Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ  (Прочитано 325448 пати)

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Штом толку јадат трици типови како потпишаниот на текстот долу, тогаш Божо си врши работата...

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=C2D37F44CDD6774AB4EDDBCC8C18E667

или
Цитат
ДИЈАСПОРНО ЛУДИЛО

Вистински човек на вистинско место

Божидар Димитров сигурно не е настрана (можеби само настран) и повеќе од впечаток е дека неговото поставување на должноста што ја извршува има сосема конкретна цел. Тоа пак што изгледа и се однесува небаре побегнал од некоја ментална институција е проблем на бугарската влада, која, верувам, немала многу избор при селекцијата на некој што ќе раководи со тоа министерство. Зашто само луд човек може да прифати такво место и задача

За бугарскиот министер за дијаспора Божидар Димитров чија опседнатост со Македонија бездруго досегнува патолошки размери, објективно, не вреди да се пишува. Напросто и затоа што секој обид за некој посериозен коментар на оној куп глупости што тој секојдневно ги искажува на сметка на овој народ и држава веднаш би добил иста таква ступидна насока, што, ќе се согласите, го урива дигнитетот на секој оној кој ја применил таквата постапка. Со други зборови, зарем заслужува коментар или треба ли да не обземе гнев неговата последна дебилна изјава, дадена во интервјуто за Бугарското национално радио, дека Македонците денес немаат криза со името, туку со идентитетот, дека ќе доживеат културен шок и ќе ги снајде судбината на Маите, Астеците, Инките... Или пак онаа со која овој во суштина тажен лик, оваа ретардирана појава во актуелната бугарска политика се обидува да ни импутира дека си ги бараме корените некаде во Пакистан или во Египет.

Да, коментарот е излишен и секој обид за докажување на неточноста на неговите тврдења, повторувам, би личел на дијалог примерен на амбиентот во некоја ментална установа каде умоболните гласно ги извикуваат и се навредуваат со имињата на татарските ханови и главаторите на Астеците. Знаете она: ти се хан Крум, не - ти си Монтезума. И кога е тоа така, кога веќе сосема јасно сте ја лоцирале менталната ситуација на ликот од Татаристан, кој до ниво на шизофренија бега од својот погубен идентитет, а зависта му ја изродила неостварената желба да стане Македонец, тогаш не ви останува друг избор освен да го жалите човеков или, обратно, гласно да се изнасмеете на неговите будалштини.

Меѓутоа, нештата добиваат поинаков тек и, нормално, не ви е до смеење кога ќе си припомните дека Божидар Димитров своите гледања не ги искажува од некое бугарско Бардовци туку од министерски кабинет, што ќе рече, од позиција на власт, чии политики и ставови промовира и застапува. Да, некој можеби ќе си го постави прашањето и ќе го минимизира проблемот имајќи ја предвид октроираноста на Министерството за дијаспора, неговата хибридност и апсолутната неполезност и безначајност на истото, зашто, едноставно, пред себе ќе го има фактот за отсуството на хански потомци низ светските меридијани (ако се пренебрегнат насилно избрканите и иселени Турци). Но, сеедно од таквото, несомнено прецизно поимање на суштината на работите, сепак, во случајов треба да се постави и прашањето зошто, за кого и со каква цел е воспоставено ова смешно министерство?

Одговорот на прашањето, немам дилеми, го дава самиот Димитров, кој отворајќи ја санстефанската Пандорина кутија сосема јасно на светлината на денот ја вади старата антимакедонска хистерија, сета онаа злоба, завидливост, негаторство, потреба да се фалсификуваат нештата, недобрососедство, па ако сакате и територијални претензии. И, сигурен сум, дијаспората на Димитров (читај: на сегашната влада на Република Бугарија) се препознава во некои македонски гниди кои од лукративни, криминални и некои други причини се трансформирале во бугарски вошки, или попрецизно, како што вели наметнатово габаритно министерче, во Љубчо Георгиевски и некои министри и лекари (јас тука го препознавам само поранешниот министер за здравство Владо Димов). Бездруго и во, еве нека бидат, 30.000 македонски граѓани кои добиле бугарско државјанство, во таа армија несреќници кои станале аргумент во докажувањето на недокажливото и го предизвикале формирањето на бастионот на повампирената антимакедонска пропаганда, Министерството за дијаспора на Република Бугарија. Според тоа, кога новата бугарска влада врз темелот на недобонамерноста веќе изѕидала некаква министерска вавилонска кула, тешко е да се поверува и во алхемијата на зборовите на бугарскиот премиер Бојко Борисов кога ќе ве уверува дека двете земји немаат отворени прашања, при што како и секој слаткоречив Бугарин ќе ве потсети дека и во двете држави има такви кои се враќаат назад во историјата, но тие треба да се остават настрана.

Но, Божидар Димитров сигурно не е настрана (можеби само настран) и повеќе од впечаток е дека неговото поставување на должноста што ја извршува има сосема конкретна цел. Тоа пак што изгледа и се однесува небаре побегнал од некоја ментална институција е проблем на бугарската влада, која, верувам, немала многу избор при селекцијата на некој што ќе раководи со ова министерство. Зашто само луд човек може да прифати такво место и задача.
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Ако не живеев, барем да умрам како Македонец 
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=122991431275&id=9&setIzdanie=21875
   
Цитат
Стојан Георгиев од Петрич со солзи раскажува за премрежињата што ги преживеал за Македонија.
« Последно менување: Јануари 02, 2010, 05:07:22 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

harry_149

 • Newbie
 • *
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 12
  • Погледај го Профилот

Нова Македония”: Спорът за името между Македония и Гърция не е проблем само на политиците 
 
30 декември 2009 | 14:58 | Агенция "Фокус" 
 
 
 
Скопие. Спорът за името между Македония и Гърция не е проблем само в кабинетите на политиците в Брюксел, Букурещ и в Ню Йорк. Вече 19-та година проблемът с името и идентичността се стоварва върху гърба на македонците в България и Гърция, пише днес македонският вестник „Нова Македония”. Тези хора, лежали по затвори, гонени от работа, защото открито изразявали националните си чувства, на които са отнемани паспортите, чиито семейства и днес страдат заради упоритостта им да се противопоставят на асимилацията на чуждата пропаганда знаят много по-добре какво означава думата Македония от онези, които се разправят за нея на предизборните митинги в Скопие, Атина или в София, коментира авторът на материала Сунчица Стояновска.
Изданието разказва историите на Стоян Георгиев от Петрич, България, Пеце Бенишев от Флорина. Гърция, и на майстор Трайко от Пустец, Албания, които се декларират като македонци.
 
Сочувана

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот

 Многу хубаво е написала журналистката со известно йугославско име Сунчица за т.н. ,,македонци,, които биле гонени и арестувани,наистина им било трудно просто човек да ги сажалява.Но хаиде да бъдеме  разумни да не се лажем такиви прикаски не минават ни при деца от начално училище.Стига вече от лажни сълзи и патетичност,тие хора т.н.,,македонци,,от петричко имаат една професия която за прв пат в историята се пояавува в не така многу далечната 1945год  и се казва ,,македонец,, или днеска с старо ново име ,,античен македонец,,“Дали можеби госпожата с хубавото име некога се питала колку пари или просто казано заплати получават тие хора, разбира се всеки месец по две едната е в денари а другата в српски динари нормално државни пари,който ние българите от Македония и българите от Босилеградско плащаме даноци.Извиняваи Сунчица но државата на Тито отдамна я няма а и твойто име не е вече на мода.Затова твоите патетично комични приказки задржи си ги за себе.
Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Божидар Димитров ќе дели државјанства во Македонија

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=-1&egId=13&eventId=56631

Божидар Димитров ќе ја спасува Бугарија од демографската криза. Контроверзниот бугарски министер задолжен за дијаспората ќе ја поедностави процедурата за добивање државјанство и за издавање бугарски пасоши. Фокусот е во дијаспората, Димитров смета дека околу два и пол милиони бугари живеат во Македонија, Грција, Турција, Албанија и Советските земји. Тие сакале но не можеле да добијат бугарско државјанство.
Според промената што ја воведува Димитров надлежноста за издавање на државјанство се сели во министерството за дијаспора од агенцијата за национална безбедност. Податоците со кои располагаат бугарските власти се дека годишно бројот на издадени пасоши се зголемува за неколку илјади. Во 2009 издадени се вкупно 9400 бугарски државјанства. Но Бугарија се соочува со голем дисбаланс меѓу раѓањето и смртта. Годишно населението се намалува за 32 илјади луѓе. Според Димитров тоа што ќе ја придобие бугарската во дијаспора ќе ја балансира демографската криза.

Ѓорѓи Томиќ

На авторот на текстот, србинот Джорджи Томич, подобро би му било да се занимава со дисбалансот мегю рагяньето и смртта на неговите срби, отколку на нас бугарите !
Да го потсетам : тркалото на историята се врти, сега Бугария е во кругот , а тие се НАДВОР !
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Апостол

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 509
  • Погледај го Профилот

Може  и  да дели, може  и  да не  дели пасоши, ама  во никој  случај  нема  да   ги  прогонува   староседелците  ,да  им  ги  одзема  имотите  и  на  нивно  место ,на  нивните  имоти , на  нивната  земја  да   носи и  населува  колонисти ,  каков  што  е  Томич.
Сочувана

татар

 • Jr. Member
 • **
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 61
  • Погледај го Профилот

Ако не живеев, барем да умрам како Македонец 
http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=122991431275&id=9&setIzdanie=21875
   
Цитат
Стојан Георгиев од Петрич со солзи раскажува за премрежињата што ги преживеал за Македонија.
коментарите са да си ги закачиш на стената в рамка ;D,но има и един ,дето по случайност познава "горкия" Стоян:
"Andon ot Petrick   
Boje boje pa Stoqn e naj golemio ajduk vo Petrick i ne smee da zamrkne negde oti ima da vracha pari na pola grad. I e lejal vo zatvor za opit za ubisvo go pretepale edno momch fori di mrt so drugi dvama. A pred ima 15 godin odeshe da zapisuva ora i im obshtavashe po 1000 maraka ama poshto na nikogo nishto ne e dal dokolko zmam pa tie go bea pretepale. Izuchte gi barem malce ludeto pred da pishete za nih oti e stvarno smeshno pa duri jalko. Stjan bandito boje boje  "
Сочувана
Човек се учи докато е прост!

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

ПО СТАРИТЕ УДБАШКИ ТЕРКОВИ СЕ КОРИСТИ СЕКОЯ ШАНСА ЗЛОБНО ДА СЕ КАЖЕ ЛОШ ЗБОР ЗА БУГАРИЯ !

Борисов го искара Божидар Димитров поради Турција

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=29AB6C17986EC247A70472E1A476624A

Божидар Димитров и' се закани на Турција дека ќе биде блокиран нејзиниот влез во ЕУ ако не ги исплати бугарските бегалци од Тракија во 1913 година...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот

  Когато чета коментарите во утрински весник как се пише за България питам се,возможно ли толково количество на злоба да е соберено в един искуствен народ който единствено само той самот себе се нарича,,акедоски,,ащото за цялиот свет е бившо йугословенски.Напразно не се рекло че човек пред да полудее започва да прекалено многу да мрази всички околу него.Така е
 станало и с бившите йугословени т.н.,,македонци,,.Само болен ум може да застана на страната на Турция и да атакува с обиди към България.Тя България кояато безброй пати несебично помагаше на своето лйубимо чедо Македония,сега дочека да бъде хулена и обидена от српскиот протекторат Македония.Се надявам че не всички в Македония мислят като читателите на ,,утрински,, и се многу поразумни от тях.А на неписмените просрбски читатели би им препорачал нека не си вземат грижата за господин Б.Димитров защото неговото интелектуално и културно равнище те просто да имат и десет животи немогат да достигнат.а ако поискат България ще им даде колкото искат турци за да можат взаедно да празнуват байрам
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

ЕУ го губи трпението со Бугарија
Заканите што и' ги упати Димитров на Анкара од позиција на земја-членка на ЕУ го разлутија Брисел

http://utrinski.com.mk/?ItemID=A440033BD530664FBCC970CC1992ECAF

Цитат
Брисел - Владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов забрзано си го троши рејтингот во Европската унија и ако продолжи со тој тренд, таа ќе биде најдобар пример како едно несмасно лидерство место во интерес, работи на штета на сопствената држава. Последен пример е заканата од министерот Божидар Димитров дека Софија ќе ја блокира евроинтеграцијата на Турција ако Анкара не плати 14 милијарди евра отштета за протераните Бугари од времето на Отоманската Империја. Тоа беше еден од серијата обиди на Софија да си ја мери силата како земја-членка и да види некаква придобивка, место само мониторинг од Унијата.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Божидар Димитров пак јава на гафот со тракиските бегалци

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AFD336A7B3A76E4BA645838CCEED8D56

Контроверзниот бугарски министер без ресор, Божидар Димитров, не престанува да „блуе оган“ кон соседите откако минатата недела се прослави со барањето Турција да и' плати 20 милијарди евра отштета на Бугарија поради присилно раселени Бугари од Тракија пред еден век.

„Мојот гаф не предизвика материјална или финансиска штета за Бугарија“, изјави Димитров за агенцијата „Фокус“ и за да ја смири лавината реакции на бугарските политичари и медиуми, ладнокрвно констатира дека „во подобри односи сме со Турција отколку со Македонија“.

Зошто му била потребна оваа споредба на контроверзниот Димитров, не е многу јасно. Како што не можат да се објаснат многу од неговите небулози, но, дефинитивно станува јасно дека министерот неофицијално задолжен за бугарската дијаспора останува јастреб на бугарската политика спрема Македонија.

Прашање е дали бугарската влада и премиерот Бојко Борисов ќе се оградат од тоа, бидејќи без причина е спомената Македонија во контекст на бугарско-турското заладување на односите. Димитров, кој стои зад сите барања за обновување на гробовите на бугарските војници што загинале во Македонија во Првата светска војна, кој се гаѓа со висината на бројките на „обесправените Бугари“ во Македонија, кој на ниво на најголем скандал меѓу двете земји го крена прашањето на „Бугарката“ Спаска Митрова, досега не бил сериозно искаран од неговиот шеф Борисов за ставовите спрема Македонија.

Но, затоа Борисов му даде жолт картон за изјавата дека Софија ќе ја блокира евроинтеграцијата на Турција ако Анкара не плати милијарди евра отштета за протераните Бугари од времето на Отоманската Империја.

„Овие денови сум многу растроен од тоа што се случи. Тоа е многу сериозен гаф од моја страна. Можеби проблемот немаше да биде толку голем доколку на премиерот не му претстоеше посета на Турција“, изјави Димитров во емисијата „Сеизмограф“ на бугарската ТВ. Димитров е убеден дека проблемот со имотите на тракиските бегалци треба да биде еден од многуте услови за прием на Турција во ЕУ.

Како што пренесува агенцијата „Фокус“, прашањето останувало отворено и ќе се преговарало. „Имајте предвид дека ќе спечалат потомците на тракиските бегалци, но и турските семејства“, вели Димитров, според кој, по ова прашање турската и бугарската страна разговарале на 18 мај минатата година кога турската делегација наводно побарала да види со какви документи располага Бугарија. „Ангорскиот договор (од 1925 година) третира околу 36.000 семејства кои ги изгубиле имотите во Турција, но и 3.500 семејства кои ги оставиле имотите во Бугарија“ рекол Димитров, како што пренесува „Фокус“.

Костадин Карамитрев, од 1990 година до денес претседател на Сојузот на тракиските друштва во Бугарија, се сомнева дека Божидар Димитров е компетентен да расправа за проблемот. Тој „…е популист, значи неписмен и некомпетентен за темата, тој е човек, кој за да ја истакне сопствената личност на моменти, да извините, говори комплетни глупости“ вели во интервјуто за софиска „Дума“ Карамитрев.

Илијана Јотова, европратеник од редовите на бугарската Социјалистичка партија смета дека „Божидар Димитров создаде сериозен надворешно- политички проблем со необмислените изјави“. Таа рече дека за една седмица откако ќе почне со работа Европскиот парламент ќе знае „какви се реакциите таму“. Јотова, и покрај тоа што премиерот Борисов јавно го искара Димитров, сепак, се сомнева „дали е ова (изјавата на Димитров) самостојна и необмислена изјава или тоа било разгледувано и во владата.

Премиерот Бојко Борисов го укори својот министер. „Го предупредив господинот Божидар Димитров дека едноставно ќе се разминеме ако повторно се случи нешто слично“, изјави Борисов за приватната телевизија БТВ во средата.

„Кога обелоденувате такви работи без притоа премиерот, владата или парламентот да дискутирале за тоа, тогаш не го правите тоа како историчар или директор на музеј. Вие директно го вклучувате премиерот и креирате проблем“.

Изјавата на Божидар Димитров ја налути Анкара и турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу ја предупреди Софија да избегнува коментари што би можеле да ги нарушат односите меѓу соседните земји.

Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Македонија - земја на увезени криминалци
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=191010427&id=9&setIzdanie=21880

Цитат
Годинава, пак, Македонија се соочи со неуспешен обид за екстрадиција на ексминистерот за здравство Владо Димов од Варшава, Полска. Со бугарскиот пасош и личната карта издадена во Софија, тој од полските истражни институции излезе како слободен граѓанин, и покрај тоа што Македонија го бара со меѓународна потерница поради истрага за злоупотреба на 40 илјади евра.

Сé уште е нејасно дали Димов го спаси бугарскиот пасош или, пак, тоа што станува збор за полесно кривично дело за кое е предвидена казна затвор до три години.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

ЗА ДА ЈА ПОПРАВИ КЛИМАТА МЕЃУ ДВЕТЕ ЗЕМЈИ
Европски Бугарин за амбасадор во Скопје


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1913&ArticleID=130880

Бугарија ќе испрати во Македонија проевропски настроен амбасадор откако се најде под силен притисок на Европската унија дека досегашните нејзини дипломати во Скопје со своите постапки уште повеќе придонесувале за лошата клима во односите меѓу двете земји. Европските челници веќе подолго време се незадоволни од односот на Бугарија кон Македонија и кон Турција и затоа од властите во Софија бараат во Скопје и во Анкара да бидат поставени дипломати кои ќе работат на подобрување на добрососедските односи. Како што дознава „Време“, четвртиот бугарски амбасадор во Скопје ќе биде Раковски Лашев, дипломат од кариера кој до пред неколку месеци ја извршувал функцијата секретар на бугарската мисија во Обединетите нации во Женева, а претходниот ангажман му бил во Канцеларијата на ОБСЕ. Се очекува најдоцна за една недела бугарската влада да го потврди изборот на Лашев, а на функцијата би требало да стапи за два месеца. Бугарија веќе една година нема амбасадор во Скопје откако претходниот амбасадор Михо Михов предвреме ја напушти функцијата за да се кандидира на изборите во Европскиот парламент. Сепак, извори од бугарската амбасада откриваат дека причините за заминувањето на Михов се многу подлабоки и лежат во неколкуте малверзации што се припишуваат на негова сметка во врска со издавањето бугарски пасоши за македонски граѓани. За местото амбасадор во Скопје постоел голем интерес меѓу бугарските дипломати, а еден од кандидатите бил и министерот за дијаспора Божидар Димитров, инаку радикален бугарски националист. Премиерот Бојко Борисов, кој го има главниот збор при поставувањето амбасадори, не сакал да чуе контроверзниот Димитров да биде амбасадор во Скопје поради неговите чести изјави насочени против Македонија и Македонците. Борисов пред неколку дена го предупреди Димитров дека ќе биде сменет бидејќи без негово знаење дал изјава дека Бугарија ќе бара отштета од Турција за околу 250.000 Бугари кои за време на отоманскиот период биле протерани од своите домови. За почетокот на февруари е најавена посета на бугарскиот претседател Ѓеорги Прванов на Скопје, на која треба да биде примен од неговиот македонски колега Ѓорге Иванов, како и од премиерот Никола Груевски. Посетата на бугарскиот претседател ќе биде искористена и да биде упатена силна порака до властите во Скопје дека Бугарија ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и кон НАТО, но дека за возврат ќе бара во македонската јавност да се спречи говорот на омраза кон Бугарија. Покрај тоа, Прванов ќе сака да се увери до каде е истрагата за бродската несреќа на Охридско Езеро во која загинаа 15 бугарски туристи.
Со Прванов во Скопје треба да дојдат и триесетина влијателни бизнисмени од реномирани компании за да ги видат можностите за инвестирање во Македонија.
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

deko

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 181
  • Погледај го Профилот

 Жалко е да се гледа вече какви все глупости могат да се прочитат по Македонските весници.Все некой на ,,македонците,, им е виновен  струва ми се че те са както во вицот когато некой ги мразел всички до 12 часот, а след 12ч. мразел се самиот себе.Наистина е прекалено жалко как в една експериментална нация т.н. ,,македонска,, некои си взема правото да критикува министри од држави и нации кои са 13века постари од ,,македонска националност..Трябва отдамна да се наясно македонските журналисти кои и да дойде от България като посланик в Македония ще е европейски българин,но посланикот сигурно ще трябва да се соочи с една голяма простотия,неписменост и максимална искомплексироност която се намира горе долу по всички македонски медии.
Сочувана