците, кои масовно заминаа кај јужниот сосед, само илјада Грци дојдоа во Македонија. Нивни најчести дестинации се гевгелиските казина и хотели, а мал дел заминаа во Охрид и ВО другите туристички центри. (Р.Т.)
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #216 на: Мај 24, 2010, 02:10:19 »

ГОРНОТО  Е  РЕЗУЛТАТ  НА  МУДРАТА  ГРЧКА  ПОЛИТИКА  КОН  МАКЕДОНИЈА.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #217 на: Мај 25, 2010, 12:01:44 »

интересен осврт во „Дневник“

Цитат
Горан Пандев не е македонски феномен затоа што ни ја потхрануваше националната гордост, туку зашто е олицетворение токму на сето она што мнозинството Македонците не сме. Тој, всушност, ни покажа што не сме правеле сите изминати години за да го постигнеме неговиот успех, да ја освоиме Европа. Тој е работлив на теренот, скромен надвор од него. Погледнете што правиме ние: на работните места сме главно мрзливи, гледаме како да забушиме и да фатиме кривина, а надвор од нив се удираме в гради и ломотиме за големи работни победи. Горан е тимски играч, се жртвува за успехот на колективот. Какви сме ние? Индивидуалци заслепени од желбата за личен профит, кои кон заедничкото се однесуваат како кон туѓо. Горан трча еден километар повеќе од останатите за да биде конкурентен во екипата. Ние сакаме да влеземе во европската екипа така што некој друг ќе ни ги истрча километрите до Брисел, а и во микросветот што не' опкружува се владееме според правилото „турни ме да кинисам“. Горан до успехот стигна скала по скала - Беласица, Специја, Анкона, Лацио, Интер.... Ние изградивме систем во кој е нормално на државниците прво вработување да им е премиерското, на младите дипломати прво работно место амбасадорското, секој гледа преку ноќ и без капка пот да стигне до врвот. Горан успеа сам. А овде во Македонија царува непотизмот, династии се нижат од врвните академски установи, преку болниците и судовите, до последното јавно установче, а таму каде што тато и мама не можат да помогнат, единствениот клуч што ги отвора железните порти е - партискиот. Успехот на Горан се базира на знаење, вештина, талент. Во Македонија знаењето доживува дефлација како никогаш претходно, неталентираните гледаат да ги уништат талентираните, неспособните да се опкружат со уште понеспособни за да бидат најдобри... И, конечно, Горан не се чувствуваше помал од другите затоа што е Македонец. Иако за местото што му го одреди неговиот португалски тренер Мурињо мораше да се бори токму со Португалецот Кварежма и со италијанскиот миленик Балотели, тоа не го обескуражи, тој не се самоизолира и не се заплетка во мрежа од имагинарни заговори. Македонија не само што не се отплеткува од таквите мрежи туку - постојано плете нови и нови.
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=3E83394909A6A844B993662CA0008A4E


но факт е дека негативните особености погоре се промовирани от србо-комунистите
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #218 на: Мај 25, 2010, 02:15:47 »

Нешто по темата:

Утрински весник, 25.05.2010
Матурантите сакаат да бидат менаџери

Цитат
Матурантите во нашата земја најмногу целат да бидат менаџери или административци, покажуваат резултатите на едно истражување. На спротивниот крај од нивните желби се занимања што се поврзани со грижа и помош на луѓе, уметност и слично. Друго е прашањето дали за професиите што најмногу ги сакаат имаат и соодветни предиспозиции.
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #219 на: Мај 26, 2010, 01:01:39 »

што би кажал неосознаениот сонародник от Шведска disidentensen  ;D, не дека не им текнува ама доцнат со години (ако не и декади)  ;D

Жарко Трајановски,  oх пардон  Tussensen Uthärdanssen (Тuss- Жар на шведски и Uthärd Трпи/Трае на шведски) во денешен „Дневник“

Цитат
Може ли да стане збор за демократија без демократска контрола и темелно прочистување на службите на МВР, кои со години противуставно не' прислушуваа? До некни незаконски не' прислушуваше „големиот брат“, а сега ни предлагаат законски измени за да му овозможат неограничено прислушување на „големиот братучед“


http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=12E162C51CB9B94994CC549FFF69B0BC

Цитат
Може ли да стане збор за демократија без еднакво почитување на човековите права на сите граѓани?

