Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ  (Прочитано 337076 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Бугарите побарале 100 илјади евра за копија од Требенишката маска   
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=53112857532&id=16&prilog=0&setIzdanie=22593 
   
Цитат
Испраќавме писма и до Белград и до Софија за да ни изработат копија, за да ги збогатиме збирките во Скопје и во Охрид. Бугарите ни одговорија со понуда од 200 илјади лева, или 100 илјади евра, за изработка на музејска копија од маските. Тоа, се разбира, е премногу скапо, вели Паско Кузман.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Корени

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1070
  • Погледај го Профилот
  • Корени

Бугарија најсмртоносна за живеење?

http://vecer.com.mk/default.asp?ItemID=DA1C7961182C4F4199BF204CD996B4D2

Доста глупаво. Точно България макар и неволно е на практика една от най-чистите екологично страни в северното полукълбо заради.
1. липсата на работеща тежка индустрия.
2. общо взето липсата и на селско стопанство, съответно торове и хербициди.
3. Масовото използване на природен газ вместо бензин и дизел в макар и средно по-старите коли.

Продаваме въглеродни квоти на по-замърсяващи страни, защото сме далеч от запълването на собствените си
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Бугарки ограбуваат стари баби!

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=47E7E4030A10D445976817D07B2C1CC8
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Борисов ќе добие теле за роденден

Цитат
Еден фармер од Бугарија во чест на роденденот реши да му подари теле на премиерот Бојко Борисов, јавуваат бугарски медиуми.
 Гестот на сточарот Цветан доаѓа откако сега педесет и тригодишниот Борисов донесе одлука да им доделат субвенции во висина од10 милиони лева на сточарите во Бугарија.
 Весникот „Стандард њуз“ пишува дека телото се уште нема име, но имало најразлични предлози. Еден од предлозите биле теленцето да го крстат Сергеј или Станишко, по лидерот на опозициската БСП Сергеј Станишев, но од партијата на Борисов изјавил дека конечниот збор околу името ќе го има славеникот.

http://www.plusinfo.mk/vest/45985/Borisov-kje-dobie-tele-za-rodenden
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Двајца бугарски офицери украле 103 ракети

http://www.libertas.mk/vest/27143/Dvajca-bugarski-oficeri-ukrale-103-raketi
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Бугарските тајни служби да го елиминираат Горан Момироски   ???

http://vecer.com.mk/?ItemID=30F2B934B48F23488F5CA84B9FA98EB0

Цитат
Анонимни профили на блогот all.bg сметаат дека Момироски треба да се ликвидира со снајпер, да му се инсценира автомобилска несреќа или пак да се употребат 20 килограми ТНТ. Повод за ова се неговите ставови во колумната "Мајката бугарашка, трето полувреме, најново издание", објавена минатиот петок

СРБОМАНШТИНАТА Е НАЙТЕШКАТА МАКЕДОНСКА БОЛЕСТ !!!
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Daskal

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 1265
  • Погледај го Профилот

Еден от слугите на службите во 90 години, активен конструктор на „контролираната“ демократија во МКД во ИСКРЕН излив на антиБГ ставови, воедно лансирајки една крајно перверзна  теза оти ДПМНЕ е бугарофилско...

http://www.plusinfo.mk/mislenje/552/-Gruevski-bil-makedonist-Bog-da-chuva

се си мислам оти „шашавото“ типче одработува за ДПМНЕ!


А овој пак горе журналисто „специјалист“ за македонците во соседните земји,  се има посрано от страв дека ке го утепат Бугарите. Човечето има нечиста совест, но и генетско вроден страх, като сите србо-комунисти и србомани, дека кога тогаш ке го баци месечината от ВМРО.
Будала, сега сме 21 век, ВМРО и Б комплексо е за демократична евроатланско интегрирана МКД, а не за МКД остава на боклуците от режимо на милошевич и големосрбските онаничари и педерасти, како шо ја сака и замислува МКД този момировски.
« Последно менување: Јули 12, 2012, 05:30:26 Daskal »
Сочувана
"Македония, а и други изстрадали народи са без никакво съмнение най-искрените поддръжници на идеята за обединена Европа."
Ванчо Михайлов (1896-1990) лидер на ВМРО, последната крупна фигура в историята на македонското освободително движение

ppan

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 219
  • Погледај го Профилот

Историческите герои на една държава трябва да се зачитат от нейните граждани. Никога не е имало единство по отношение на националните герои. За едни хора те са достойни, за други хора-недостойни. И така е за всички народи, от както свят светува. Но тези хора следва да се възприемат като исторически личности. А по начина по който те се възприемат от държавата като цяло, се възприема и самата държава от останалия свят-културна или неандерталци.
Що се отнася до казаното от Ванчо, то Бранко Героски дезинформира аудиторията типично в стила на  македонистите. Защото Ванчо изрича думи, които са предназначени не за хората от Македония, а за самите македонисти. И буквално думите му са: "...Всички тия говеда от Македония, които подкрепят македонизма, са минали обучението си в Белград..."!!!
http://www.youtube.com/watch?v=edyC1QvIbxE
Чуйте 9.22 мин от интервюто!
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот

http://24vesti.com.mk/dva-dena-i-trebashe-na-bugarija-da-im-dozvoli-na-decata-od-ukraina-da-si-zaminat-doma
Два дена и требаше на Бугарија да им дозволи на децата од Украина да си заминат дома

21.08.2012 | 11:53

Македонија

Прочитано: 582
Бугарските власти им дозволија на 30 деца од Украина да си заминат дома, откако украинското МНР брзо реагирало кај колегите во Софија и тие ги добиле потребните визи.
Украинскиот конзул во Бугарија ги придружуваше децата се додека не ја преминаа бугарско – романската граница.
Инаку, автобусот со 30 деца од Украина два дена беше заглавен на граничниот премин Деве Баир – Ѓушево. Причина за заддржувањето на граничниот премин, беше тоа што бугарските власти одбивале нивен влез во земјата поради неправилности со визите.
Децата се враќале од фолкорен фестивал во Македонија. За Украина требале да стигнат преку Бугарија.
Состојбата беше алармантна поради фактот што децата на границата останаа  без храна. Водачите на групите велат дека добиле помош од македонските погранични служби.
„Благодарение на македонската страна ни беше дозволено да останеме тука, им дадоа вода на децата и им обезбедија бесплатно одржување на хигиената“, изјавил еден од водачите на групата.
Сочувана

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот

http://www.mkd.mk/54738/kultura/bugarski-fokus-gi-povika-politicarite-reakcija-izlozba-srednovekovni-rakopisi-vo-brisel/#more-54738
Бугарски Фокус повика политичари да реагираат на најавената македонска изложба во Брисел
29авг 201211:32 
Бугарските медиуми и квазинаучници не мируваат. По најавата за организирање изложба „Илјада години писмена традиција во Македонија“ во Кралскиот музеј во Брисел, од Бугарија стигнува и повикот до бугарското МНР, бугарската амбасада во Скопје, до бугарските пратеници од сите пратенички групи, бугарските историчари, научници и јавни личности да реагираат.
 
Тие би требало да кажат дека македонски средновековни ракописи нема, дека сето тоа е или бугарско, или грчко, или српско.
 
На изложбата закажана за октомври (9-21) „Илјада години писмена традиција во Македонија“ ќе бидат претставени 39 стари ракописи и ракописни книги од книжното културно наследство со статус на книжно културно богатство. Изложбата ќе ја презентира илјадагодишната словенска писмена културно-историска традиција на територијата на Македонија преку старословенските христијански споменици со глаголско и кирилско писмо од 10 до 19 век.
 
Изложбата ја подготвува НУБ во соработка со Валони Брисел интернационал и Kралскиот музеј на Мариемонт и Амбасадата во Белгија. Во подготовка е еден обемен каталог на француски и англиски јазик, преку кој сите посетители во Брисел ќе можат да се запознаат со богатите ракописи. Изложбата содржи 39 селектирани ракописи од НУБ, Државниот архив на Македонија, Заводот за заштита и Музеј-Охрид, Историскиот архив Охрид и Музејот во Битола. Изборот на ракописите го направи Михајло Георгиевски, специјалист за средновековна христијанска книжевност.
 
Идејата, според министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска, е по претставувањето во Брисел таа да гостува во голем број музеи и држави.
 
На ова, бугарската агенција Фокус денес пишува: „Македонија и самата потврдува дека изложбата на „македонското средновековно ракописно богатство“ ќе се состои од средновековни бугарски книги и ракописи.
 
На темава се јави и неизбежниот бугарски историчар и директор на Националниот историски музеј во Софија Божидар Димитров, кој вели дека „не постои македонско ракописно богатство бидејќи македонската нација е создадена во 1934 година, со одлука на Коминтерната, а македонскиот јазик во 1944 година. Според тоа, не е можно да постојат средновековни македонски ракописи“.
 
За македонското Министерство за култура оваа изложба претставува едно исклучително значајно меѓународно претставување на Република Македонија.
 
„Оваа изложба, прва од ваков вид што се организира надвор од Република Македонија, дава јасна слика за долгата традиција на пишуваното слово во нашата држава. Изложбата истовремено ја презентира и илјадагодишната писмена традиција на територијата на Македонија преку старословенските христијански споменици со глаголско и кирилско писмо од 10 до 19 век“, изјави министерката Елизабета Канчевска-Милевска.
 
Според директорот на НУБ „Свети Климент Охридски“, Миле Бошески, во историјата се правени обиди, но досега никој не успеал да однесе вакво ракописно наследство некаде пред светот и да го презентира. Тој, исто така, истакна дека еден ваков стар ракопис на црниот пазар достигнува цена од најмалку 150.000 евра.
 
НУБ „Св. Климент Охридски“ е во преговори и со агенцијата од Дубаи за заштита на 5.000 ориентални ракописи и ретки книги од 11 век па наваму. Оваа збирка на НУБ, која е една од најбогатите на Балканот, предизвика голем интерес и кај научниот свет од Турција.
 
А.Д.
Сочувана

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Романија сака во еврозоната, Бугарија - не!
http://www.dw.de/dw/article/0,,16218895,00.html?maca=maz-TB_maz_utrinski-5917-xml-mrss

Бугарија се откажува од влез во еврозоната
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=5982EEEC89C5A4448C5B90A648142CD3
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Anton

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 580
  • Погледај го Профилот

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=43&egId=17&eventId=96075
Бугарскиот амбасадор во Скопје одби да го гледа филмот „Трето полувреме“
Бугарскиот амбасадор во Скопје не присуствувал на затворената проекција на филмот „Трето полувреме“, организирана деновиве од македонскиот Музеј на холокаустот за дипломатскиот кор и гости од Бугарија. Иако неговите шефови во Софија цела година се жалат дека филмот на режисерот Дарко Митревски е кампања против бугарската историја, амбасадорот Иван Петков не им се придружел на своите колеги.
 
Бугарската амбасада не коментира зошто Петков не сакал да го гледа филмот кој стана предмет на координирани напади од бугарската јавност затоа што во него се гледа дека бугарските окупаторски власти во Втората светска војна се виновни за прогонот на македонските евреи во логорите на смртта.
 
Според информациите на Канал 5, Петков до последен момент од Софија чекал дозвола за гледање на филмот „Трето полувреме“, но не ја добил. Познавачи на односите меѓу двете земји велат дека одлуката на Софија е поврзана со стратегијата за црвени линии кои вчера ги најави шефот на Петков. На Софија и е јасно дека во филмот нема никакви антибугарски пораки и дека штом тој ќе биде виден ќе пропадне бугарската кампања. Бојкотот на Петков се случува неколку дена откако на Јутјуб се појави сведочењето на Нета Коен, скопската еврејка, чиј лик во филмот го толкува манекенката Катарина Ивановска.
 
Улогата на бугарската држава во уништувањето на евреите од Македонија и Тракија која по 7 децении се уште е табу тема во соседна Бугарија која со месеци предизвикува тензии на релација Скопје -Софија. За среќа на Македонија, таа во случајот на своја страна ги има историските факти зад кои стојат еврејските организации во светот и Стивен Спилберг за чија Фондацијата Нета Коен го дала своето сведоштво пред 13 години.
 
Горан Момироски


06.09.2012, 18:38

Сочувана

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Диверсити Медиа: Македонските медиуми поттикнувачи на протестите

Цитат
Неодамнешните протести во Скопје, кои зад себе оставија штета, повредени и уапсени, се и вина на медиумите. Неточните информации за причините за протестите на младите Aлбанци, но и неточните за протестите на младите Mакедонци ги подгреаја тензиите уште повеќе. Гнев кај Албанците во Македонија раѓа едностраното и нецелосно информирање за случувањата кое го пласираат медиумите на македонски јазик, вели „Диверсити Медиа“ во најновата анализа за случувањата, подготвена од Назим Рашиди.
Македонската јавност е неточно информирана околу причините за протестот во саботата, вели Рашиди.

http://plusinfo.mk/vest/83097/Diversiti-Media-Makedonskite-mediumi-pottiknuvachi-na-protestite
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Бугарија да ја објасни својата улога во Холокаустот

Цитат
Обидот на Бугарија да издејствува висока американска почест за спасувањето на еврејската заедница во Втората светска војна, наиде на протест од страна на Музејот на Холокаустот во Вашингтон. Бугарија покрена иницијатива која во овој момент се разгледува во Советот на градот Вашингтон, мал плоштад во американскиот главен град да биде именуван по Димитар Пешев, министерот за правда во време на Втората светска војна, кој се смета за заслужен што бугарските власти се откажале од депортирањето на 50.000 бугарски Евреи во германските логори на смртта.
Но, како што јави МИА, Музејот на Холокаустот укажува на депортирањето на 11.000 Евреи од териториите кои биле окупирани од страна на Бугарија, со што почеста за Пешев се доведува во прашање. Спорот од вчера е отворен од страна на агенцијата „Асошиејтед прес“, а во него се вклучи и бугарскиот претседател Росен Плевнелиев, кој неодамна го посети Вашингтон и беше почесен гостин на 100-годишнината на Американската лига против клеветите (АДЛ), најстарото здружение кое се бори против гонењето на еврејската заедница.

http://plusinfo.mk/vest/91246/Bugarija-da-ja-objasni-svojata-uloga-vo-Holokaustot

СРПСКИТЕ СЛУГИ НИКАКО ДА ПРЕСТАНАТ СО ГОВОРОТ НА ОМРАЗАТА !!!
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !