Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Д-р Андреј Ковачев: Тоталитарните ретроградни практики ја сопнуваат Македонија  (Прочитано 7366 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Д-р Андреј Ковачев: Тоталитарните ретроградни практики ја сопнуваат Македонија

http://www.bkks.org/node/518

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев даде прилично силни критики за Македонија на дебата денеска во Софија, јави бугарската новинска агенција „Крос“.

- Тоталитарните ретроградни практики и идеологија с? уште го спречуваат напредокот на Македонија кон обединета Европа. Македонизмот, антиквизацијата и менувањето на историјата, почнати од комунистите, продолжуваат и денес и внесуваат разделби не само од двете страни на границата, туку и во самата Република Македонија со албанскиот етнос – рече Ковачев.

Тој порача и дека Бугарија, сепак, е пријател на граѓаните на Македонија.

- Бугарија е сојузник на граѓаните на Македонија на нивниот пат кон европска интеграција. Клучот кон неа не е во Атина, Софија или Брисел, туку во Скопје – рече бугарскиот европратеник, кој порача дека се неопходни повеќе контакти меѓу граѓанските организации, засилување на економските врски и културната размена во регионот.

Заменик-претседателот на комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент учествуваше на дебатата „Македонија и Западен Балкан – европски перспективи и ризици“, во аулата на софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“. Дебатата ја организираше Бугарскиот културен клуб од Скопје, преку своето задгранично претставништво „Пејо Јаворов“, како и неколку други организации од Бугарија.

Ковачев порача и дека Бугарија не е соработник на Грција во блокирањето на ЕУ интеграцијата на Македонија.

- Ние никогаш не сме биле соработници на Грција, не ја поддржувавме Грција во блокирањето на кандидатурата на Македонија. Бугарската влада објасни каков е проблемот со Македонија – дискриминација на бугарските граѓани и манипулации со историјата – рече Ковачев, појаснувајќи дека во декември лани одлуката да не се даде датум на Македонија за почетокот на преговорите ја донеле сите 27 членки на ЕУ.

Според европратеникот од редовите на Европската народна партија и на владејачката бугарска партија ГЕРБ, меѓу предизвиците на Западниот Балкан на патот кон ЕУ се владеењето на правото, корупцијата и транспарентноста.
- Тој проблем што го одбележа и бугарскиот преоден период, е директно наследство од комунистичкиот период и тогашното поврзување на партијата, државата и економијата. Тој е вграден во многу општества во Југоисточна Европа и бара коренито институционално трансформирање. Носителите на тоталитарната диктатура и нивните агенти се уште ги трујат економскиот, академскиот, политичкиот и медиумскиот живот – рекол Ковачев, пренесува „Крос“.

Прочитајте ја целата информација на порталот Плусинфо.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Крос, 18 февруари 2013
Ковачев: България е съюзник на гражданите на Република Македония

http://www.cross.bg/1349416/КРОСС/ В аулата на Софийския университет се проведе дебат с участието на евродепутата Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) на тема „Македония и Западните Балкани - европейски перспективи и рискове".

„Европейските държави носят отговорността за собственото си обединение, което е единственият начин Европа да остане фактор в световната политика и икономика", заяви д-р Ковачев, който е ръководител на българската делегация в Групата на Европейската народна партия и е заместник-председател на Комисията по външни работи на Европейския парламент. Според него „Европейският съюз трябва да продължи решително напред с интеграцията. Това е и тест за жизнеспособността на европейския проект".

Сред предизвикателствата пред страните от Западните Балкани по пътя им към членство в ЕС, г-н Ковачев посочи върховенството на правото, корупцията и прозрачността. "Този проблем, белязал и българския преход, е пряко наследство от комунистическия период и тогавашното срастване на партия, държава и икономика. Той е вграден в много от обществата в Югоизточна Европа и изисква дълбоко институционално преустройство. Носителите на тоталитарната диктатура и техните агенти все още тровят икономическия, академичния, политическия и медийния живот".

Андрей Ковачев даде пример с Република Македония, където „тоталитарните ретроградни практики и идеология все още спъват напредъка към обединена Европа. Македонизмът, антиквизацията и подмяната на историята, започнати от комунистите, продължават и до днес и насаждат разделение не само от двете страни на границата, но и в самата Република Македония с албанския етнос".

"България е съюзник на гражданите на Република Македония по пътя им към европейска интеграция. Ключът към нея не е в Атина, София или Брюксел, а в Скопие", допълни българският евродепутат. Според него са необходими повече контакти между гражданските организации, засилване на икономическите връзки и културния обмен в региона.

Дискусията беше организирана от Българския културен клуб Скопие (задгранично представителство „Пейо Яворов", Дискусионен клуб 280, Студентско сдружение „Его Политико" и Младежки консервативен клуб.

През идните седмици Европейският парламент ще обсъди внесените изменения в текста по годишната резолюция за напредъка на Република Македония. Гласуването в Комисията по външни работи предстои през март.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Андрей Ковачев: Правим голяма разлика между македонските граждани и политическия, медиен и академичен елит

http://www.focus-news.net/?id=n1750579

18 февруари 2013 | 12:03 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. Ние правим голяма разлика между македонските граждани и политическия, медиен и академичен елит. Ние не искаме да спъваме евроинтеграцията на македонските граждани, напротив – България трябва да помага. Това каза евродепутатът Андрей Ковачев по време на дебат на тема „Македония и Западните Балкани - европейски перспективи и рискове”, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Дискусията се провежда в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Организатори са Български културен клуб Скопие (Задгранично представителство „Пейо Яворов”), Дискусионен клуб 280, Студентско сдружение „Его политико” и Младежки консервативен клуб.
„Единственото, което направи България през декември 2012 г, е, че не само българските евродепутати, а българското правителство официално показа проблемите между България и Македония”, заяви Ковачев.
В Македония се опитаха да увеличат антибългарската риторика след обявяването на българската позиция по членството на Македония в ЕС. Има дискриминация към македонци, които открито заявяват своя български етнически произход, каза българският евродепутат.
„Трябва да излъчваме един и същи сигнал към нашите съседи в Македония и към нашите сънародници там, които не са забравени. Убеден съм, че лекарството за преодоляване на конфронтациите е Европейския съюз. На основата на компромиси и толерантност трябва да преодолеем конфронтациите и разделянето”, каза Ковачев.
Според него има предизвикателства пред разширяването в ЕС – вътрешните проблеми в ЕС и проблеми в страните, които кандидатстват за членство в ЕС.
Най-добрата политика би била да не се спира политиката на разширяване, заяви Ковачев.
„В нашите географски ширини се наблюдава един феномен. Наследството на комунизма изключително пречи за европейските норми и манталитет във всички области на обществения живот. Колкото по на Изток отиваме от Берлин, толкова по-трудно е обмислянето на историята, толкова по-силно, като кърлежи са вкоренени старите структури на комунистическата машина. Колкото по на Запад от Берлин, толкова по-лесно е преодоляването на това минало”, заяви Андрей Ковачев. Той заяви, че е настоявал за връщане на архивите от Белград на службите в бившите републики. Под мотото „защита на националните интереси” в Сърбия няма никакво желание за разкриване на архивите. Преосмислянето на тоталитарния режим е много трудно, смята Ковачев.
„Не знам защо в Македония се обиждат от определението славо-македонци? Те смятат, че са антични македонци. Тези идеи са разпространявани още от Титово време”, каза още той.
Екатерина ПАНОВА
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Андрей Ковачев: Необходимо е ревизиране на учебниците в Македония

http://www.focus-news.net/?id=n1750587

18 февруари 2013 | 12:16 | Агенция "Фокус"
Начало / Общество

София. Необходимо е да се започне с ревизиране на учебниците в Македония. Те трябва да са базирани на исторически факти. Това каза евродепутатът Андрей Ковачев по време на дебат на тема „Македония и Западните Балкани - европейски перспективи и рискове”, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Дискусията се провежда в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” и е организирана от Български културен клуб Скопие (Задгранично представителство „Пейо Яворов”), Дискусионен клуб 280, Студентско сдружение „Его политико” и Младежки консервативен клуб.
„Не може да бъде аргумент - никоя историческа наука не е съгласна с историческата наука на съседната страна. В случая с Македония имаме 90% манипулация с историческите факти. Ако има различна интерпретация, тя може да е в някои детайли и в по-малък процент, но не и в толкова голям мащаб. Учебниците трябва да са базирани на историческите факти. Поколенията не трябва да бъдат учени на омраза към съседите. Ние трябва да живеем заедно в един общ Европейски съюз”, заяви Андрей Ковачев.
Според евродепутата политиките на македонизация водят не само до разделение между Македония и Гърция и Македония и България, но води и до вътрешно разделение. Не знам в Македония до къде ще стигнат с албанския етнос, каза той.
По думите на Ковачев при последното преброяване в България 1640 български граждани са заявили, че са македонци и това е тяхно право. Никъде не е записано като човешко право обаче промяна на национална идентичност на починали хора, за да се обслужи национална доктрина, смята Ковачев.
Имам надежда, че интеграцията в ЕС ще смекчи тези наслагвания от миналото и ще имаме така жадуваните положителни сигнали от Македония, каза евродепутатът. Той призова сънародниците ни в Македония да не се делят.
Екатерина ПАНОВА
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Андрей Ковачев: Защо България и Македония да не бъдем като Кипър и Гърция, като Румъния и Молдова?

http://www.focus-news.net/?id=n1750636

18 февруари 2013 | 13:38 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. Преди да стане част от Европейския съюз, Македония трябва да си промени Конституцията. Това каза българският евродепутат Андрей Ковачев на дискусия на тема „Македония и Западните Балкани - европейски перспективи и рискове” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, предаде репортер на Агенция „Фокус”. „В Конституцията на Македония са изброени малцинствата в страната. Там са отбелязани турци, власи, роми, включително и египтяни, но няма българи. Това е недопустимо”, заяви Ковачев.
В последните 20 години има 120 00 македонци, които са кандидатствали за българско гражданство. Около 100 000 имат вече български паспорти. Те получават този български паспорт заради доказан български произход, обясни Ковачев.
„Смятам, че не е правилният път да се борим за българско малцинство в Македония. Мнозинството от славянския етнос в Македония са исторически българи. От 2 милиона население в Македония, ако имаш 100 000 с български паспорти, това е огромен процент”, заяви евродепутатът.
В исторически план македонци и българи са синоними, смята Ковачев. В момента в Македония под македонци разбират не хората, които живеят в страната, а нещо друго.
„Защо България и Македония да не бъдем като Кипър и Гърция, като Румъния и Молдова – те се подкрепят постоянно? Много бавен е процесът на промяна”, каза Ковачев.
Екатерина ПАНОВА
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Андрей Ковачев: България не е гръцка патерица за блокиране на Македония по пътя към евроинтеграцията

http://www.focus-news.net/?id=n1750647

18 февруари 2013 | 13:49 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

София. България не е гръцка патерица за блокиране на Македония по пътя към евроинтеграцията. Това каза българският евродепутат Андрей Ковачев на дискусия на тема „Македония и Западните Балкани - европейски перспективи и рискове” в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, предаде репортер на Агенция „Фокус”. „Ние не сме били гръцка патерица, не сме подкрепяли Гърция за блокирането на Македония. Българското правителство каза какви проблеми има с Македония – дискриминация на българските граждани и манипулация на историята. Не сме спрели Македония по пътя към евроинтеграция. 27 страни-членки от ЕС през декември 2012 г. единодушно взеха решение да отложат с 6 месеца започване на преговорите”, каза Ковачев.
По отношение на спора за името на Македония Ковачев припомни позицията на премиера Бойко Борисов, че ако Гърция и Македония приемат словосъчетанието Северна Македония, то няма да е приемливо за България.
Екатерина ПАНОВА
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Frognews, 18 февруари 2013
А. Ковачев: Македония да промени Конституцията си

http://frognews.bg/news_51710/A_Kovachev_Makedoniia_da_promeni_Konstitutsiiata_siВ нея са записани всевъзможни малцинства, в.т. ч. и египтяни. Да се излъчват единни сигнали по отношение на Македония, но да не отстъпваме, когато се накърнява националният интерес и се говори на езика на омразата - около тази теза се обединиха участниците в дебата.

Бурен дебат за съдбата и бъдещето на Македония и Западните Балкани се развихри в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Българският евродепутат Андрей Ковачев постави основните акценти в своя лекция пред аудиторията, а съорганизатори бяха Български културен клуб Скопие (Задгранично представителство "Пейо Яворов"), Дискусионен клуб 280, Студентско сдружение Его политико и Младежки консервативен клуб.

Ковачев посочи, че преди да стане част от Европейския съюз, Македония трябва да си промени Конституцията си. В нея са изредени всевъзможни малцинства, населяващи страната като турци, власи, роми, та даже и египтяни, но българи няма, което е недопустимо.

Правилният път не е да се борим за българско малцинство в Македония, защото мнозинството от славянския етнос в Македония са всъщност исторически българи. Ако имаш 100 000 души с български паспорти от 2 милиона население в Македония, значи става дума за огромен процент, посочи той и подчерта, че в исторически план македонци и българи са синоними. Защо България и Македония да не бъдем като Кипър и Гърция, като Румъния и Молдова, които се подкрепят постоянно, попита той и констатира, че процесът на промяна тече много бавно.

В дискусията се включиха представители на организаторите на дебата, както и мнозина наследници на стари македонски родове, дошли специално в аулата на СУ. Общото становище, около което се обединиха всички, е, че българската външна политика трябва да излъчва единни сигнали по отношение на Македония, нещо, което става през последните години, но същевременно не бива да отстъпваме тогава, когато се накърнява националният ни интерес с измислени псевдонаучни тези и грандомански исторически претенции, с посегателства върху историята и културно-историческото ни наследство в Македония.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Коментар на Андрей Ковачев:

Пенев, 18/02/2013 - 18:14 Този депутат е глупак. Разбира се, че не трябва да има българи в македонската конституция! Българин и македонец са едно и също нещо, един народ в две държави!

Андрей Ковачев, 18/02/2013 - 23:59 Благодаря Ви много за милото определение. Само едно не разбирам, къде прочетохте, че аз искам такова нещо? Македонец, македонски българин и българин са синоними и аз не искам да се записват българи в конституцията на РМ, а да се промени текста с подобен текст както в българската конституция, а именно че РМ е държава на всички граждани на РМ и независимо от техния етнически, религиозен или какъвто и да било друг произход всички те имат едни и същи права и задължения. Не е правилно да се изреждат етносите както е сега. Надявам се да не се разделяме по тази тема и да има България единна позиция. Има толкова други теми по които може да спорим. Сърдечни поздрави
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Livenews, 18 февруари 2013
Евродепутатът Ковачев проведе дебат за Западните Балкани

http://nainat.livenews.bg/Evrodeputatat-Kovachev-provedjda-debat-za-Zapadnite-Balkani-46529Андрей Ковачев дискутира европейските переспективи на Македония и Западните Балкани

Българският евродепутат Андрей Ковачев проведе в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" дебат, който е свързан със Западните Балкани, предаде сайтът на политика.
 
"Ще Ви представя това, което се случва в европейските институции по отношение за Западните Балкани. Ние трябва да имаме общо разбирне и по един и същи начин да се отнасяме към нашите съседи, защото там има и наши сънародници.", започна Ковачев. Той допълни:
 
"Няма друга възможност за ЕС освен търпение и толерантност, за да се преодолее омразата." В последните години има желание за промяна. Бих разгледал предизвикателства презд ЕС и другите проблеми, които се отнасят към присъединяване на новите членове."
 
"Добре би било да продължим с икономическата и политическа интеграция на контитнента. Институциите в ЕС работят за една по-добра комуникация в съюза, защото по този начин той ще стане по-силен", декларира евродепутатът. Той добави:
 
"Трябва да се подобрят междусъседските отношения, за да се търсят начини за справяне с престъпността и корупцията, за да може да се изгради едно доверие между държавите."
 
Ковачев кометира разширяването така: "Проблемите на новите страни членки в Западните Балкани трябва да бъдат преодолени, а икономическото състояние и политическата зрялост са особено важни."
 
Лекторът призна: "В Западните Балкани има големи политически сблъсъци, които трябва да бъдат преодолени, за да може страните в този регион да бъдат похвалени, че искат да се променят, за да могат да кандидастват за членство."
 
Ковачев  заяви, че България подкрепя тези усилия:  "Аз смятам, че в нашите географски ширини трябва да има промени във всички сфери на живота. Отивайки на изток, трябва да преосмислим своята история. Има стари структури на репресивната машина – служители на бившите тайни служби, като след промените трябва да стнае ясно кой е носител на диктатурата и кой е носител на новото. Офицерите които носят политическата вина, излязоха чисти и участват в политическия живот."
 
Евродепутатът поиска: "Архивите на бившите тайни служби в бивша Югославия трябва да бъдат отворени. Бившите служители на тези органи представят своята дейност като работа в интерес на Югославия. Те казват, че са се борили за националния интерес и не искат разкриването на тези архиви." Той обяви:
 
"Преосмислянето на историята е важно, като трябва да има защита на националните интереси. Всяка страна си има специфични проблеми, с които да се справи."
 
Отношенията с Македония Ковачев коментира така: "Междусъседски проблеми съществуват навсякъде, но няма толкова специфични като нашите. В Македония засилиха антибългарскта реторика, което се използва от хора, свързани с бившите тайни служби. Скопие прави историческа интерпретация, която е недопустима. Съществува дискриминацията на хората, които заявяват своята етническа принадлежност. Ние не искаме да спъваме нашите съседи по пътя на Европейската интеграция, защото тогава границите ще станат символични и всеки ще може да търси щастието си където поиска."
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

ЕГО ПОЛИТИКО, 18 февруари 2013
Македония и Западните Балкани – европейски перспективи и рискове. Дебат с д-р Андрей Ковачевhttp://egopolitico.org/1443-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5.html

Публичен дебат с евродепутата Андрей Ковачев се проведе днес в Аулата на СУ „Св. Климент Охридски”  на тема „Македония и Западните Балкани – европейски перспективи и рискове”.
Съорганизатор на събитието бе СНЦ „ЕГО ПОЛИТИКО” в сътрудничество с Български културен клуб Скопие (Задгранично представителство „Пейо Яворов“), Дискусионен клуб 280 и Младежки консервативен клуб.
В дискусионна форма беше изяснена позицията на европейските институции по въпроса. Изтъкна се необходимостта от толерантно и позитивно отношение за закрепване на доверието в междусъседските отношения, както и че България подкрепя тези усилия.
В заключение беше дадена възможност за въпроси от страна на аудиторията.

Автор и фотограф: Адриана Валериева
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Класа, 18 февруари 2013
Андрей Ковачев: Не сме гръцка патерица срещу Македония

http://www.klassa.bg/news/Read/article/224544_%D0%90%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B9+%D0%9A%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2%3A+%D0%9D%D0%B5+%D1%81%D0%BC%D0%B5+%D0%B3%D1%80%D1%8A%D1%86%D0%BA%D0%B0+%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%86%D0%B0+%D1%81%D1%80%D0%B5%D1%89%D1%83+%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F

Ние не сме били гръцка патерица, не сме подкрепяли Гърция за блокирането на Македония. Българското правителство каза какви проблеми има с Македония – дискриминация на българските граждани и манипулация на историята. Не сме спрели Македония по пътя към евроинтеграция. 27 страни-членки от ЕС през декември 2012 г. единодушно взеха решение да отложат с 6 месеца започване на преговорите.
Това каза евродепутатът Андрей Ковачев по време на дебат на тема „Македония и Западните Балкани - европейски перспективи и рискове“.
Ние правим голяма разлика между македонските граждани и политическия, медиен и академичен елит. Ние не искаме да спъваме евроинтеграцията на македонските граждани, напротив – България трябва да помага, каза още Ковачев.
Преди да стане част от Европейския съюз, Македония трябва да си промени Конституцията, допълни евродепутатът.
 „В Конституцията на Македония са изброени малцинствата в страната. Там са отбелязани турци, власи, роми, включително и египтяни, но няма българи. Това е недопустимо”, заяви Ковачев.
В последните 20 години има 120 000 македонци, които са кандидатствали за българско гражданство. Около 100 000 имат вече български паспорти. Те получават този български паспорт заради доказан български произход, обясни Ковачев.
„Смятам, че не е правилният път да се борим за българско малцинство в Македония. Мнозинството от славянския етнос в Македония са исторически българи. От 2 милиона население в Македония, ако имаш 100 000 с български паспорти, това е огромен процент”, заяви евродепутатът.
В исторически план македонци и българи са синоними, смята Ковачев. В момента в Македония под македонци разбират не хората, които живеят в страната, а нещо друго.
„Защо България и Македония да не бъдем като Кипър и Гърция, като Румъния и Молдова – те да се подкрепят постоянно? Много бавен е процесът на промяна”, каза Ковачев.
Необходимо е да се започне с ревизиране на учебниците в Македония. Те трябва да са базирани на исторически факти, коментира още Ковачев.
Според евродепутата политиките на македонизация водят не само до разделение между Македония и Гърция и Македония и България, но води и до вътрешно разделение. Не знам в Македония до къде ще стигнат с албанския етнос, каза той.
По думите на Ковачев при последното преброяване в България 1640 български граждани са заявили, че са македонци и това е тяхно право. Никъде не е записано като човешко право обаче промяна на национална идентичност на починали хора, за да се обслужи национална доктрина, смята Ковачев.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Монитор, 18 февруари 2013
Македония да ни впише в конституцията си

http://www.monitor.bg/article?id=373947

Преди да стане част от ЕС, Македония трябва да си промени конституцията. Това заяви вчера евродепутатът Андрей Ковачев по време на дебата „Македония и Западните Балкани - европейски перспективи и рискове”, който се проведе в Софийския университет.
„В конституцията им са изброени малцинствата в страната. Там са отбелязани турци, власи, роми, включително и египтяни, но няма българи. Това е недопустимо”, заяви Ковачев. По думите му в последните 20 години има 120 00 македонци, които са кандидатствали за българско гражданство. „Около 100 000 души вече имат български паспорти. Те са ги получили заради доказан български произход”, обясни още Ковачев, който бе категоричен, че трябва да се борим властите в Скопие да признаят наличието на българско малцинство в Македония.
Той обясни, че между обикновените македонски граждани и политическия елит в страната има голяма разлика. „Ние не искаме да спъваме тяхната евроинтеграция, напротив – България трябва да помага. Но няма да позволим антибългарско говорене”, заяви Ковачев. Според него „лекарството” за преодоляването на конфронтациите между двете съседски държави е Европейският съюз. Дотам обаче Македония ще стигне само ако е готова на компромиси и толерантност.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Новинар, 18 февруари 2013
Ковачев призова за ревизиране на македонските учебници

http://novinar.bg/news/kovachev-prizova-za-revizirane-na-makedonskite-uchebnitci-_NDE5Njs0MQ==.htmlУчебниците в Македония трябва да се ревизират и да са базирани на исторически факти. За това призова евродепутатът Андрей Ковачев по време на дебат на тема "Македония и Западните Балкани - европейски перспективи и рискове. Според него Македония манипулира 90 процента от историческите факти. Ковачев подчерта, че ако има различно интерпретация на историческите събития, тя може да е в някои детайли и в по-малък процент, но не и в толкова голям мащаб.

Според евродепутата политиките на македонизация водят не само до разделение между Македония и Гърция и Македония и България, но води и до вътрешно разделение. По думите на Ковачев при последното преброяване в България 1640 български граждани са заявили, че са македонци и това е тяхно право.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

ГЕРБ, 18-02-2013   
Андрей Ковачев, ГЕРБ/ЕНП: България е съюзник на гражданите на Република Македония по пътя им към европейска интеграция

http://www.gerb.bg/bg/home/eventsdetail/cat_id/1/from/events/id/22655

В аулата на Софийския университет се проведе дебат с участието на евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев на тема „Македония и Западните Балкани - европейски перспективи и рискове”.

„Европейските държави носят отговорността за собственото си обединение, което е единственият начин Европа да остане фактор в световната политика и икономика”, заяви д-р Ковачев, който е ръководител на българската делегация в Групата на Европейската народна партия и е заместник-председател на Комисията по външни работи на Европейския парламент. Според него „Европейският съюз трябва да продължи решително напред с интеграцията. Това е и тест за жизнеспособността на европейския проект”.

Сред предизвикателствата пред страните от Западните Балкани по пътя им към членство в ЕС, Ковачев посочи върховенството на правото, корупцията и прозрачността. "Този проблем, белязал и българския преход, е пряко наследство от комунистическия период и тогавашното срастване на партия, държава и икономика. Той е вграден в много от обществата в Югоизточна Европа и изисква дълбоко институционално преустройство. Носителите на тоталитарната диктатура и техните агенти все още тровят икономическия, академичния, политическия и медийния живот”.

Андрей Ковачев даде пример с Република Македония, където „тоталитарните ретроградни практики и идеология все още спъват напредъка към обединена Европа. Македонизмът, антиквизацията и подмяната на историята, започнати от комунистите, продължават и до днес и насаждат разделение не само от двете страни на границата, но и в самата Република Македония с албанския етнос”.

"България е съюзник на гражданите на Република Македония по пътя им към европейска интеграция. Ключът към нея не е в Атина, София или Брюксел, а в Скопие", допълни българският евродепутат. Според него са необходими повече контакти между гражданските организации, засилване на икономическите връзки и културния обмен в региона.

Дискусията беше организирана от Българския културен клуб Скопие (задгранично представителство „Пейо Яворов”, Дискусионен клуб 280, Студентско сдружение „Его Политико” и Младежки консервативен клуб.

През идните седмици Европейският парламент ще обсъди внесените изменения в текста по годишната резолюция за напредъка на Република Македония. Гласуването в Комисията по външни работи предстои през март.
Сочувана