Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 277865 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #195 на: Мај 07, 2010, 12:07:37 »

Дојче Веле: Македонија да го фати „шпанскиот воз“

Извор: Deutsche Welle

Брисел
Македонија да не чека грчка иницијатива, туку да ги употреби сите расположливи средства за надминување на спорот со името, вели Роза Балфур, аналитичар во Европскиот политички центар во Брисел во изјава за Дојче Веле на македонски јазик.

„Македонија навистина треба да се фокусира на она што го сакаат граѓаните, на кои им е се‘ понеиздржлива оваа неизвесност. Второ, треба да се разбере дека оваа неизвесност создаде многу негативни последици во државата, тензии помеѓу двете главни етнички заедници. Лидерите треба да бидат попрагматични во барањата за името. Најважно е Македонија да добие датум за преговори, наместо да се држи за унилатерален став за иднината на името“, вели Балфур.

Според неа, можни се две сценарија во преостанатиот период до крајот на шпанското претседателство со Унијата.

„Од една страна, Грција може да посака брзо решавање на проблемот со името затоа што ќе сака да го симне од дневен ред и да се фокусира на сопствените домашни проблеми. Од друга страна, би можело да биде политички претешко за Грција да донесе одлука и во тој случај би дошло до одлагање на преговорите за името“, смета Балфур.

http://www.makfax.com.mk/106859
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #196 на: Мај 07, 2010, 12:39:04 »

Ќе банкротира ли Македонија?

Ванчо Узунов
 
Не сме банкрот, ама се движиме натаму. Владата да се вразуми и да се однесува домаќински кога ги троши парите на граѓаните, порачаа денеска домашната експертска јавност.

„Буџетот е зависен од емисија на државни хартии, односно на државни записи месечно. Ако тоа не се намали, ќе дојдеме во ситуација на наркоман. Се повеќе и повеќе дрога, еден ден веќе колапсот е невиден“, изјави Ванчо Узунов, универзитетски професор.

Дали жичарницата на Водно е попродуктивна од изградбата на автопат, прашуваа експертите.

„Може некој фирмата своја да го прати во банкрот, ама не и мојата држава, затоа што и јас сум дел од неа, јас носам дел од тој терет.

-Така што не може некој да ме води во банкрот доколку до тој степен ги сведуваме нештата. Неминовен аранжман со ММФ“, вели Абдулменаф Беџети, универзитетски професор.


Ден Дончев
 
Приватниот сектор во Македонија е оптоварен како никогаш до сега. Никој не знае колкав е долгот што државата го има кон нив.

„Нација која се обидува да постигне просперитет преку оданочување, личи на човек кој што стои во кофа и се труди да се подигне себе си со рачката бидејќи токму тоа ми личи фискалната политика на Република Македонија, посебно последните четири-пет години“, рече Ден Дончев, економски аналитичар.

Криењето на вистинската економска состојба и константното задолжување ќе ја колабираат државата, констатираа учесниците на конференцијата во организација на фондацијата „Институт отворено општество“.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122833
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #197 на: Мај 10, 2010, 08:02:16 »

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=936B2CD173D3AC4982ED974CD09610BA

На судството му треба генерален ремонт. И заради нас, и заради нив.
Судиите си местат и помеѓу себе!

Аферата со површност и превид при разгледување на случајот Коркмаз Хаки, пред скопска Апелација, открива повеќе од превидот кој се случил. Открива дека во нашите судови жртви на местенки не се само странките, туку и самите судии. Дали Судскиот совет е над, или дел од тоа? 
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #198 на: Мај 10, 2010, 12:32:23 »

Антиевропска ли е вмровската политика?

Цитат
Опозицискиот СДСМ тврди дека ВМРО-ДПМНЕ, на чело со премиерот Никола Гревски, свесно ги блокира евроатлантските интеграции и одбива контакти со ММФ и ОБСЕ, како и секаков друг меѓународен мониторинг со цел партијата да го реализира зацртаниот проект за вмроизација на македонското општество во сите сфери.

http://www.spic.com.mk/kat/hronika/antievropska-li-e-vmrovskata-politika.html

СМЕШКИ ВО БОЯ  ;D  ;D  ;D

ЗНАЕТЕ ЛИ НА ШТО МИ АСОЦИРА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИТИЧКА СЦЕНА ? НЕ !?
ИСТО ШТО И КРАВЯ ЛЕПЕШКА РАЗДЕЛЕНА НА ДВЕ ОД ТРКАЛОТО НА КОНСКА КОЛА (КАРУЦА) !
А МИ КАЖУВААТ ПРИКАЗКИ ОТИ СЕ ДЕМЕК РАЗЛИЧНИ !  ;D
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #199 на: Мај 10, 2010, 04:06:06 »

 НЕ САМО ШТО ПО НИШТО НЕ СЕ РАЗЛИКУВААТ ТУКУ ИМА СЛУЧАИ КОГА ИМААТ И ЗАЕДНИЧКИ БИЗНИСИ,
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #200 на: Мај 11, 2010, 10:45:01 »

Симонс - Македонија поради проблемите со името е вон НАТО, Црна Гора е следна

Подгорица, 10. мај (ИНПРЕС)Помошникот на генералниот секретар на НАТО за безбедносна соработка и партнерство Роберт Симонс оцени денеска дека следната земја членка на НАТО ќе биде Црна Гора.

Црна Гора е лидер во процесот на евроатланските интеграции во регионот и ќе биде следната членка која ќе влезе во Алијансата. Доколку ја исклучиме Република Македонија која поради проблемите со името остана андвор од НАТО, Црна Гора сега се истакна како лидер за сите останати соседи, изјави Симонс.

Помошникот на генералниот секретар на НАТО изјави дека во Алијанската, за разлика од ЕУ нема замор од проширувањето.

- Нашата политика за отворени врати е сеуште на сила. Тоа е активен процес и многу е важно сите земји од овој регион што побрзо да станат членки на ЕУ и НАТО, за да се избегнат тензиите во иднина, додаде Симонс. (Крај)

http://inpress.com.mk/?ItemID=3559833AA199BB46AEE3491C2BC27675
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #201 на: Мај 11, 2010, 03:44:32 »

 Е нормално де защо да не бъде Черна Гора с тази нормални хора управляват.Прво което направиха си върнаха старите  букви в азбуката, за разлика от македоците който все още пишат на караджица.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #202 на: Мај 17, 2010, 12:16:34 »

Фуере: Забележуваме момент на назадување

Цитат
Веќе предолго време постои клима на неизвесност каде оди земјата, изјави амбасадорот на Европската Унија во Македонија во Неделното интервју за Радио Слободна Европа
Нема сомневање дека постои клима на недоверба меѓу етничките заедници и постоеја повеќе прашања во изминативе месеци каде што ние ја видовме таа недоверба. Веќе предолго време постои клима на неизвесност каде оди земјата, изјави амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере

http://www.forum.com.mk/23003
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #203 на: Мај 17, 2010, 12:22:41 »

Селмани и Тачи не отидоа кај Иванов

Цитат
Нова демократија не учествува на средбата кај претседателот Ѓорѓе Иванов.
Одлуката ја донесе Управниот совет на партијата со образложение дека нема да учествуваат на вакви средби се додека, како што соти во партиското соопштение, премиерот и албанскиот партнер во Владата не ги стават на маса темите за решавање на судските случаи како Сопот, Бродец и четирите хашки случаи.

http://www.forum.com.mk/22966
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #204 на: Мај 17, 2010, 03:23:00 »

 Големо БРАВО за господинот Тачи и Селмани,а што и би барале кай една ваква циркузантска личност коя интелектуално е послаба неколку десетици пати от ове двайца албански политичари.Единствено неизделканиот председател би можел им помогне при изборот на космодиск, но очигледно на овие луге не им е потребен.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #205 на: Мај 18, 2010, 11:08:32 »

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=72160&kategorija=4

Капетан на АРМ ограбувал експозитури на Комерцијална банка


Вработен во Армијата на Република Македонија, синоќа, бил приведен од скопската полиција, поради сомневање дека во изминативе неколку месеци извршил разбојништво во експозитури на банки во населбата Кисела Вода.

Полицијата утрово потврди дека капетан од АРМ е приведен и дека е утврдено оти со закани со пиштол ограбил две експозитури на Комерцијална банка во Кисела Вода, од кои едниот грабеж го извршил на осми април годинава.

Детали за случајот полицијата најави за подоцна денеска. Приведениот разбојник, заедно со кривична пријава и доказите ќе биде изведен пред истражен судија.
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #206 на: Мај 18, 2010, 01:01:58 »

 Сигурно овой капетан е партиски кадар на Дпмне, защо критерериумот многу добро се знае како се вработуваат луге во државните институции.Но во овой случай найстрашното е дека и родиелите на овой смел капетан се на високи функции во армията, се разбира и се кадар на дпмне.
Има ли на некой сега што не му е яасно зошто Македония уще долго време нема да биде спремна да влезе во НАТО.Само во последниве неколку месеци имаше неколку случаи како луге вработени во полицията и армията на Р.Македония се вмешани во разни криминални активности, мегу кои дури пред неколку дена имаше и убиство.Од сето ова само едно може да се заклучи дека во оваа квази држава има нещо многу гнило, има нешто многу расипано, а се знае рибата наймогу от каде смрди,се разбира от главата.Или во случай гнилото е на улица Илинденска т.е. владата на Р.М.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #207 на: Мај 20, 2010, 08:48:29 »

http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/kuloari-lekari-so-psihichki-problemi-lechat-pacienti

Кулоари - Лекари со психички проблеми лечат пациенти!

20.05.2010 - 18:44 | Македонија
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #208 на: Мај 21, 2010, 12:06:47 »

АБЕ ОВА ЦЕЛА ДРЖАВА Е ПОЛУДЕНА
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #209 на: Мај 21, 2010, 06:46:57 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=123412

Македонците масовно на викенд во Грција
Сузана Тасева     
 
 
21.05.2010 16:54 
 
 
 
На грчкото бузуки и бутиците во Солун и овој продолжен викенд не им одолеаа македонските граѓани. Ни протестите ниту пак променливите временски услови ги предомислија да останат во државата или пак да изберат друга дестинација.

Во шест ленти денеска се влегуваше кај јужниот сосед. Најфреквентно беше на граничниот премин Богородица, преку кој 6.000 македонски државјани со автомобили и автобуси заминаа за Грција.

„Во овој момент има и доста автобуси кој организирано заминаа, а има и доста индивидуално. Но како што може и сами да забележите нема долго задржување, освен основна гранична контрола.

НАРАВОУЧЕНИЕ  ЗА ПОЛИТИЧАРИТЕ  И  ДРЖАВНИЦИТЕ :КОЛКУ  ПОГОЛЕМ  Е  ПРИТИСОКОТ  ОД  ГРЦИЈА,  ТОЛКУ  ПОГОЛЕМ  БРОЈ  МАКЕДОНЦИ  ПАТУВААТ  ВО  ГРЦИЈА????......
Сочувана