Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македонска реалност  (Прочитано 285273 пати)

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Македонска реалност
« на: Јули 17, 2009, 09:29:59 »

Еве я заглавната страница за регионот на новиот весник ТОТАЛ од Скопйе. Прегладайте сами на колку места се спомнува Србия и на колку Бугария.
Е тоа е македонската реалност !

Регион

Македонија
Регион
Свет
16.07.2009Српската влада пласираше 600 милиони евра кредити за ликвидност
Ова во Белград, во среда го соопшти министерот за економија Млаѓан Динкиќ, додавајќи дека динарските кредити во Србија се зголемуваат. Повеќе »
16.07.2009Словенија дели пари за социјално загрозените
Секое социјално загрозено семејство во септември ќе добие 200 евра, а на поединците ќе им даваат по 160 евра Повеќе »
16.07.2009За 7% намален бројот на туристи во Црна Гора
Бројот на туристи кои ја посетиле Црна Гора во првото полугодие е намален за 7%, а бројот на ноќевања за 9%, во споредба со истиот период лани Повеќе »
16.07.2009Буџетскиот дефицит на Турција е 13 пати поголем од лани
Буџетскиот дефицит на Турција достигна 23,2 милијарди турски лири (10,7 милијарди евра) во првата половина на 2009 година и е 13 пати повисок од истиот период од минатата година, соопшти... Повеќе »
16.07.2009Словенија ги намалува трошоците за токи и услуги за 10%
Владата на Словенија ги намалува трошоците за стоки и услуги за 10% во вториот ребаланс на буџетот.
Премиерот Борут Пахор, по повод претстојната расправа за новиот ребаланс на буџетот рече дека... Повеќе »
16.07.2009Косово ќе гради термоцентрала вредна 3,5 милијарди евра
Првиот човек на косовската Влада наведе дека новата термоцентрала ќе обезбедува задоволувачка и издржлива енергија за домашна потрошувачка и за меѓународен извоз, како и дека истата ќе биде израдена... Повеќе »
15.07.2009ЕУ ги одблокира земјоделските субвенции за Романија
Со оваа одлука ЕУ треба да и префрли 170 милиони евра на романската агенција задолжена за дистибуција на овие пари во форма на субвенции за земјоделството Повеќе »
15.07.2009Бугарија и Грција се поврзуваат со гасовод
Бугарија и Грција потпишаа меморандум за изградба на гасовод, кој ќе ги поврзува мрежите на двете земји.
Гасоводот со должина од стотина километри ќе ги поврзува градот Хасково во јужниот дел на... Повеќе »
15.07.2009Албанија воведува три пати повисоки царини за кинеската стока
Кинеската стока ќе има три пати повисока царина поради одлуката на Царинската управа на Албанија со која за земјите кои не се членки на Европската унија – царинењето ќе се врши по тежина, а не по... Повеќе »
15.07.2009Аранжманот со ММФ ја спаси БиХ од колапс
Стенд-бај аранжманот со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја врати Босна и Херцеговина (БиХ) од работ на финансиски колапс. Повеќе »
15.07.2009Aлбанија во првиот квартал со раст од 6%
Албанија продолжува да бележи економски раст, независно од кризата што повеќе од една година ја зафати светската економија, соопшти Институтот за статистики во Тирана Повеќе »
15.07.2009Младите Срби сè помалку сакаат да живеат во странство
Според истражување, во однос на декември 2007. година за над 10% се намалил бројот на младите на возраст од 15 до 30 години што сакаат да ја напуштат Србија. Повеќе »
14.07.2009Меркатор и Пивара Лашко во рацете на германски фонд?
Се доведува во прашање колку е сериозна понудата, бидејќи непознатиот германски фонд не доставил банкарска гаранција од 10 милиони евра Повеќе »
14.07.2009Србија очекува странски инвестиции од две милијарди евра
Српските власти очекуваат дека и покрај кризата ќе привлечат две милијарди евра странски дирекни инвестиции (СДИ), пишува српскиот весник, Бизнисновине.
„Од почетокот на оваа година 30 компании се... Повеќе »
14.07.2009Словенечката влада ќе им биде жирант на граѓаните
Министерот за финансии Франц Крижаниќ објави дека Владата наменила 350 милиони евра за да може да биде жирант на најзагрозените граѓани кои што до сега важеа за кредитно неспособни. Повеќе »
14.07.2009СБ и додели кредит на Србија за изградба на Коридорот 10
Србија и Светската банка вчера потпишаа договор за кредит во висина од 388 милиони долари за изградба на магистрала која ќе ги поврзува Унгарија со Македонија и Бугарија, односно за Коридорот 10. Повеќе »
14.07.2009Албанија оваа година со минимален економски раст
Гувернерот на Централната банка на Албанија, Ардиан Фулани најави минимален раст на домашната економија годинава Повеќе »
14.07.2009Србија и Хрватска ќе го нормализираат авиосообраќајот
Според српскиот министер за инфраструктура Милутин Мркоњиќ, идеја на српската страна е сите прашања на комерцијалните летови да се решаваат меѓу авиокомпаниите „Јат ервејз“ и „Кроација ерлајнс“. Повеќе »
13.07.2009Странците во Романија инвестирале 1,5 милијарди евра
Со овие проекти треба да бидат вработени повеќе од 5.000 рабтоници Повеќе »
Предходни    1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20    Следни

В
« Последно менување: Јули 17, 2009, 01:08:53 ohrid1941 »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #1 на: Јули 17, 2009, 01:03:24 »

Ништо   ново-децении  наназад  е  исто.Србија  инвестира  во Македонија.
« Последно менување: Јули 17, 2009, 01:09:02 ohrid1941 »
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Kiril

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 16
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #3 на: Јули 21, 2009, 05:56:57 »

Не разбирам - цитираните проценти в статията на Стандарт не са повече от 50%, останалите 50% от македонските граждани на кого имат доверие?!
Сочувана

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #4 на: Јули 21, 2009, 09:25:20 »

Призив за нова българска политика
по отношение
на Република Македония   


    Демонстрираното в последно време грубо и нецивилизовано отношение на граничните власти на Р Македония към македонски българи с двойно гражданство, притежатели на български и македонски паспорти, е още едно потвърждение, че Скопие не се отказва от следваната след Втората световна война фобична и дискриминационна политика към българите и българското наследство в новата държава. Започнатата „паспортна акция“ за дискриминация на български държавен документ и за засилен полицейски контрол на контактите на българите от двете страни на държавната граница, което е флагрантно нарушение на европейските правни норми и стандарти, разбира се, е част от политическия инструментариум на управляващите в Р Македония за конфронтацията им с България. За съжаление през последните две десетилетия, когато България се застъпваше за добросъседство и приятелство със своя съсед и в критични моменти му оказваше безусловна подкрепа, на негова територия името „българин“ продължава да се криминализира. Българският етнос бе изхвърлен от конституцията и официалните статистики, граждани със заявено българско народностно самосъзнание се уволняват от работа, биват съдени, глобявани и даже хвърляни в затвор, забраняват се обществените организации на българи и се спират издаваните от тях вестници.
    Подобна политика се провежда в началото на ХХI в. от една власт, която има претенциите, че спазва критериите на ЕС и иска достъп за членство до тази организация. Практиката доказа по категоричен начин, че изобщо няма значение коя партия е на власт в Скопие и кой е държавен глава там. Сега управляващите от уж родолюбивата ВМРО, чиито основатели и лидери воюваха на живот и смърт за запазване българщината в Македония и за които „македонците“ не са нито „славофони“, нито „антични македонци“, а македонски българи, действат абсолютно като техните предшественици. За тази си политика те очакват правителството на България да ги подкрепя за членство в ЕС?!
    Македонският научен институт в София следи отблизо и с голяма тревога цялата тази безмислена кампания на управляващите в Скопие през последните две десетилетия. Той е реагирал на действията им срещу България и гражданите с българско национално съмосъзнание. Последните антибългарски прояви край Вардара дават основания на членовете на Института за поредния протест срещу нарушаването на основни човешки права, нормите на международното право, принципите на добросъседство и за призив към отговорните държавници на България както следва: 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,   