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #220 на: Мај 28, 2010, 07:12:27 »

Харалампие Хаџиристески обвинет за криминал тежок половина милион евра

Цитат
Полицијата денеска поднесе две кривични пријави против првиот човек на ФФМ Халампие Хаџиристески кој се товари за криминал тежок повеќе од половина милион евра.

Според официјалното соопштение од МВР, Хаџиристески е осомничен дека заедно со Реџеп Беџети, поранешниот потпретседател на ФФМ и бившиот генерален секретар Лазар Митревски во 2004 година платиле столчиња, за фудбалски трибини кои веќе и биле подарени на ФФМ како донација од Нинберг Германија.

http://inpress.com.mk/?ItemID=08C15099C5952E41A497BE8CD02D9326
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #221 на: Мај 28, 2010, 07:53:07 »

Харалампие Хаџиристески обвинет за криминал тежок половина милион евра

Цитат
Полицијата денеска поднесе две кривични пријави против првиот човек на ФФМ Халампие Хаџиристески кој се товари за криминал тежок повеќе од половина милион евра.

Според официјалното соопштение од МВР, Хаџиристески е осомничен дека заедно со Реџеп Беџети, поранешниот потпретседател на ФФМ и бившиот генерален секретар Лазар Митревски во 2004 година платиле столчиња, за фудбалски трибини кои веќе и биле подарени на ФФМ како донација од Нинберг Германија.

http://inpress.com.mk/?ItemID=08C15099C5952E41A497BE8CD02D9326

Да не беше тој спотот на сдсм за фудбалската мафија на А1 и директното обвинување на сдсм за поврзаност на премиерот со хаџиристевски, тешко многу тешко дека ке имававме кривични пријави.
Само за илустрација сопругата на бившиот генерален секретар на ФСМ,  Лазар Митревским беше во времето на сдсм 2002 -2006 и уште е, демк во времето на дпмне висок функционер во македонската даночна администрација. Дополнително и синот и бил вработен таму нели како квалитетен кадар.

Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #222 на: Мај 29, 2010, 09:28:27 »

Вакви суштества живеат во Македонија, коментар от веста дека ЕУ серизоно предупредува дека ке дигне раце от РМ...

Цитат
Aleks од prilep на 29.05.2010 во 19:19 напиша:
Aleks od Prilep
 
Makedonija i Srbija imat najteski uslovi za vlez vo Nato i Eu Makedonija da se smeni sama sebe a Srbija da go priznae Kosovo, sto se gleda nevozmozno mojata ideja e da Makedonija go povlece priznavanjeto na Kosovo i da gi povlece site nasi vojnici od Nato misite, a Srbija da ja priznae nasata Pravoslavna Crkva i pod hitno da pobarat od Bratska Rusija i Prijatelska Kina da otvorat Voeni Bazi da napravat Fabriki. Toa e edinstveniot Spas za nas dosta ni e teroriziranje, i da se stvorat uslovi za Nov sojuz na Balkanot Makedonija, Srbija, Republika Srpska, i ako nesto se smeni Crna Gora, Mora vednas da se dejstvuva da ne bide utre kasno
 
So Glaven Grad Skopje Da Zivee Makedonija, da se ostvari Noviot Sojuz.
 
Mislam deka ova e najdobrata ideja za Nas i Siguren sum deka Rusija i Kina bi se slozile so ova.
 
A1 Be molam da se objavi ovoj Komentar bes Cenzura Samo Sega Pozdrav.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123682#komentari
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #223 на: Мај 29, 2010, 09:56:40 »

Подобро би  било   Турците  да  се  вратат  , отколку  Македонија  повторно да  падне   под  Србско  (  Југословенско )  робство.
Тоа  е  невозможно  бидејки  во   Србија   претстојат  уште   важни  настани-ослободување  на  Војводина , Санџак.......Се  додека Војводина  ,Санџак  и  другите  територии  се   под  Србска  окупација ,  за  Србија  нема  место  во   ЕУ.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #224 на: Мај 30, 2010, 02:00:01 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122165

Полицијата и доушниците во борбата со нарко мафијата

Катерина Гетева
Коментари (7)     

 
 
17.04.2010 18:43
 
Љупчо Тодоровски

 
Македонија игра важна улога во регионалната борба со наркомафијата. Во тоа и помагаат обучени за тоа полициски службеници но исто така и така наречените доушници. За оваа спрега на професионалци и неформална група информатори во битката со дрогата говори директорот за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски во интервју за А1.
Дали Република Македонија спаѓа во балканската рута во шверцот со хероин?
-Во суштина Македонија не е главното подрачје или главниот пат, преку кој што се тргува со хероин. Деведесетина тона што годишно влегуваат во Турција од соседен Ирак, над осумдесет тони поминуваат преку Бугарија, многу мал дел поминува низ Македонија, а потоа оди за Косово и Албанија, кои што сепак завршуваат во Европа.
Дали Македонија има свои агенти кои делуваат во странство, андеркавери? Дали има свои доушници кои што делуваат и надвор и во земјава?
-Информаторите се оние кои што ги носат главните информации за она што се случува во македонското и другото подземје. Тоа е една неформална група на соработници на полицијата.
-Андеркаверите, тоа е една посебна категорија на вработени, кои под посебен режим се избрани да ја вршат таа работа, направени се посебни подготовки кои на друг не му се познати, на јавноста и се подготвени да делуваат во криминалната средина. Тие можат да делуваат на нашата територија со знаење на јавното обвинителство на Република Македонија за организиран криминал или во странство со претходен договор со тамошната полиција и нивното јавно обвинителство. Морате да бидете овластени за таа работа.
Кој ги финансира андеркаверите?
- Андеркаверите ги финансираме ние и тие се влезени во системот, во буџетот, но информаторите како неформална и неорганизирана група меѓу себе, не се финансирани.
Што дава министерството за внатрешни работи на членовите од подземјето кои што носат информации?
-Ние со нив се познаваме од кога бевме инспектори, тие беа малолетни деликвенти, ние се развивавме во нашата област, тие се развиваа во нивната област. Многу често сме ги фаќале, некои од нив не.
-Тие што сме ги фатиле, биле во затвор, излегувале и пак комуницирале со нас. Голем дел и од тие што не сме ги фатиле, комуницираат. Дали постои некој страв кај нив, дека некогаш ќе се најдат во непријатна ситуација па ние би можеле да им помогнеме или од некој други причини за кои што сега не би зборувал, а мене ми се јасно познати, тие комуницираат со полицијата и едноставно ни даваат информации.
-Може и да не ни ги дадат, за нив ќе биде исто, но голем дел сакаат да имаат пријателски односи со нас.
Остатокот од разговорот погледнете го во видеото.

ТЕШКО  НА  ДРЖАВА  НА КОЈА  СТАБИЛНОСТА  И  БЕЗБЕДНОСТА  И ЗАВИСАТ ОД  КРИМИНАЛЦИ-ДОУШНИЦИ  КОИ  НАМЕСТО  Во  ЗАТВОР ,СЕ  ШТИТЕНИ  ОД  ПОЛИТИТИЧАРИТЕ , ОД  ПОЛИЦИЈАТА  А  СО ТОА  И ОД  СУДСТВОТО И  ОБВИНИТЕЛСТВОТО.
Сочувана