Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 277862 пати)

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #180 на: Мај 02, 2010, 01:46:20 »

БЪЛГАРСКИ  РЕВОЛУЦИОНЕРИ  НА  ПЛОЩАДОТ  МАКДОНИЯ  В  СКОПИЕ.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122698
А1 Ексклузивно: Спомениците на Гоце Делчев и Даме Груев осамнаа на плоштадот
Гоце Михајлоски  Коментари (5)     
 
 
02.05.2010 11:54 
На поставувањето на спомениците освен владиниот снимател, присуствуваше само екипа на А1 Телевизија
 
 
Рано изутрината околу 3 часот на плоштадот Македонија поставени се спомениците на Гоце Делчев и Даме Груев. Поставувањето на спомениците високи околу 5 метри траеше шест часа.

На местото освен стручњаците од Италија и инжињерите на Бетон, присуствуваше и авторот скулптор Башевски, а пред нивното поставување спомениците ги разгледа и премиерот Никола Груевски.

На поставувањето на спомениците освен владиниот снимател, присуствуваше само екипа на А1 Телевизија.

Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #181 на: Мај 03, 2010, 10:27:56 »

ЏЕЗАИР ШАЌИРИ - ХОЏА, ПОРАНЕШЕН ПРАТЕНИК

Бумеранг за Груевски и за Јанкуловска


Цитат
Ситуацијата не оди на добро, изјави вчера за „Дневник“ поранешниот пратеник Џезаир Шаќири - Хоџа од Танушевци, кој веќе подолго време и' е недостапен на полицијата, која против него има поднесено кривични пријави. Во Танушевци, каде што живее тој, подолго време не влегле полициските екипи, а селото се наоѓа под контрола на луѓе облечени во црни униформи, вооружени со „калашникови“ и со „шкорпиони“.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5CAE98FD92903247AF1D506232E93EC2
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #182 на: Мај 05, 2010, 02:17:12 »

Макфакс: Кабелните оператори в Македония няма да излъчват сръбската телевизия Пинк

http://focus-news.net/?id=n1389908

04 май 2010 | 17:08 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
Скопие. Сръбската телевизия Пинк няма да бъде излъчвана от кабелните оператори в Македония, предаде агенция Макфакс. От Съвета за радиоразпръскване на Македония са заявили, че са получили информация от „Медия систем” ГМБХ Виена, която държи правата за разпространяване на ПИНК, че са прекратили договорите с 35 кабелни оператора в Македония. Съгласно информацията от Съвета заявили, че операторите, с които били прекратени договорите, веднага трябва да извадят телевизията от своя пакет.
„Излъчването на РТВ Пинк от страна на кабелните оператори в Македония е незаконно и ще се смята за пиратство и нарушаване на Закона за авторските права”, съобщили от съвета.
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #183 на: Мај 05, 2010, 12:44:07 »

 БРАВО.ЕДНО ГОЛЯМО БРАВО НА МЕДИЯ СИСТЕМ ДОБРО Е.МАКЕДОНИЯ ВЕЧЕ ИМА ЕДИН СРЪБСКИ БОКЛУК ПОМАЛКО,ВЕЧЕ СТИГА ОТ ТАКИВИ ПОМИЯРНИЦИ.ВРЕМЕ Е ЗА НЕЩО МНОГО ПОКАЧЕСТВЕНО А ТОВА РАЗБИРА СЕ МОЖЕ ДА ИДВА САМО ОТ БЪЛГАРИЯ.
Сочувана

Urban

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 197
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #184 на: Мај 05, 2010, 04:03:08 »

Пинк е възможно най-малумната телевизия която сам гледал... :)
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #185 на: Мај 05, 2010, 05:47:09 »

????????????.................
Сочувана

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #186 на: Мај 05, 2010, 08:31:32 »

пинк сакаат да извлечат поповолни договори со мк кабелски оператори, односно да се продаваат поскапо...таа е приказната повече пари за геџовански простотии
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #187 на: Мај 05, 2010, 09:08:06 »

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122843

Не е невозможно да се биде Бугарин во Македонија
   
 
 
05.05.2010 19:39 
Виктор Канзуров
 
 
Владимир Перев и Виктор Канзуров се Скопјани од различна генерација. Уште кога биле деца расчистиле со етничката припадност. Денес 65 годишниот Перев и 30 години помладиот Канзуров се декларираат како македонски Бугари.

