Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Краят на капитализма  (Прочитано 3262 пати)

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Сочувана

veritas

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Краят на капитализма
« Одговори #1 на: Јули 14, 2012, 12:59:59 »

Кина и Бразил најмногу веруваат во капитализмот

Резултатите од анкетата на „Пју“ покажуваат драматичен пад во довербата во капиталистичкиот економски модел. Во само 13 од 21 држава опфатени во истражувањето, половина или повеќе од испитаниците веруваат оти на луѓето им е подобро во слободна пазарна економија. Капитализмот најмногу го поддржуваат Кина и Бразил


ГЛОБАЛНА АНКЕТА НА ИСТРАЖУВАЧКИОТ ЦЕНТАР „ПЈУ“

Карл Маркс е повторно во мода, изјави во 2008 година еден менаџер на берлинската издавачка куќа „Карл-Диц“, нагласувајќи дека германската младина сѐ почесто го консултира најголемиот критичар на капитализмот и неговите дела, а особено првиот дом од „Капиталот“, во обидот да најде решение за тешката криза. Младите Германци сакаат да ги повторуваат тврдењата на Маркс оти капитализмот и сета негова алчност ќе доведат до негово уништување, посочи тогаш лондонски „Гардијан“.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=7141290517&id=11&prilog=0&setIzdanie=22630
Сочувана

valli

 • Full Member
 • ***
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 225
  • Погледај го Профилот
Одг: Краят на капитализма
« Одговори #2 на: Јули 16, 2012, 12:54:20 »

 Алчността на капитализма да. Работниците произвеждат повече, но заплатите им не ги увеличават. И за да могат да пазаруват свръх продукцията на капитализма, работниците трябва да вземат заеми от банките. "Хитрите" капиталисти не разбират, че като плащат малки заплати няма да има клиенти за произведените от техните фабрики продукти. И дори и да вземе заеми, един ден работника няма да може да ги изплаща. Един български премиер веднага след 1990г беше призовал "За бога, братя не купувайте". Аз бих добавил и в никой случай не вземайте заем от банките, дори стотинка.
Сочувана

veritas

 • Hero Member
 • *****
 • Отсутен Отсутен
 • Пораки: 2732
  • Погледај го Профилот
Одг: Краят на капитализма
« Одговори #3 на: Јули 16, 2012, 09:58:07 »

Ами така е!
Сочувана