Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: ЕЗИК НА ОМРАЗАТА ИЗЛЪЧВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ МАКЕДОНСКИТЕ МЕДИИ  (Прочитано 331186 пати)

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Димов ќе се „екстрадира“ во Софија

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=CC642E254298814D86A6D63E14BFB7B6
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

http://globusmagazin.com.mk/WBStorage/Files/12209.pdf

Цитат
ПРОВОКАТОР
„Во Македонија имаше уникатен закон според кој тоа што си Бугарин те прави криминалец и можеш да завршиш од 3 до 5 години затвор. Веќе таков закон не постои, но Бугарите се репресирани на секој можен начин. Тоа е обид да се спречи процесот на ребугаризација“, изјавил министер за дијаспора Божидар Димитров.
Главно познат по антимакедонските изјави и провокации, Димитров, тврди и дека со случајот Митрова, „Македонија се обидува да го надмине сопствениот проблем: криза на сопствениот идентитет со Бугарија, Грција и Албанија“.
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

А1: Случаят с Николина Динева е режисиран от македонските медии
http://focus-news.net/?id=n1244275&chain=1

Случајот Динева го режирале од македонските медиуми
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112856
« Последно менување: Август 22, 2009, 08:28:51 Competent »
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Владо Димов на слобода ќе оперира во Софија

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=52414
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Утрински весник , МК :

Македонија пред криза за бел шеќер?

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B20D481350D88D4DA0A6779F262556F1
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

АКО СЕ ОСТВАРИ БАРАЊЕТО НА МИНИСТЕРОТ ВО ВЛАДАТА НА БОРИСОВ
Бугарија набрзина ќе дели нови пасоши

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1794&ArticleID=120301
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Софија најде бугарски гробишта во Македонија

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1795&ArticleID=120374

Цитат
Димитров за „Време“ изјави дека нема потреба од паника затоа што настанот во Прилеп може да се сфати само како напредок во добрососедските односи

Новинарот како да паднал од Марс ! Па , Македония е полна со гробишта на своите бранители од времето на балканските войни и првата светска война. Наместо да поставува неопитни наслови : "София найде бугарски гробишта во Македония" ???, нека се едуцира малку !


Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Шпиц , МК :

Побугарчени преродбеници
Билјана ВУЧКОВСКА

Македонски преродбеници и просветители од 19 век се претставени како бугарски дејци, во англиската верзија на најпосетуваната интернет-енциклопедија Википедија.
Најпознатите автори и собирачи на македонското народно творештво, браќата Константин и Димитар Миладинови, се прикажани како бугарски литературни дејци и како автори на најважната колекција на народни песни насловени „Бугарски народни песни“. Како што се нагласува во статијата за Миладиновци, тие во своите пишувања себеси се идентификувале како Бугари. Во таканаречената листа на македонски Бугари се најдоа и имињата на Марко Цепенков и Кузман Шапкарев, кои се претставени како бугарски фолклористи и етнолози, Григор Прличев е именуван како бугарски писател и преведувач, а Рајко Жинзифов како бугарски преведувач и книжевник. На листата се и Крсте Петков-Мисирков, Војдан Чернодрински, Јордан Хаџи Константинов-Џинот и многу други. Првичната верзија на ова статија е постирана на 25 март 2008 година и оттогаш досега има околу стотина измени.
Македонски администратори на оваа енциклопедија тврдат дека пред пет години Википедија на македонски јазик била заземена од бугарски националистички пропагандисти, кои ја користеле за ширење нивни вистини во преку педесетина статии. Тие проблемот го лоцираат во неактивноста на македонската научна фела, која не ги објавува своите трудови на интернет и во научни странски списанија, па администраторите немаат на што да ги базираат своите тврдења.
- Иако секој корисник може да ги менува содржините на Википедија, едно од правилата е дека сите податоци мора да бидат поддржани со референци (фусноти) до независни научни извори. Недостигот од македонски научни содржини на интернет, особено на англиски јазик и на веб-сајтови со висока репутација доведува до ситуација при културни и историски спорови, македонските википедијанци да се впуштаат во борба без муниција - објаснува Филип Стојановски, програмски координатор во фондацијата „Метаморфозис“.
Тој нагласува дека тоа што е познато и нормално кај нас, за светот е непознато и ново, па затоа треба и соодветно да се презентира.
Професорот по историја на македонскиот јазик Људмил Спасов вели дека не е изненаден од пласираните информации на Википедија, но го зачудува пасивноста од македонска страна. Тој објаснува дека Бугарите ги присвојуваат македонските преродбеници со неосновани тврдења.
- Денешниот збор „бугарски“ нема исто значење со терминот „болгари“ или „болгарски“ кој се користел во времето кога Македонија била под отоманско ропство. Тоа било назив за словенски јазик и за народ со словенско потекло кој е многу поразличен од грчкиот јазик - објаснува професор Спасов.
Професорот Стефан Влахов-Мицов, доктор по филозовски науки пак, го осуди бугарското интернет-општество.
- Ова е одвратно. Не само македонските преродбеници од 19 век, туку и живи луѓе кои творат во Пиринска Македонија ги прокламираат како Бугари - вели тој.
Според Википедија, Македонците или Македонците-Бугари понекогаш именувани и како Македоно-бугари или Македо-бугари се регионална етнографска група на етнички Бугари кои живеат или водат потекло од Македонија. Таму е направена и листа на таканаречени македонски Бугари поделени во неколку групи, актери, бизнисмени, свештеници, политичари, спортисти, пејачи, револуционери.