„Како Македонец, се разбира и како Бугарин по етничка припадност. Значи како македонски Бугарин“, вели Канзуров.

„Ние Македонците, што се останати денес се срцевината на бугарската нација“, рече Перев.

Двајцата соговорници на А1 сметаат дека за разлика од останатите малцинства Бугарите кои живеат во Македонија се дискриминирани, демократијата во државата е селективна, а правата на луѓето со бугарски чувства ограничени.

„Просто да ви кажам, имаме десет српски телевизии, немаме ниедна бугарска телевизија. Дали вие сте гледале, вие сте млад човек, бугарски филм, не сте гледале, кажете ми име на еден бугарски режисер, на една глумица, не кажете ми име на една бугарска проститутка, што пее по телевизии“, објаснува Перев.

„Полициски репресии, можам да набројувам до утре, наутро примери на луѓе од различни градови во Македонија кои што само поради етничката бугарска припадност биле деградирани“, додава Канзуров.

 
Владимир Перев
 
 
Со аргументот дека не се адвокати на бугарската држава, нашите соговорници одбиваат да зборуваат за тоа како Бугарија ги третира Македонците кои живеат таму, но од критика не ја штедат Софија кога станува збор за нивните интереси.

Се жалат дека Бугарија кренала раце од Бугарите кои живеат надвор од нејзините граници.

„Не, бугарската држава во принцип не се грижи за никого, бугарската држава се грижи за себе. Таа е една трагична држава, еден работлив, горд и воинствен народ, за 50 години советска окупација и комунизам, станаа едно крадливо племе, еден народ во кој што краде секој, од портиера до премиера“, дополнува Перев.

Денес македонско-бугарските односи се во заложништво на политичарите кои се обидуваат да профитираат на сметка на ова чувствително прашање, вели Канзуров.

„Самото поставување на еден шарлатан и би рекол тотален идиот од типот на Божидар Димитров за министер за Бугари во дијаспората ја одзема силата на нашата аргументација дека сме загрозени овде и дека се фалсификува историјата“ додаде Канзуров.

Официјално според последниот попис од 2002 година во Македонија живеат околу 1.500 Бугари, бројот на граѓани кои поседуваат бугарски пасош е неколку десетици илјади.

 За печатење  Прати по e-mail  Порака до авторот  Разгласи
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #188 на: Мај 05, 2010, 09:22:01 »

Deutsche Welle, 05.05.2010
Македонци со бугарско срце

Цитат
Во Македонија живеат неколку илјади Бугари. Нивните оценки за статусот во македонското општество се неповолни. Но, тие не се сметаат за дел од отворените прашања меѓу двата соседа, ниту пак очекуваат поддршка од Софија.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #189 на: Мај 05, 2010, 09:23:25 »

A1, 05.05.2010
Како живеат Македонците во Бугарија

Цитат
Во Бугарија е тешко еден ден да се престојува како новинар од Македонија, а не пак да се живее како Македонец таму. Со вакво искуство денеска се врати екипата на А1 која сакаше да види како живеат Македонците кај источниот сосед.
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #190 на: Мај 05, 2010, 11:43:21 »

 Екипата на А1 наместо да сее омраза лапайки пари от реклами на владата, подобро е да отидат во селото на нивниот ефенди газда Велия, и да се распрашаат от кога и за колку пари семейството на торбулето Велия си я променило верата.Не разбирам како не им е понижуванъе на новинарчинъата да работат во телевизия каде що турските серияли се найценети и найрекламирани,но тоа се ,,македонците,,имаат ниска точка на топенъе ги купува Велия и еден Фиат(но не разбрав дали е пунто или браво).
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #191 на: Мај 06, 2010, 04:11:39 »

Телма, 06.05.2010
ПРВ БРОЈ НА „НОВА ЗОРА“, ВЕСНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ГРЦИЈА

Во Грција излезе првото издание на весникот „Нова Зора“ кое содржи текстови на македонски јазик.

Пораката на весникот е јасна „Времињата на стравот поминаа. Нашата земја не може веќе да се крие зад прст. Мора да се согласи и да се прилагоди на тоа што се случува во другите европски земји“, порачува редакцијата на весникот и нејзиниот главен уредник, Димитри Јоану.

- Денешниот ден е еден историски ден за македонското движење, но и за сите грчки граѓани кои посакуваат една навистина европска, демократска Грција. Почнува да циркулира првото масовно средство за информирање кое содржи вести, артикли и коментари и на македонски јазик. Еден јазик кој во Грција официјално не постои, но неофицијално го зборуваат или го разбираат повеќе од половина милион луѓе, претежно во северна Грција, се вели во денешното соопштение од редакцијата на весникот на македонски јазик „Нова Зора“.

„Нова Зора“ е весник кој се обраќа пред се на Македонците кои сакаат да држат контакт со нивниот мајчин јазик, кои посакуваат да го научат подобро и тие и нивните деца, кои сакаат да ги бараат нивните права, да научат за нивната историја и култура.

- Истовремено, весникот се обраќа и кон пошироката публика, кон тие кои не можат веќе да трпат заговор за неинформирање, во кој не осудија останатите грчки медиуми и големите новинари. Затоа, Нова Зора ќе им понуди на читателите теми што не се наоѓаат на друго место. Непознати страни на познати случувања кои намерно останаа во темнината со децении, обични секојдневни приказни, анализирања и мислења без маски, зависност и дотерувања. Ова е нашиот аманет, појнсува редакцијата на „Нова Зора“.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #192 на: Мај 06, 2010, 04:13:07 »

A1, 06.05.2010
„Нова зора“ - прв весник на македонски јазик во Грција

Од рака на рака, низ плоштадите и по куќите, волонтери од синоќа низ северниот дел на Грција го делат првиот број на „Нова Зора“, првиот месечен весник на Македонците таму.

При печатењето на тиражот од 20.000 примероци се појавиле само мали технички проблеми, но немало притисоци и обиди да се сопре неговото издавање.

Главниот уредникот Димитри Иоанну за А1 вели дека не е исклучена реакција на грчките националисти, но смета дека веќе ништо не може да ги спречи Македонците во Грција објективно да се информираат за прашањата од нивен интерес.

Веќе биле во преговори и со професионални компании за весникот да се дистрибуира и по трафиките.

„Политички притисоци сега за сега немавме, работите малку по малку се менуваат. Мора да се менуваат. Веќе живееме во Европска Унија. Не можат притисоците во облик на претходните години да се применуваат и така сега за сега се е во ред“, изјави Димитри Иоанну.

„Нова зора“, ќе нуди теми кои не се наоѓаат во друго место, непознати страни на познати случувања кои намерно останале во темница со децении, обични секојдневни приказни, анализирања и мислења, најавуваат од уредништвото.

„Првите реакции како што ми кажаа колегите во дистрибуција, беа многу добри. Луѓе сами одеа кон дистрибутерите за да го побараат весникот и честитаа за тој обид. Немавме некоја погрда реакција од неистомислениците“, додаде Иоанну.

Дел од текстовите се објавуваат на грчки, а дел на македонски јазик, кој во Грција официјално не постои, но неофицијално, според Иоанну, го зборуваат или го разбираат повеќе од пола милион луѓе.

Весникот може да се најде и на интернет, на сајтот novazora.gr
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #193 на: Мај 06, 2010, 09:35:02 »

СДСМ: Груевски не сака членство во НАТО и ЕУ

Цитат
Никола Груевски влезе во филмот на Љубчо Георгиевски од 2001 година, вели висок партиски извор од СДСМ, но се надеваат дека се друго е различно и нема да ни се повтори конфликтот.

Премиерот, велат, не сака Македонија да биде член на ЕУ и НАТО, да нема аранжман со ММФ и ако може да го нема ниту ОБСЕ, за да може да работи без контрола.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122868
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #194 на: Мај 06, 2010, 10:50:32 »

до дека дојдех ме...

Цитат
ЗА ВРЕМЕ НА ДВОДНЕВНАТА ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА

Вицепремиерот Наумовски зад врата во Берлин

Средбите на Наумовски му беа ниво на државни секретари, а ма­ке­дон­ски­от вицепремиер не го удостои ниту еден германски министер


За­ме­ни­к-претседателот за евроинтеграции во македонската Влада Васко На­у­мов­ски на невообичаено ниско ниво беше примен од германските власти за време на не­го­ва­та посета на Берлин. Средбите му беа ниво на државни секретари, а ма­ке­дон­ски­от вицепремиер не го удостои ниту еден германски министер....

http://www.vest.com.mk/?ItemID=74ADD0031319D547972CFB78DEC8F309&arc=1
односно додека е донесена македонската држава...
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение