Бугарски Културен Клуб

Ве молиме пријавете (login) или зачленете се (register).

Пријавете се со корисничко име, лозинка и должина на сесија
Напредно пребарување  

Новости:

Автор Тема: Eден век македонско – израелски врски  (Прочитано 2438 пати)

Ortodox

  • Jr. Member
  • **
  • Отсутен Отсутен
  • Пораки: 55
    • Погледај го Профилот
Eден век македонско – израелски врски
« на: Октомври 01, 2011, 10:34:54 »http://mn.mk/aktuelno/4886-Eden-vek-makedonsko-%E2%80%93-izraelski-vrski
Цитат
Република Македонија и Државата Израел дипломатските односи ги воспоставија на 7 декември 1995 година. Би се рекло, нашите 16-годишни дипломатски односи не се ниту полнолетни. А сепак, денес, на овој свечен ден прославуваме еден век од настанот кој ги постави темелите на македонско - израелските односи денес, додека македонско – еврејските односи имаат многу подлабок историски корен. Од памтивека.


Цитат
Упатувајќи на таквата блискост, при отварањето на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, Претседателот на Република Македонија, Н.Е. д-р Ѓорге Иванов нагласи: „Не смееме никогаш да заборавиме дека, како што Рафаел Камхи беше еден од носителите на идејата за слободна и независна Македонија, така и Димитар Влахов придонесе да остане отворен патот за идното формирање на Државата Израел.“


Цитат
Затоа, денес, кога прославуваме 100 години од историскиот настан, ние се навраќаме на исконското препознавање меѓу двата библиски народи, меѓу Александар и Јадус, меѓу Камхи и Груев, но и меѓу Влахов и Бен Гурион.
;D
Сочувана
Бугарскиот пасош е „мерцедес“, македонскиот е „фиќо“
                                                      "Нова Македониjа"