    Двадесетгодишния опит на отношенията ни с Р Македония доказва, че България има като съсед държавен субект, който се управлява от политици, закърмени с една овехтяла българофобска идеология, живеещи все още в илюзията, че българският народ ще се откаже от или ще търгува със своята история, културното и църковното си наследство, където достойно и неоспоримо за цивилизования свят стоят Самуил, Охридската архиепископия, Паисий, Гоце Делчев, Дамян Груев, Яне Сандански, Илинденското въстание, църкви, манастири и военни паметници.
    Изложените обстоятелства налагат и България е в правото си като член на ЕС и НАТО да постави няколко задължителни условия във връзка с българската подкрепа в бъдеще за евроинтеграцията на Р Македония. Следва да се има предвид, че ако съществуващите проблеми между Скопие и София не бъдат изяснени и урегулирани преди приемането на Р Македония в НАТО и ЕС, впоследствие България ще бъде поставена в деликатната ситуация да отговаря на провокациите и да се съобразява с претенциите на един свой партньор в ЕС и в името на общоевропейски интереси да прави нови безпринципни компромиси с националните интереси на българския народ.
    Предвид необходимостта да се избегне подобна нежелателна перспектива, Македонският научен институт в София за пореден път поставя на вниманието на българската общественост и държавните органи необходимостта от разработване но нова политика по отношение на Р Македония. Тя би трябвало да съдържа няколко задължителни стъпки, които биха могли да се подредят в следната последователност:
    1. Обявяване на нова официална визия на София за отношенията с Р Македония на най-високо политическо равнище в държавата като с нея бъдат запознати и нашите политически партньори в Брюксел. Тя следва да съдържа оценка за положението на българите в ФР Македония след Втората световна война и особено след като бившата югорепублика стана независима държава.
    2. Официално поставяне на въпроса правата на гражданите, изявили доброволно българско национално самосъзнание, да бъдат гарантирани конституционно.
     3. Заявление, че България и в бъдеще ще се грижи за съблюдаване индивидуалните права на българите в Р Македония и тези на техните сдружения и организации, в съответствие с нормите и стандартите на ЕС.
    4. България изразява загриженост от отказа на властите да се ангажират с възстановяването и поддържането на българското културно-историческо наследство и особено на българските военни гробища.
    5. Официално заявление, че по-нататъшни претенции за наличието на някакво „македонско етническо малцинство“ в България и за регистрация на негова политическа партия ще се смятат за недружелюбен и конфронтационен акт.
    6. Да се изрази готовност за незабавно започване на директен двустранен диалог с оглед постигането на консенсус по основните спорни въпроси в областта на историческата наука и образованието чрез формирането на съответните експертни работни комисии.
    7. Изрична декларация, че от отношението на управляващите в Скопие към българската изцяло доброжелателна и напълно конструктивна политика по отношение на Р Македония и от желанието за започване на директен диалог, с оглед разрешаването на спорните въпроси, ще зависи българската подкрепа за членство в ЕС. В противен случай България си запазва правото да наложи вето, по подобие на други държави, защитаващи своите национални интереси в отношенията си с Р Македония. Ако всичко това не се направи сега, ситуацията утре ще ни донесе един жесток политически бумеранг и България може да се окаже „носител на проблеми“ в региона на Югоизточна Европа.
 
5 юни 2009 г. 

