Проф. Христо Пимпирев: Изцяло български проект ще изследва влиянието на глобалното затопляне върху тюлените и мъховете на Антарктидаhttp://focus-news.net/?id=f19550За новата българска експедиция до Южния полюс – председателят на Управителния съвет на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев в интервю за Агенция „Фокус”. Фокус: Проф. Пимпирев, какво ще се случи на новата българска експедиция до Южния полюс? В какво ще се изразява работата ви там?
Проф. Христо Пимпирев: Тази година експедицията е юбилейна –20-ата подред. Така че имаме вече доста опит в Антарктида – над тийнейджърския, тъй като 20 години е една млада възраст, но не и тийнейджърска. Имаме вече опита да правим тези експедиции. България има полярна база с четири постройки, консултативен член е на Атлантическия договор, управлява този континент, и това не е само въпрос на чест да бъдем в Антарктида, а въпрос на една сериозна външна политика и сериозна наука. За радост тази година ще се работи по три много важни научни проекта. Единият е чисто български. Миналата година, поради липсата на средства, нямахме български проекти, работихме само по чужди. Новият български проект е свързан с влиянието на глобалното затопляне върху бозайниците на Антарктида – главно тюлените и върху растителността – това са мъхове, лишеи и само два вида цветни растения на Антарктида. Но тяхната численост се увеличава, тъй като климатът става все по-топъл. Освен това ще работим по два международни проекта. Единият е с португалски, испански, аржентински учени. Той е свързан също с глобалното затопляне, но ще се изследват строго климатичните промени и какви са тенденциите в измененията в климата. Нашите партньори от Португалия и Испания донесоха много скъпа, прецизна апаратура, която е на нашата база, и ние получаваме данни през цялата година, тъй като цялата апаратура се зарежда със слънчеви панели и получаваме енергия и през зимата без да сме там. Нашата база е сезонна – работи само през южното лято, тоест ноември – март. Фактически експедицията завършва средата-края на март, когато ще бъде зазимена базата за идващата зима и чакаме следващия летен сезон.
Фокус: Българската база ползва ли се, когато вие не сте там?
Проф. Христо Пимпирев: През зимния антарктически сезон между април и ноември няма хора на нашата база. На Антарктида има много целогодишни бази на много държави, но това изисква много повече средства. Иначе ние – българите, също можем да зимуваме на Антарктида, но все пак трябва да имаме средства за гориво през дългата полярна нощ, за повече хранителни продукти. Така че с нашия скромен бюджет от 280 000 лв. едва свързваме двата края през летния сезон, та камо ли да можем да си помислим в близко бъдеще да зимуваме, ако продължаваме да бъдем с тези средства.
Фокус: Тоест базата не се охранява, докато ви няма? Някакви проблеми възникват ли през това време?
Проф. Христо Пимпирев: Базата ни не се охранява, но Антарктида е континентът на бъдещето, където кражби не стават. Ние само затваряме вратата, заключваме, когато напускаме в края на лятото и оставяме ключа отвън. Така че всеки може да влезе. Антарктида е трудно достъпен континент, не може всеки да отиде до там. Процедурата е много сложна. Така че не се притеснявайте, че някой ще дойде и ще открадне нещо от нас.
Фокус: Какво се съхранява в базата на България?
Проф. Христо Пимпирев: Това са къщи, както в едно селище. Има дизелови и бензинови генератори, компютри, техника, моторни шейни и лодки, така че има доста скъпа апаратура. Но ние не се притесняваме, че някой ще дойде и ще открадне нещо.
Фокус: Там престъпност няма?
Проф. Христо Пимпирев: Няма.
Фокус: Казахте 280 000 лв., с толкова ли отивате сега? И докъде ще ви стигнат?
Проф. Христо Пимпирев: Да, с толкова отиваме. 280 000 лева – цената на две малко по-скъпи коли. С тези пари издържаме цяло едно селище. Тази година българите ще бъдат около 22-ма души, но ще пътуват на различни групи, тъй като ние нямаме собствена логистика от най-южната точка на южна Америка. До там всяка агенция може да издаде билет самолетен до Ушуая и Пунта Аренас. Но от там освен с туристически кораб, като цената на билета до Антарктида е около 7000-8000 долара, не може да се стигне. Затова използваме корабите и самолетите на нашите колеги от другите програми, които имат собствена логистика – това е Испания, Аржентина, Бразилия, Чили и фактически, където имат останали свободни места в техните кораби и самолети, ние пътуваме с тях. Така че експедицията е раздробена на много групи, в зависимост от това, какво ни се предлага, за да стигнем до нашата база.
Фокус: Плащате ли си за пътуването до Антарктида?
Проф. Христо Пимпирев: Някои от нас плащаме, но все пак по-символични суми. Примерно на човек 1000 долара, което не е голяма сума. Тъй като това е антарктическата солидарност. Просто те ни помагат. В сравнение мога да кажа, че чехите плащат много солидни пари, за да стигнат до своята база, като техният бюджет е 1 млн. евро на година, а нашият е 280 000 лв. Виждате каква е разликата. Аз не смятам, че разликата в стандарта между нас и Чехия е 10 пъти. При това Чехия – тя не е консултативен член на Антарктическия договор, няма пълноправен глас, но въпреки това, преди 3-4 години построи своя база и си плаща изцяло за логистиката.
Фокус: Миналата година колко беше бюджетът на експедицията?
Проф. Христо Пимпирев: Миналата година беше 200 000 лв. и бяхме на ръба да оцелеем, но оцеляхме. Сега е малко по-спокойно мога да кажа, определено, но пак е на екзистенц минимума. Нито една антарктическа програма на страна, която е антарктическа нация, с външнополитически приоритети на континента, със сериозна наука – няма такъв нисък бюджет, като нашия. Даже бюджетът на Португалия, които нямат база, те не поддържат база, е около 600 000 – 700 000 евро.