И љубчо георгиевски македонски бугарин

На листата со политичари кои се претставени како македонски Бугари стои и името на поранешниот македонски премиер и лидер на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски. Во статијата за него се вели дека неговото име е ставено во Гинисовата книга на рекорди како најмлад премиер во светот, кој функцијата почна да ја извршува на 32 години.
Наведено е и дека на 14 јули 2006 година Георгиевски аплицирал за бугарско државјанство врз основа на фактот што неговите родители се Бугари и дека и тој по националност се чувствува како Бугарин.
Летото 2007 година, според истиот извор, тој активно се вклучува во бугарската политика како член на комитетот за номинација на Кирил Пендев за кандидат за градоначалник на Благоевград.

На влахот никой не му смета да си биде влав, на србинот исто така. Но, кога тие барат бугарите во Македония да не бидат бугари, е тоа е непристойна работа !
« Последно менување: Август 25, 2009, 02:48:27 disidente »
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

FROG NEWS , BG :

Пак сме трън в очите на македонски медии

http://frognews.bg/news_14677/Pak_sme_tran_v_ochite_na_makedonski_medii/

"Греховете"ни този път били, че сме искали да си ...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

Ако погребаните войници са македонци, защо са разрушили гробищата?

http://today.actualno.com/news_258465.html

Възстановено германско военно гробище на загинали през Първата световна война ще бъде открито в Прилеп на 29 август, събота. Министърът за българите ...
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

„Нова Македония”: Божидар Димитров отмени ненасроченото посещение в Македония
http://focus-news.net/?id=n1247175

Димитров ја откажа незакажаната посета на Македонија
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=82691812524&id=9&prilog=0&setIzdanie=21774
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

disidente

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 5398
  • Погледај го Профилот

ВРЕМЕ , МК :

Германците ги избркаа Бугарите од Прилеп
Тони Ангеловски

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=1798&ArticleID=120623

Од германската амбасада во Скопје, како што дознаваме, и сугерирале на Софија дека не е добро еден ваков настан да се користи за други цели
Сочувана
Тодор Александров е БОГ , а "Спомените" на Ванче Михайлов се БИБЛИЯТА на нашата РЕЛИГИЯ !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

Меѓународно право за домашна употреба
Стефан Влахов Мицов

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=8&tabid=1&EditionID=1798&CategID=81
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1798&ArticleID=120646
Цитат
Подготвен сум да го намирам целокупниот долг на Бугарија и надворешниот (ако не се лажам, изнесува околу 20 милијарди долари) ако некој вистински Бугарин ми докаже документирано и еднозначно, повторувам и “еднозначно:
1) Каде е вистинската татковина на Бугарите?
2) Што означува етнонимот „Бугарин“?
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !

Competent

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3619
  • Погледај го Профилот

БОЖИДАР ДИМИТРОВ ЈА ОТКАЖА ПОСЕТАТА НА ПРИЛЕП

http://sitel.com.mk/?ItemID=A885FC89A0B9DC4089C42B73F5021835
Сочувана
Every cat, dog and skunk born in Macedonia is Macedonian.
But the whole world knows that the Slavs in Macedonia are Bulgarians.
People that don’t know or do not want to know who they are will perish !