Македонски научен институт - София 

Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #5 на: Јули 22, 2009, 11:28:57 »

Еден поглед кон РЕАЛНОСТА

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=87283DBA25EC5C48985A912A828B1CF7
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #6 на: Јули 22, 2009, 11:43:03 »

« Последно менување: Јули 22, 2009, 01:07:57 ohrid1941 »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #7 на: Јули 23, 2009, 03:54:29 »

Р Македония или трагикомедията на една илюзия
http://bulgariamakedonia.net/index.php?br=32&stat=383

Вместо история в Македония има фолклор, вместо истински личности - митове
http://bulgariamakedonia.net/index.php?br=32&stat=385
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот

Интелектуалци од Македонија во српско четничко движење?!


Четничко движење на Република Српска е формирано синоќа во Требиње, во кое се вклучени и интелектуалци од Македонија, пренесува Макфакс. Движењето, чија цел е обука на млади четници е формирано како невладина организација, во која обука ќе вршат "еминентни српски интелектуалци од РС, Србија, Македонија и Црна Гора".
"Целта на движењето е негување на четништвото како најзначајна и најсветла српска традиција и промоција на четништвото како идеологија на иднината", се наведува во соопштението на организацијата.

Десетгодишниот план на организацијата предвидува обука на млади од 16 до 22 години, со идеја годишно да се едуцираат 10.000 млади луѓе, што во период во наредни десет години, би значело 100.000 четници.

Движењето кое е формирано во Требиње, Република Српска, најави дека ќе формира свои наставни центри и во Бања Лука, источно Сараево, а обуки на идните млади четници ќе држат еминентни српски интелектуалци од РС, Црна Гора, Србија и Македонија.

Информациите во јавноста предизвикале шок, со оглед на тоа дека четничкото движење во историјата е означено како фашистичко, поради што се очекува и да биде забрането.
Движењето само по себе е забрането со Уставот на Босна и Херцеговина, но и во РС иако таму конкретно не се посочени антифашистичките темели на државата.

Инциденти предизвикани од четници не се новина во БиХ. Неодамна припадници на Равногорското четничко движење, беснееја за време на одбележувањето на масакрот во Сребреница, а полицијата не реагираше за време на инцидентите.

Група четници тогаш, облечени со маици со ликот на Ратко Младиќ, плукаа и уринираа врз знамето на Босна и Херцеговина, извикувајќи "Србија ако треба и сама ќе го исчисти Балканот од исламот". Властите во земјите каде четничкото движење на Република Српска (РС), најави свое ширење, за сега се без реакции.
Ова   е  вистинската „„независна и  суверена„ РМ.
 


 
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #9 на: Јули 23, 2009, 09:34:22 »

Истата тема со три коментари !

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=4FB285160B466B4AA94DE88B9BA91357
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #10 на: Јули 23, 2009, 12:45:36 »

На истата тема од "ВЕСТ"

http://www.vest.com.mk/?ItemID=C29979F10E04C243A97B7278D7FB2396

Кутрите геджовци, толку се силни, што уште малку па ке останат да живеат во Белградски пашалак !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #11 на: Јули 27, 2009, 05:45:51 »

Видeте     ја  Македонската  реалност.

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=862&stID=9864&pR=20
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #12 на: Јули 28, 2009, 01:51:09 »

Илинденска коњаница и фаланга тргна за Крушево

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=111978

Eм ИЛИНДЕН, ем коняница, ем ФАЛАНГА !

Аферим!
« Последно менување: Јули 28, 2009, 01:59:24 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #13 на: Јули 28, 2009, 01:59:36 »

Цитат
Прашавме и за фалангата. Мешањето на Александровите војници во комитска чета, според организаторот, не само што не било чудно, туку било и неопходно.

„Со фалангата сакаме да докажеме дека македонскиот народ не потекнува од 1903, од Илинденското востание, дека македонскиот народ е многу претходно, од пред нашата ера, во времето на Александар, Филип и нивните предци Аминта итн.“, вели Гоце Трпковски, организатор на Илинденски марш.

Со оваа фаланга како востанието да било на Грција против Турција. :-)
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот
Одг: Македонска реалност
« Одговори #14 на: Јули 31, 2009, 06:47:03 »

Рецесията галопира в Македония

http://today.actualno.com/news_254434.html
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !