Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Македония: В Скопие започват Дни на българското кино  (Прочитано 2191 пати)

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Македония: В Скопие започват Дни на българското кино

http://focus-news.net/?id=n1714250

05 ноември 2012 | 11:20 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония

Скопие. Дни на българското кино ще се състоят в Скопие, предаде македонската телевизия Сител. Фестивалът ще бъде открит тази вечер с прожекция на филма “Love.net”. Дните на българското кино ще продължат до 26 ноември и всеки ден ще бъдат показани по три филма. Мероприятието се организира от Кинотека на Македония в сътрудничество с Националния филмов фонд при българското Министерство на културата, Културно-информационния център на България в Скопие и българското посолство в Македония.
Сочувана

ohrid1941

 • Administrator
 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 3174
  • Погледај го Профилот

Aлфа, 5 ноември 2012
Денови на бугарскиот филм во Кинотека на Македонија

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=40&egId=9&eventId=57597

Цитат
Со филмот „Љубов нет“ на режисерот Илијан Џевелков, снимен оваа година, во Кинотека на Македонија вечер ќе бидат отворени Деновите на бугарскиот филм. Секој понеделник до 26 ноември ќе бидат прикажани уште три филма.

Филмот за отворање раскажува за љубов онлајн, неколку ликови се обидуваат да си ги сменат животите користејќи го интернетот или само за да се забавуваат.

Следен филм на програмата е „Лора од утро до вечер“ на Димитар Коцев-Шошо (2011) на 12 ноември, потоа „Судбината како стаорец“ на режисерот Иван Павлов (2001) на 19 ноември и на затворањето на ревијата, на 26 ноември, ќе биде прикажан „Патот до врвот“ на Валентина Фиданова Коларова (2007).

Кинотека на Македонија ги организира Деновите на бугарскиот филм во соработка со Националниот филмски центар при бугарското Министерство на култура, Културно-информативниот центар на Бугарија во Македонија и Бугарската амбасада.

Влезот за проекција е 50 денари, а за ученици, студенти и пензионери 25 денари. Покрај филмови, организирана е и изложба „Бугарски филмски плакати“.
Сочувана